Рішення від 19.05.2020 по справі 480/1199/20

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 травня 2020 р. Справа №480/1199/20

Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Гелети С.М., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження у приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Бездрицької сільської ради Сумського району Сумської області про визнання протиправним і скасування листа, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовною заявою до Бездрицької сільської ради Сумського району Сумської області (далі - відповідач), в якій просить визнати протиправним та скасувати лист Бездрицької сільської ради від 12.02.2020 № 154/02-34; зобов'язати Бездрицьку сільську раду повторно розглянути клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтовною площею 1 га, для ведення особистого селянського господарства від 30.01.2020 та за результатами його розгляду, прийняти рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у січні 2020 позивач звернулась до Бездрицької сільської ради із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 1 га для ведення особистого селянського господарства. Листом від 12.02.2020 № 154/02-34 відповідач відмовив у наданні такого дозволу, посилаючись на те, що сільська рада планує замовляти роботи щодо внесення змін до генерального плану населених пунктів, а бажана до відведення земельна ділянка планується до внесення в межі населеного пункту с. Токарі. Позивач не погоджується із таким рішенням сільської ради, оскільки висновки, наведені у спірному листі не відповідають вимогам земельного законодавства.

Бездрицька сільська рада відзиву на позов ОСОБА_1 не надала.

Ухвалою від 25.02.2020 відкрито провадження, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Дослідивши матеріали справи, встановивши фактичні обставини та оцінивши надані докази у їх сукупності, суд частково задовольняє позовні вимоги, виходячи із наступного.

Судом встановлено, що 18.12.2019 ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовним розміром 1 га для ведення особистого селянського господарства на території Токарівської сільської ради (а.с. 5).

Наказом від 16.01.2020 № 18-1866/16-20-СГ Головне управління Держгеокадастру у Сумській області відмовило ОСОБА_1 у наданні дозволу, посилаючись на те, що бажана до відведення земельна ділянка відносилась до земель колективної власності КСП "Україна" та з урахуванням п. 21 розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу України вважається власністю територіальної громади на території якої вона розташована (а.с. 6).

В подальшому ОСОБА_1 звернулась до Бездрицької сільської ради із клопотанням від 30.01.2020 у якому просила надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовним розміром 1 га для ведення особистого селянського господарства на території Токарівської сільської ради Сумського району (а.с. 7).

Листом від 12.02.2020 № 154/02-34 сільська рада відмовила у наданні такого дозволу, посилаючись на те, що сільська рада планує замовляти роботи щодо внесення змін до генерального плану населених пунктів, а бажана до відведення земельна ділянка планується до внесення в межі населеного пункту с. Токарі. (а.с. 9).

Суд не погоджується із такими висновками сільської ради, виходячи із наступного.

Особливості безоплатної передачі земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність врегульовані статтею 118 Земельного кодексу України.

Так, частиною 6 статті 118 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни, які зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Згідно з ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Відповідно до ч. 1 ст. 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Тобто, Земельним кодексом України передбачено вичерпні підстави для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність. При цьому, чинним законодавством не передбачено право суб'єкта владних повноважень відступати від положень статті 118 Земельного кодексу України.

Як встановлено судом, Бездрицька сільська рада відмовила ОСОБА_1 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою з підстав, які не відповідають вимогам ст. 118 Земельного кодексу України. Так, в листі від 12.02.2020 № 154/02-34 відповідач вказав на те, що бажана земельна ділянка планується до внесення в межі населеного пункту с. Токарі, а сільська рада у 2020 році планує замовити роботи щодо внесення змін до генерального плану населених пунктів.

При цьому на момент розгляду справи відповідач не надав належних та допустимих доказів наявності обставин, наведених у листі від 12.02.2020 № 154/02-34.

Додатково суд вважає за необхідне підкреслити, що факт надання дозволу на розробку проекту землеустрою ще не є вирішенням питання про передачу земельної ділянки у власність, оскільки цей дозвіл лише засвідчує намір щодо розпорядження земельною ділянкою. Отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність не створює права на її отримання у власність поза встановленою законодавством процедурою. Позивач та відповідач мають ще вжити певні заходи, які передбачено для остаточного оформлення права власності.

Також, суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання (стаття 25 Закону).

Відповідно до п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Таким чином питання надання дозволу/відмови в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою вирішується сільською радою на пленарному засіданні та викладається у формі рішення такої ради.

Натомість в даному випадку позивачу було відмовлено в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою листом за підписом сільського голови, що не відповідає вимогам Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та Земельного кодексу України в частині належного рішення органу місцевого самоврядування.

Суд зазначає, що відсутність належним чином оформленого рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність чи відмову у його наданні у формі рішення сільської ради, свідчить про те, що орган місцевого самоврядування не прийняв жодного рішення з числа тих, які він повинен був ухвалити за законом.

Таким чином лист Бездрицької сільської ради від 12.02.2020 № 154/02-34 не є належною відмовою у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою для відведення земельної ділянки у власність. При цьому такий лист не може вважатись рішенням органу місцевого самоврядування в розумінні положень Земельного кодексу України та Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", а тому не може бути скасований в судовому порядку, оскільки не породжує для позивача виникнення та зміну прав, натомість має інформаційний характер.

У зв'зку із цим суд відмовляє в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 в частині скасування листа Бездрицької сільської ради від 12.02.2020 № 154/02-34.

Заважаючи на те, що Бездрицька сільська рада не прийняла рішення про відмову позивачу надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність у формі рішення сільської ради, суд вважає за необхідне зобов'язати Бездрицьку сільську раду розглянути заяву ОСОБА_1 від 30.01.2020 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 1 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Токарівської сільської ради Сумського району Сумської області та ухвалити відповідне рішення.

Враховуючи задоволення позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, відповідно до ст. 139 КАС України, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Бездрицької сільської ради судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 840,80 грн., сплаченого через представника - Зінченко Віталія Миколайовича .

Керуючись ст.ст. 90, 139, 243-246, 255, 293, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Бездрицької сільської ради Сумського району Сумської області про визнання протиправним і скасування листа, зобов'язання вчинити дії - задовольтнити частково.

Зобов'язати Бездрицьку сільську раду Сумського району Сумської області (42350, Сумська область, Сумський район, с. Бездрик, вул. Жовтнева, 2, код ЄДРПОУ 05383313) розглянути клопотання ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) від 30.01.2020 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 1 га для ведення особистого селянського господарства та, за результатами його розгляду, на пленарному засіданні прийняти рішення сільської ради з урахуванням правової оцінки спірних правовідносин, наданої судом.

В задоволенні інших вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Бездрицької сільської ради Сумського району Сумської області (42350, Сумська область, Сумський район, с. Бездрик, вул. Жовтнева, 2, код ЄДРПОУ 05383313) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) суму судового збору в розмірі 840,80 грн., сплачену через представника - Зінченко Віталія Миколайовича ( АДРЕСА_2 , рнокпп НОМЕР_2 ).

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строк апеляційного оскарження, передбачений ст. 295 КАС України, продовжуються на строк дії такого карантину.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено 19.05.2020.

Суддя С.М. Гелета