Ухвала від 18.05.2020 по справі 540/90/19

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

18 травня 2020 р. м. ХерсонСправа № 540/90/19

Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Дубровної В.А., розглянувши у порядку письмового провадження заяву Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про заміну сторони у виконавчому листі та поновлення строку пред'явлення виконавчого документа до виконання по справі №540/90/19 за позовом Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,

встановив:

08 травня 2020 р. до суду надійшла заява Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, у якій просить:

- замінити сторону (стягувача) у виконавчому листі по справі № 540/90/19 з Головного управління ДФС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі (код ЄДРПОУ 39394259; юридична адреса: 73026, м. Херсон, пр. Ушакова, 75) на Головне управління ДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі (код ЄДРПОУ 43143201, юридична адреса: 73026, м. Херсон, пр. Ушакова, 75);

- поновити Головному управлінню ДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі строк пред'явлення виконавчого документа по справі № 540/90/19 до виконання.

Вказана заява обґрунтована тим, що рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 08.07.2019 р. у справі № 540/90/19, яке набрало законної сили згідно постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 01.10.2019 р., задоволено позов ГУ ДФС України в Херсонській області, АР Крим та м. Севастополі про стягнення з ОСОБА_1 податковий борг з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується за результатами річного декларування в сумі 167 790,33 грн. та по військовому збору в сумі 13 868,46 грн. На підставі даного рішення суду видано виконавчий лист № 860 2019р., зі строком пред'явлення його до виконання до 02.01.2020 р. У грудні 2019 р. ГУ ДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі направило виконавчий лист № 860 2019 р. на виконання до Суворовського ДВС м. Херсон ГТУЮ у Херсонській області, який повернуто без виконання. При повторному звернені до Суворовського ДВС виконавчий лист також був повернуто до заявника без виконання. Враховуючи, що на теперішній час неприйняття виконавчого листа від 17.10.2019 р. № 860 2019р. до виконання унеможливлює виконання рішення суду по справі №540/90/19, а постановою КМУ від 19.06.2019 р. № 537 "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби" ГУ ДФС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі реорганізовано шляхом приєднання у ГУ ДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі, заявник вважає наявними підстави для заміни сторони у виконавчому документі та поновлення йому, як правонаступнику, строку пред'явлення виконавчого документа до виконання.

Ухвалою суду від 12.05.2020 р. розгляд даної заяви призначено на 18.05.2020 р.

В судове засідання сторони не прибули, про дату, час та місце розгляду заяви повідомлені належним чином.

Натомість,18.05.2020 року представником заявника подано до суду клопотання, яким просить розглянути вказану заяву в порядку письмового провадження.

Згідно частини 2 статті 379 КАС України суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження. (ч. 4 ст. 379 КАС України)

Відповідно до ч. 3 ст. 376 КАС України суд розглядає заяву про поновлення пропущеного строку в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта. (ч. 9 ст. 205 цього Кодексу).

Виходячи з вищевикладеного, суд вважає за можливе розглянути заяву про заміну сторони у виконавчому документі та поновлення строку пред'явлення виконавчого листа до виконання в порядку письмового провадження.

Перевіривши обґрунтованість вказаної заяви, оцінивши в сукупності надані докази, проаналізувавши зміст норм процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини суд вказує наступне.

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 08.07.2019 р. в адміністративній справі № 540/90/19, яке набрало законної сили 01.10.2019 р., вирішено стягнути податковий борг з платника податків ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 167790 (сто шістдесят сім тисяч сімсот дев'яносто) грн. 33 коп. (отримувач: УК у м. Херсоні /м. Херсон/ 11010500, код отримувача - 37959779, МФО банку - 899998, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), номер рахунку - 33117341021002, код бюджету - 11010500, до зведеного бюджету); по військовому збору в сумі 13868 (тринадцять тисяч вісімсот шістдесят вісім) грн. 46 коп. (отримувач : УК у м. Херсоні /м. Херсон/ 110011000, код отримувача - 37959779, МФО банку - 899998, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), номер рахунку - 31118063021002 до державного бюджету).

17.10.2019 року Херсонським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист №860 2019р. по справі № 540/90/19, який, серед іншого, містить відомості щодо найменування стягувача "Головне управління Державної фіскальної служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі".

Як встановлено судом, постановою Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2018 №1200 "Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України" утворено Державну податкову службу України, та визначено, що Державна податкова служба є правонаступником прав та обов'язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності.

Постановою Кабінету Міністрів України № 537 від 19 червня 2019 року "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби" було постановлено реорганізувати Головне управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі шляхом приєднання до Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі.

Наказом Державної податкової служби України від 12 липня 2019 року №14 затверджено Положення про Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (далі - Положення).

Згідно п. 1 Положення Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі є територіальним органом Державної податкової служби України, який підпорядковується ДПС. Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі є контролюючим органом (органом доходів і зборів).

Згідно з приписами ч. 3 ст. 78 КАС України обставини, визнані судом загальновідомими, не потребують доказування.

З огляду на викладене, Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі є правонаступником усіх прав та обов'язків Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі.

Відповідно до ч. 1 ст. 379 КАС України, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.

Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження. (ч. 4 ст. 379 КАС України)

Враховуючи вищевикладене, суд вважає за можливе задовольнити заяву ГУ ДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі в частині заміни сторони стягувача у виконавчому листі №860 2019р. по справі № 540/90/19.

Щодо поновлення строку пред'явлення вказаного виконавчого листа до виконання, то суд враховує наступне.

Згідно з ст.129-1 Конституції України судові рішення є обов'язковими до виконання на всій території України.

Відповідно до приписів ч.1, 2 ст.14 КАС України судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України. Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Згідно з ч.1 ст. 370 КАС України судове рішення, що набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Частиною 1 ст.373 КАС України встановлено, що виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.

Згідно з ст.1 Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 №1404-VIII (далі - Закон №1404-VIII), виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Згідно з ч.1 ст.12 Закону №1404-VIII, виконавчі документи можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох місяців.

Частина 6 статті 12 Закону №1404-VIII передбачає, що стягувач, який пропустив строк пред'явлення виконавчого документа до виконання, має право звернутися із заявою про поновлення такого строку до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції.

Вказана норма Закону кореспондується з ч. 1 ст. 376 КАС України, відповідно до якої стягувачам, які пропустили строк для пред'явлення виконавчого листа до виконання з причин, визнаних судом поважними, пропущений строк може бути поновлено.

Аналіз вказаних норм свідчить про те, що для поновлення стягувачу строку пред'явлення виконавчого листа до виконання, необхідною правовою підставою такого поновлення строку є наявність поважних причин пропуску стягувачем строку пред'явлення виконавчого листа до виконання.

Поважними за змістом вказаної норми визнаються обставини, які є об'єктивно непереборними та не залежали від волевиявлення стягувача і пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення пред'явлення виконавчого документа для виконання. Причина пропуску такого строку є поважною, якщо вона відповідає одночасно усім таким умовам: 1) це обставина або кілька обставин, яка безпосередньо унеможливлює або ускладнює можливість пред'явити виконавчий документ до виконання у визначений законом строк; 2) це обставина, яка виникла об'єктивно, незалежно від волі стягувача, який пропустив строк; 3) ця причина виникла протягом строку, який пропущено; 4) ця обставина підтверджується належними і допустимими засобами доказування.

Як встановлено судом та не заперечується заявником, виконавчий лист № 860 2019р. по справі №540/90/19 видано Херсонським окружним адміністративним судом 17.10.2019 р. та встановлено строк пред'явлення його для виконання до 02.01.2020 р.

Відповідно до змісту вказаної заяви, в обґрунтування підстав для поновлення строку пред'явлення виконавчого листа № 860 2019р. від 17.10.2019 р. до виконання заявник посилається на постанову КМ України від 19.06.2019 р. № 537, якою ГУ ДФС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі реорганізовано у ГУ ДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі, внаслідок чого заявник є належним стягувачем по вказаному виконавчому листі. При цьому, заявник вказує, що звернувшись до ДВС вперше (24.12.2019 р.) ГУ ДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі не було порушено строк пред'явлення виконавчого листа до виконання. Однак, в подальшому заявник буде позбавлено можливості пред'явити вказаний виконавчий лист до виконання.

При цьому, на підтвердження вказаних обставин заявником надано листування між ГУ ДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі та органами ДВС, зокрема

- заяву ГУ ДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі № 4353/9/21-22-10-03-03 від 24.12.2019 р. до Суворовського РВ ДВС міста Херсон ГТУЮ у Херсонській області про прийняття до виконання виконавчого листа від 17.10.2019 р. № 860 2019р. по справі № 540/90/19.

- постанову заступника начальника відділу Суворовського районного відділу державної виконавчої служби у місті Херсоні Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) від 16.01.2020 р. про повернення виконавчого листа по справі №540/90/19, виданого 17.10.2019 р. Херсонським окружним адміністративним судом, без прийняття до виконання та якою запропоновано заявнику звернутися до адміністративного суду з заявою про заміну сторони виконавчого провадження.

- заяву ГУ ДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі від 19.03.2020 р. до Суворовського РВ ДВС Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про прийняття до виконання виконавчого листа від 17.10.2019 р. № 860 2019р. по справі № 540/90/19 та відповідно до ч. 1, 4 ст. 379 КАС України звернутися до адміністративного суду з поданням державного виконавця про заміну сторони виконавчого провадження.

- постанову заступника начальника відділу Суворовського районного відділу державної виконавчої служби у місті Херсоні Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) від 03.04.2020 р. про повернення виконавчого листа по справі №540/90/19, виданого 17.10.2019 р. Херсонським окружним адміністративним судом без прийняття до виконання та якою запропоновано заявнику звернутися до адміністративного суду з заявою про заміну сторони виконавчого провадження.

Отже, за позицією заявника поважність причин пропуску строку пред'явлення виконавчого документа до виконання полягає у неприйнятті органами ДВС до виконання виконавчого листа від 17.10.2019 №860 2019.

Проте, суд критично оцінює наведені заявником доводи, оскільки утворення територіальних органів Державної податкової служби відбулось згідно постанови Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 р. № 537, про що заявником вказано у змісті даної заяви.

Крім того, згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 16.03.2020 р. №1006464471 державна реєстрація новоутвореної шляхом заснування юридичної особи ГУ ДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі, яке є правонаступником усіх прав та обов'язків ГУ ДФС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі, відбулася 31.07.2019 року.

Таким чином, на момент видачі 17.10.2019 р. Херсонським окружним адміністративним судом виконавчого листа № 860 2019р. по справі № 540/90/19 Головне управління ДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі було обізнано щодо підстав набуття ним статусу належного стягувача за виконавчим листом у справі №540/90/19 і як наслідок заміни сторони стягувача у виконавчому документі з метою виконання рішення суду у даній справі.

При цьому, суд вважає, що наведене вище листування заявника з органами ДВС з питань прийняття виконавчого листа до виконання не є поважною причиною пропуску строку пред'явлення виконавчого листа до виконання у розумінні Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки зазначене може свідчити лише про певні недоліки в організації роботи контролюючого органу.

Крім того, заявником не надано суду нормативного обґрунтування та пояснень щодо підстав звернення до органів ДВС з проханням звернутися до суду з заявою про заміну сторони у виконавчому документі, та одночасно відсутність підстав у ГУ ДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі самостійно звернутися до суду з такою заявою у межах строку пред'явлення його до виконання, тобто до 02.01.2020 р.

З огляду на системний аналіз вищевказаних норм права та враховуючи недоведеність заявником поважності причин пропуску строку пред'явлення виконавчого листа № 860 2019р. від 17.10.2019 р. до виконання, суд не вбачає законних підстав для поновлення Головному управлінню ДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі строку для пред'явлення до виконання виконавчого листа у справі № 540/90/19, а тому у цій частині заява задоволенню не підлягає.

Відповідно до ч.4 ст. 376, ч. 3 ст. 379 КАС України ухвалу суду за результатами розгляду заяви про поновлення пропущеного строку та ухвалу суду за результатами вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження (виконавчого листа) може бути оскаржено в порядку, встановленому цим Кодексом.

При цьому, суд вказує, що постановою КМ України від 11.03.2020 року № 211 "Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19", зі змінами, внесеними постановами КМ України від 25.03.2020 р. № 239, від 22.04.2020 р. № 291 та від 04.05.2020 р. № 343, на усій території України з 12 березня 2020 р. до 22 травня 2020 р. запроваджено карантин.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19) від 30.03.2020 № 540-IX, який набрав чинності 02.04.2020 р., розділ VI "Прикінцеві положення" КАС України доповнено пунктом 3 яким визначено, що під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 47, 79, 80, 114, 122, 162, 163, 164, 165, 169, 177, 193, 261, 295, 304, 309, 329, 338, 342, 363 цього Кодексу, а також інші процесуальні строки, зокрема щодо розгляду адміністративної справи, апеляційного оскарження тощо продовжуються на строк дії такого карантину. Строк, який встановлює суд у своєму рішенні, не може бути меншим, ніж строк дії карантину, пов'язаного із запобіганням поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).

Отже, під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) процесуальні строки, встановлені КАС України, продовжуються на строк дії такого карантину.

Керуючись ст. ст. 248, 376, 379 КАС України, суд -

ухвалив:

Заяву Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі - задовольнити частково.

Замінити сторону (стягувача) у виконавчому листі № 860 2019р., виданому Херсонським окружним адміністративним судом 17.10.2019 р. по справі № 540/90/19 з "Головне управління Державної фіскальної служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (код ЄДРПОУ 39394259; юридична адреса: 73026, м. Херсон, пр. Ушакова, 75)" на "Головне управління ДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі (код ЄДРПОУ 43143201, юридична адреса: 73026, м. Херсон, пр. Ушакова, 75)".

У задоволенні заяви Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі в частині поновлення строку для пред'явлення виконавчого листа по справі № 540/90/19 до виконання - відмовити.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду в 15-денний строк з дня складання повного судового рішення, але не пізніше 15-денного строку з дня закінчення карантину. При цьому, відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомукаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя В.А. Дубровна