Рішення від 19.05.2020 по справі 420/1049/20

Справа № 420/1049/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 травня 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Глуханчука О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

10 лютого 2020 року до суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, у якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо неподання до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії із зазначенням у Довідці розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років в розмірах відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавка за особливості проходження служби в розмірі 65 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; премії в розмірі 35 відсотків посадового окладу;

- зобов'язати Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу із зазначенням у Довідці розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років в розмірах відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавка за особливості проходження служби в розмірі 65 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; премії в розмірі 35 відсотків посадового окладу;

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо непроведення перерахунку пенсії з урахуванням грошового забезпечення за відповідною посадою станом на 05.03.2019 року з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років в розмірах відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавка за особливості проходження служби в розмірі 65 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, премії в розмірі 35 відсотків посадового окладу, а також відмову у виплаті з 05.03.2019 року пенсії у 100-відсотковому від обчисленого розмірі;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести з 05.03.2019 року перерахунок пенсії з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років в розмірах відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавка за особливості проходження служби в розмірі 65 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, премії в розмірі 35 відсотків посадового окладу; виплачувати з 05.03.2019 року перераховану пенсію у 100-відсотковому від обчисленого розмірі (без зменшення розміру); провести доплату різниці в пенсії між максимально нарахованими та фактично виплаченими розмірами з 05.03.2019 року по день проведення доплати.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що він отримує пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”. При обчисленні та виплаті пенсії станом на 01.03.2017 року враховано наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, надбавка за виконання особливо важливих завдань - 50 %, премія - 90 %.

Однак, як зазначає позивач, в квітні 2018 року, на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” (далі - Постанова № 103) та у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” (далі - Постанова № 704), ГУ ПФУ проведено перерахунок його пенсії, під час якого до складу грошового забезпечення, раніше врахованого для обчислення пенсії, не включено додаткові види грошового забезпечення, а саме надбавку за виконання особливо важливих завдань та премію.

Позивач вважає таке обмеження протиправним, не відповідаючим нормам Конституції України та таким, що порушує право на належний рівень пенсійного забезпечення.

Так, позивач стверджує, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі №826/3858/18 від 12.12.2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1 та 2 Постанови №103 та внесені цією постановою зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку.

Таким чином, з 05.03.2019 року в Постанові № 103 відсутні вимоги щодо використання під час перерахунку пенсій виключно таких видів грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років.

Позивач також вважає, що з 05.03.2019 року чинне законодавство України щодо перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби, передбачає відповідно до частини 3 статті 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Також позивач посилається на рішення Міністра оборони України, доведеним телеграмою від 28.12.2018 року № 248/9240, яким з 1 січня 2019 року встановлено виплату наступних додаткових видів грошового забезпечення (у розмірах для відповідної категорії військовослужбовців): надбавки за особливості проходження служби - в розмірі 65 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, премії - в розмірі 35 відсотків посадового окладу.

Таким чином позивач вважає, що з 05.03.2019 року призначена йому пенсія по інвалідності має обчислюватись від грошового забезпечення, що складається з окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, в розмірах відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за виконання особливо важливих завдань та премії.

Посилаючись на передбачений Порядком № 45 алгоритм дій щодо перерахунку пенсій, позивач зазначає, що видана Одеським обласним військовим комісаріатом на підставі Постанови № 103 Довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, від березня 2018 №ЮО112007, є нечинною, оскільки видана на підставі нормативного акта, визнаного судом протиправним (справа №826/3858/18).

Враховуючи викладене позивач вважає, що задля забезпечення законного та справедливого перерахунку його пенсії, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців та введення нових видів грошового забезпечення постановою КМУ від 30.08.2017 року № 704, відповідачем - Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки з 05.03.2019 року має бути надана до ГУ ПФУ нова Довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою згідно додатку 2 до Порядку № 45 (в редакції, що є чинною з 05.03.2019 року).

З цією метою 22.01.2020 року позивач звернувся до відповідача - Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, як до уповноваженого Міністерством оборони України органу, із заявою підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області Довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням усіх вищезазначених складових грошового забезпечення чинних станом на 05.03.2019 року. Проте Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки листом від 04.02.2020 року відмовив у підготовці та направленні довідки.

Також позивач зазначає, що 22.01.2020 року він звернувся до відповідача - ГУ ПФУ в Одеській області із заявою про проведення перерахунку пенсії з урахуванням грошового забезпечення за відповідною посадою станом на 05.03.2019 року. Однак відповідач листом від 05.02.2020 року також відмовив у проведенні перерахунку, посилаючись на відсутність підстав.

Однак, вказані у відповідях посилання відповідачів позивач вважає безпідставним, оскільки рішення Кабінету Міністрів України та відповідне повідомлення Мінсоцполітики про підстави перерахунку пенсії відбулися в березні 2018 року внаслідок прийняття Постанови № 103 та постанови № 704, а забезпечення відповідачами вчинення відповідних дій щодо перерахунку пенсії, виходячи з належного розміру та складу грошового забезпечення, безпосередньо випливають з ч. 3 ст. 43, ч. 2, 3 ст. 51, ч. 4 ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та п. 4, 5 Порядку.

Крім того, позивач оскаржує застосування ГУ ПФУ в Одеській області обмежень розміру пенсії, що були передбачені пунктом 2 постанови № 103 (щодо виплати перерахованої пенсії в розмірах з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року), оскільки вказаний пункт 2 Постанови № 103 рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі №826/3858/18, також визнаний протиправним та нечинним.

З наведених підстав позивач звернувся до суду з даним позовом, оскільки вважає порушеним своє право на пенсію, гарантоване ст. 46 Конституції України.

Ухвалою суду від 17 лютого 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі.

Ухвалою від 17 лютого 2020 року суд витребував від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області належним чином засвідчені копії матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ), в частині, що стосується предмету спору, для долучення до матеріалів справи.

Ухвалою від 11 березня 2020 року судом задоволено клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про зупинення провадження у справі до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 240/6263/18. Зупинено провадження у справі № 420/1049/20 до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі №240/6263/18.

Так, рішенням Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 13 березня 2019 року відмовлено у задоволенні позовних вимог у зразковій адміністративній справі № 240/6263/18.

Постановою Великої Палати Верховного Суду від 19 лютого 2020 року рішення Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 13 березня 2019 року у зразковій справі № 240/6263/18 залишено без змін.

Ухвалою суду від 09 квітня 2020 року поновлено провадження у справі №420/4197/19.

26 лютого 2020 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області через канцелярію суду надійшов відзив на позовну заяву (а.с. 48-53).

Відповідно до відзиву, відповідач проти задоволення позову заперечує, з позовними вимогами не погоджується, вважає їх безпідставними, з огляду на наступне.

Так, відповідач зазначив, що відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі - Закон № 2262-ХІІ) в редакції від 01.01.2017, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. 30.08.2017 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 704, відповідно до якої затверджено нові схеми тарифних розрядів зазначених осіб. На виконання Постанови № 704 та положень ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, 21.02.2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб”. За цією постановою пенсії, призначені згідно Закону № 2262-ХІІ до 1 березня 2018 року підлягали перерахунку з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 704.

Відповідно до Порядку № 45, Пенсійний фонд України листом від 26.02.2018 №6194/02-23 повідомив головне управління та Міністерство оборони України про прийняття Постанови № 103, та зазначив, що дана Постанова є підставою для проведення перерахунку пенсій. Листом головного управління від 28.02.2018 року № 3192/03 направлено до Одеського обласного військового комісаріату запит щодо надання довідок про розміри грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії та надано списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

На підставі списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, Одеським обласним військовим комісаріатом головному управлінню передана довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу. На виконання Постанови КМУ №103 головним управлінням у квітні 2018 року проведено перерахунок пенсії позивачу з урахуванням посадового окладу в сумі 5220, 00 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням в сумі 1410, 00 грн. та надбавки за вислугу років в сумі 2983, 00 грн.

Щодо проведення перерахунку пенсії з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення відповідач зазначив, що відповідно до положень Порядку № 45 ГУ ПФУ здійснює перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від Одеського обласного військового комісаріату, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку.

Відповідачем зазначено, що розрахунок грошового забезпечення військовослужбовців чи окремих його складових для обчислення/перерахунку пенсії до компетенції органів Пенсійного фонду не належить. Головне управління має право перевіряти правильність складення довідок щодо формального змісту, однак правом самостійно визначати складові та розмір грошового забезпечення осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, не має.

На підставі викладеного відповідач стверджує, що управлінням при перерахунку пенсії позивача на виконання вимог ч. 4 ст. 63 Закону №2262, Постанови №704 та Постанови №103 враховані всі складові, зазначені Одеським обласним військовим комісаріатом у довідці, відтак підстави для визнання дій головного управлінням протиправними відсутні, що узгоджується з позицією викладеною Верховним Судом у рішенні від 13.03.2019 року по зразковій справі №240/6263/18.

Щодо виплати пенсії з урахуванням 100% суми підвищення відповідач зазначив, що до набрання законної сили 05 березня 2019 року судовим рішенням у справі №826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1 та 2 Постанови №103 та внесені цією постановою зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45, дії головного управління щодо виплати пенсій у розмірах, передбачених Постановою №103 (з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року) були законними. В подальшому, органи Пенсійного фонду, з метою забезпечення виконання рішення суду від 12.12.2018 року по справі №826/3858/18, звернулись до Міністерства соціальної політики України та Міністерства фінансів України про виділення додаткових коштів. Однак враховуючи, що бюджетні асигнування з державного бюджету України Пенсійному фонду України не збільшувались, виплата підвищених пенсій продовжується з урахуванням бюджетних асигнувань.

Також відповідач в обґрунтування правомірності своїх дій посилався на постанову Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 року № 804 “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”, якою встановлено, що виплата пенсій перерахованих з 1 січня 2018 року, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704, здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року.

З цих підстав відповідач вважає, що перерахунок пенсії позивачу здійснено відповідно до вимог законодавства, що діяло на момент виникнення права на такий перерахунок, виплата пенсії здійснюється відповідно до вимог діючого законодавства, тому підстави для визнання протиправними дій управління та задоволення позову відсутні.

02 березня 2020 року представником позивача через канцелярію суду подано відповідь на відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (а.с. 54-59).

У відповіді на відзив позивач апелював доводам відповідача у відзиві на позов, вказуючи на те, що його заперечення проти позову обґрунтовані нормами постанови Кабінету Міністрів України № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб”, щодо якої судовим рішенням у справі №826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1 та 2 Постанови №103 та внесені цією постановою зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

10 березня 2020 року до суду через канцелярію надійшов відзив на позовну заяву від Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Відповідно до відзиву, відповідач проти задоволення позову заперечує, з позовними вимогами до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки не погоджується, вважає їх необґрунтованими, з огляду на наступне.

Як зазначає відповідач, відповідно до п. 3 Порядку, затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 року № 45, в редакції постанови КМУ від 21.02.2018 року № 103, на підставі списків ГУ ПФУ уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Після надходження до Одеського обласного військового комісаріату з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області відповідного списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, в якому перебували відомості стосовно позивача, у той час Одеським обласним військовим комісаріатом, як відповідним уповноваженим органом, було підготовлено довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії. При цьому, форма (зразок) довідки про розмір грошового забезпечення, в редакції постанови КМУ від 21.02.2018 року № 103, передбачала у своєму змісті наявність трьох складових: посадовий оклад, оклад за військовим званням та надбавки за вислугу років. Вказані складові грошового забезпечення й були відображені у довідці стосовно позивача.

Також відповідач зазначив, що алгоритм дій щодо перерахунку пенсій, визначений Порядком № 45, не передбачає виготовлення уповноваженим органом довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, на вимогу або за заявою пенсіонера, яку ним було подано безпосередньо до уповноваженого органу. Крім того, за цим алгоритмом, за відсутністю складеного та наданого Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеські області списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, відсутні підстави для складання та направлення уповноваженим органом нової довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії.

При цьому, відповідач наполягав на тому, що з набранням законної сили 05.03.2019 року рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі №826/3858/18 від 12.12.2018 року, на яке посилається позивач в обґрунтування цього позову, алгоритм дії державних органів під час проведення перерахунку пенсій, передбачений Порядком № 45, не змінився.

Інші заяви по суті справи учасниками справи не надавались, додаткові докази не надходили.

У судове засідання, призначене на 22 квітня 2020 року, учасники справи не з'явились, про місце, дату і час судового засідання повідомлені належним чином та своєчасно.

13 квітня 2020 року до суду через канцелярію від представника позивача надійшло клопотання про проведення розгляду справи № 420/1049/20 за відсутності позивача та представника позивача, з огляду на оголошення в Україні карантину.

Відповідно до ч. 3 ст. 194 КАС України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Згідно з ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Відповідно до ч. 5 ст. 250 КАС України, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

З урахуванням вищенаведеного, справу розглянуто в порядку письмового провадження 19 травня 2020 року за наявними у ній матеріалами.

Розглянувши подані сторонами заяви по суті справи і докази на їх обґрунтування, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, судом встановлено наступне.

З 16.06.2012 року позивачу - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звільненому з військової служби у відставку за пп. “б” п. 1 ч. 8 ст. 26 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу”, призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” у розмірі 50 % грошового забезпечення.

Згідно протоколу за пенсійною справою № 1501010818 від 16 червня 2012 року, пенсію позивачу призначено та обчислено із урахуванням таких складових грошового забезпечення:

- посадовий оклад;

- оклад за військове звання;

- процентна надбавка за вислугу років 35 %;

- середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у т.ч.: надбавка за особливо важливі завдання - 50 %, премія - 90 % (а.с. 63).

Основний розмір пенсії 50 % грошового забезпечення (вислуга років 20,6).

З матеріалів пенсійної справи судом встановлено, що позивачу у період з 2012 року по 2017 рік здійснювався перерахунок пенсії з урахуванням усіх зазначених видів грошового забезпечення.

У березні 2018 року Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року. Підставою перерахунку зазначено: постанова КМУ №704, постанова КМУ №103 від 21.02.2018 року пункт 1, перерахунок з 01.01.2018 року.

Згідно вказаного перерахунку, пенсія позивача за вислугу років перерахована із урахуванням таких сум грошового забезпечення:

- посадовий оклад;

- оклад за військове звання;

- процентна надбавка за вислугу років 45 %;

- премія - 0 %.

Основний розмір пенсії: 58 % грошового забезпечення (вислуга років 21).

Згідно постанови КМУ №103 від 21.02.2018 року підвищення складає 3571,65 грн., з них виплачується: з 01.01.2018 року по 31.12.2018 року щомісячно 50% від підвищення - 1785, 83 грн.; з 01.01.2019 року по 31.12.2019 року - щомісячно 75% від підвищення - 2678, 74 грн.; з 01.01.2020 року 100% щомісячно від підвищення - 3571, 65 грн. (а.с. 10, 63 (зворот.стор.).

Таким чином, під час перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 року на підставі постанови КМУ №103 від 21.02.2018 року у складі грошового забезпечення для обчислення пенсії враховано такі складові: - посадовий оклад; - оклад за військове звання; - процентна надбавка за вислугу років, а також застосовано поступові відсоткові обмеження щодо виплати підвищення.

Перерахунок пенсії проведений на підставі довідки Одеського обласного військового комісаріату № ЮО112007 від березня 2018 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України (а.с. 12).

22 січня 2020 року позивач звернувся до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки з листом, у якому просив відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії (за формою згідно із додатком 2), із зазначенням у довідці грошового забезпечення за відповідною посадою станом на 05.03.2019 року (дата визнання протиправним та нечинним пунктів 1,2 ПКМУ №103) (а.с. 13-14).

Листом Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 04 лютого 2020 року № 830 позивачу повідомлено, що відповідно до п. 3 Порядку № 45 уповноважені органі, готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення лише на підставі списку, який повинні складати та надати головні управління ПФУ. Після 5 березня 2019 року Списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, з прізвищем позивача від ГУ ПФУ в Одеській області не надходили, тому Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки не має правових підстав складати нову довідку про розмір грошового забезпечення та направлляти її до ГУ ПФУ в Одеській області (а.с. 15).

Також 22 січня 2020 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Одеській області із заявою про проведення перерахунку пенсії з урахуванням грошового забезпечення за відповідною посадою станом на 05.03.2019 року (а.с. 16-17).

Листом від 05 лютого 2020 року ГУ ПФУ в Одеській області надало відповідь про те, що після скасування рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 р., залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 р., пунктів 1 і 2 постанови Кабінету міністрів України № 103 від 21.02.2018 року, інших рішень Уряду про умови та розміри проведення перерахунку пенсій не приймалось. До законодавчого врегулювання вказаного питання підстави для перерахунку пенсії відсутні (а.с. 18-19).

Вважаючи своє право порушеним діями відповідача щодо неврахування під час перерахунку пенсії додаткових видів грошового забезпечення, врахованих при призначенні пенсії, та щодо застосування обмеження розміру пенсії при виплаті, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Таким чином, право особи на отримання пенсії, як складова права на соціальний захист, є її конституційним правом.

1. Щодо позовних вимог до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки з підстав допущення бездіяльності стосовно підготовки та подання до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року для перерахунку пенсії із зазначенням у Довідці розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, в розмірах відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.

Як встановлено судом, у березні 2018 року Одеським обласним військовим комісаріатом складено довідку № ЮО112007 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103.

Зазначена довідка містить відомості про посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавку за вислугу років, але не містить відомостей про додаткові види грошового забезпечення, а саме надбавку за особливо важливі завдання та премію.

Позивачу перераховано розмір пенсії з 01.01.2018 року на підставі цієї довідки.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі є, зокрема Закон України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон №2262-ХІІ).

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову за №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до пункту 10, ця постанова набирала чинності з 1 січня 2018 року.

Отже, з набранням чинності постановою КМУ від 30.08.2017 року № 704, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 (далі - Порядку № 45).

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 в редакції постанови № 103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у рішенні від 17 грудня 2019 року у зразковій адміністративній справі № 160/8324/19 зазначив, що в компетенцію Уряду входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку № 45.

Проте, зміни внесені постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 року - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

З огляду на зазначене, суд приходить до висновку, що з 05.03.2019 року довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, № ЮО112007, яка видана ІНФОРМАЦІЯ_2 на ім'я ОСОБА_1 , на підставі постанови КМУ № 103 є нечинною.

Отже, позовні вимоги ОСОБА_1 в частині визнання протиправною та нечинною з 05.03.2019 року Довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, №ЮО112007, виданої Одеським обласним військовим комісаріатом у березні 2018 року, підлягають задоволенню.

Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема ГУ ПФУ та відповідач у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.

Зокрема, на час звернення позивача до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки із заявою про видачу оновленої довідки про розміри його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року (дата визнання протиправними та нечинними пунктів 1, 2 постанови №103), пункт 3 Порядку № 45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Згідно з абзацами другим, четвертим та п'ятим пункту 2.6 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31.12.2014 №937, на обласні військові комісаріати покладаються: оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 “Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей” (зі змінами) та Порядку № 45 і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок № 3-1). У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою.

Тобто, на відповідача покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку № 45.

При цьому, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок №3-1.

Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі № 21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а.

Як було зазначено вище, 30.08.2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704, яка набрала чинності 01.03.2018 року та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Таким чином, з 05.03.2019 року виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.

До того ж рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі № 826/3858/18 залишено без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019 року, в якій суд касаційної інстанції серед іншого вказав на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.

Разом із цим, до моменту отримання належної довідки від Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.

З матеріалів справи вбачається, що Одеським обласним військовим комісаріатом було складено та надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідку № ЮО112007 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій.

На момент складення цієї довідки її зміст відповідав вимогам діючого законодавства, а саме положенням пунктів 1, 2 постанови Кабміну від 21 лютого 2018 року №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб”.

Проте, у зв'язку з набранням 05 березня 2019 року законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року по справі №826/3858/18, позивач 22 січня 2020 року звернувся до відповідача із заявою про складення та направлення нової довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії з урахуванням судового рішення та у відповідності з Постановою КМУ від 30.08.2017 року №704 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення позивача.

Однак, Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки таку довідку направлено не було, що унеможливило реалізацію права на повноцінне звернення позивача до ГУ ПФУ за перерахунком пенсії з документами, які дають право на подальше підвищення пенсії.

При цьому, відповідно до пункту 4 Порядку № 45, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Згідно із частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.

В рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в адміністративній справі № 160/8324/19 від 17 грудня 2019 року зазначено, що дії відповідача щодо відмови позивачу у підготовці та наданні до ГУ ПФУ оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 є неправомірними, а тому відповідача належить зобов'язати скласти та подати до ГУ ПФУ нову довідку про розмір грошового забезпечення, станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону №2011-XII та з врахуванням положень постанови №704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунку основного розміру пенсії позивача.

Згідно правової позиції Верховного Суду щодо видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії військовослужбовцям, з 05.03.2019 (з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18) виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.

На підставі викладеного суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо оскарження його бездіяльності стосовно неподання до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року для перерахунку пенсії із зазначенням у Довідці розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років в розмірах відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.

У зв'язку із цим, з метою відновлення порушеного права позивача, відповідача належить зобов'язати скласти та подати до ГУ ПФУ нову довідку про розмір грошового забезпечення, станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону №2011-XII та з врахуванням положень постанови №704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунку основного розміру пенсії позивача.

2. Щодо позовних вимог до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з підстав допущення бездіяльності стосовно непроведення перерахунку пенсії з урахуванням грошового забезпечення за відповідною посадою станом на 05.03.2019 року з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років в розмірах відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.

Як вже було зазначено, відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Так, 30.08.2017 року Кабінет Міністрів України постановою №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців (далі -Постанова №704). Ця постанова набирала чинності з 1 березня 2018 року (п. 10).

21 лютого 2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” (далі - Постанова № 103).

Пунктом 1 Постанови № 103 передбачено перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Згідно з п. 2 Постанови № 103, виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Відповідно до п. 7 Постанови № 103 Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству інфраструктури, Міністерству юстиції, Державній службі з надзвичайних ситуацій, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державній фіскальній службі, Національній гвардії, Управлінню державної охорони після набрання чинності цією постановою приписано забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45.

Також Постановою № 103 було внесено зміни до Порядку № 45, зокрема:

- пункт 5 викладено в новій редакції;

- додаток 2 викладено в новій редакції, відповідно до якої відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Згідно з п. 1 Порядку №45 зі змінами, внесеними згідно з Постановою № 103 (тут і далі - у редакції, чинній на час перерахунку пенсії позивача), пенсії, призначені відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 2 Порядку №45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

У відповідності з абз. 1 п. 3 Порядку №45, на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі (п. 4 Порядку № 45).

Відповідно до п. 5 Порядку №45, під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

За п. 6 Порядку №45, відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.

З огляду на наведені норми законодавства, чинного станом на час вчинення ГУ ПФУ в Одеській області перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 року, перерахунок пенсії військовослужбовців здійснювався з урахуванням таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років, відповідно до вимог Постанови № 103.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 р. у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови КМУ від 21.02.2018 р. №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008р. № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Зобов'язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правового акта протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт.

На підставі викладеного, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у рішенні по зразковій справі № 240/6263/18 від 13 березня 2019 року, залишеним без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 20 лютого 2020 року, дійшов висновку про те, що скасування в судовому порядку пунктів 1, 2 Постанови № 103 не впливає на результат розгляду цієї зразкової справи по суті, оскільки алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, передбачений у Постанові № 45, не змінився у зв'язку з прийняттям Постанови № 103.

Порядок № 45 в редакції до внесення змін Постановою № 103 також передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готували для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подавали їх головним управлінням ПФУ. Головні управління ПФУ здійснювали перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від обласних військових комісаріатів, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форму довідки, в тому числі складові грошового забезпечення, наведено в додатку 2 до Порядку № 45.

Згідно з пунктом 9 Порядку № 45 ПФУ та його головні управління мають право перевіряти правильність складення довідок.

Водночас права самостійно визначати розміри складових грошового забезпечення, що впливають на обчислення розміру пенсії при її перерахунку, ПФУ та його головні управління не мають.

Судом встановлено, що перерахунок пенсії позивача з 01 січня 2018 року був проведений ГУ ПФУ в Одеській області на підставі довідки Одеського обласного військового комісаріату № ЮО112007, виданої у березні 2018 року та складеної за формою згідно з додатком 2 до Порядку № 45 з урахуванням змін, внесених Постановою № 103.

Встановлений Кабінетом Міністрів України порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, був обов'язковим для виконання органами державної влади, зокрема ГУ ПФУ в Одеській області.

Таким чином, скасування в судовому порядку вказаних вище пунктів 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 до Порядку № 45 (після проведення перерахунку пенсії позивача з 01 січня 2018 року) не є підставою для задоволення позовних вимог щодо врахування додаткових видів грошового забезпечення, оскільки оскаржувані дії ГУ ПФУ відповідали вимогам чинного на час їх вчинення законодавства.

Вищезазначена правова позиція висловлена Великою Палатою Верховного Суду у рішенні по зразковій справі № 240/6263/18 від 20 лютого 2020 року.

Це рішення суду є зразковим для справ, з такими ознаками типової справи:

1) позивач - особа, звільнена з військової служби, яка отримує пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ;

2) відповідач - територіальний орган ПФУ, на пенсійному обліку якого перебуває позивач;

3) предмет спору - бездіяльність відповідача щодо перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року з урахуванням у складі грошового забезпечення для обчислення пенсії середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до вимог ч. 3 ст. 291 КАС України, при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Вирішуючи спір, судом встановлено, що дана адміністративна справа №420/1049/20 в частині позовних вимог до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо перерахунку пенсії позивача з урахуванням у складі грошового забезпечення для обчислення пенсії додаткових видів грошового забезпечення є типовою, оскільки відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи №240/6263/18.

З огляду на зазначене, враховуючи висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи №240/6263/18, суд дійшов висновку про відмову у задоволені позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо непроведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії з урахуванням грошового забезпечення за відповідною посадою станом на 05.03.2019 року з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років в розмірах відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавка за особливості проходження служби в розмірі 65 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, премії в розмірі 35 відсотків посадового оклад, та похідних вимог про зобов'язання врахувати зазначені надбавки для перерахунку пенсії позивача.

3. Щодо позовних вимог до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про оскарження дій щодо виплати пенсії з урахуванням обмежень суми підвищення пенсії та зобов'язання відповідача виплачувати перераховану пенсію у 100-відсотковому від обчисленого розмірі без застосування будь-яких обмежень чи зменшення розміру пенсії, а також провести доплату різниці в пенсії між максимально нарахованими та фактично виплаченими розмірами з 05.03.2019 року, суд зазначає наступне.

Як вже було зазначено, пунктом 2 Постанови № 103 було передбачено виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

У зв'язку зі скасуванням п. 2 Постанови №103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії - скасовано.

Тобто, до 05.03.2019 року п. 2 Постанови КМУ № 103 був чинним та обов'язковим для застосування ГУ ПФУ в Одеській області.

Водночас, після 05.03.2019 року ГУ ПФУ в Одеській області не мало правових підстав для продовження виплати підвищення пенсії в обмеженому розмірі (75%).

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у рішенні по зразковій справі № 160/3586/19 від 06 серпня 2019 року, залишеним без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 11 березня 2020 року, у відповідь на твердження ГУ ПФУ про наявність у нього права здійснювати розстрочку виплати перерахованої пенсії відповідно до положень статті 63 Закону № 2262-ХІІ та Постанови № 103 зазначив про таке.

Згідно із частиною третьою статті 52 Закону № 2262-ХІІ виплата пенсій провадиться за поточний місяць загальною сумою у встановлений строк, але не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія.

Відповідно до частини другої статті 55 Закону № 2262-ХІІ нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу ПФУ, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Системний аналіз статей 51, 52, 55, 63 Закону № 2262-ХІІ свідчить, що наявність у Кабінету Міністрів України права встановлювати “порядок перерахунку пенсії” не є тотожним праву встановлювати “строки перерахунку пенсії”, “строки виплати пенсії”.

У зв'язку зі скасуванням пункту 2 Постанови № 103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 2826/3858/18, яке набрало законної сили 05 березня 2019 року, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано.

У постанові від 11 березня 2020 року, прийнятій у зразковій справі № 160/3586/19, Велика Палата Верховного Суду погодилась з висновком суду першої інстанції про те, що на момент ухвалення рішення у цій зразковій справі дії ГУ ПФУ щодо зменшення розміру пенсії позивача за рахунок виплати з 05 березня 2019 року 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, є протиправними.

З огляду на зазначене, враховуючи висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи № 160/3586/19, суд дійшов висновку, що з 05 березня 2019 року пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії.

Таким чином, суд робить висновок про наявність підстав для задоволення позовних вимог шляхом визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо виплати позивачу перерахованої пенсії у розмірі 75% суми підвищеної пенсії з 05.03.2019 року та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести виплату перерахованої пенсії позивача з 05.03.2019 року з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії.

У прохальній частині позивач просить суд зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести з 05.03.2019 року перерахунок пенсії з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років в розмірах відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавка за особливості проходження служби в розмірі 65 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, та премії в розмірі 35 відсотків посадового окладу; виплачувати з 05.03.2019 року перераховану пенсію у 100-відсотковому від обчисленого розмірі (без зменшення розміру); провести доплату різниці в пенсії між максимально нарахованими та фактично виплаченими розмірами з 05.03.2019 року по день проведення доплати.

Проте, з урахуванням усіх висновків, викладених у цьому рішенні, вказана позовна вимога підлягає частковому задоволенню шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 з 05 березня 2019 року з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Водночас, відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч.1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Беручи до уваги викладене, суд дійшов висновку про часткову обґрунтованість позовних вимог та необхідність часткового задоволення позову.

Згідно ч. 1, ч. 3 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Таким чином, у відповідності до приписів ст. 139 КАС України, розподіл судових витрат здійснюється на користь позивача у розмірі 840, 80 грн. (1681,60/2, де 1681,60 - ставка судового збору сплачена позивача за звернення до суду із цим позовом).

Керуючись ст.ст. 2, 5-9, 72, 74-77, 90, 139, 242-246, 250, 255, 263, 291, 295, 297 КАС України,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною та нечинною з 05.03.2019 року довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій №ЮО112007, видану Одеським обласним військовим комісаріатом у березні 2018 року на ім'я ОСОБА_1 .

Визнати протиправною бездіяльність Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо неподання до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру його пенсії.

Зобов'язати Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру його пенсії.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо виплати ОСОБА_1 перерахованої з 01.01.2018 року пенсії у розмірі 75% суми підвищеної пенсії з 05.03.2019 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 з 05.03.2019 року з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії.

В іншій частині позову - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ: 20987385; місцезнаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; місцепроживання: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 840, 80 грн. (вісімсот сорок гривень 80 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; місцепроживання: АДРЕСА_1 ).

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ: 20987385; адреса місцезнаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83).

Суддя О.В. Глуханчук

.