про залишення позовної заяви без руху
19 травня 2020 р. Справа № 480/3109/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Гелети С.М., розглянувши матеріали позовної заяви Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області до відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) про скасування постанови,-
Позивач звернувся до суду з позовною заявою до відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми), в якій просить скасувати постанову від 29.04.2020 ВП № 60822488 про накладення штрафу в розмірі 5100,00 грн.
Також представник позивача просив звільнити Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області від сплати судового збору посилаючись на те, що використання коштів Пенсійного фонду на цілі, що не передбачені Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" забороняється, а у головного управління відсутня об'єктивна можливість сплатити судовий збір у зв'язку з відсутністю коштів на його сплату.
Суд відмовляє в задоволенні клопотання позивача та залишає дану позовну заяву без руху як таку, що подана з порушенням ст. 161 КАС України.
Відповідно до ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір".
Згідно з п. п. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень - 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (2102,00 грн.) і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (21020,00 грн.).
Таким чином сума судового збору, яка має бути сплачена при зверненні до суду із даним позовом складає 2102,00 грн., однак позивачем не надано доказів його сплати.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 8 Закону України "Про судовий збір" враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за умов, передбачених цією частиною статті.
Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті
Ця норма закону наказує варіант поведінки діям суду, але дозволяє визначати обов'язки в окремих випадках. При цьому Закон України "Про судовий збір" не відносить органи Пенсійного фонду України до суб'єктів, що користуються пільгами зі сплати судового збору, а тому Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області повинно сплачувати судовий збір на загальних підставах. Натомість позивачем не надано доказів сплати судового збору, а також не надано доказів неможливості сплати судового збору при подачі даної позовної заяви.
З цих підстав суд відмовляє в задоволенні клопотання позивача про звільнення його від сплати судового збору.
Крім того позивач просить скасувати постанову від 29.04.2020 ВП № 60822488 про накладення штрафу, однак всупереч вимог ч. 4 ст. 160 КАС України, копії такої постанови до позовної заяви не додав.
Враховуючи викладене, позивачу необхідно подати суду:
- копію постанови від 29.04.2020 ВП № 60822488 про накладення штрафу;
- докази сплати судового збору за вимоги майнового характеру на суму 2102,00 грн. за наступними реквізитами:
отримувач: Сумська міська отг/Адмін.окружн.суд/22030101; код отримувача (код ЄДРПОУ): 37970593; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача: UA878999980313151206084018540; код класифікації доходів бюджету: 22030101.
Згідно з ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Суд також зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" (із змінами) на усій території України установлено карантин з 12.03.2020 до 22.05.2020.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-2019)" від 30.03.20 № 540-IX розділ VI "Прикінцеві положення" КАС України доповнено пунктом 3, відповідно до якого строк, під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 47, 79, 80, 114, 122, 162, 163, 164, 165, 169, 177, 193, 261, 295, 304, 309, 329, 338, 342, 363 цього Кодексу, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, подання доказів, витребування доказів, забезпечення доказів, а також строки звернення до адміністративного суду, подання відзиву та відповіді на відзив, заперечення, пояснень третьої особи щодо позову або відзиву, залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви, пред'явлення зустрічного позову, розгляду адміністративної справи, апеляційного оскарження, розгляду апеляційної скарги, касаційного оскарження, розгляду касаційної скарги, подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами продовжуються на строк дії такого карантину.
Строк, який встановлює суд у своєму рішенні, не може бути меншим, ніж строк дії карантину, пов'язаного із запобіганням поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
З урахуванням п. 3 розділу VI "Прикінцеві положення" КАС України позивачу необхідно усунути недоліки позовної заяви протягом 7 днів з дня закінчення карантину, пов'язаного із запобіганням поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
Керуючись ст. ст. 160, 161, 169 Кодексу адміністративного судочинства України, -
1. В задоволенні клопотання представника Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про звільнення від сплати судового збору - відмовити.
2. Позовну заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області до відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) про скасування постанови - залишити без руху.
3. Позивачу усунути недоліки позовної заяви в 7-денний строк з дня закінчення карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
4. Копію даної ухвали направити особі, що звернулась із позовною заявою.
5. У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатись неподаною та підлягає поверненню позивачеві.
6. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя С.М. Гелета