Рішення від 18.05.2020 по справі 400/114/20

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 травня 2020 р. № 400/114/20

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мельника О.М. розглянув за правилами спрощеного провадження в письмовому порядку адміністративну справу

за позовом:Комунального некомерційного підприємства "Новобузька центральна районна лікарня", вул. Івана Огієнка, 14, м.Новий Буг, Новобузький район, Миколаївська область,55601

до відповідача:Головного управління ДПС у Миколаївській області, вул. Лягіна,6, м.Миколаїв,54001

про:визнання протиправним та скасування рішення від 28.10.2019 р. № 0000731424,

ВСТАНОВИВ:

КНП «Новобузька центральна районна лікарня» (далі: Позивач) звернулось з позовом до ГУ ДПС у Миколаївській області (далі: Відповідач) та просило: визнати рішення Головного управління ДПС у Миколаївській області від 28.10.2019 року № 0000731424 протиправним та скасувати, стягнути з відповідача на користь позивача судові витрати по справі.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що несвоєчасне перерахуванням ЄСВ за період з 21.02.2019 року по 29.03.2019 року виникло штучно, без будь-яких умисних чи інших дій Позивача, виключно через те, що кошти з Державного бюджету України надійшли до районного бюджету лише 29.03.2019 року. Відповідно, КНП «Новобузька ЦРЛ» самостійно не могло вирішити зазначене проблемне питання, яке виникло через досить суттєві об'єктивні причини. Підприємством вживалися усі можливі заходи з метою врегулювання цього питання , але вони не дали бажаних результатів. У січні та лютому 2019 року надсилалися письмові звернення на адресу начальника управління охорони здоров'я Миколаївської ОДА та народного депутата України Андрія ОСОБА_1 в частині забезпечення видатків на виплату заробітної плати медикам району.

Відповідач вважає позов необґрунтованим, а рішення від 28.10.2019 року № 0000731424 правомірним та таким, що не підлягає скасуванню. Надав відзив, згідно якого Позивачем подано було несвоєчасно сплачено єдиний внесок за січень 2019 року на суму 9927,78 грн., за лютий 2019 року 273186,47 грн. Звіт про суми нарахованої заробітної плати Д.4 за січень 2019 року №9025656228, в якому сума основного платежу, яка підлягала сплаті, складала 309 073,35. Позивачем своєчасно за січень 2019 року було сплачено лише 290 534,66 грн. Повне погашення заборгованості відбулось лише 29.03.2019 року. Таким чином, спірне рішення винесено в зв'язку з неналежним виконанням вимог ст. 9 Закону №2464, його нарахування відбулось автоматично у відповідній програмі.

Ухвалою суд відкрито провадження в порядку спрощеного провадження.

На підставі норм ч.3 ст.194 КАС України суд розглянув справу в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Суд оцінив доводи сторін, дослідив наявні в матеріалах справи докази, надав їм оцінку та встановив наступне.

КНП «Новобузька центральна районна лікарня» є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

20.02.2019 року КНП «Новобузька центральна районна лікарня» подано звіт про суми нарахованої заробітної плати Д.4 за січень 2019 р., №9025656228, та самостійно зазначено, що сума основного платежу, яка підлягала сплаті, складала 309 073.35 грн.

Фактично Позивачем своєчасно за січень 2019 року було сплачено лише 299 145,57 грн. Залишок несплаченого єдиного внеску склав 9 927,78 грн. Повне погашення заборгованості відбулося 21.02.2019. Станом на 01.03.2019 за Позивачем рахувався борг з єдиного внеску у сумі 17 348,19 грн.

20.03.19 Позивачем подано Звіт про суми нарахованої заробітної плати Д.4 за лютий 2019 р., №9051135398, в якому сума основного платежу, яка підлягала сплаті, складала 301 236,47 грн. 20.03.19 Позивачем сплачено 28 050,00 грн. Залишок несплаченого єдиного внеску за лютий 2019 року склав 290 534,66 грн. Повне погашення заборгованості відбулося 29.03.2019 р.

28.102019 року Відповідачем на підставі ч. 10 та п.2 ч. 11 ст. 25 Закону «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» №2464 за несвоєчасну сплату єдиного внеску винесено рішення №0000731424 про застосування до КНП «Новобузька центральна районна лікарня» штрафу у розмірі 60092,49 грн. за період з 21.02.2019 року до 29.03.2019 року та нараховано пеню у розмірі 2624,74 грн.

Суд дійшов висновку про протиправність рішення та необхідність задоволення позовних вимог з огляду на таке.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Учасниками справи не заперечується, що Новоодеська центральна районна лікарня, як роботодавець, є страхувальником в розумінні п.2 ч.1 ст.1 Закону, та зобов'язана сплачувати єдиний внесок.

У відповідності до п.4 ч.2 ст.6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платник єдиного внеску зобов'язаний подавати звітність та сплачувати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування. У разі надсилання звітності поштою вона вважається поданою в день отримання відділенням поштового зв'язку від платника єдиного внеску поштового відправлення із звітністю.

Частиною 2 статті 9 Закону передбачено, що обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.

Платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Базовим звітним періодом є календарний місяць.

Згідно п.1 ч.10 ст.9 Закону днем сплати єдиного внеску вважається: у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів.

Відповідальність за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску встановлена статтею 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Зокрема, п.2 ч.11 ст.25 Закону передбачено, що орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску штрафні санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Частиною 10 статті 25 Закону передбачено, що на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

При цьому, відповідно до п.6 ч.1 ст.1 Закону недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.

Відповідно до п.п.14.1.265 п.14.1 ст.14 ПК України штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Згідно п.109.1 ст.109 ПК України правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платника податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або не належного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Тобто, правопорушенням, за яке на платника податків може бути накладено штрафні санкції, є винне діяння такого платника податків. Штрафні санкції є мірою відповідальності страхувальника за невиконання або неналежне виконання покладених на них обов'язків зі сплати єдиного внеску. Така відповідальність обумовлена винними діями або бездіяльністю.

Тож, для визначення правомірності застосування до позивача означених заходів впливу оцінці підлягає поведінка страхувальника на предмет спрямованості його дій в частині дотримання норм Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Матеріалами справи підтверджено доводи КНП «Новобузька центральна районна лікарня» щодо того, що несвоєчасна сплата єдиного внеску відбулася за відсутності у цьому вини позивача, а саме у зв'язку з наступним

Статтею 26 Закону України від 23.11.2018 року « Про Державний бюджет України на 2019 рік » прямо встановлено , що у 2019 році, як виняток з норм абзацу 1 частини 4 ст. 67 Бюджетного кодексу України, встановлюються конкретні відносини між Державним бюджетом та бюджетами об'єднаних територіальних громад, місцеві ради яких набувають своїх повноважень за результатами місцевих виборів, що відбулися у 2018 році.

Так, додатком 6 до Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» затверджено міжбюджетні трансферти на 2019 рік саме в розрізі планових новостворених ОТГ , а саме: в тому числі Новобузькій міській об'єднаній територіальній громаді…

Перші місцеві вибори депутатів сільських, селищних, міських ради були призначені на 23.12.2018 року. Однак, вибори в ОТГ так і не відбулися у зв'язку з оголошенням військового стану на території десяти областей України, у тому числі і на території Миколаївської області, відповідно до Закону України за № 389 - VIII від 26.11.2018 року « Про затвердження Указу Президента України « Про введення військового воєнного стану в Україні», а також до приписів ст. 19 Закону України від 12.05.2015 року « Про правовий режим воєнного стану» та постанови Центральної виборчої комісії України за № 233 від 29.11.2018 року «Про деякі питання організації підготовки та проведення місцевих виборів в окремих регіонах України в яких введено воєнний стан».

У зв'язку з чим міжбюджетні трансферти залишились не врегульованими. Фінансовий ресурс у вигляді субвенції з Державного бюджету місцевим бюджетам для виплати заробітної плати працівникам галузі охорони здоров'я також був передбачений Законом України « Про Державний бюджет України на 2019 рік » на територіальні громади, що мали об'єднатися та станом на 01.01.2019 року Урядом України, однак не було прийнято рішення щодо наближення фінансового ресурсу для проведення своєчасних виплат, які гарантовані державою.

Міністерством фінансів України було підготовлено відповідний проект Закону України « Про внесення змін до Закону України « Про Державний бюджет України на 2019 рік» щодо уточнення показників міжбюджетних трансфертів також для районних бюджетів, передбачених у Державному бюджеті України на 2019 рік , а саме : показників освітньої та медичної субвенцій , базової та реверсної дотацій.

11.06.2019 року проект даного Закону було схвалено Кабінетом Міністрів України та направлено до Верховної Ради України , де зареєстровано за № 9476 від 16.01.2019 року.

З метою врегулювання питання фінансування видатків з районного бюджету на виплату заробітної плати , в якому не передбачено освітню , а також медичну субвенції за рахунок передачі з бюджетів відповідних територіальних громад у зв'язку з відміною перших місцевих виборів, Міністерство фінансів України вносило зміни до помісячного розпису , а саме : наближення субвенції в січні - лютому 2019 року за рахунок зменшення субвенції в березні - грудні 2019 року . Закон було прийнято лише 20.03.2019 року . Видатки на січень - лютий 2019 року по охороні здоров'я було наближено на 1,4 млн. грн. за рахунок власних коштів бюджету Новобузького району та Новополтавської ОТГ , яких, не вистачило на 100% виплати заробітної плати.

Зазначені об'єктивно незалежні від Позивача обставини сприяли виникненню станом на 31.01.2019 року кредиторської заборгованості із виплати заробітної плати КЕКВ 2111 в сумі 1141046,12 грн. та по сплаті ЄСВ по нарахованих та невиплачених сумах заробітної плати в розмірі 259897,96 грн., станом на 28.02.2019 року - в сумі 1043035,61 грн. та по сплаті ЄСВ за ККЕВ 2120 в сумі 257560,22 грн.

Щодо вирішення ситуації, яка виникла із виплатою заробітної плати, позивач неодноразово звертався до Управління охорони здоров'я Миколаївської ОДА та народного депутата, що підтверджується наявними в матеріалах справи копіями відповідних звернень та відповідей на них.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою ці повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З урахуванням встановлених обставин справи, суд вважає обґрунтованими доводи Позивача, що він вчиняв всі залежні від нього дії щодо своєчасної та в повному обсязі сплати єдиного внеску, тобто спрямовані на належне виконання покладених на нього чинним податковим законодавством обов'язків, у зв'язку з чим застосування до позивача штрафу є таким, що прийнято без врахуванням всіх обставин, що стосуються спірних правовідносин.

Відповідно до ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи, що позивачем надано докази неможливості сплати (перерахування) єдиного внеску у строк, встановлений Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», з причин, які не залежали від його волі та про які повідомлявся контролюючий орган, а ГУ ДФС в Миколаївській області протилежного не доведено, суд дійшов висновку про необґрунтованість застосування до КНП «Новобузька центральна районна лікарня» штрафних санкцій та нарахування пені згідно рішення від 28.10.2019 року № 0000731424 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, тому позов підлягає задоволенню.

Відповідно до норм ст. 139 КАС України, судовий збір в сумі 2102,00 грн. (платіжне доручення №210 від 27.12.2019 року) підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Відповідача.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов Комунального некомерційного підприємства "Новобузька центральна районна лікарня" (вул. Івана Огієнка, 14, м.Новий Буг, Новобузький район, Миколаївська область,55601 ЄДРЮОФОП 01998288) до Головного управління ДПС у Миколаївській області (вул. Лягіна,6, м.Миколаїв,54001 ЄДРЮОФОП 43144729) задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ДПС у Миколаївській області від 28.10.2019 року № 0000731424 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Миколаївській області (вул. Лягіна,6,Миколаїв,54001 ЄДРЮОФОП 43144729) на користь Комунального некомерційного підприємства "Новобузька центральна районна лікарня" (вул. Івана Огієнка, 14, м.Новий Буг, Новобузький район, Миколаївська область,55601 ЄДРЮОФОП 01998288) судові витрати в розмірі 2102,00 грн.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду - 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження - 30 днів з дня складання повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України і п. 15.5 Перехідних положень КАС України.

Суддя О.М. Мельник