справа №1.380.2019.005275
14 травня 2020 року
м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Крутько О.В.,
за участю секретаря судового засідання Лізогуб В.В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ДП «Львіввугілля» в особі ВП «Шахта Червоноградська» ДП «Львіввугілля»
до Головного управління Державної податкової служби у Львівській області
про визнання протиправним та скасування рішення
Позивач звернувся з позовом, у якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС у Львівській області від 15.04.2019 № 0004141308.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідно до оскаржуваного податкового повідомлення-рішення вбачається повторне нарахування податкового зобов'язання в сумі 194669,59 грн., так як в акті перевірки зазначено, що вищенаведена сума - залишок не перерахованого військового збору на кінець періоду, який перевіряється. Також, вважає, що податковий орган частково здійснив донарахування грошового зобов'язання поза межами строків, встановлених п.102.1 ст.102 Податкового кодексу України. Однією з підстав позову зазначає, що всупереч законодавству відповідач здійснив розрахунок штрафних санкцій, не зазначивши кількості днів, з простроченням яких позивач сплатив зобов'язання. Крім того, позивач звертає увагу на те, що станом на день проведення перевірки узгоджені суми грошових зобов'язань по військовому збору платник сплатив.
Згідно ухвали від 16.10.2019 відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі, підготовче засідання призначено на 12.11.2019.
12.11.2019 розгляд справи відкладено на 26.11.2019.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, у якому покликається обставини, встановлені документальною позаплановою виїзною перевіркою Відокремленого підрозділу «Шахта «Червоноградська» ДП «Львіввугілля», ЄДРПОУ 26307813, з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2015 по 30.01.2019, валютного - за період з 01.01.2015 по 30.01.2019, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - за період з 01.01.2015 по 30.01.2019, за результатами якої складено акт від 14.03.2019 № 413/14.08-10/26307813. Перевіркою встановлено несплату (неперерахування) військового збору на суму 194669,59 грн. та порушення правил сплати (перерахування) військового збору за весь період, що перевіряється до і більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання. Зазначене спричинило застосування ст.ст.126-127 ПК України. Твердження позивача, що на момент оскарження податкового повідомлення-рішення борг зі сплати донарахованого основного платежу по військовому збору сплачено в повному обсязі не відповідає дійсності, оскільки такі кошти зараховані контролюючим органом на підставі приписів п. 87.9 ст. 87 Податкового кодексу України в рахунок погашення податкового боргу, який виник у попередніх податкових періодах. Тому вважає, що оскаржене податкове повідомлення-рішення винесене правомірно і підстав для його скасування немає.
26.11.2019 розгляд справи у підготовчому засідання відкладено на 17.12.2019.
17.12.2019 у підготовчому засіданні відмовлено у задоволенні клопотання про об'єднання справ, оголошено перерву у підготовчому засіданні до 28.01.2020.
28.01.2020 відкладено розгляд справи у підготовчому засіданні до 20.02.2020.
В підготовчому засіданні 20.02.2020 закрито підготовче провадження, призначено справу до судового розгляду на 17.03.2020.
Суд замінив відповідача ГУ ДФС у Львівській області на ГУ ДПС у Львівській області.
17.03.2020 розгляд справи в судовому засіданні відкладено на 16.04.2020.
16.04.2020 розгляд справи в судовому засіданні відкладено на 14.05.2020.
14.05.2020 в судове засідання представники сторін не з'явились, про час та місце розгляду справи сторони повідомлені належним чином, подали клопотання про відкладення розгляду справи, які суд відхилив, оскільки явка уповноважених представників сторін не визнавалась обов'язковою, сторони подали докази, які необхідні для повного та всебічного з'ясування обставин у справі, правова позиція позивача та відповідача висловлені у позові та відзиві на позовну заяву відповідно.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які мають значення для справи суд виходив з наступного.
Головне управління ДФС у Львівській області провело документальну позапланову виїзну перевірку Відокремленого підрозділу «Шахта «Червоноградська» ДП «Львіввугілля», ЄДРПОУ 26307813, з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2015 по 30.01.2019, валютного - за період з 01.01.2015 по 30.01.2019, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - за період з 01.01.2015 по 30.01.2019, за результатами якої складено акт від 14.03.2019 № 413/14.08-10/26307813.
Перевіркою встановлено, зокрема несплату (неперерахування) військового збору на суму 194669,59 грн. та порушення правил сплати (перерахування) військового збору за весь період, що перевіряється до і більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання.
На підставі зазначеного акта перевірки ГУ ДФС у Львівській області прийнято податкове повідомлення-рішення № 0004141308 від 15.04.2019, яким збільшено суму грошового зобов'язання з військового збору на суму 194669,59 грн. та штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) в розмірі 601083,78 грн.
Позивач, не погодившись з вказаним податковим повідомленням-рішенням, звернувся до суду.
Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 161 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» Розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу, із змінами та доповненнями, тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір (далі збір).
Об'єктом оподаткування збором є доходи, визначені статтею 163 Податкового кодексу (підпункт 1.2 пункту 161 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу). Для резидента це загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід; доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання); іноземні доходи доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України (підпункти 163.1.1, 163.1.2 пункту 163.1 статті 163 Податкового кодексу).
У відповідності до підпункту 1.4 пункту 161 підрозділу 10 Розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому статтею 168 цього Кодексу, за ставкою (1,5 відсотків), визначеною підпунктом 1.3 цього пункту.
Відповідальними за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) збору до бюджету є особи, визначені у статті 171 Податкового кодексу (підпункт 1.5 пункту 161 підрозділу 10 Розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу).
Платники збору зобов'язані забезпечити виконання податкових зобов'язань у формі та спосіб, визначені статтею 176 Податкового кодексу (підпункт 1.6 пункту 161 підрозділу 10 Розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу).
Відповідно до пункту 126.1 статті 126 Податкового кодексу у разі, якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Відповідно до пункту 127.1 статті 127 Податкового кодексу ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету. Ті самі дії, вчинені повторно протягом 1095 днів, - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 50 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету. Дії, передбачені абзацом першим цього пункту, вчинені протягом 1095 днів втретє та більше, - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 75 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.
Підпунктом 54.3.2 п.54.3 ст.54 ПК України визначено повноваження податкової служби, серед яких: самостійне визначення суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.
Зазначені повноваження реалізуються відповідно до с.77 ПК України контролюючим органом через проведення перевірок, в тому числі і позапланових виїзних документальних.
Пунктом 86.1 ст.86 ПК України передбачено, що результати перевірок (крім камеральних та електронних перевірок) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами контролюючого органу та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка.
Порядок оформлення результатів перевірок регулюється Порядком оформлення результатів документальних перевірок дотримання законодавства України з питань державної митної справи, податкового, валютного та іншого законодавства платниками податків - юридичними особами та їх відокремленими підрозділами, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 20 серпня 2015 року №727, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 26 жовтня 2015 року за №1300/27745, з наступними змінами та доповненнями (далі Порядок).
Пункт 1 Розділу І даного Порядку вказує на те, що його розроблено відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Податковий кодекс) та Митного кодексу України (далі - Митний кодекс) для застосування посадовими особами контролюючих органів при оформленні результатів документальних перевірок платників податків - юридичних осіб, їх відокремлених підрозділів, постійних представництв та представництв нерезидентів (далі - платники податків) дотримання законодавства з питань державної митної справи, про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок), податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Відтак, відповідач може реалізовувати свої повноваження під час оформлення результатів перевірки (при складанні акта) виключно у спосіб передбачений цим Порядком.
Згідно з п.5 Розділу ІІ Порядку факти виявлених порушень законодавства з питань державної митної справи, податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, викладаються в акті документальної перевірки чітко, об'єктивно та повною мірою з посиланням на первинні документи, регістри податкового та бухгалтерського обліку, фінансової та іншої звітності, інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів, ведення/складання яких передбачено законодавством, або отримані від інших суб'єктів господарювання, органів державної влади, у тому числі іноземних держав, правоохоронних органів, а також податкову інформацію, що підтверджують наявність зазначених фактів.
Згідно підп.2 п.4 Розділу ІІІ цього ж Порядку, у разі встановлення перевіркою порушень податкового законодавства за кожним відображеним в акті документальної перевірки фактом порушення необхідно, зокрема, викласти зміст порушень (у разі їх встановлення), в тому числі щодо правильності та повноти визначення фінансового результату до оподаткування згідно з бухгалтерським обліком відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів, виконання законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи; зазначити первинні документи, на підставі яких вчинено записи у податковому та бухгалтерському обліку, навести регістри бухгалтерського обліку, кореспонденцію рахунків операцій та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків, зборів, та докази, що підтверджують наявність факту порушення.
Пунктом 3 цього ж Розділу передбачено, що виявлені факти однотипних порушень та порушень, які повторюються, групуються у відомості або таблиці, що додаються до акта документальної перевірки. Зазначені відомості або таблиці повинні містити повний перелік однотипних порушень податкового законодавства із зазначенням звітного періоду, до якого вони належать (назва, дата і номер документа, відповідно до якого здійснено операцію, суть операції). Зазначені додатки повинні бути підписані посадовими особами контролюючого органу, які проводили перевірку, а також посадовими особами платника податків (керівником платника податків або уповноваженою ним особою).
Згідно акта перевірки щодо визначення бази оподаткування, повноти нарахування, утримання та своєчасності сплати (перерахування) до бюджету військового збору, перевіркою станом на 31.01.2019 встановлено несплату (неперерахування) позивачем військового збору на суму 194669,59 грн. та порушення правил сплати (перерахування) військового збору за весь період, що перевіряється до і більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання.
Однак, із змісту акта перевірки неможливо встановити, на підставі яких саме документів відповідач зробив описаний висновок.
Підставою для визначення платнику податків грошового зобов'язання на підставі статей 126 та 127 Податкового кодексу є встановлення податковим органом факту несплати чи несвоєчасної сплати платником податків узгодженої суми грошового зобов'язання у конкретних періодах та відповідно встановлення періоду затримки сплати такого.
При цьому, висновок контролюючого органу про порушення правил сплати (перерахування) податків чи інших обов'язкових платежів повинен бути зроблений з покликанням на первинні документи, на підставі яких вчинено записи у податковому та бухгалтерському обліку, регістри бухгалтерського обліку, інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків, зборів та із зазначенням звітного періоду, до якого вони належать (назва, дата і номер документа, відповідно до якого здійснено операцію, суть операції).
Водночас, зміст акта перевірки в частині, що стосується військового збору, зводиться лише до констатації порушення позивачем низки норм ПК України щодо сплати (перерахування) військового збору за весь період, що перевірявся.
Крім того, складений розрахунок донарахованих сум платежів та фінансових санкцій до довідки перевірки № 413/14.8-10/26307813 від 14.03.2019 не містить покликання на кількість днів затримки сплати військового збору по кожному періоду (місяцю), що є підставою до застосування (не застосування) 10% чи 20% штрафної санкції до погашення суми податкового боргу.
З урахуванням зазначених норм та обставин, суд дійшов висновку, що відповідачем недобросовісно було реалізовано надані йому повноваження щодо проведення перевірки та оформлення її результатів, що спричинило необґрунтовані висновки контролюючого органу про порушення позивачем низки норм ПК України. Перевірка проведена поверхнево, податковим органом не досліджено документів первинного бухгалтерського обліку.
Щодо покликання позивача на порушення відповідачем строків, передбачених ст.102 ПК України при визначенні грошових зобов'язань у спірному податковому повідомленні-рішенні, то суд зазначає, що не зважаючи на те, що, як вказано в акті перевірки, несвоєчасне перерахування військового збору тривало протягом 01.01.2015 року по 30.01.2019 року, однак з огляду на встановлену судом недобросовісність при проведенні перевірки та оформленні її результатів та необґрунтованість висновків контролюючого органу, суд не може перевірити правильність застосування ст.102 ПК України відповідачем.
Відповідно до вимог частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що неналежне виконання відповідачем своїх повноважень щодо проведення перевірки та оформлення їх результатів призвело до безпідставного прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.
Таким чином, на підставі наявних у справі доказів, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 14, 77, 90, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задоволити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області від 15.04.2019 № 0004141308.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Львівській області (79003, м. Львів, вул. Стрийська,35) на користь ДП «Львіввугілля» в особі ВП «Шахта Червоноградська» ДП «Львіввугілля» (80000, Львівська область, м.Сокаль, вул.Б.Хмельницького, 26) судовий збір на суму 11936,30 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) строки апеляційного оскарження продовжуються на строк дії такого карантину.
Повний текст рішення виготовлено 18.05.2020.
Суддя Крутько О.В.