Справа № 420/2646/20
19 травня 2020 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Танцюри К.О., розглянувши у письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області, про визнання протиправним та скасування постанови,-
27.03.2020р. до Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області, про визнання протиправним та скасування постанови Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області №241 від 22.11.2019р.
Ухвалою суду від 30.03.2020р. залишено без руху позовну заяву ОСОБА_1 .
На виконання ухвали суду від 30.03.2020р. до суду від позивача надійшла заява про неможливість надання оскарженої постанови Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області та квитанція про сплату судового збору від 10.04.2020р. у розмірі 840,80грн.
Ухвалою суду від 21.04.2020р. відкрито провадження у справі та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи. Разом з тим, судом витребувано у Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області належним чином засвідчену копію постанови Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області №241 від 22.11.2019р. та документи на підставі яких її прийнято.
15.05.2020р. до суду від Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву разом із копією постанови Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області №241 від 22.11.2019р. та документів на підставі яких її прийнято.
Разом з відзивом від 15.05.2020р. відповідачем надано до суду клопотання про передачу справи №420/2646/20 на розгляд до місцевого загального суду за підсудністю у порядку п.3 ч.1 ст.29 КАС України.
Відповідно до ч.1 ст.20 КАС України визначено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Згідно із ч.2 ст.20 КАС України окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.
Як вбачається з постанови Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області №241 від 22.11.2019р., зазначеним рішенням визнано ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.188-42 КУпАП та накладено штраф у розмірі 6800,00грн.
Таким чином, зазначена справа з приводу рішення суб'єкта владних повноважень про притягнення до адміністративної відповідальності не підсудна Одеському окружному адміністративному суду і повинна розглядатись місцевим загальним судом як адміністративним судом.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Європейський суд з прав людини у справі Zand v. Austria від 12 жовтня 1978 року вказав, що словосполучення "встановлений законом" поширюється не лише на правову основу самого існування "суду", але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Поняття "суд, встановлений законом" у частині першій статті 6 Конвенції передбачає "усю організаційну структуру судів, включно з (…) питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів (…)". З огляду на це не вважається "судом, встановленим законом" орган, котрий, не маючи юрисдикції, судить осіб на підставі практики, яка не передбачена законом.
Згідно з п.3 ч.1 ст.29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо після відкриття провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Відповідно до ч.1 ст.25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
При зазначених вище обставинах, враховуючи, що спір виник з у справі про притягнення позивача до адміністративної відповідальності, Одеський окружний адміністративний суд не є "встановленим законом судом" щодо розгляду такого спору, суд вважає за необхідне передати справу на розгляд до Суворовського районного суду м. Одеси (за місцезнаходженням позивача), якому остання підсудна.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 4, 20,29, 294-295, КАС України, суддя,-
Адміністративну справу № 420/2646/20 за позовом ОСОБА_1 до Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області, про визнання протиправним та скасування постанови, передати на розгляд до Суворовського районного суду м. Одеси (вулиця Чорноморського Козацтва, 68, Одеса, Одеська область, 65003)
Роз'яснити, що за правилами ч. 8 ст. 29 КАС України передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Ухвала суду набирає законної сили у строк та порядок визначений ст. 256 КАС України та оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.294- 296 КАС України.
Суддя К.О. Танцюра