Рішення від 19.05.2020 по справі 400/67/20

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 травня 2020 р. справа № 400/67/20

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мороза А.О., у спрощеному позовному провадженні, в письмовому провадженні, розглянув адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , с. Горохівське, Снігурівський район, Миколаївська область, 57300

до відповідачаГоловного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020

провизнання рішення від 14.03.2019 р. № 19/1 протиправним, зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі - позивач або ОСОБА_1 ) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (надалі - відповідач), в якому просить суд, з урахуванням уточнення позовних вимог, поданих на виконання ухвали суду про залишення позовної заяви без руху від 14.01.2020 року:

- визнати неправомірною відмову відповідача у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, викладену в рішенні Снігурівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області (надалі - Снігурівське ОУПФУ) про відмову в призначенні пенсії від 14.03.2019 року та відповіді № 5737-К-07 від 21.12.2019 року;

- зобов'язати відповідача призначити пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. "б" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 14.12.2018 року та зарахувати стаж роботи в радгоспі "Маяк" Снігурівського району (згодом ПОП "Маяк") з 09.08.1984 року по 10.01.1987 року, з 16.03.1990 року по 12.06.2006 року; в радгоспі "Плодовоовочевий" Снігурівського району з 05.02.1987 року по 03.03.1990 року.

Обґрунтовуючи свої вимоги позивач вказав, що має стаж роботи, необхідний для призначення пенсії на пільгових умовах, в зв'язку з чим звернувся до Снігурівського ОУПФУ із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Однак, рішенням від 14.03.2019 року йому відмовлено у призначенні пільгової пенсії, в зв'язку з відсутністю необхідного стажу, зарахувавши лише 9 років 2 місяці 5 днів стажу роботи, що дає право на призначення пільгової пенсії.

Відповідач подав відзив, в якому заперечує проти задоволення позовних вимог. На думку відповідача, оскаржуване рішення є таким, що в повному обсязі відповідає нормам чинного законодавства з огляду на те, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах є встановлення факту та документальне підтвердження безпосередньої зайнятості у виробництві сільськогосподарської продукції, що повинно бути підтверджено саме у довідці про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності відповідних записів у трудовій книжці (а. с. 43-51).

Позовна заява залишалась без руху в зв'язку з її невідповідністю вимогам статей 160-161 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України).

Судом відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до ст. 263 КАС України.

Відповідно до ч. 1 ст. 263 КАС України, суд розглядає справу в порядку письмового провадження.

Вирішуючи спір, суд враховує наступне.

14.12.2019 року позивач звернувся до Снігурівського ОУПФУ із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 2 згідно п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону України від 09.07.2003 року № 1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (надалі - Закон 1058-ІV).

До заяви позивач додав наступні документи:

- копію паспорту;

- копію реєстраційного номеру облікової картки платника податків;

- трудову книжку;

- копію військового квитка;

- довідку, що підтверджує пільговий характер роботи від 16.11.2018 року № 1 ПП "Роксолана" Снігурівського району;

- довідку, що підтверджує пільговий характер роботи від 16.11.2018 року № 1 ПСП "Агрофірма "Роднічок" Вітовського району.

Рішенням Снігурівського ОУПФУ № 19/1 від 14.03.2019 року позивачу було відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно ч. 2 ст. 114 Закону № 1058-ІV, у зв'язку з відсутністю стажу роботи на пільгових умовах (а. с. 13-14), (надалі - Рішення).

Оскаржуваним Рішенням встановлено, що загальний стаж ОСОБА_1 складає 34 роки 6 місяців 17 днів, стаж роботи на пільгових умовах - 9 років 2 місяці та 5 днів, що не дає право для призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 2. ст. 114 Закону № 1058-IV, через відсутність необхідного стажу роботи на пільгових умовах.

В листопаді 2019 року позивач оскаржив Рішення до відповідача.

Відповідач листом від 21.12.2019 року № 5737-К-07 вказав про відсутність підстав для призначення пенсії за віком на пільгових умовах та правомірність Рішення (а. с. 15-16).

Не погоджуючись з Рішенням Снігурівського ОУПФУ та листом відповідача, позивач звернувся до суду.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Право на отримання пенсії в України є конституційним правом громадянина України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел передбачено Законом України № 1058-IV.

Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону України № 1058-IV, на пільгових умовах пенсія за віком призначається чоловікам, які працюють трактористами-машиністами і безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.

На дату звернення за призначенням пенсії позивач досяг віку 55 років. Таким чином, для призначення пенсії за віком на пільгових умовах необхідно мати не менше 30 років, з них не менше 20 років стажу роботи трактористом-машиністом.

Відповідно до статті 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 року № 1788-XII (надалі - Закон № 1788), основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Так, пунктами 1, 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637 (надалі - Порядок) передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

Відповідно до п. 20 Порядку, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Додатково в довідці наводяться відомості стосовно трактористів-машиністів підприємств сільського господарства (в тому числі колгоспів) - про безпосередню зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції.

Крім того, роз'ясненням Міністерства соціального захисту України № 7 від 20.01.1992 року визначений порядок призначення пенсій на пільгових умовах трактористам-машиністам, які безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах і на інших підприємствах сільського господарства (надалі - Порядок).

Пунктом 1 вказаного Порядку визначено, що відповідно до статті 13 (пункт "в") Закону № 1788 правом на пільгове пенсійне забезпечення користуються машиністи-трактористи, які безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах і на інших підприємствах сільського господарства. До трактористів-машиністів, безпосередньо зайнятих у виробництві сільськогосподарської продукції, відносяться працівники, які оформлені на роботу трактористами-машиністами, мають відповідне посвідчення, постійно зайняті на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах протягом повного сезону сільськогосподарських робіт в рослинництві та тваринництві. Трактористам-машиністам, які відробили повний польовий період на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах, весь рік роботи зараховується до стажу, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення і в тому випадку, якщо в міжпольовий або міжсезонний період вони виконували інші роботи на стаціонарних і причіпних установках та агрегатах, по ремонту сільськогосподарської техніки, на тваринницьких фермах тощо. Віднесення господарства до сільгосппідприємств, трактористи-машиністи яких мають право на пільгову пенсію, здійснюється відповідно до класифікатора галузей народного господарства. До сільськогосподарських належать підприємства, які виробляють продукцію рослинництва і тваринництва.

Право особи на одержання пенсії встановлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію (п. 4.7. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 року).

Доказами того, що ОСОБА_1 працював трактористом-машиністом в радгоспі "Маяк" Снігурівського району в період з 09.08.1984 року по 19.01.1987 року та з 16.03.1990 року по 12.09.2006 року, а також в радгоспі "Плодоовочевий" Снігурівського району з 05.02.1987 року по 03.03.1990 року є:

1) посвідчення тракториста-машиніста третього класу № 143033, виданого в 1988 році (а. с. 25);

2) трудова книжка (а. с. 10-12), в якій зазначено факт того, що позивач, зокрема, працював:

- з 09.08.1984 року по 19.01.1987 року трактористом радгоспу "Маяк";

- з 05.02.1987 року по 03.03.1990 року працював трактористом 3-го класу в радгоспі "Плодоовочевий";

- з 16.03.1990 року прийнятий механізатором до радгоспу "Маяк" (10.01.2001 року реорганізовано в ПОП "Маяк"), з 12.09.2006 року звільнений з ПОП "Маяк" з посади тракториста.

Додатково на підтвердження роботи саме трактористом позивач надав архівні довідки.

Так, згідно архівної довідки Об'єднаного трудового архіву органів місцевого самоврядування Снігурівського району (надалі - Трудовий архів) від 03.08.2018 року № 444-05-06, Трудовий архів підтверджує роботу ОСОБА_1 трактористом в радгоспі "Плодоовочевий" з 05.02.1987 року по 03.03.1990 року (а. с. 23), а довідкою Трудового архіву від 03.08.2018 року № 442-05-06 підтверджується отримання позивачем заробітної плати кожного місяця в період роботи в радгоспі "Плодоовочевий" (а. с. 24).

Відповідно до даних довідки від 03.08.2018 року № 438-05-06, ОСОБА_1 в період з серпня 1984 року по лютий 1987 року працював трактористом в радгоспі "Маяк" (а. с. 18), а довідкою Трудового архіву від 03.08.2018 року № 437-05-06 підтверджується отримання позивачем заробітної плати кожного місяця в зазначений період роботи в радгоспі "Маяк" (а. с. 24 зворотній бік).

Довідкою від 03.08.2018 року № 440-05-06 Трудовий архів підтверджує особливий характер роботи ОСОБА_1 в якості тракториста в радгоспі "Маяк" з 16.03.1990 року по 06.07.2006 року (а. с. 22).

Згідно довідки від 18.09.2018 року № 522/05-06 (а. с. 18 зворотній бік) позивач працював на посаді "тракторист" з березня 1990 року по грудень 1994 року. Разом з тим, згідно довідки від 18.09.2018 року № 523/05-06 та № 524/05-06 (а. с. 20) позивач працював на посаді "тракторист" з січня 1995 року по серпень 2002 року, з вересня 2002 року по квітень 2003 року - на посаді "слюсар", а з травня 2003 року по жовтень 2003 року - на посаді "скотар".

Довідка Трудового архіву від 18.09.2018 року № 520/05-06 підтверджує щомісячне нарахування заробітної плати ОСОБА_1 за період з березня 1990 року по грудень 1999 року (а. с. 19), а довідка від 18.09.2018 року № 521/05-06 підтверджує щомісячне нарахування заробітної плати за період з січня 2000 року по жовтень 2003 року (а. с. 21).

З відмови відповідача у вигляді Рішення слідує, що єдиною підставою для відмови у призначенні позивачу пільгової пенсії за віком на підставі п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону України № 1058-IV як трактористу-машиністу, слугувала відсутність довідки про його безпосередню зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції протягом повного польового періоду в рослинництві або протягом календарного року в тваринництві, підтверджена даними первинного обліку.

Відсутність довідки про безпосередню зайнятість ОСОБА_1 у виробництві сільськогосподарської продукції протягом повного польового періоду в рослинництві або протягом календарного року в тваринництві, не може свідчити про відсутність у нього права на пільгову пенсію за віком як трактористу-машиністу та не спростовує його безпосередню зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції в радгоспах "Маяк" та "Плодоовочеве".

Суд також зауважує, що ч. 1 ст. 101 Закону № 1788 встановлено, що органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Так, в Рішенні зазначено: "... Підприємства ПОП «Маяк» та радгосп «Плодоовочевий» Снігурівського району припинили свою діяльність, але в Єдиному державному реєстрі відомості про ліквідацію підприємств відсутні. Оскільки такі відомості відсутні, направити документи на розгляд Комісії, з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсій на пільгових умовах немає підстав."

Разом з тим, на особу не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у його трудовій книжці. Відсутність посилання чи неточних записів у первинних документах по обліку трудового стажу та нарахуванню заробітної плати на конкретну посаду, яку займав позивач у той чи інший період його роботи у підприємстві за наявності належним чином оформленої трудової книжки, не може бути підставою для виключення вказаних періодів роботи з трудового стажу позивача, що дає йому право на призначення пільгової пенсії за віком, оскільки працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення бухгалтерських документів на підприємстві, та у свою чергу неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини адміністрації підприємства, не може бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду у справі № 687/975/17 від 21.02.2018 року.

Таким чином, записи у трудовій книжці позивача, а також архівні довідки підтверджують характер роботи позивача у період з 09.08.1984 року по 19.01.1987 року трактористом-машиністом в радгоспі "Маяк" та в радгоспі "Плодоовочевий" Снігурівського району з 05.02.1987 року по 03.03.1990 року та надають право на включення цих періодів до пільгового стажу та право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Щодо періоду роботи в радгоспі "Маяк" Снігурівського району з 16.03.1990 року по 12.09.2006 року, суд дійшов висновку, що зарахувати до пільгового стажу позивача можливо лише період роботи з 16.03.1990 року по 31.08.2002 року з огляду на те, що довідкою Трудового архіву від 18.09.2018 року № 524/05-06 (а. с. 20 зворотній бік) підтверджено роботу позивача на посаді "тракторист" лише до серпня 2002 року.

Отже, період роботи позивача з 01.09.2002 року по 12.09.2006 року не підлягає зарахуванню до пільгового стажу позивача.

Таким чином, зарахуванню до пільгового стажу позивача підлягає близько 18 років, а з урахуванням пільгового стажу, який відповідачем не оспорюється (9 років 2 місяці 7 днів), отже пільговий стаж становить більше 27 років.

Щодо вимоги призначити пенсію з 14.12.2018 року, суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 45 Закону № 1058, пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

За таких обставин, враховуючи, що позивач на час звернення до відповідача 14.12.2018 року досяг 55-річного віку, має загальний трудовий стаж більше 34 років, з них більше 27 років пільгового стажу, позивач має право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах з 14.12.2018 року.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог позивача.

Згідно із ст. 139 ч. 1 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Судовими витратами в даній справі є судовий збір, доказів понесення інших судових витрат, сторони суду не подавали. Позивач сплатив судовий збір в розмірі 840,80 грн., що підтверджується квитанцією № 0.0.1594314740.1 від 24.01.2020 року (а. с. 40), з урахування задоволення позовних вимог, судовий збір підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача в повному розмірі.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 (с. Горохівське, Снігурівський район, Миколаївська область, 57300, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ЄДРПОУ 13844159), задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Снігурівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області про відмову в призначенні пенсії від 14.03.2019 року № 19/1.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ЄДРПОУ 13844159) зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 (с. Горохівське, Снігурівський район, Миколаївська область, 57300, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) періоди роботи з 09.08.1984 року по 19.01.1987 року, з 05.02.1987 року по 03.03.1990 року та з 16.03.1990 року по 31.08.2002 року.

4. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ЄДРПОУ 13844159) призначити, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (с. Горохівське, Снігурівський район, Миколаївська область, 57300, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) пенсію за віком на пільгових умовах, починаючи з 14.12.2018 року.

5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ЄДРПОУ 13844159) на користь ОСОБА_1 (с. Горохівське, Снігурівський район, Миколаївська область, 57300, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) судові витрати у виді судового збору в розмірі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень вісімдесят копійок).

6. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення, з урахуванням вимог п. 3 розділу VI "Прикінцеві положення" КАС України.

Суддя А. О. Мороз