справа №380/2905/20
14 травня 2020 року
м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Крутько О.В.,
за участю секретаря судового засідання Лізогуб В.В.,
позивача ОСОБА_1 ,
представника відповідача Зубович-Яворської О.Я.,
розглянув у спрощеному позовному провадженні з повідомленням (викликом) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання до вчинення дій, -
Позивач звернувся з позовом у якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 11.04.2019 №91; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повернути їй безпідставно утримані кожного місяця, починаючи з 01.05.2019 кошти в розмірі 20% з призначеного позивачу розміру пенсії, що проводилось на підставі рішення від 11.04.2019 №91.
В обґрунтування позовних вимог позивач покликається на те, що у зв'язку з хворобою позивачу у жовтні 2016 року призначена пенсія по інвалідності (3 група). У зв'язку із звільненням з роботи по скороченню штатів 22.12.2016, згідно поданої заяви, на підставі п.2 ст. 33 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» позивачу було призначено пенсію по інвалідності в розмірі пенсії по віку. Рішенням Львівського апеляційного суду від 17.01.2019 позивачку поновлено на роботі. Ухвалою від 18.02.2019 Верховний суд відкрив касаційне провадження у справі про поновлення її на роботі та зупинив виконання рішення Львівського апеляційного суду від 17.01.2019. Наказ про поновлення на роботі № 14-к/тр виданий 31.01.2019, з яким вона ознайомлена 06.02.2019. У цей же день (06.02.2019) позивач звернулась в управління пенсійного фонду про переведення її на пенсію по інвалідності (50%) та надала всі необхідні документи. У зв'язку з звільненням з роботи 16.04.2019 позивач переведений на пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за віком.
Позивач стверджує, що Відділом з питань призначення та перерахунків пенсій № 7 Головного управління Пенсійного фону України у Львівській області безпідставно прийнято рішення № 91 від 11.04.2019 про утримання з 01.05.2019 зайво виплачених коштів в розмірі 20% призначеного розміру пенсії відповідно до статті 50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки з боку відповідача відсутня розрахункова помилка, а з її сторони має місце добросовісна поведінка та відсутні будь-які зловживання чи подання недостовірних даних.
Згідно ухвали від 16.04.2020 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі, судове засідання з розгляду справи по суті призначено на 14.05.2020.
Відповідач подав відзив на позовну заяву у якому зазначає, що відповідно до заяви від 26.07.2017 на підставі звільнення з роботи 22.12.2016 позивачу призначено пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за віком як непрацюючій особі в розмірі 100% пенсії за віком згідно п.2 ст. 33 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 01.08.2017. На підставі заяви від 06.02.2019 та за даними персоніфікованого обліку позивача переведено на пенсію по інвалідності в розмірі 50% пенсії за віком відповідно до п.1 ст. 33 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку з працевлаштуванням (поновленням на посаді за рішенням суду). Відповідно, розмір пенсії позивача приведено у відповідність до норм чинного пенсійного законодавства. Внаслідок цього виникла переплата пенсії за період з 01.12.2016 по 31.03.2019 в сумі 62429,45 грн. Утримання надміру виплачених сум пенсії позивача проводиться відповідачем на підставі рішення від 11.04.2019 № 91 в розмірі 20%, починаючи з 01.05.2019 на підставі ст. 50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»
Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав, зазначених у позові. Представник відповідача проти позову заперечив з мотивів, вказаних у відзиві на позовну заяву.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши позивача та представника відповідача, оцінивши докази, які мають значення для справи суд виходив з наступного.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному Управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області з 20.10.2016, пенсію призначено по інвалідності, як особі з інвалідністю ІІІ групи від загального захворювання. Пенсію позивачу обчислено з врахуванням страхового стажу 37 років 10 місяців та 19 днів (коефіцієнт страхового стажу 0,42750, з врахуванням оцінки одного року страхового стажу 1,35% - 0,57713) заробітна плата визначена за весь період страхового стажу з 01.07.2000 по 30.09.2016.
Відповідно до заяви від 26.07.2017 на підставі звільнення з роботи 22.12.2016, позивачу призначено пенсію по інвалідності в розмірі за віком як непрацюючій особі в розмірі 100% пенсії за віком згідно п.2 ст. 33 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 01.08.2017.
Рішенням Львівського апеляційного суду від 17.01.2019 у справі № 462/303/17 (провадження № 22-ц/811/415/18) апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково. Поновлено ОСОБА_1 на посаді заступника директора Товариства з обмеженою відповідальністю «Львівгаз збут».
Відповідно до наказу № 14-к/тр від 31.01.2019 Товариства з обмеженою відповідальністю «Львівгаз збут» «Про поновлення на роботі ОСОБА_1 » на підставі постанови колегії суддів судової палати у цивільних справах Львівського апеляційного суду від 17.01.2019 № 462/303/17 поновлено на роботі з 22.12.2016 ОСОБА_1 (таб.№ 00149) на посаді заступника директора ТОВ «Львівгаз збут»
На підставі заяви від 06.02.2019 та за даними персоніфікованого обліку позивача переведено на пенсію по інвалідності в розмірі 50% пенсії за віком відповідно до п.1 ст. 33 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відділом з питань призначення та перерахунків пенсій № 7 Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області прийнято рішення про утримання надміру виплачених сум пенсій № 91 від 11.04.2019, відповідно до якого з 01.05.2019 проводиться утримання з пенсії ОСОБА_1 суми зайво виплачених коштів в розмірі 20% призначеного розміру пенсії відповідно до статті 50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в межах суми переплати 62429,45 грн.
Позивач після того як дізнався про прийняття вказаного рішення та не погодившись з ним, звернувся до суду.
Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян регулюються Законом України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 р. № 1788-XII (далі - Закон № 1788-XII) та Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003р. №1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).
Відповідно до статті 1 Закону № 1058 пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом
Статтею 50 Закону №1058-IV установлено, що суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.
Відрахування з пенсії провадяться в установленому законом порядку на підставі судових рішень, ухвал, постанов і вироків (щодо майнових стягнень), виконавчих написів нотаріусів та інших рішень і постанов, виконання яких відповідно до закону провадиться в порядку, встановленому для виконання судових рішень.
Розмір відрахування з пенсії обчислюється з суми, що належить пенсіонерові до виплати. З пенсії може бути відраховано не більш як 50 відсотків її розміру: на утримання членів сім'ї (аліменти), на відшкодування збитків від розкрадання майна підприємств і організацій, на відшкодування пенсіонером шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також у зв'язку зі смертю потерпілого, на повернення переплачених сум заробітної плати в передбачених законом випадках. З усіх інших видів стягнень може бути відраховано не більш як 20 відсотків пенсії.
Аналогічне регулювання здійснюється і статтею 103 Закону №1788-XII, за приписами якої суми пенсії, надміру виплачені пенсіонерові внаслідок зловживань з його боку (в результаті подання документів з явно неправильними відомостями, неподання відомостей про зміни у складі членів сім'ї тощо), стягуються на підставі рішень органу, що призначає пенсії. Відрахування на підставі рішень органу, що призначає пенсії, провадяться в розмірі не більше 20 процентів пенсії понад відрахування з інших підстав. В усіх випадках звернення стягнень на пенсію за пенсіонером зберігається не менш як 50 процентів належної пенсії. У разі припинення виплати пенсії (внаслідок відновлення здоров'я тощо) до повного погашення заборгованості решта заборгованості стягується в судовому порядку.
Механізм повернення коштів, надміру виплачених за призначеними пенсіями, та списання органами Пенсійного фонду України сум переплат пенсій та грошової допомоги, що є безнадійними до стягнення, визначає Порядок відшкодування коштів, надміру виплачених за призначеними пенсіями, та списання сум переплат пенсій та грошової допомоги, що є безнадійними до стягнення, затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 21 березня 2003 № 6-4 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 15 травня 2003 за № 374/7695 (далі - Порядок №6-4).
Згідно із приписами пунктів 2, 3 Порядку №6-4 переплата пенсії - це сума пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсій), виплачена з різних причин понад розмір, визначений законодавством.
Суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду України чи в судовому порядку відповідно до статті 50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Рішення про стягнення приймає територіальний орган Пенсійного фонду України, в якому пенсіонер перебуває на обліку як одержувач пенсії (додаток 1).
Згідно зі статтею 1215 Цивільного кодексу України не підлягають поверненню безпідставно набуті:
1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача;
2) інше майно, якщо це встановлено законом.
Зі змісту зазначених норм Закону №1058-ІV, Закону №1788-XII та Порядку №6-4 вбачається, що відрахування виплаченої надміру суми пенсії можливе лише за двох умов, зокрема, зловживання з боку пенсіонера та подання страхувальником недостовірних даних.
Таким чином, чинним законодавством визначаються дві самостійні підстави для відшкодування зайво сплаченої пенсії, кожна з яких визначає суб'єкта, на якого покладається такий обов'язок в залежності від того, хто із цих суб'єктів вчинив відповідні дії, що призвели до такої зайвої сплати. У випадку зловживань з боку пенсіонера - обов'язок відшкодування може бути покладений на нього, а у випадку подання недостовірних відомостей страхувальником - обов'язок відшкодування зайвих виплат покладається на цього страхувальника.
Як зазначає Верховний Суд у постанові від 03.10.2019 р. по справі № 487/3380/16-а, для правильного вирішення питання про утримання надміру сплачених сум пенсії орган, що уповноважений призначати пенсії, повинен достеменно встановити факт переплати пенсії у зв'язку з поданням недостовірних відомостей, що враховуються при її обчисленні, та з чиєї вини нараховано суми виплат у розмірі, що суперечить вимогам Закону.
При цьому, обов'язковою умовою стягнення надміру виплачених пенсій є допущення зловживань з боку пенсіонера та в жодному випадку вказані суми не можуть бути стягнуті у випадку призначення її на підставі недостовірних даних, формування яких не залежить від пенсіонера. В такому разі суми зайво виплаченої пенсії стягуються зі страхувальника.
Аналогічний правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду від 21.02.2020 р. по справі № 340/624/16-а.
Крім того, за приписами ст. 1215 ЦК України, які підлягають застосуванню до даних спірних правовідносин, безпідставно набуті пенсійні виплати підлягають поверненню тільки у тому випадку, якщо виплата вказаних платежів є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату, або у разі недобросовісності з боку набувача.
Правильність виконаних розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмується, а тому зазначені у ст. 1215 ЦК України виплати підлягають поверненню тільки у разі наявності цих фактів.
Як установлено судом, підставою для винесення рішення про утримання надміру виплачених сум пенсії від 11.04.2019 № 91 є прийняття рішення Львівського апеляційного суду 17.01.2019 у справі № 462/303/17 (провадження № 22-ц/811/415/18), яким поновлено ОСОБА_1 на посаді заступника директора Товариства з обмеженою відповідальністю «Львівгаз збут». Позивач невідкладно 06.02.2019 повідомив відповідача про винесення зазначеного рішення, що сторони не оспорюють, у зв'язку з чим позивача переведено на пенсію по інвалідності у розмірі 50% пенсії за віком відповідно до п.1 ст. 33 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Таким чином, позивачка добросовісно повідомила відповідача про поновлення її на посаді після того, як отримала рішення суду. Отже, відсутні зловживання з боку позивача або подання ним недостовірних відомостей при зверненні з заявою про призначення пенсії. Крім того, факти зловживання пенсіонером не наведені і в оскаржуваному рішенні та відзиві на позовну заяву.
Враховуючи, що відповідачем не доведено зловживань з боку позивача щодо подання ним недостовірних відомостей, і судом таких не встановлено, відтак підстави для утримання з позивача надміру виплаченої пенсії відсутні, а тому рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 11.04.2019 №91 "Про утримання надміру виплачених сум пенсій" є протиправним та підлягає скасуванню.
Надаючи правову оцінку обраному позивачем способу поновлення порушених прав шляхом зобов'язання відповідача повернути позивачу утримані пенсійні кошти, то суд зважає на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
У пункті 145 рішення від 15.11.1996 у справі "Чахал проти Об'єднаного Королівства" (Chahal v. The United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.
Засіб захисту, що вимагається зазначеною статтею повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Афанасьєв проти України" від 05.04.2005 (заява № 38722/02).
Таким чином, ефективний засіб правого захисту у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату.
Виходячи з вищенаведеного суд вважає, що визначений позивачем спосіб поновлення порушених прав є ефективним у розумінні статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, а тому вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повернути ОСОБА_1 безпідставно утримані кожного місяця, починаючи з 01.05.2019 кошти в розмірі 20% з призначеного ОСОБА_1 розміру пенсії.
Відповідно до вимог частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідач позовні вимоги не спростував.
Позов слід задоволити. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 11.04.2019 № 91.Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повернути ОСОБА_1 безпідставно утримані кожного місяця, починаючи з 01.05.2019 кошти в розмірі 20% з призначеного ОСОБА_1 розміру пенсії, що проводилось на підставі рішення від 11.04.2019 № 91.
Судові витрати покласти на відповідача.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 14, 77, 90, 241-246, 250, 255, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задоволити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 11.04.2019 № 91.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повернути ОСОБА_1 безпідставно утримані кожного місяця, починаючи з 01.05.2019 кошти в розмірі 20% з призначеного ОСОБА_1 розміру пенсії, що проводилось на підставі рішення від 11.04.2019 № 91.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області за рахунок бюджетних асигнувань 1681,60 грн. судового збору на користь ОСОБА_1 .
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст.ст.295-297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп.15.5 п.15 розд. VII «Перехідні положення» цього Кодексу.
Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) строки апеляційного оскарження продовжуються на строк дії такого карантину.
Повний текст рішення виготовлено 18.05.2020.
Суддя Крутько О.В.