19 травня 2020 року СєвєродонецькСправа № 360/732/20
Луганський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді - Петросян К.Є.,
за участю: секретаря судового засідання - Грищенко М.І.,
позивача - не прибув,
представника першого відповідача - не прибув,
представника другого відповідача - Власова М.Л.,
розглянувши у підготовчому засіданні за правилами загального позовного провадження клопотання представника Луганської обласної державної адміністрації - Луганської обласної військово-цивільної адміністрації про закриття провадження в частині позовних вимог у справі за позовом ОСОБА_1 до постійно діючої конкурсної комісії з проведення конкурсів на зайняття посад керівників закладів охорони здоров'я спільної власності територіальних громад, сіл, селищ, міст області Луганської обласної державної адміністрації - Луганської обласної військово - цивільної адміністрації, Луганської обласної державної адміністрації - Луганської обласної військово - цивільної адміністрації про визнання протиправними та скасування рішень, визнання результатів конкурсу недійсними, визнання протиправним та скасування розпорядження,-
19 лютого 2020 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі позивач) до постійно діючої конкурсної комісії з проведення конкурсів на зайняття посад керівників закладів охорони здоров'я спільної власності територіальних громад, сіл, селищ, міст області Луганської обласної державної адміністрації - Луганської обласної військово - цивільної адміністрації (далі 1-й відповідач), Луганської обласної державної адміністрації - Луганської обласної військово - цивільної адміністрації (далі 2-й відповідач) про визнання протиправними та скасування рішень, визнання результатів конкурсу недійсними, визнання протиправним та скасування розпорядження.
Ухвалою суду від 24.02.2020 адміністративний позов ОСОБА_1 , залишено без руху.
Ухвалою суду від 02.03.2020 відкрито провадження в адміністративній справі, визначено справу розглядати в порядку загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 24.03.2020.
24.03.2020 підготовче засідання відкладено на 06.04.2020.
06.04.2020 підготовче засідання відкладено на 07.05.2020.
Згідно з наказом голови суду від 15.04.2020 № 22-во (зі змінами від 28.04.2020 № 29-во) суддя Луганського окружного адміністративного суду Петросян К.Є. у період з 06.05.2020 по 08.05.2020 (включно) перебувала у щорічній основній відпустці, у зв'язку з чим підготовче засідання 07.05.2020 перенесено на 19.05.2020.
07.04.2020 через канцелярію суду від 2-го відповідача надійшло клопотання про закриття провадження у справі в частині позовних вимог до Луганської обласної державної адміністрації - Луганської обласної військово-цивільної адміністрації про визнання результатів конкурсу на зайняття посади начальника Луганського обласного бюро судово-медичної експертизи, оголошеного 26.12.2019 недійсними та визнання протиправним і скасування розпорядження голови Луганської обласної державної адміністрації - обласної військово-цивільної адміністрації від 10.02.2020 № 50-к «Про призначення ОСОБА_3 ».
В обґрунтування заявленого клопотання зазначено, що розпорядження голови Луганської обласної державної адміністрації - керівника Луганської обласної військово-цивільної адміністрації від 10.02.2020 № 50-к «Про призначення ОСОБА_3 на посаду начальника Луганського обласного бюро судово-медичної експертизи» у розумінні пункту 3 частини першої статті 19 КАС України не може бути ототожненим з рішенням конкурсної комісії. Підставою звернення до суду є незгода позивача з розпорядження голови від 10.02.2020 № 50-к внаслідок некоректності посилань на правові принципи проведення конкурсу та наявності невідповідних чинному законодавству вимог стосовно освіти до претендентів для участі у конкурсі.
У підпункті 1.1. пункту 1 діючої редакції Статуту Луганського обласного бюро судово-медичної експертизи, затвердженої розпорядженням голови Луганської обласної ради 10.10.2014 № 175, зазначено, що Луганське обласне бюро судово-медичної експертизи є комунальним лікувально-профілактичним закладом охорони здоров'я спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Луганської області, управління яким здійснюється Луганською обласною радою або уповноваженим нею органом. Позивач займає посаду завідувача відділом комісійних судово-медичних експертиз Луганського обласного бюро судово-медичної експертизи, та оскаржує розпорядження щодо призначення особи на вакантну посаду начальника Луганського обласного бюро судово-медичної експертизи, з огляду на вище викладене обидві посади не є публічною службою. Тому, на думку представника 2-го відповідача, даний спір не підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства і має бути розглянутий в порядку цивільного судочинства місцевим загальним судом.
У підготовчому засіданні представник 2-го відповідача підтримав зазначене клопотання та просив його задовольнити.
Позивач у підготовче засідання не прибув, надав заяву про проведення підготовчого засідання за його відсутності.
Представник 1-го відповідача у підготовче засідання не прибув, про дату слухання справи повідомлений належним чином, причину неявки суду не повідомив.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши клопотання представника 2-го відповідача, суд прийшов до такого.
Судом встановлено, що розпорядженням голови Луганської обласної державної адміністрації - Луганської обласної військово-цивільної адміністрації від 26.12.2019 № 1071 було призначено конкурс на зайняття вакантної посади начальника Луганського обласного бюро судово-медичної експертизи.
Розпорядженням голови Луганської обласної державної адміністрації - Луганської обласної військово-цивільної адміністрації від 15.01.2020 № 21 створено постійно діючу конкурсну комісію з проведення конкурсів на зайняття посад керівників охорони здоров'я спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області (далі - Комісія) та затверджено її склад.
17.01.2020 рішенням Комісії, оформленим протоколом № 1, оголошено конкурс на зайняття посади начальника Луганського обласного бюро судово-медичної експертизи та встановлено кваліфікаційні вимоги до претендентів.
Рішенням Комісії від 03.02.2020, оформленим протоколом № 2, ОСОБА_1 не допущено до участі у конкурсі, у зв'язку із неподанням ним необхідних документів та допущено ОСОБА_3 до участі у конкурсі.
Рішенням Комісії від 07.02.2020, оформленим протоколом № 3, визначено переможцем конкурсу на зайняття посади начальника Луганського обласного бюро судово-медичної експертизи ОСОБА_3 та вирішено внести подання голові обласної державної адміністрації - керівнику обласної військово-цивільної адміністрації про розгляд питання та прийняття рішення про призначення ОСОБА_3 на посаду начальника Луганського обласного бюро судово-медичної експертизи, як переможця конкурсу, з укладанням контракту.
Розпорядженням голови Луганської обласної державної адміністрації - керівника Луганської обласної військово-цивільної адміністрації від 10.02.2020 № 50-к призначено ОСОБА_3 на посаду начальника Луганського обласного бюро судово-медичної експертизи, як переможця конкурсу на цю посаду, з 10 лютого 2020 року, на підставі його заяви, уклавши з ним контракт.
Згідно із частиною першою статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 4 КАС України публічно-правовий спір - це спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
Також пунктом 7 частини першої статті 4 КАС України визначено, що суб'єкт владних повноважень - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Згідно з пунктом 9 частини першої статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах щодо оскарження рішень атестаційних, конкурсних, медико-соціальних експертних комісій та інших подібних органів, рішення яких є обов'язковими для органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших осіб.
Пунктом 20 частини першої статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються в установленому законом порядку питання щодо управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, що перебувають в управлінні районних і обласних рад; призначення і звільнення їх керівників.
Відповідно до частин сьомої - дев'ятої статті 16 Основ законодавства України про охорону здоров'я керівником закладу охорони здоров'я незалежно від форми власності може бути призначено лише особу, яка відповідає єдиним кваліфікаційним вимогам, що встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я.
Призначення на посаду та звільнення з посади керівника закладу охорони здоров'я здійснюються відповідно до законодавства.
Керівники державних та комунальних закладів охорони здоров'я призначаються на посаду уповноваженим виконавчим органом управління власника закладу охорони здоров'я на конкурсній основі шляхом укладання з ними контракту на строк від трьох до п'яти років. Порядок проведення конкурсу на зайняття посади керівника державного, комунального закладу охорони здоров'я та порядок укладання контракту з керівником державного, комунального закладу охорони здоров'я, а також типова форма такого контракту затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Механізм проведення конкурсу на зайняття посади керівника державного, комунального закладу охорони здоров'я визначений Порядком проведення конкурсу на зайняття посади керівника державного, комунального закладу охорони здоров'я, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2017 № 1094 (далі Порядок № 1094).
Вимоги Порядку № 1094 поширюються на відбір кандидатур на посади керівників державних та комунальних закладів охорони здоров'я, крім закладів охорони здоров'я МВС, військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, утворених відповідно до законів.
З наведених норм можна зробити висновок, що питання призначення на посаду керівника комунального закладу охорони здоров'я є виключною компетенцією органу місцевого самоврядування, а рішення Комісії про призначення на посаду керівника комунального закладу охорони здоров'я є рішенням конкурсної комісії в розумінні пункту 9 частини першої статті 19 КАС України.
Визначенням законодавцем порядку проведення конкурсу органами місцевого самоврядування на заняття посад керівників закладів охорони здоров'я відповідного рівня має за мету, в першу чергу, дотримання публічного інтересу, а саме інтересу громади на належне управління такими закладами охорони здоров'я.
Таким чином, предметом спору у справі є рішення конкурсної комісії, яке є обов'язковим для органу місцевого самоврядування, а у спірних відносинах наявний публічний інтерес відповідної територіальної громади, у спільній власності якої перебуває такий заклад охорони здоров'я. Такий публічний інтерес має визначальне значення при розгляді даного спору, а подальші трудові відносини призначеного керівника комунального закладу охорони здоров'я - мають похідний, другорядний характер. Тому такий спір повинен вирішуватися за правилами адміністративного судочинства.
Зазначене відповідає правовому висновку Великої Палати Верховного Суду, викладеному у постанові від 05.06.2019 у справі № 817/1678/18.
За наведених обставин, суд вважає безпідставним клопотання представника 2-го відповідача про закриття провадження в частині позовних вимог до Луганської обласної державної адміністрації - Луганської обласної військово-цивільної адміністрації про визнання результатів конкурсу на зайняття посади начальника Луганського обласного бюро судово-медичної експертизи, оголошеного 26.12.2019 недійсними та визнання протиправним і скасування розпорядження голови Луганської обласної державної адміністрації - обласної військово-цивільної адміністрації від 10.02.2020 № 50-к.
Керуючись статтями 238, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні клопотання представника Луганської обласної державної адміністрації - Луганської обласної військово-цивільної адміністрації про закриття провадження в частині позовних вимог у справі за позовом ОСОБА_1 до постійно діючої конкурсної комісії з проведення конкурсів на зайняття посад керівників закладів охорони здоров'я спільної власності територіальних громад, сіл, селищ, міст області Луганської обласної державної адміністрації - Луганської обласної військово - цивільної адміністрації, Луганської обласної державної адміністрації - Луганської обласної військово - цивільної адміністрації про визнання протиправними та скасування рішень, визнання результатів конкурсу недійсними, визнання протиправним та скасування розпорядження,- відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України. Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
СуддяК.Є. Петросян