19 травня 2020 року СєвєродонецькСправа № 360/4894/19
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Захарова О.В., розглянувши в письмовому провадження клопотання представника відповідача про заміну сторони, клопотання представника позивача про витребування доказів в адміністративній справі за позовом приватного підприємства «Сантехсервіс» до Головного управління ДФС у Луганській області про скасування податкового повідомлення-рішення від 18.11.2016 №000271400,
В провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває справа за адміністративним позовом приватного підприємства «Сантехсервіс» до Головного управління ДФС у Луганській області про скасування податкового повідомлення-рішення від 18.11.2016 № 000271400.
20 лютого 2020 року за вх. № 6731/2020 до суду від відповідача надійшла заява про заміну сторони у справі, а саме: відповідача у справі - Головне управління ДФС у Луганській області на його правонаступника - Головне управління ДПС у Луганській області (арк. спр. 99-101).
В обґрунтування якого зазначено, що постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 № 1200 «Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України», реорганізовано ДФС України та утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України. Постановою Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 № 537 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» постановлено утворити як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 1. Реорганізовано деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 2. Пунктом 4 зазначеної постанови визначено територіальні органи Державної податкової служби правонаступниками майна, прав та обов'язків територіальних органів Державної фіскальної служби, що реорганізуються згідно з пунктом 2 цієї постанови, у відповідних сферах діяльності. Так, згідно з додатком 2 до вищевказаної постанови Головне управління ДФС у Луганській області реорганізовано шляхом приєднання до Головного управління ДПС у Луганській області.
У зв'язку з завершенням заходів з утворення Державної податкової служби України та оголошенням про початок її діяльності, та, відповідно, і її територіальних органів, а також виконанням Головним управлінням ДПС у Луганській області функцій і повноважень Головного управління ДФС у Луганській області, та наявністю статусу правонаступника прав та обов'язків Головного управління ДФС у Луганській області просив замінити відповідача у справі №360/4894/19 з Головного управління ДФС у Луганській області на Головне управління ДПС у Луганській області.
12 березня 2020 року від представника позивача до суду надійшла заява про доповнення позову новою підставою, в якій представником позивача також заявлене клопотання про витребування від відповідача копії поштового документу (чеку, накладної), який був оформлений стосовно рекомендованого поштового відправлення при надсиланні на адресу позивача акта позапланової невиїзної документальної перевірки від 12.10.2016 № 4/14-25364654, а також повідомлення про вручення щодо вказаного поштового відправлення (арк. спр. 138).
Представник позивача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, надав клопотання про розгляд справи без його участі (арк. спр. 139).
Повноважний представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, надав клопотання про проведення судового засідання без його участі, просив задовольнити клопотання від 20.02.2020 про заміну відповідача у справі (арк. спр. 166-167).
Керуючись положеннями статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд вважає за можливе розглянути клопотання про заміну сторони у справі та клопотання про витребування доказів у справі за відсутності сторін в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріли справи, суд дійшов такого висновку.
Щодо клопотання представника відповідача про заміну сторони у справі суд зазначає таке.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2018 року № 1200 «Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України» утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу шляхом поділу.
Абзацом другим пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2018 року № 1200 «Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України» установлено, що Державна податкова служба є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок).
Згідно з абзацом четвертим пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2018 року № 1200 «Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України» Державна податкова служба та Державна митна служба є правонаступниками майна, прав та обов'язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну податкову службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06 березня 2019 року № 227, Державна податкова служба України (ДПС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок).
21 серпня 2019 року Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження № 682-р «Питання Державної податкової служби», яким вирішено погодитися з пропозицією Міністерства фінансів щодо можливості забезпечення здійснення Державною податковою службою покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України від 06 березня 2019 року № 227 «Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 26, ст. 900) функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Згідно з наказом Державної податкової служби України від 28 серпня 2019 року № 36 «Про початок діяльності Державної податкової служби України» розпочато виконання Державною податковою службою України функцій і повноважень Державної фіскальної служби України, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок), державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску, та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на Державну податкову службу України.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осію, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 19 травня 2020 року за № 1006651437 наявний запис про внесення рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи в результаті реорганізації Головного управління ДФС у Луганській області (арк. спр. 168-170).
Отже, Головне управління ДФС у Луганській області є юридичною особою, не є такою, що припинилася у встановленому законом порядку.
Згідно з частиною третьою статті 48 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.
Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача (частина четверта статті 48 КАС України)
З огляду на вище вказане, суд вважає за необхідне залучити у справі як другого відповідача Головне управління ДПС у Луганській області.
Щодо клопотання про витребування доказів суд зазначає таке.
адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи (частина четверта статті 9 КАС України).
За приписами частини третьої статті 77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може запропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Письмовими доказами відповідно до частини першої статті 94 КАС України є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.
Згідно з частинами другою, четвертою, п'ятою статті 94 КАС України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Відповідно до вимог пунктів 5.26, 5.27 Національного стандарту України Уніфікованої системи організаційно-розпорядчої документації «Вимоги до оформлювання документів2 (ДСТУ 4163-2003), затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 7 квітня 2003 року № 55, відмітка про засвідчення копії документа складається зі слів «Згідно з оригіналом», назви, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів та прізвища, дати засвідчення копії. Підпис відповідальної особи на документі засвідчують відбитком печатки організації. Згідно з пунктом 4.5 ДСТУ 4163-2003 у документах, що їх оформлюють на двох і більше сторінках, реквізити 26 - відбиток печатки, 27 - відмітка про засвідчення копії проставляють після тексту (21).
Відповідно до частини 9 статті 79 КАС України копії доказів (крім речових доказів), що подаються до суду, заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи. Суд не бере до уваги відповідні докази у разі відсутності підтвердження надсилання (надання) їх копій іншим учасникам справи, крім випадку, якщо такі докази є у відповідного учасника справи або обсяг доказів є надмірним, або вони подані до суду в електронній формі, або є публічно доступними.
Оглядом матеріалів позовної заяви встановлено, що 23 березня 2020 року від Головного управління ДФС у Луганській області за вхідним реєстраційним номером 11245/2020 надійшли додаткові пояснення на заяву позивача про доповнення позову новою підставою, до яких зокрема додано копії доказів надіслання та вручення уповноваженому представнику позивача акту «Про результати позапланової невиїзної документальної перевірки приватного підприємства «Сантехсервіс» з питань дотримання вимог податкового законодавства з податку на прибуток та податку на додану вартість з ТОВ «Торенія» за період з 01.04.2013 по 31.03.2014» від 12.10.2016 № 1/14-25364654, а саме: опис вкладення у цінний лист, рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу з відміткою про вручення представнику приватного підприємства «Сантехсервіс».
Таким чином, представником відповідача добровільно надано докази про витребування яких представником позивача заявлене клопотання.
З огляду на викладене, у суду відсутні правові підстави для задоволення клопотання представника позивача про витребування доказів, тому у задоволенні зазначеного клопотання слід відмовити.
Однак зважаючи, що наявних у справі матеріалів недостатньо для з'ясування всіх обставин у справі, суд вважає за необхідне з власної ініціативи витребувати від відповідачів доказів, яких, на думку суду, не вистачає для з'ясування всіх обставин у справ.
З урахуванням необхідності витребування доказів, а також залучення другого відповідача у справі, суд вважає за необхідне відкласти підготовче засідання по справі.
Керуючись статтями 48, 241, 243, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Залучити до участі у справі № 360/4894/19 за позовом приватного підприємства «Сантехсервіс» до Головного управління ДФС у Луганській області про скасування податкового повідомлення-рішення від 18.11.2016 № 000271400 як другого відповідача - Головне управління ДПС у Луганській області (місцезнаходження: 93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Енергетиків, буд. 72, код ЄДРПОУ 43143746).
Зобов'язати Головне управління ДПС у Луганській області протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення даної ухвали надати суду відзив на позовну заяву (відзив) і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), разом з документами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії відзиву та доданих до нього документів.
У задоволенні клопотання представника позивача про витребування доказів відмовити.
Зобов'язати Головне управління ДФС у Луганській області, Головне управління ДПС у Луганській області надати до суду у строк до 01 червня 2020 року у належній чином засвідченій копії:
- рішення про закриття кримінального провадження № 32015130000000059.
Відкласти підготовче судове засідання у справі.
Наступне підготовче судове засідання призначити на 04 червня 2020 року о 10 год. 00 хв. у приміщенні Луганського окружного адміністративного суду за адресою: м. Сєвєродонецьк, просп. Космонавтів, 18.
Роз'яснити сторонам, що відповідно до пункту 3 розділу VI «Прикінцеві положення» КАС України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 47, 79, 80, 114, 122, 162, 163, 164, 165, 169, 177, 193, 261, 295, 304, 309, 329, 338, 342, 363 цього Кодексу, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, подання доказів, витребування доказів, забезпечення доказів, а також строки звернення до адміністративного суду, подання відзиву та відповіді на відзив, заперечення, пояснень третьої особи щодо позову або відзиву, залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви, пред'явлення зустрічного позову, розгляду адміністративної справи, апеляційного оскарження, розгляду апеляційної скарги, касаційного оскарження, розгляду касаційної скарги, подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами продовжуються на строк дії такого карантину. Строк, який встановлює суд у своєму рішенні, не може бути меншим, ніж строк дії карантину, пов'язаного із запобіганням поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення або підписання та оскарженню окремо від рішення суду не підлягає. Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
СуддяО.В. Захарова