Cправа № 127/10287/20
Провадження № 2-а/127/226/20
15 травня 2020 року м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області у складі судді Іщук Т.П., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 , подані його представником ОСОБА_2 , до Управління Державної міграційної служби у Вінницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
14.05.2020 до Вінницького міського суду Вінницької області надійшла позовна заява ОСОБА_1 , подана його представником ОСОБА_2 , до Управління Державної міграційної служби у Вінницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.
Вивчивши матеріали адміністративної позовної заяви, суд дійшов наступного.
Статтею 2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
Згідно із п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Із заявлених позовних вимог слідує, що позивач просить визнати протиправною бездіяльність Управління Державної міграційної служби у Вінницькій області щодо невжиття заходів з ініціювання процедури примусового видворення позивача та зобов'язати Управління Державної міграційної служби у Вінницькій області вжити заходів щодо ініціювання процедури примусового видворення позивача.
Тобто предметом оскарження є невиконання відповідачем своїх повноважень.
У ст. 20 КАС України міститься чітке розмежування предметної юрисдикції адміністративних судів. Зокрема у ч. 1 вказаної статті міститься вичерпний перелік адміністративних справ, що підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам, а саме:
1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності;
2) адміністративні справи, пов'язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо:
оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій;
уточнення списку виборців;
оскарження дій чи бездіяльності засобів масової інформації, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, що порушують законодавство про вибори та референдум;
оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб;
3) адміністративні справи, пов'язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо:
примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства;
примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України;
затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України;
продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України;
затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні;
затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;
4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті;
5) адміністративні справи щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років".
За нормою ч. 2 ст. 20 КАС України окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.
Відповідно до ч. 1 ст. 288 КАС України позовні заяви іноземців та осіб без громадянства щодо оскарження рішень про їх примусове повернення в країну походження або третю країну, а також позовні заяви центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальних органів і підрозділів, органів охорони державного кордону або Служби безпеки України про примусове видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України подаються до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальних органів і підрозділів, органу охорони державного кордону чи Служби безпеки України або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.
З наведеного слідує, що місцевому загальному суду як адміністративного суду підсудні справи за позовами іноземців та осіб без громадянства, виключно, щодо оскарження рішень про їх примусове повернення в країну походження або третю країну.
Наразі, як вказувалося, позивач не оскаржує рішення про його повернення (рішення про його повернення, як зазначає сам позивач, прийняте 11.12.2019 завідувачем сектору Липовецького районного сектору Управління ДМС України у Вінницькій області Пилипчуком В.І., про що поставлена відмітку у паспортному документі), предметом його оскарження є невиконання, на думку, позивача, відповідачем Управління ДМС України у Вінницькій області своїх повноважень щодо ініціювання процедури його примусового видворення. Вказаний предмет спору не є спором про оскарження рішення про повернення позивача, а тому дана позовна заява не належить до предметної юрисдикції Вінницького міського суду Вінницької області - місцевого загального суду як адміністративного суду.
За нормою п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо: при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
При цьому, враховуючи, що КАС України (в редакції Закону України від 03.10.2017 року) не містить процесуальних норм, що регулюють питання передання на розгляд до належного суду справ у разі порушення предметної підсудності, відповідно до ч. 6 ст.7 КАС України підлягає застосуванню аналогія закону.
Враховуючи викладене, позов ОСОБА_1 , поданий його представником Коноваленком Д.С., до Управління Державної міграційної служби у Вінницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії підлягає передачі на розгляд за підсудністю до Вінницького окружного адміністративного суду.
На підставі викладеного, керуючись ст. 7, 20, 29,248 КАС України, суд
Позовну заяву ОСОБА_1 , подану його представником ОСОБА_2 , до Управління Державної міграційної служби у Вінницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - передати на розгляд за підсудністю до Вінницького окружного адміністративного суду.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання її копії апеляційної скарги.
Суддя: