Справа № 560/615/20
іменем України
18 травня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення №6 від 21.02.2019 року про відмову в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, та зобов'язання призначити пенсію зі зниженням пенсійного віку як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
В обґрунтування позовних вимог позивач покликається на те, що він є учасником ліквідації аварії на ЧАЕС, оскільки у період з травня 1986 року по жовтень 1986 року у складі військової частини НОМЕР_1 брав безпосередню участь в роботах по ліквідації наслідків аварії. Вважає, що має право на пенсію зі зниженням пенсійного віку відповідно до вимог ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій просив призначити пенсію із зниженням пенсійного віку, на що отримав відповідь від 12.04.2019 року про прийняття рішення про відмову у призначенні пенсії через відсутність первинних документів, що підтверджують таке право. Не погоджуючись з цим, позивач звернувся до суду.
Провадження у справі відкрите за правилами спрощеного позовного провадження.
У поданому відзиві відповідач посилається на те, що для підтвердження участі позивача у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження, відповідачем були направлені запити до архівних установ держави. Отримана від них інформація не дає підстави для призначення пенсії, тому що відповідні дані або відсутні або не передавалась до архівів. Надана позивачем довідка та інші документи, на думку відповідача, не підтверджують його участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в зоні відчуження, а тому до уваги не взяті. Отже, оскільки первинними документами не було підтверджено роботу позивача в зоні відчуження, відповідач правомірно відмовив у призначенні пенсії. Зважаючи на це, відповідач просить у позові відмовити.
Суд відмовив у задоволенні клопотань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про перехід до розгляду справи в судовому засіданні з викликом сторін та залишенні позовної заяви без розгляду.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 22 листопада 2018 року звернувся до сервісного центру Шепетівського відділу обслуговування громадян ПФУ з заявою про призначення пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до положень статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". До заяви позивач надав копію паспорту, довідки ІПН, атестату про навчання, військового квитка та трудової книжки, довідку про заробітну плату, копію посвідчення ліквідатора аварії на ЧАЕС 2 категорії серія НОМЕР_2 , архівну довідку від 14.06.2018 року № 4/66686, видану Центральним архівом Міністерства оборони Російської Федерації.
Відповідач, вважаючи, що надані позивачем документи не містять відомостей про періоди роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а інші документи, які б могли підтвердити факт роботи позивача у зоні відчуження відсутні, звернувся з запитами до архівних установ.
Згідно з листом Галузевого державного архіву Міністерства внутрішніх справ від 11.03.2019 року №3345/11-2019 відомості про участь позивача в ліквідації наслідків аварії на чорнобильській АЕС відсутні (не виявлено). Відповідно до листа Львівського територіального архівного відділу галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 11.03.2019 року №М-368/417 документи військових частин НОМЕР_3 та НОМЕР_1 на зберігання до відділу не надходили. Відповідь від Галузевого державного архіву Міністерства оборони України на час прийняття рішення не надходила.
Головним управлінням Пенсійного Фонду України в Хмельницькій області прийняте рішення №6 від 21.02.2019 року про відмову у призначенні позивачу пенсії зі зниженням пенсійного віку, про що останнього поінформовано листом від 12.04.2019 року №12444/03.
Вирішуючи спір, суд виходить з такого.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Згідно із статтею 9 зазначеного Закону особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є:
1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків;
2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Статтею 10 Закону передбачено, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.
Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачені пільги для обумовленої категорії громадян, перелік яких та підстави надання залежать від категорії, до якої вони належать.
Зокрема, відповідно до п.1 ч.1 ст.55 даного Закону особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу: учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів - зі зменшенням пенсійного віку на 10 років.
Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок №22-1) передбачено, що при призначенні (перерахунку) пенсії за віком надаються, зокрема, документи, які засвідчують особливий статус особи, та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Відповідно до пп. «ґ» п.7 Порядку №22-1 до заяви про призначення пенсії за віком подаються посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).
Відповідно до п. 10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 501 від 25.08.1992 року (в редакції на час видачі позивачу посвідчення), зазначені посвідчення видаються на підставі одного з таких документів: посвідчення про відрядження в зону відчуження; довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (з зазначенням кількості днів і населеного пункту); військового квитка і довідки командира військової частини про участь в ліквідації наслідків аварії в зоні відчуження; рішення суду про встановлення факту безпосередньої участі в будь-яких роботах за певний період, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження, в тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також у роботах на діючих пунктах санітарної обробки людей і дезактивації техніки.
Отже, основним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, відтак надає йому право користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема щодо призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".
Судом проаналізовані відомості, які містяться у наданих відповідачу документах, та встановлено наступне.
Згідно з посвідченням ліквідатора аварії 2 категорії, серія НОМЕР_2 від 02 вересня 1993 року, позивачу присвоєний статус "учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році". Посвідчення позивача є дійним, недійсним не визнавалось, його статус як ліквідатора наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не оспорюється і не спростований відповідачем.
Додана до заяви позивача архівна довідка Центрального архіву Міністерства оборони Російської Федерації № 4/66686 від 14.06.2018 року, яку відповідач не взяв до уваги, містить відомості про те, що згідно з наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 09.05.1986 року № 111, у зв'язку з мобілізаційним розпорядженням ОСОБА_1 був направлений для ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на ст. Вільча південно-західної залізничної дороги. Також у довідці зазначено, що військова частина НОМЕР_1 була розміщена в с. Буда-Варовичі, яке відноситься до зони безумовного (обов'язкового) відселення. Протягом періоду виконання обов'язків з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС ОСОБА_1 отримав сумарну дозу опромінення в розмірі 6,16 рентген. Згідно з наказом №274 командира військової частини НОМЕР_1 від 15 жовтня 1986 року: «вважати такими, що вибули в складі військового ешелону № НОМЕР_4 нижчепоіменований особовий склад частини (у тому числі ОСОБА_1 ) по закінченню робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в пункт постійної дислокації частини в м. Ригу».
Те, що позивач працював у зоні відчуження, беручи участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з травня по жовтень 1986 року, також доводиться військовим квитком з відповідною відміткою (а.с. 17)
Отже, у даному випадку у період з 09.05.1986 року по 15.10.1986 року ОСОБА_1 дійсно працював у зоні відчуження, де отримав дозу опромінення, що ніким не спростовано та доводиться офіційними документами.
Відповідач не довів також протилежне, тобто те, що позивач не працював у зоні аварії на ЧАЕС, перебуваючи у складі військової частини, зокрема у зоні відчуження, або те, що відомості, зазначені у наданих позивачем документах, є неправильними чи неточними.
Статтею 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів.
Відтак, саме офіційне підтвердження перебування та роботи позивача в зоні відчуження та його безпосередня участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС були підставою для встановлення (надання) йому відповідного статусу, який підтверджувався видачею посвідчення. Правомірність набуття позивачем статусу учасника ліквідації аварії на ЧАЕС відповідач не спростовує, тому висновки про непідтвердження роботи позивача в зоні відчуження, є необґрунтованими.
Суд критично ставиться до доводів про відсутність у документах відомостей стосовно кількості днів роботи в зоні відчуження, оскільки у випадку позивача це не впливало на його право набути відповідний статус. Зазначена правова позиція у справах стосовно аналогічних правовідносин висловлена Верховним Судом у постановах від 22 березня 2018 р. у справі № 588/538/16-а, від 23 травня 2018 р. у справі № 398/3509/16-а та від 27 лютого 2018 р. у справі № 344/9789/17.
Відтак, слід визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №6 від 21.02.2019 року про відмову в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»
Відповідно до статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку. Суд вважає необхідним зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити ОСОБА_1 пенсію із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з моменту звернення з заявою про призначення пенсії (з 22 листопада 2018 року)
З урахуванням позиції Верховного Суду суд вважає, що відповідачем не доведено правомірність оскаржуваного рішення, зважаючи на що позов підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
адміністративний позов - задоволити.
Визнати необґрунтованим, протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №6 від 21.02.2019 року про відмову в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити ОСОБА_1 пенсію зі зниженням пенсійного віку як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з дати звернення з заявою про призначення пенсії (з 22 листопада 2018 року)
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати на сплату судового збору в розмірі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 коп. за рахунок асигнувань головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 18 травня 2020 року
Позивач:ОСОБА_1 (Хролин,Шепетівський район, Хмельницька область,30434 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_5 )
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя І.С. Козачок