Справа № 560/1528/20
іменем України
18 травня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Шевчука О.П.
розглянувши адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Нафта-експрес" до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
Товариство з обмеженою відповідальністю "Нафта-експрес" звернулось до суду з позовом до Головного управління ДПС у Хмельницькій області в якому просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 21.12.2019 №0001283201 та №0001293201.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що на підставі наказу від 19.11.2019 року № 660 та направлень на перевірку, посадовими особами контролюючого органу проведено фактичну перевірку ТОВ «Нафта-Експрес», а саме автозаправної станції, що знаходиться за адресою: Хмельницька область, Віньковецький район, с. Адамівка.
За результатами перевірки складено акт від 22.11.2019 №0041/22-01-32-01/41138032, у висновках якого зазначено про порушення ТОВ «Нафта-Експрес» вимог статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» №481/95-ВР від 19.12.1995, а саме товариством 22 листопада 2019 року здійснювалася реалізація дизельного палива в кількості 6,12 літрів на загальну суму 149,94 грн без наявності відповідної ліцензії.
На підставі вказаного акту контролюючим органом прийнято податкове повідомлення - рішення про застосування фінансових санкцій №0001283201 від 21.12.2019, яким до ТОВ «Нафта-Експрес» застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 250000 грн.
Окрім того, контролюючим органом винесене податкове повідомлення-рішення про застосування про застосування фінансових санкцій №0001293201 від 21.12.2019 у вигляді штрафу в розмірі 1,00 грн за порушення п. 1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме за проведення розрахункових операцій з використанням реєстраторів розрахункових операцій, програмних реєстраторів розрахункових операцій або розрахункових книжок на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг).
Вказує, що висновки викладені в акті, є безпідставними, необгрунтованими та такими, що не ґрунтуються на нормах чинного законодавства, а податкові повідомлення-рішення, складені на підставі акта перевірки, є протиправними та такими, що підлягають скасуванню, оскільки ТОВ "Нафта-експрес" прийнято наказ №270619-1 від 27 червня 2019 року, яким призупинено реалізацію палива на акцизних складах, власниками яких є ТОВ «Нафта-Експрес», в тому числі на АЗС, яка розташована в с. Адамівка, в період з 1 липня 2019 року до моменту фактичного отримання ліцензій на реалізацію палива. Вказаний наказ було доведено до відома усіх працівників ТОВ «Нафта-Експрес».
Зазначає, що всупереч положенням наказу № 270619-1 від 27 червня 2019 року, з метою власного збагачення, працівником ТОВ «Нафта-Експрес» було здійснено реалізацію дизельного палива в кількості 6,12 л по ціні 24,50 грн за один літр на загальну суму 149,94 грн, що підтверджується наданими ним поясненнями.
ТОВ «Нафта - Експрес» вжиті необхідні та законні заходи щодо притягнення ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності, що підтверджується наказом про притягнення до дисциплінарної відповідальності № 261119-3 від 26.11.2019. Крім того, ОСОБА_1 відшкодував завдану ним шкоду, повернувши в натурі дизельне пальне в кількості 6,12 л.
З огляду на вищевказане, ТОВ «Нафта-Експрес» були вжиті усі заходи, пов'язані з призупиненням реалізації палива на підприємстві, а факт реалізації ОСОБА_1 палива в кількості 6,12 л. на суму 149,94 грн є одиноким випадком, який стався через грубе порушення працівником внутрішніх наказів підприємства, з метою власного неправомірного збагачення працівником шляхом незаконної реалізації ввірених йому на зберігання товарно-матеріальних цінностей (пального) та не пов'язане із господарською діяльністю ТОВ «Нафта-Експрес».
Вказує, що на підприємстві з 01 липня 2019 року призупинена діяльність з реалізації пального, а відтак працівники ТОВ «Нафта-Експрес» не мали доступу до реєстраторів розрахункових операцій. Таким чином, реалізовуючи дизельне пальне, з метою власного неправомірного збагачення, ОСОБА_1 не тільки не міг вибити фіскальний чек на неповну суму, як про це зазначається в акті перевірки, а взагалі не видавав жодного фіскального чеку, так як не мав доступу до реєстраторів розрахункових операцій.
Позивач просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, оскільки у ТОВ «Нафта-Експрес» відсутня вина у вчиненні податкового правопорушення.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 13.03.2020 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.
Від відповідача на адресу суду 30.03.2020 надійшов відзив в якому останній заперечив стосовно задоволення позовних вимог та зазначив, що посадовими особами ГУ ДПС у Хмельницькій області на виконання наказу ГУ ДПС у Хмельницькій області від 19.11.2019 №660 "Про проведення фактичної перевірки" та на підставі п.п.80.2.5. п.80.2 ст.80 ПК України, проведено фактичну перевірку ТОВ «НАФТА-ЕКСПРЕС» за адресою: Хмельницька область, Віньковецький район, с. Адамівка, з питань додержання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні роздрібної торгівлі пальним.
Зазначає, що до початку перевірки особа, що проводила розрахункові операції (оператор ОСОБА_1 ) ознайомився з наказом, отримав його копію та підписав направлення на проведення фактичної перевірки, що слугувало підставою для початку проведення такої перевірки (п.81.1 ст.81 ПК України).
Вказує, що перевіркою встановлено факт реалізації пального без наявності ліцензії, а саме реалізовано дизельне паливо в кількості 12 л по ціні 24,50 грн за літр всього на загальну суму 149,94 грн. Оператором АЗС касовий чек на повну суму придбаного пального не видано.
Окрім того, в акті перевірки зафіксовано, що згідно інформації з бази даних АІС «Податковий блок» підсистеми «Чеки РРО» 01.07.2019 позивачем реалізовано дизельне пальне по ціні 27 грн на загальну суму 299,97 грн.
За наслідками перевірки складено акт фактичної перевірки від 22.11.2019 за №0041/22-01-32-01/41138032.
Оскільки в результаті проведеної перевірки встановлено порушення позивачем вимог ч. 20, ч. 33 ст. 15 Закону №481/95 до позивача застосовано штрафну (фінансові) санкцію податковим повідомленням-рішенням №0001283201 від 21.12.2019 у розмірі 250000 грн, відповідно до абз. 9 ч. 2 ст. 17 Закону №481/95.
В акті перевірки зафіксовано факт не проведення даної розрахункової операції через реєстратор розрахункових операцій, розрахунковий документ встановленого зразка (фіскальний чек) не роздруковано, не видано. Отже, податкове повідомлення-рішення №0001293201 від 21.12.2019 року винесено в межах норм чинного законодавства.
Просить відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, оскільки позивачем не спростовано законність та обгрунтованість податкових повідомлень - рішень.
Від представника позивача на адресу суду 27.04.2020 надійшла відповідь на відзив в якій зазначає, що ТОВ «Нафта-Експрес» не визнає факт здійснення господарської діяльності з продажу палива без ліцензії, як про це у своєму відзиві зазначає контролюючий орган, та зазначає про те, що одним із працівників позивача було здійснено крадіжку пального, яке зберігалось на акцизних складах та в подальшому вказане пальне було продане ОСОБА_1 як фізичною особою, а не працівником товариства, про що ТОВ «Нафта- Експрес» не було відомо. Вказує, що товариство діяло добросовісно та законно, та не може, як зазначалося вище відповідати за протиправні дії інших осіб. Щодо доводів відповідача про те, що згідно інформації бази даних АІС «Податковий блок» підсистеми «Чеки РРО» 01.07.2019 ТОВ «Нафта-Експрес» було реалізовано дизельне пальне на суму 299,97 грн, зазначає, що з приводу вказаної операції ТОВ «Нафта- Експрес» здійснено повернення товару та чеку, а також подано Z-звіт з обнуленням операції, який автоматично передається до контролюючого органу. А тому, вказані обставини не можуть бути доказом здійснення ТОВ «Нафта-Експрес» господарської діяльності без здійснення ліцензії. Крім того, реалізація дизельного пального на суму 299,97 грн від 01.07.2019 не входить до складу податкового правопорушення згідно акту перевірки, а відтак не може братися судом до уваги як доказ наявності вини ТОВ «Нафта-Експрес» у вчиненні податкового правопорушення.
Дослідивши позовну заяву, відзив на позовну заяву, а також оцінивши наявні в матеріалах справи належні та допустимі докази у їх взаємозв'язку та сукупності, суд дійшов наступних висновків.
Суд встановив, що товариство з обмеженою відповідальністю "Нафта-експрес" є юридичною особою, що здійснює торгівлю нафтопродуктами, зокрема реалізовує дизельне пальне К5 гатунок С, фракція газой лево - гудронова, бензин АИ-92-Євро, газ вуглеводневий скраплений та інші види пального.
Посадовими особами ГУ ДПС у Хмельницькій області на виконання наказу ГУ ДПС у Хмельницькій області від 19.11.2019 №660 "Про проведення фактичної перевірки" та на підставі п.п.80.2.5. п.80.2 ст.80 ПК України, проведено фактичну перевірку ТОВ «НАФТА-ЕКСПРЕС» за адресою: Хмельницька область, Віньковецький район, с. Адамівка, з питань додержання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні роздрібної торгівлі пальним.
Перевіркою встановлено факт реалізації пального без наявності ліцензії, а саме реалізовано дизельне паливо в кількості 12 л по ціні 24,50 грн за літр всього на загальну суму 149,94 грн. Оператором АЗС касовий чек на повну суму придбаного пального не видано.
Окрім того, в акті перевірки зафіксовано, що згідно інформації з бази даних АІС «Податковий блок» підсистеми «Чеки РРО» 01.07.2019 позивачем реалізовано дизельне пальне по ціні 27 грн на загальну суму 299,97 грн.
За наслідками перевірки складено акт фактичної перевірки від 22.11.2019 за №0041/22-01-32-01/41138032.
За виявлені порушення, до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції податковими повідомленнями - рішеннями №0001283201 від 21.12.2019 на суму 250000 грн, №0001293201 від 21.12.2019 на суму 1,00 грн.
Позивач оскаржує вищевказані рішення відповідача, як такі, що прийняті всупереч вимогам чинного законодавства без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття відповідних рішень.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.
Пунктом 75.1 ст.75 ПК України визначено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Згідно п.п.75.1.3 п.75.1 ст.75 ПК України фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
Порядок проведення фактичних перевірок контролюючими органами передбачений статтею 80 Кодексу.
Відповідно до п.80.2 ст.80 ПК України фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції, під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з перелічених у даному пункті підстав.
Відповідно до п.п.80.2.5 п. 80.2 ст. 80 ПК України фактична перевірка може проводитися у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами- лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального.
Пунктом 81.1 ст. 81 ПК України передбачено, що посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів: - направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи; - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дача початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку.
Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника контролюючого органу або його заступника, що скріплений печаткою контролюючого органу; - копії наказу про проведення перевірки; - службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.
При пред'явленні направлення платнику податків та/або посадовим (службовим) особам платника податків (його представникам або особам, які фактично проводять розрахункові операції) такі особи розписуються у направленні із зазначенням свого прізвища, імені, по батькові, посади, дати і часу ознайомлення.
В даному випадку фактична перевірка, що оформлена відповідним актом, проведена з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України у сфері виробництва і обігу підакцизної продукції.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального на території України, регулюються Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» від 19.12.95 N481/95-ВР із змінами та доповненнями (далі за текстом - Закон №481).
У відповідності до ст. 16 Закону № 481 контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України. Контроль за дотриманням вимог відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства до малих виробництв виноробної продукції здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів.
Згідно із п. 3 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» № 222-VIII від 02.03.2015 року орган ліцензування для цілей цього Закону за відповідним видом господарської діяльності здійснює контроль за додержанням ліцензіатами вимог ліцензійних умов та за результатами перевірки приймає рішення.
Отже, аналіз наведених вище норм дає підстави для висновку, що фактична перевірка з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України у сфері виробництва і обігу підакцизної продукції проводиться органами ДПС на підставі відповідного рішення керівника (наказу) з урахуванням податкового та спеціального законодавства.
Механізм застосування фінансових санкцій визначено Порядком застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 року № 790 (далі Порядок № 790).
Відповідно до п. 5 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону №481/95-ВР, підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є: - акт перевірки додержання суб'єктом господарювання встановлених законодавством вимог, обов'язкових для виконання під час здійснення оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, складений органом, що видав ліцензію, у якому зазначається зміст порушення і конкретні порушені норми законодавства; - результати проведення органом, який видав ліцензію, іншими органами виконавчої влади в межах їх компетенції перевірок суб'єкта господарювання, пов'язаної з виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; - матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб'єктами господарювання вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
Порядок оформлення результатів фактичної перевірки встановлено статтею 86 цього Кодексу (п. 80.10. ст. 80 ПК України).
Відповідно до п. 86.1 ст. 86 ПК України результати перевірок (крім камеральних та електронних перевірок) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами контролюючого органу та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка.
Акт (довідка), складений за результатами перевірки та підписаний посадовими особами, які проводили перевірку, у строки визначені ПК України, надається платнику податків або його законному представнику, який зобов'язаний його підписати.
У разі незгоди платника податків з висновками акта такий платник зобов'язаний підписати такий акт перевірки із зауваженнями, які він має право надати разом з підписаним примірником акта або окремо у строки, передбачені ПК України.
Пунктом 86.5. ст. 86 ПК України встановлено, що акт (довідка) про результати фактичних перевірок, визначених статтею 80 цього Кодексу, складається у двох примірниках, підписується посадовими особами контролюючих органів, які проводили перевірку, реєструється не пізніше наступного робочого дня після закінчення перевірки. Акт (довідка) про результати зазначених перевірок підписується особою, яка здійснювала розрахункові операції, платником податків та його законними представниками (у разі наявності).
Підписання акта (довідки) таких перевірок особою, яка здійснювала розрахункові операції, платником податків та/або його представниками та посадовими особами контролюючого органу, які проводили перевірку, здійснюється за місцем проведення перевірки або у приміщенні контролюючого органу.
У разі відмови платника податків, його законних представників або особи, яка здійснювала розрахункові операції, від підписання акта (довідки), посадовими особами контролюючого органу складається акт, що засвідчує факт такої відмови. Один примірник акта або довідки про результати перевірки не пізніше наступного робочого дня після його складення реєструється в журналі реєстрації актів контролюючого органу і не пізніше наступного дня після його реєстрації вручається або надсилається платнику податків, його законному представнику або особі, яка здійснювала розрахункові операції.
Суд встановив, що фактична перевірка ТОВ "Нафта-експрес" з питань додержання останнім вимог, встановлених законодавством України у сфері виробництва і обігу підакцизної продукції, проведена Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області на підставі відповідного наказу та виданих направлень на перевірку, оформлена відповідним актами, з підстав отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення позивачем вимог законодавства в частині здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального, а відтак суд дійшов висновку, що відповідач, здійснюючи фактичну перевірку, діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Щодо суті встановлених порушень, суд зазначає наступне.
Перевіркою встановлено факт реалізації пального без наявності ліцензії, а саме реалізовано дизельне паливо в кількості 12 л по ціні 24,50 грн за літр всього на загальну суму 149,94 грн.
Відповідно до ст. 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" від 19.12.1995 р. №481/95-ВР (далі Закону 481/95) роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин), тютюновими виробами або пальним може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю. Ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади за місцем торгівлі суб'єкта господарювання терміном на п'ять років. Ліцензія на право роздрібної торгівлі пальним видається за заявою суб'єкта господарювання, а видача або рішення про відмову у її видачі видається заявнику не пізніше 20 календарних днів з дня одержання зазначених у цьому Законі документів.
Ліцензія видається за заявою суб'єкта господарювання, до якої додається документ, що підтверджує внесення річної плати за ліцензію.
Суб'єкти господарювання отримують ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним на кожне місце роздрібної торгівлі пальним.
Після видачі/призупинення/анулювання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на зберігання пального центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, вносить відповідні відомості до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального не пізніше наступного робочого дня з дня видачі/призупинення/анулювання відповідної ліцензії.
Відповідно до абзацу першого преамбули Закону № 481/95 - цей Закон визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального на території України.
Відповідно до ст.17 Закону №481/95 передбачено, що за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом - сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями та тютюновими виробами, пальним та зберігання пального посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
До суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: роздрібної торгівлі пальним без наявності ліцензії - 250000 гривень.
Суд звертає увагу, що ТОВ «Нафта-Експрес» прийнято наказ № 270619-1 від 27 червня 2019 року, яким призупинено реалізацію палива на акцизних складах, власниками яких є ТОВ «Нафта-Експрес», в тому числі на АЗС, яка розташована в с. Адамівка, в період з 1 липня 2019 року до моменту фактичного отримання ліцензій на реалізацію палива. Вказаний наказ було доведено до відома усіх працівників ТОВ «Нафта-Експрес».
А тому, з 01 липня 2019 року, ТОВ «Нафта-Експрес» не здійснювало жодних господарських операцій. При цьому, на акцизних складах підприємства залишилися залишки товарно-матеріальних цінностей. Зокрема, за акцизним складом № 1010672 (с. Адамівка) ТОВ «Нафта-Експрес» зареєстровано залишок пального в обсязі 3,342, 15 л та оформлено відповідні акцизні накладні, підтвердженням чого є дані з реєстру платників акцизного податку з реалізації пального.
Однак, всупереч положенням наказу № 270619-1 від 27 червня 2019 року, з метою власного збагачення, працівником ТОВ «Нафта-Експрес» ОСОБА_1 було здійснено реалізацію дизельного палива в кількості 6,12 л по ціні 24,50 грн за один літр на загальну суму 149,94 грн, що підтверджується наданими ним поясненнями.
Крім того, суд звертає увагу на той факт, що ТОВ «Нафта- Експрес» вжиті необхідні та законні заходи щодо притягнення ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності, що підтверджується наказом про притягнення до дисциплінарної відповідальності № 261119-3 від 26.11.2019. Крім того, ОСОБА_1 відшкодував завдану ним шкоду, повернувши в натурі дизельне пальне в кількості 6,12 л.
З огляду на вищесказане, ТОВ «Нафта-Експрес» були вжиті усі заходи, пов'язані з призупиненням реалізації палива на підприємстві, а факт реалізації ОСОБА_1 палива в кількості 6,12 л. на суму 149,94 грн є одиноким випадком, який стався через грубе порушення працівником внутрішніх наказів підприємства, з метою власного неправомірного збагачення працівником шляхом незаконної реалізації ввірених йому на зберігання товарно-матеріальних цінностей (пального) та не пов'язане із господарською діяльністю ТОВ «Нафта-Експрес».
Про вищевказані обставини ТОВ «Нафта-Експрес» було повідомлено контролюючий орган в письмових запереченнях на акт перевірки.
Щодо доводів відповідача про те, що згідно інформації бази даних АІС «Податковий блок» підсистеми «Чеки РРО» 01.07.2019 ТОВ «Нафта-Експрес» було реалізовано дизельне пальне на суму 299,97 грн, суд зазначає, що з приводу вказаної операції ТОВ «Нафта- Експрес» здійснено повернення товару та чеку, а також подано Z-звіт з обнуленням операції, який автоматично передається до контролюючого органу. А тому, вказані обставини не можуть бути доказом здійснення ТОВ «Нафта-Експрес» господарської діяльності без здійснення ліцензії.
З огляду на те, що викладений в акті від 22.11.2019 №0041/22-01-32-01/41138032 про результати фактичної перевірки з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами та пальним, висновок контролюючого органу про здіснення позивачем роздрібної торгівлі пальним без наявності ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним є помилковим, а будь - яких інших доказів, які підтверджували б факт здійснення позивачем роздрібної торгівлі пальним без наявності ліцензії матеріали справи не містять, суд не встановив порушення позивачем вимог статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального», за яке передбачена відповідальність, визначена статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального».
За таких обставин, у податкового органу були відсутні правові підстави для застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій відповідно до статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального», а тому спірні податкові повідомлення-рішення ГУ ДПС у Хмельницькій області від 21.12.2019 №0001283201 та №0001293201 є протиправними та підлягають скасуванню.
Відповідно до частин першої другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до вимог ч.2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Таким чином, суб'єкт владних повноважень, який заперечує проти позову, не довів, що діяв у межах та у спосіб визначений законом, а тому позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю "Нафта-експрес" підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Нафта-експрес" до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення - рішення від 21.12.2019 №0001283201 та №0001293201.
Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Нафта-експрес" судовий збір у розмірі 3750 (три тисячі сімсот п'ятдесят) грн за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:Товариство з обмеженою відповідальністю "Нафта-експрес" (вул. Володимирська, 1а,Віньківці,Віньковецький район, Хмельницька область,32500 , код ЄДРПОУ - 41138032)
Відповідач:Головне управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 43142957)
Головуючий суддя О.П. Шевчук