Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
15 травня 2020 р. № 520/4778/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зоркіної Ю.В., розглянувши за правилами спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (іпн. НОМЕР_1 , АДРЕСА_1, адреса для листування: АДРЕСА_2 ) до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (пл. Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дії протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
Позовні вимоги заявлені до ГУ ПФУ в Харківській області про зобов'язання призначити та виплачувати пенсію за віком з 04.01.2018 року (з дати першого звернення за призначенням пенсії) у розмірі відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з проведенням індексації і компенсацією втрати частини доходів.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що позивач є громадянином України, що підтверджується паспортом громадянина України для виїзду за кордон. Позивач через свого представника звернувся до відповідача з заявою про призначенням пенсії за віком, проте рішенням відповідача йому відмовлено, оскільки позивач не надав документ на підтвердження громадянства України. Позивач не погоджується з діями відповідача щодо відмови призначити та виплачувати пенсію за віком.
Ухвалою суду від 15.04.2020 року відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 263 КАС України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов. Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Представником відповідача, надано відзив на позовну заяву, в якому він адміністративний позов не визнав, зазначив, що у спірних правовідносинах управління діяло у відповідності до вимог чинного законодавства, а отже, відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
Відповідно до пункту 2 частини 1 ст.263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази, судом встановлено наступне.
02.08.2016 позивач звернувся до уповноваженого УПФУ з приводу призначення пенсії за віком та рішенням УПФУ в Московському районі м. Харкова у формі протоколу від 06.09.2016 р. у призначення пенсії йому відмовлено.
Не погодившись з відмовою позивач оскаржив її у межах справи №643/3377/17.
Постановою Московського районного суду м. Харкова від 11.04.2017 р. по справі №643/3377/17 (залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 20.09.2017) позов залишено без задоволення.
04.12.2017 позивач в особі представника звернувся до УПФУ в Московському районі м.Харкова з приводу призначення пенсії за віком із заявою довільної форми і 04.01.2018 р. додав до звернення додаткові документи, зокрема і копію паспорту громадянина України для виїзду за кордон. Протоколом спірної комісії УПФУ в Московському районі м.Харкова від 12.01.2018 у призначенні пенсії позивачу відмовлено.
Не погодившись із цією відмовою позивач оскаржив її у межах справи №2040/6650/18 та рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 18.10.2018 р. позов залишено без задоволення.
Проте, постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 13.02.2019 УПФУ в Московському районі м. Харкова зобов'язано повторно розглянути звернення заявника з приводу призначення пенсії від 04.01.2018р.
На виконання постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 13.02.2019 відповідачем у призначенні пенсії позивачу відмовлено, що оформлено протоколом спірної комісії від 26.02.2019. Фактичними підставами для вчинення відмови послугували судження владного суб'єкта про неподання заявником оригіналу документа про особу та належність до громадянства України (подано копію паспорту з закінченим строком дії), а також про неподання заявником оригіналу трудової книжки.
Не погодившись із відмовою у призначення пенсії, оформленою рішенням у вигляду протоколу від 26.02.2019 р., позивач звернувся до суду. Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 20.11.2019 у справі 520/11085/19 визнано протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду у Московському районі м. Харкова з приводу неприйняття за зверненням ОСОБА_1 від 04.01.2018 р. рішення у порядку частини 5 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 04.01.2018 р. про призначення пенсії з прийняттям рішення у порядку частини 5 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Рішенням відповідача від 27.01.2020 № 969 позивачеві відмовлено у призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» згідно заяви від 04.01.2018
Не погодившись з вказаним рішенням позивач звернувся до суду.
Перевіряючи оскаржувані рішення, дії відповідача на відповідність положенням ч.2 ст.2 КАС України, суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 1 ст. 8, п.1 ст.11 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, в а в разі смерті цих осіб члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи передбачені законом. Особами, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню є громадяни України.
Перелік документів для призначення, перерахунку пенсії визначений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за № 1566/11846.
Відповідно до п.1.1 Порядку № 22-1 заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, а також у місті та районі за місцем проживання (реєстрації).
Відповідно до п.2.2, 2.9 Порядку № 22-1 особа, яка звертається за пенсією (незалежно від виду пенсії), повинна пред'явити паспорт (або інший документ, що засвідчує цю особу, місце її проживання (реєстрації) та вік). За документ, що засвідчує місце проживання особи, приймаються: паспорт або довідка відповідних органів з місця проживання (реєстрації), у тому числі органів місцевого самоврядування.
Суд зазначає, що із наявної в матеріалах справи копії закордонного паспорту позивача, яка була подана до відповідача разом з іншими документами, встановлено, що останній виданий 26.01.2006, термін дії десять років (26.01.2016); відмітки щодо подовження терміну дії паспорту у наданій позивачем копії відсутні.
Суд зазначає, що правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов'язки осіб, на ім'я яких видані такі документи, визначає Закон України від 20.11.2012 № 5492-VI «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» (далі Закон № 5492-VI).
Згідно з абз.1 ч.1-3 ст. 22 Закону № 5492-VI паспорт громадянина України для виїзду за кордон є документом, що посвідчує особу, підтверджує громадянство України особи, на яку він оформлений, і дає право цій особі на виїзд з України і в'їзд в Україну. Кожен громадянин України має право на отримання паспорта громадянина України для виїзду за кордон у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Паспорт громадянина України для виїзду за кордон оформляється особам, які не досягли шістнадцятирічного віку, на чотири роки, а особам, які досягли шістнадцятирічного віку - на 10 років.
Пунктом 14 частини 7 ст. 22 Закону № 5492-VI визначено, що до паспорта громадянина України для виїзду за кордон вноситься така інформація: дата закінчення строку дії документа.
Пунктом 1 «Перехідних положень» Закону № 5492-VI визначено, що документи, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, видані до дня набрання чинності цим Законом, є чинними до закінчення строку їх дії та не підлягають обов'язковій заміні.
Згідно з підпунктом 2 пункту 89 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.2014 № 152, паспорт для виїзду за кордон визнається недійсним, вилучається, анулюється та знищується у разі: закінчення строку його дії або прийняття рішення про його обмін до закінчення строку його дії.
З вищевикладеного слідує, що паспорт громадянина України для виїзду за кордон є належним документом, що засвідчує особу, виключно протягом дії такого паспорта та втрачає чинність після закінчення строку його дії.
Оскільки, на момент подання заяви про призначення пенсії сплинув строк дії паспорту для виїзду за кордон, який надано представником позивача на підтвердження належності позивача до гр. України, суд приходить до висновку, що позивачем не дотримано положень п.2.9, 2.22 Порядку № 22-1 при поданні документів. Доказів продовження строку дії паспорту до суду позивачем або уповноваженими представниками останнього не надано.
Вирішуючи даний спір, суд, керуючись частиною другою статті 2 КАС України, зобов'язаний перевірити рішення суб'єктів владних повноважень, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено), з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
Зважаючи на те, що заявником разом із заявою від 04.01.2018 про призначення пенсії відповідачу не наданий чинний документ, що посвідчує особу заявника, суд дійшов висновку, про обґрунтованість прийнятого рішення про відмову в призначенні пенсії та відмові у задоволенні позовних вимог.
За правилами ст. 139КАС України понесені позивачем витрати у виді судового збору за подання даного позову покладаються на позивача та відшкодуванню не підлягають.
Керуючись статтями 2, 72, 77, 90, 94, 139, 241-246, 250, 255, 263 КАС України, суд
вирішив:
Адміністративний позов залишити без задоволення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Строки визначені в рішенні суду, обчислюються з урахуванням положень п.3 Прикінцевих положень КАС України
Суддя Зоркіна Ю.В.