Рішення від 18.05.2020 по справі 520/3196/2020

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 травня 2020 р. № 520/3196/2020

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бідонька А.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ - 14099344) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить суд:

- визнати дії Дергачівського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Харківської області щодо відмови мені в перерахунку пенсії на підставі інформації прокуратури Харківської області №19-63 вих.-2020 від 10.02.2020 р., виходячи з розрахунку 90% від суми, вказаної в ній місячної (чинної) заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії, неправомірними.

- зобов'язати Дергачівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області здійснити перерахунок пенсії позивача на підставі інформації прокуратури Харківської області №19-63вих.-2020 від 10.02.2020 р. виходячи з розрахунку 90% від суми вказаної в ній місячної (чинної) заробітної плати без обмеження граничного розміру пенсії.

- зобов'язати Дергачівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області починаючи з 01 січня 2019 року та в подальшому щомісячно виплачувати мені пенсію на підставі інформації прокуратури Харківської області №19-63 вих.-2020 від 10.02.2020р.виходячи з розрахунку 90% від суми, вказаної в ній, місячної (чинної) заробітної плати без обмеження граничного розміру пенсії.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що відмова Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області у проведенні перерахунку ОСОБА_1 пенсії є протиправною. У зв'язку з чим, ОСОБА_1 просить суд зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити йому перерахунок призначеної пенсії за вислугою років з 01 січня 2019 року та в подальшому щомісячно виплачувати пенсію на підставі інформації прокуратури Харківської області №19-63 вих.-2020 від 10.02.2020р.виходячи з розрахунку 90% від суми, вказаної в ній, місячної (чинної) заробітної плати без обмеження граничного розміру пенсії.

Ухвалою суду від 13.03.2020 відкрито спрощене провадження по даній справі із викликом сторін у судове засідання.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана відповідачу, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.

09 квітня 2020 року до Харківського окружного адміністративного суду від представника Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області надійшов відзив на позов, в якому відповідач проти вимог заявленого позову заперечував. В обґрунтування своїх доводів зазначив, що згідно ч. 6 ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» висновки, щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права. Отже, якщо рішення Конституційного Суду України № 7-р( ІІ)/2019 від 13 грудня 2019 року набуло чинності з дня його ухвалення - 13 грудня 2019 року, то відсутні законні підстави для задоволення позову з 01 січня 2019 року, як того вимагає позивач. Крім того, після 13 грудня 2019 року рішення про підвищення заробітної плати прокурорським працівникам Кабінетом Міністрів України не приймалося, форма довідки про заробітну плату для здійснення такого перерахунку законодавчо не встановлювалася. Беручи до уваги викладене, та те, що орган Пенсійного фонду є виконавчим органом, у відповідача відсутні правові підстави для здійснення такого перерахунку пенсії Позивачу.

Зазначає також, що резолютивною частиною рішення Конституційного Суду України № 7-р (ІІ) 2019 від 13 грудня 2019 року вбачається, що положення ч.20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» від 14,10.2014 року № 1697- VII підлягає застосуванню в первинній редакції, а саме: перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. У зв'язку з чим норми діють і перерахунок пенсії можливий лише при прийнятті відповідного рішення Кабінетом Міністрів України та внесенні змін до Закону України «Про прокуратуру». Звернув увагу суду на те, що при зверненні за таким перерахунком пенсії позивач не надав до Головного управління довідку про складові заробітної плати встановленого зразка, а отже у відповідача відсутні підстави здійснити такий перерахунок пенсії на підставі лише Інформації. Відтак, відсутність визначених Кабінетом Міністрів України умов та порядку перерахунку призначених працівникам прокуратури пенсій, призвело до того, що Головне управління не має правових підстав та законного способу дій для реалізації своїх повноважень, що виключає можливість здійснення перерахунку зазначених пенсій.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 04.05.2020 року замінено відповідача - Дергачівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області його правонаступником - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області (місцезнаходження - майдан Свободи, буд. 5, під.2 поверх 3, м. Харків, 61022, ідентифікаційний код - 14099344)

У судове засідання, призначене на 18 травня 2020 року, сторони, що повідомлялись належним чином про дату та місце розгляду справи - не прибули.

Суд розглядає справу у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 вказаного Кодексу.

Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та з липня 2005 року отримує пенсію за вислугу років, призначену на підставі частин 1, 8 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» ( у редакції чинній на час призначення пенсії ) в розмірі 90% від суми заробітної плати.

Оскільки постановою Кабінету Міністрів України №657 від 30.08.2017р. підвищена заробітна плата та надбавки до неї працівникам прокуратури, в зв'язку з чим, позивач вважає, що у нього виникло право на перерахунок пенсії, призначеної в липні 2005 року.

Рішенням Конституційного Суду України Другий Сенат від 13.12.2019 р. № 7-р (II) 2019 справа № 3-209/2018(2413/18,2807/19) визнано таким, що не відповідає Конституції України ( є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014року № 1697-УІІ зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Конституційний Суд України констатував, що питання пенсійного забезпечення прокурорів, у тому числі умови та порядок перерахунку призначених їм пенсій, має визначати Верховна Рада України законом, а не Кабінет Міністрів України підзаконним актом.

У зв'язку із чим 14 лютого 2020 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із письмовою заявою щодо перерахунку своєї пенсії у розмірі 90% від суми, вказаній в інформації прокуратури Харківської області №19-63 вих-2020 від 10.02.2020 року без обмеження граничного розміру пенсії.

Разом із заявою позивач подав до управління інформацію (довідку) прокуратури Харківської області за №19-63 вих-2020 від 10.02.2020 року про фактично нараховану заробітну плату за грудень 2017 року по посаді заступника начальника відділу прокуратури Харківської області, що відпрацював повний місяць з класним чином "радник юстиції", що у сумі становить 49042,88 грн. (а.с. 39)

За результатами розгляду вказаної заяви відповідачем надана письмова відповідь №776/08-8-20 від 19.02.2020р. У якості підстави для відмови в проведенні відповідного перерахунку відповідач посилався на відсутність порядку перерахунку пенсії (а.с. 40).

Не погодившись із зазначеним вище рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, позивач звернулася до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам та відповідним доводам сторін, суд виходить з такого.

Згідно з нормою ст. 22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих визначався ст. 50-1 Закону України від 05.11.1991 №1789-ХІІ "Про прокуратуру" (надалі - Закон №1789-ХІІ).

На дату призначення позивачу пенсії питання пенсійного забезпечення працівників органів прокуратури було врегульоване положеннями статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05 листопада 1991 року № 1789-ХІІ, частина перша якої (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) встановлювала, що прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам визначались частиною дванадцятою цієї статті, відповідно до якої обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року № 76-VIII частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ викладено у такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".

Крім того, 15 липня 2015 року набрав чинності Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII та на цій підставі втратила чинність частина вісімнадцята статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ.

Разом із цим, порядок пенсійного забезпечення працівників прокуратури урегульовано статтею 86 Закону України "Про прокуратуру" № 1697-VII, відповідно до частини двадцятої якої (у редакції Закону України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII) умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Рішенням Конституційного Суду України № 7-р(II)/2019 від 13 грудня 2019 року по справі № 3-209/2018 (2413/18, 2807/19) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Вказано, що положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення. Установлено такий порядок виконання цього Рішення: - частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення; - частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: "20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки". Зазначено, що рішення Конституційного Суду України є обов'язковим, остаточним та таким, що не може бути оскаржено.

За положеннями статті 152 Конституції України закони та інші акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю чи в окремій частині, якщо вони не відповідають Конституції України або якщо була порушена встановлена Конституцією України процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності.

Закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Статтею 91 Закону України "Про Конституційний Суд України" № 2136-VIII від 13 липня 2017 року передбачено, що закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

З резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України № 7-р(II)/2019 від 13 грудня 2019 року по справі № 3-209/2018 (2413/18, 2807/19) встановлено, що положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Отже, з огляду на наведене, суд приходить до висновку, що положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами визнане неконституційним та втратило чинність 13.12.2019 року.

Тобто, положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами визнане неконституційним та втратило чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України Рішення у справі № 3-209/2018 (2413/18, 2807/19), що також прямо встановлено самим рішенням.

За таких обставин, саме з 13.12.2019 року положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" застосовуються у такій редакції - «Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».

Отже, в даному випадку моментом виникнення права на перерахунок є 13.12.2019 року, а саме дата прийняття Рішення Конституційного Суду України № 7-р(II)/2019 по справі № 3-209/2018 (2413/18, 2807/19).

В даному випадку, перерахунок призначеної пенсії має проводиться з 01.01.2020 року, а саме з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Таким чином, позивач дійшов помилкового висновку, що його пенсія має бути перерахована з 01.01.2019 року.

При цьому, позивач зокрема просить суд зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області здійснити перерахунок пенсії позивача на підставі інформації прокуратури Харківської області №19-63вих.-2020 від 10.02.2020 р.

Позивачем надано до суду лист Прокуратури Харківської області №19-63вих.-2020 від 10.02.2020 р., згідно якого позивачу направлено інформацію про фактично нараховану заробітну плату за грудень 2017 року по посаді заступника начальника відділу прокуратури Харківської області, що відпрацював повний місяць за класним чином "радник юстиції" з надбавкою за вислугу років 25% без врахування надбавки за роботу в умовах режимних обмежень, підвищення окладу працівникам, які здійснюють нагляд за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах та інших заходів примусового характеру, доплати за науковий ступінь, у розрізі складових: оклад 7660 грн., надбавка за класний чин - 2200,00 грн., надбавка за вислугу років - 1915,00 грн., надбавка за виконання особливо-важливої роботи - 8242,00 грн., щомісячна премія - 29025,38 грн., що разом складає: 49042,88 грн. (а.с. 39).

Тобто, позивачем до заяви про перерахунок пенсії додано інформацію про фактично нараховану заробітну плату за грудень 2017 року по посаді заступника начальника відділу прокуратури Харківської області, що відпрацював повний місяць за класним чином "радник юстиції".

Міністерство соціальної політики України, розглянувши лист від 18.02.2020 року № 21-698вих.20 Офісу Генерального прокурора щодо погодження порядку дій при проведенні перерахунку пенсій працівникам органі прокуратури у зв'язку з прийняттям Другим Сенатом Конституційного суду України 13.12.2019 року Рішення № 7-р (ІІ)2019, яким визнано таким, що не відповідає Конституції України положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" та встановлено порядок виконання цього Рішення, листом від 21.02.2020 року за № 2690/0/2-20/54 погодило запропонований порядок дій (далі - Порядок дій).

Також, вказаним листом визначено, що перерахунок пенсій проводиться за зверненнями пенсіонерів до органів Пенсійного фонду України (незалежно від факту їх роботи) на підставі довідок про заробітну плату (Додаток 1), виданих органом прокуратури, в яких складові заробітної плати визначаються на момент виникнення права на перерахунок (дата збільшення заробітної плати, в тому числі її складових).

В ході розгляду справи судом встановлено, що позивачем для перерахунку пенсії під час звернення до Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області не надано повного пакету передбачених чинним законодавством документів, а саме: довідку про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії за формою, затвердженою додатком 1 до Листа Міністерства соціальної політики від 21.02.2020 року за № 2690/0/2-20/54 .

Враховуючи викладене, суд вважає, що у спірних правовідносинах відповідачем не порушено прав позивача, протилежного судовим розглядом не встановлено, а позивачем не доведено.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Оскільки в ході розгляду справи судом встановлено, що відповідач діяв на підставі та в межах наданих йому повноважень, а також те, що факт порушення прав позивача не знайшов підтвердження проведеним судовим розглядом, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення заявлених позовних вимог.

Розподіл судових витрат відповідно до ст. 139 КАС України судом не здійснюється, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про прокуратуру».

Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м.Харків, 61022) про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду

Повний текст рішення виготовлено та підписано 18 травня 2020 року.

Суддя Бідонько А.В.