справа№380/2365/20
15 травня 2020 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого-судді Мартинюка В.Я. розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи у м.Львові справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ у Львівській області), в якому просить:
- визнати протиправною та скасувати відмову про проведення перерахунку та призначенні пенсії з 16.04.2018 року;
- зобов'язати зробити перерахунок пенсії обчисленого загального періоду перебування у зоні відчуження, порахованого у кратному відношенні, а саме 21 міс. 28 дн.;
- зобов'язати призначити пенсію з дня звернення з заявою, тобто з 16.04.2018 року та здійснити ним пенсійні виплати з 16.04.2018 року по 24.06.2019 року.
Аргументами позовних вимог є те, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 09.04.2019 року у справі №456/4866/18, ГУ ПФУ у Львівській області відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ОСОБА_1 призначено пенсію з 24.06.2019 року, тобто з часу набрання вищезазначеного рішення законної сили. Вказане, на думку позивача, суперечить положенням Закону України «Про пенсійне забезпечення», згідно якими пенсія призначається з дня звернення про призначення пенсії. Окрім того, при призначенні пенсії позивачу зараховано лише 14 днів роботи під час ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС. Відповідно до поданих до заяви про призначення пенсії документів ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС у період 25.07.1987 року по 05.05.1988 року, а тому покликаючись на норми ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» вказав, що загальний період роботи у зоні відчуження, який має бути зарахованим до стажу роботи позивача становить 21 міс. 28 дн.
Відповідач у відзиві на позов вказує на те, що резолютивною частиною рішення суду від 09.04.2019 року у справі №456/4866/18 не передбачено дати з якої необхідно призначити пенсію ОСОБА_1 ГУ ПФУ у Львівській області з метою встановлення інформації щодо дати призначення пенсії позивачу за вищевказаним рішенням суду зверталося до суду з заявою про роз'яснення такого судового рішення в частині дати з якої потрібно призначити пенсію, однак судом відмовлено у задоволенні такої заяви. А тому, враховуючи норми ч. 2 ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України відповідачем виконано рішення суду з 24.06.2019 року, тобто з дати набрання законної сили рішення суду. Додатково зазначив, що поданими на призначення пенсії документами підтверджується факт проходження позивачем військової служби та участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, натомість такими документами не підтверджується участь позивача у ліквідації аварії в одному із населених пунктів зони відчуження, у зв'язку з чим відсутні підстави для кратного обчислення стажу роботи за період перебування на роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. При цьому, вказане питання не було предметом дослідження у справі №456/4866/18. Просив у задоволенні позову відмовити повністю.
Ухвалою суду від 15.04.2020 року відкрито спрощене позовне провадження у справі.
Дослідивши наявні у справі докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.
ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987/8 рр. 2 категорії, що підтверджується посвідченням від 12.03.1993 року № НОМЕР_1 .
Відповідно до копії довідки військової частини № НОМЕР_2 від 15.11.1992 року № 448, ОСОБА_1 проходив службу по охороні ЧАЕС у період з 25.07.1987 року по 05.05.1988 року та є ліквідатором наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Місце дислокації військової частини с. Россоха Київської області. Отримана ОСОБА_1 доза облучення становить 1, 050 БЕР.
16.04.2018 року ОСОБА_1 звернувся до Стрийського відділу обслуговування громадян із заявою щодо призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
14.09.2018 року управління застосування пенсійного законодавства відділу з питань призначення та перерахунків пенсії № 4 ГУ ПФУ у Львівській області рішенням № 15 відмовило ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України від 28.02.1991 року № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». У вказаному рішенні відповідач зазначив, що наданні позивачем документи не підтверджують участь позивача у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС безпосередньо в зоні відчуження у період з 1987-1988 роки, оскільки у довідці військової частини № НОМЕР_3 від 15.11.1992 року №448 не відображені населені пункти зони відчуження.
ОСОБА_1 оскаржено в судовому порядку рішення Управління застосування пенсійного законодавства відділу з питань призначення та перерахунків пенсії № 4 ГУ ПФУ у Львівській області від 14.09.2018 року №15 «Про відмову в призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України від 28.02.1991 №796-12 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ОСОБА_1 ».
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 09.04.2019 року у справі № 456/4866/18, яке набрало законної сили 24.06.2019 року, задоволено повністю позов ОСОБА_1 до ГУ ПФУ у Львівській області. Визнано протиправним та скасовано рішення Управління застосування пенсійного законодавства відділу з питань призначення та перерахунків пенсії № 4 ГУ ПФУ у Львівській області від 14.09.2018 року №15 «Про відмову в призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України від 28.02.1991 №796-12 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ОСОБА_1 ». Зобов'язано ГУ ПФУ у Львівській області призначити пенсію за віком відповідно до ст.55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ОСОБА_1 .
Вказаним судовим рішенням встановлено, що наданими позивачем документами підтверджено період роботи позивача по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 09.04.2019 року у справі № 456/4866/18, відповідачем 24.06.2019 року призначено ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до ст.55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». При цьому, датою призначення пенсії є дата набрання законної сили вказаного рішення суду.
Відповідно до протоколу/розпорядження щодо призначення/перерахунку пенсії до страхового стажу позивача зараховано роботу під час ліквідації аварії на ЧАЕС за списком №1 14 днів.
ОСОБА_1 03.02.2020 року звернувся через Веб-портал Пенсійного фонду України до пенсійного органу з зверненням №ВЕБ-13001-Ф-С-20-005341, в якому просив виправити помилки щодо дати призначення пенсії, нарахування тривалості стажу за період роботи під час ліквідації ЧАЕС та розміру пенсійних виплат. На підставі таких виправлень здійснити перерахунок пенсії відповідно до чинного законодавства.
ГУ ПФУ у Львівській області листом від 26.02.2020 року №726-747/Т-02/8-1300/20 повідомило, що на підставі ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» позивачу призначено пенсію з 24.06.2019 року, з дня набрання чинності ухвали Львівського окружного адміністративного суду по справі № 456/4866/18. Документами поданими позивачем не підтверджується його участь у ліквідації наслідків аварії в одному із населених пунктів зони відчуження, тому відсутні підстави для кратного обчислення стажу роботи за період перебування на роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Вказало, що у рішенні Львівського окружного адміністративного суду від 09.04.2019 року у справі № 456/4866/18 відсутні відомості щодо кратності обчислення стажу.
Відтак, змістом спірних правовідносин є дії відповідача щодо не виплати пенсії з дня звернення до Пенсійного органу, не зарахування повного стажу роботи у зоні відчуження та не провенення переханку пенсії у розмірі визначеному чинним законодавством.
Відповідно до ч. 2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи на пенсійне забезпечення регулюються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року № 796-XII (далі - Закон № 796-XII) та Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV від 09.07.2003 року (далі - Закон № 1058-ІV).
Відповідно до ч. 1 ст.45 Закону № 1058-ІV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку.
Згідно з п. 1.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) і пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління ПФУ від 25.11.2005 року № 22-1, днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію відповідної заяви.
Аналіз вищенаведених норм свідчить, що датою з якої позивачу повинна бути призначення пенсія є день звернення особи із заявою про призначення пенсії.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 16.04.2018 року звернувся до Стрийського відділу обслуговування громадян із заявою щодо призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Натомість відповідачем пенсія на підставі вищевикладеної заяви була призначена лише з 24.06.2019 року (дати набрання законної сили рішенням суду, яким встановлено, право заявника на призначення пенсії на підставі заяви від 16.04.2018 року).
Таким чином, пенсія позивачу призначена не з дати первинного звернення з заявою про призначення пенсії.
Право позивача на отримання належних йому пенсійних виплат в цьому випадку не може ставитися в залежність від підтвердження в судовому порядку тих обставин, які існували на час звернення позивача із первинною заявою, та викликали сумнів у пенсійного органу, та таке право підлягає поновлення з моменту його виникнення, з врахуванням первинного звернення до пенсійного органу.
Застосування вищезгаданих норм права у наведений спосіб відповідає висновку Верховного Суду, викладеному у постанові від 18.04.2019 року у справі №172/730/17(2-а/172/23/17), а тому суд, у відповідності до ч.5 ст.242 КАС України, враховує такі при вирішенні даної справи.
Призначення ОСОБА_1 пенсії з 24.06.2019 року не відповідає вищенаведеним нормам чинного законодавства, а тому позовні вимоги про визнання протиправною відмови відповідача про призначення пенсії з 16.04.2018 року є обґрунтованим та підлягають задоволенню. При цьому, з метою відновлення порушеного права позивача, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог в частині зобов'язання ГУ ПФУ у Львівській області призначити пенсію з дня звернення з заявою, тобто з 16.04.2018 року та здійснити пенсійні виплати за такий період.
Між сторонами також наявний спір, щодо пільгового обчислення стажу роботи (служби), зокрема позивач посилаючись на норми статті 56 Закону № 796-XII вказує, йому невірно обчислено стаж роботи за період з 25.07.1987 року по 05.05.1988 року ,що призвело до неправильно обрахунку пенсії.
Відповідно до ч. 1 ст. 56 Закону № 796-XII час роботи, служби (в тому числі державної) з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» у зоні відчуження зараховується до стажу роботи, стажу державної служби, вислуги років, як надає право на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (2262-12): до 1 січня 1988 року - у потрійному, а з 1 січня 1988 року до 1 січня 1993 року - у полуторному розмірі (у тому числі за Списком № 1 (36-2003-п). З 1 січня 1993 року та в наступні роки пільги з обчислення стажу роботи у зоні відчуження визначаються Кабінетом Міністрів України.
Вказаною нормою встановлено, порядок надання пільг щодо обчислення стажу роботи для осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та встановлює порядок зарахування стажу у порядку, визначеному на конкретний період Кабінетом Міністрів України.
При цьому, з аналізу даної норми підставою для надання пільг щодо обчислення стажу роботи для осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи є підтвердження факту роботи, служби з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та здійснення таких дій безпосередньо у зоні відчуження у зоні відчуження.
Між сторонами відсутній спір щодо проходження ОСОБА_1 у періох з 25.07.1987 року по 05.05.1988 року служби з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Натомість ГУ ПФУ у Львівській області вказує, що позивачем не підтверджено участь ліквідації наслідків аварії в одному з населених пунктів зони відчуження, стосовно вказаного судом встановлено наступне.
Відповідно до посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987/8 рр. від 12.03.1993 року №007706 позивача віднесено до 2 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, для встановлення пільг і компенсацій.
Відповідно до п. 2 ч.1 ст. 14 Закону 796-XII до 2 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, для встановлення пільг і компенсацій відносяться учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження:
- з моменту аварії до 1 липня 1986 року - незалежно від кількості робочих днів;
- з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів;
- у 1987 році - не менше 14 календарних днів, а також потерпілі від Чорнобильської катастрофи;
- евакуйовані у 1986 році із зони відчуження (в тому числі особи, які на момент евакуації перебували у стані внутріутробного розвитку, після досягнення ними повноліття);
- особи, які постійно проживали у зоні безумовного (обов'язкового) відселення з моменту аварії до прийняття постанови про відселення, - категорія 2.
Аналіз вищенаведеної норми вказує, що до 2 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, для встановлення пільг і компенсацій свідчить відносяться особи, які працювали безпосередньо в зоні відчуження. А тому, віднесення позивача до 2 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, для встановлення пільг і компенсацій свідчить, що такий приймав участь у ліквідації наслідків аварії в одному з населених пунктів зони відчуження.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що на ОСОБА_1 поширюються норми ч. 1 ст. 56 Закону №796-XII. А тому, у такого наявні пільги щодо обчислення стажу роботи (служби).
Суд також зазначає, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 09.04.2019 року у справі № 456/4866/18, яке набрало законної сили 24.06.2019 року, надано оцінку посиланням відповідача щодо не підтвердження участі позивача у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській ЧАЕС в зоні відчуження у спірний період, та відхилено такі твердження пенсійного органу, як такі що не відповідають дійсним обставина у справі.
Відповідно до частини 4 статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Як передбачено ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими, а тому позов підлягає задоволенню повністю.
Судові витрати, у відповідності до вимог ст.139 КАС України не належить стягувати із сторін.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд,
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про проведення перерахунку та призначенні пенсії з 16.04.2018 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зробити перерахунок пенсії обчисленого загального періоду перебування у зоні відчуження, порахованого у кратному відношенні, а саме 21 міс. 28 дн.;
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області призначити пенсію з дня звернення з заявою, тобто з 16.04.2018 року та здійснити ним пенсійні виплати з 16.04.2018 року по 24.06.2019 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.Я.Мартинюк