справа № 560/4347/19
14 травня 2020 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді Мричко Н.І.,
за участі секретаря судового засідання Кулик С.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Хмельницькій області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу, -
встановив:
27.12.2019 Головне управління ДПС у Хмельницькій області (надалі - ГУ ДПС у Хмельницькій області, Позивач) звернулося до Хмельницького окружного адміністративного суду із позовом до ОСОБА_1 (надалі - ОСОБА_1 , Відповідач) про стягнення коштів в рахунок погашення податкового боргу в сумі 33801,00 грн.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 02.01.2020 позовну заяву ГУ ДПС у Хмельницькій області залишено без руху та встановлено Позивачу строк для усунення виявлених недоліків позовної заяви.
08.01.2020 до Хмельницького окружного адміністративного суду від Позивача надійшла заява (Вх. № 852/20), згідно з якою вимоги ухвали суду від 02.01.2020 позивачем виконано.
09.01.2020 Хмельницький окружний адміністративний суд, на виконання вимог частини 3 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), надіслав до Відділу обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання управління ДМС України в Хмельницькій області запит органу державної влади, підприємства, установи, організації, закладу щодо доступу до персональних даних щодо надання інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) ОСОБА_1
14.01.2020 на адресу Хмельницького окружного адміністративного суду від Відділу обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання управління ДМС України у Хмельницькій області надійшла інформація про зареєстроване місце проживання (перебування) ОСОБА_1 , згідно з якою ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 виписаний 15.09.2015 у АДРЕСА_1 (арк. справи 24).
15.01.2020 Хмельницький окружний адміністративний суд, на підставі пункту 3 частини 1 статті 29 КАС України, постановив ухвалу, згідно з якою передав адміністративну справу № 560/4347/19 на розгляд Львівському окружному адміністративному суду.
06.02.2020 вказана адміністративна справа надійшла до Львівського окружного адміністративного суду.
Згідно з витягом з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями Львівського окружного адміністративного суду, для розгляду справи визначено суддю Мричко Н.І.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 10.02.2020 прийнято до провадження адміністративну справу № 560/4347/19, відкрито провадження та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін. Копію ухвали про прийняття справи до провадження надіслано учасникам справи, Відповідачу запропоновано у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання цієї ухвали подати суду відзив на позовну заяву. Надіслана на адресу ОСОБА_1 зазначеною у позовній заяві, яка співпадає з адресою, вказаною Відділом обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання ГУ ДМС України у Хмельницькій області, рекомендованим листом № 7901827085823 копія вказаної ухвали була повернута на адресу суду з відміткою органу поштового зв'язку «інші причини, що не дали змоги виконати обов'язки щодо пересилання поштового відправлення». Відповідно до приписів статті 126 КАС України копія ухвали суду від 10.02.2020 вважається врученою Відповідачу належним чином, оскільки скеровувалася на адресу зазначену у позовній заяві, яка співпадає з адресою, зазначеною в інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) Відповідача.
Окрім надсилання ОСОБА_1. судових повісток про виклик в суд, Львівським окружним адміністративним судом, на виконання вимог частини 1 статті 130 КАС України, розміщувались повідомлення Відповідачу - ОСОБА_1. в адміністративній справі № 560/4347/19 про виклик у судові засідання, призначені на 26.03.2020, 16.04.2020 та 14.05.2020 на веб-порталі «Судова влада України» https://adm.lv.court.gov.ua/sud1370/pres-centr/ (арк. справи 45, 55, 64).
Позивач обгрунтовує позовні вимоги тим, що згідно з даними податкового обліку у Відповідача наявна заборгованість перед бюджетом по адміністративних штрафах та санкціях за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюну, що становить 33801,00 грн. Така заборгованість виникла на підставі податкових повідомлень-рішень від 28.02.2019 № 0001394001, № 0001404001. Враховуючи те, що Відповідач не вживає жодних заходів для погашення податкових зобов'язань, тому просить винести рішення про стягнення з фізичної особи ОСОБА_1 коштів в рахунок погашення податкового боргу в сумі 33801,00 грн.
04.05.2020 на адресу суду від Позивача надійшло клопотання (арк. справи 59), в якому, у зв'язку із встановленням на всій території України карантину, просить розглянути справу № 560/4347/19 без участі представника ГУ ДПС у Хмельницькій області. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Відповідач, будучи належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду справи, в судове засідання не прибув, у встановлений судом строк відзиву на позовну заяву чи пояснень, клопотань (заяв) до суду не подав. Про поважність своєї неявки суд не повідомив.
Відповідно до частин 5 та 6 статті 162 КАС України відзив подається в строк, встановлений судом, який не може бути меншим п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. Суд має встановити такий строк подання відзиву, який дасть змогу відповідачу підготувати його та відповідні докази, а іншим учасникам справи - отримати відзив до початку першого підготовчого засідання у справі.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали справи на підтвердження й спростування заявлених вимог в їх сукупності, надавши їм юридичну оцінку, суд встановив наступне.
Згідно з довідки ГУ ДПС у Хмельницькій області про суми податкового боргу платника станом на 24.06.2019 ОСОБА_1 має податковий борг, що становить 33801,00 грн. (арк. справи 3).
Податкова заборгованість в сумі 33801,00 грн. виникла внаслідок несплати узгоджених грошових зобов'язань, які визначив контролюючий орган у податкових повідомленнях-рішеннях, а саме:
- податкове повідомлення-рішення від 28.02.2019 № 0001394001, згідно з яким контролюючим органом застосовано штрафні (фінансові) санкції за платежем штрафні санкції за порушення законодавства про патентування норм регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів (21080900) в сумі 1 грн., винесене ГУ ДФС у Хмельницькій області на підставі акта перевірки № 0041/22-01-40-01/ НОМЕР_1 від 04.02.2019 (арк. справи 4).
- податкове повідомлення-рішення від 28.02.2019 № 0001404001, згідно з яким контролюючим органом застосовано штрафні (фінансові) санкції за платежем адмін. штрафи та штрафні санкції за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюну (21081500) в сумі 33800 грн., винесене ГУ ДФС у Хмельницькій області на підставі акта перевірки № 0041/22-01-40-01/ НОМЕР_1 від 04.02.2019 (арк. справи 5).
Оскільки Відповідач, у встановлений законодавством строк, не сплатив узгоджені грошові зобов'язання у добровільному порядку, Позивач звернувся до суду із цим позовом.
При вирішенні спору, суд застосовує наступні норми права.
Відповідно до статті 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України).
У відповідності до припису норми підпункту 14.1.137 пункту 14.1 статті 14 ПК України, орган стягнення - державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Згідно з пунктом 15.1 статті 15 ПК України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (п. 16.1.4. статті 16 ПК України).
Згідно з підпункту 14.1.157 пункту 14.1 статті 14 ПК України податкове повідомлення-рішення - письмове повідомлення контролюючого органу (рішення) про обов'язок платника податків сплатити суму грошового зобов'язання, визначену контролюючим органом у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, або внести відповідні зміни до податкової звітності.
Відповідно до пунктом 58.1 статті 58 ПК України контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення, якщо сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян) або якщо за результатами перевірки контролюючим органом встановлено факт: невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації; завищення розміру задекларованого від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованої платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу; заниження або завищення суми податкових зобов'язань, заявленої у податковій декларації, або суми податкового кредиту, заявленої у податковій декларації з податку на додану вартість, крім випадків, коли зазначене заниження або завищення враховано при винесенні інших податкових повідомлень-рішень за результатами перевірки.
Згідно з пунктом 58.2. статті 58 ПК України податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) за кожним окремим податком, збором та/або разом із штрафними санкціями, передбаченими цим Кодексом, а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган, та/або пенею за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності. У разі зменшення (збільшення) контролюючим органом суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платнику податків надсилаються (вручаються) окремі податкові повідомлення-рішення. Контролюючий орган веде реєстр виданих податкових повідомлень-рішень щодо окремих платників податків.
Відповідно до пункту 58.3 статті 58 ПК України податкове повідомлення-рішення вважається належним чином врученим платнику податків (крім фізичних осіб), якщо його надіслано у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу. Податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто чи її представникові, надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення або у порядку, визначеному пунктом 42.4 статті 42 цього Кодексу. У такому самому порядку надсилаються податкові вимоги та рішення про результати розгляду скарг. У разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.
Пунктом 57.3 статті 57 ПК України передбачено, що у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Згідно з підпунктом 14.1.265 пункту 14.1 статті 14 ПК України штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності
Відповідно до статті 126 ПК України, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Згідно з підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України податковий борг - це сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Таким чином, виникнення податкового боргу є юридичним фактом, який пов'язаний із несплатою узгодженої суми грошового зобов'язання протягом установленого строку.
Органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень, у відповідності до положень пункту 41.2 статті 41 ПК України.
У разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган, у відповідності до вимог пункту 59.1 статті 59 ПК України, надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Підпунктом 14.1.153 пункту 14.1 статті 14 ПК України визначено, що «податкова вимога» - це письмова вимога контролюючого органу до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.
Згідно з пунктом 59.5 статті 59 ПК України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Таким чином, надіслана платнику податків податкова вимога на податковий борг, що не погашений, не втрачає своєї правової дії.
При цьому податковим законодавством не передбачено необхідності повторного направлення платнику податків податкової вимоги у разі зміни (крім зменшення до нуля) суми його податкового боргу.
В такому випадку право на стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу виникає у контролюючого органу на наступний день після закінчення 60 днів з дня скерування на адресу платника податків податкової вимоги, надісланої на раніше існуючий податковий борг, і реалізація такого права у часі не обмежена, а право на стягнення новоствореного податкового боргу виникає на наступний день, що настає за днем граничного строку сплати узгодженого грошового зобов'язання.
Як видно з матеріалів справи, з метою погашення заборгованості, відповідно до статті 59 ПК України, контролюючим органом складено та надіслано Відповідачу корінець податкової вимоги форми «Ф» від 19.03.2019 № 29761-51, на загальну суму 33801,00 грн. (код класифікації доходів бюджету 21080900, 21081500). Докази надіслання та отримання Відповідачем податкової вимоги містяться в матеріалах справи (арк. справи 9).
В матеріалах справи відсутні відомості, що заборгованість Відповідача до моменту розгляду справи переривалась або є погашеною. Доказів оскарження/скасування податкової вимоги, форми «Ф» від 19.03.2019 № 29761-51 чи податкових повідомлень-рішень від 28.02.2019 № 0001394001, № 0001404001 суду не надано.
Таким чином, за Відповідачем рахується заборгованість перед бюджетом на загальну суму 33801,00 грн., що підтверджуються наявними в матеріалах справи доказами.
Статтею 61 ПК України передбачено, що контроль за правильністю нарахування, повнотою і своєчасністю сплати податків і зборів покладено на органи фіскальної служби.
Пунктом 87.11. статті 87 ПК України визначено, що орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Згідно пункту 95.1 статті 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги (пункт 95.2 статті 95 ПК України).
Суд вважає, що заявлена Позивачем до стягнення з Відповідача сума є узгодженою та станом на дату вирішення справи набула статусу податкового боргу.
Відповідно до статті 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Згідно з статтею 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що заявлені Позивачем вимоги підтверджуються доказами, не спростовані Відповідачем та підлягають задоволенню повністю.
Відповідно до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати з Відповідача стягненню не підлягають.
Керуючись статтями 2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
адміністративний позов Головного управління ДПС у Хмельницькій області (місцезнаходження: 29000, м. Хмельницький, вул. Пилипчука, 17, код ЄДРПОУ 43142957) до ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення податкового боргу, - задовольнити повністю.
Стягнути до державного бюджету з фізичної особи ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_3 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) кошти в рахунок погашення податкового боргу в сумі 33801 (тридцять три тисячі вісімсот одна) грн. 00 коп.
Судові витрати стягненню не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повне судове рішення складено 18.05.2020.
Суддя Мричко Н.І.