Ухвала від 18.05.2020 по справі 1240/2373/18

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

18 травня 2020 року СєвєродонецькСправа № 1240/2373/18

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Свергун І.О., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в справі № 1240/2373/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 02.11.2018 у справі № 1240/2373/18 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково, визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 30 березня 2018 року про призупинення виплати пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2018 року; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області відновити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 01 квітня 2018 року.

15.05.2020 через відділ діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) суду від позивача до суду надійшла заява про встановлення судового контролю в порядку ст. 382 КАС України, яка обґрунтована тим, що рішення суду відповідач не виконав. Позивачем направлено запит до Управління ПФУ в Луганській області щодо стану виконання рішення. Листом від 07.05.2020 Управління ПФУ в Луганській області зауважило, що рішення є фактично виконаним, зважаючи на те, що нараховані суми пенсійних коштів обліковані в Управлінні та будуть сплачені після затвердження окремого порядку та за окремою бюджетною програмою. Позивач вважає, що взявши на себе обов'язок із виплати особі пенсії за минулий період, але при цьому не визначивши певного порядку, держава допустила недобросовісність. Оскільки у відносинах виконання цього обов'язку державу представляють органи, які уповноважені на нарахування та виплату пенсії, то саме вони повинні нести відповідальність від імені держави.

Позивач вважає, що рішення у справі не виконано в зв'язку з невиплатою суми заборгованості, що утворилася з 01.04.2018 по дату ухвалення рішення у справі. Нормами Конституції, як правовим актом прямої дії, який має найвищу правову силу, визначено у статті 129-1, що судове рішення є обов'язковим до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд. Тому, посилаючись на статтю 382 КАС України, позивач просив встановити судовий контроль шляхом зобов'язання суб'єкта владних повноважень (боржника) - Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області, подати звіт про виконання судового рішення Луганського окружного адміністративного суду від 02 листопада 2018 року у справі № 1240/2373/18, встановити відповідний строк для цього (7 робочих днів); постановити відповідну ухвалу про встановлення судового контролю у справі № 1240/2373/18 від 02 листопада 2018 року, та направити її для виконання суб'єкту владних повноважень (боржнику) - Головному управлінню Пенсійного фонду України в Луганській області.

Розглянувши заяву позивача, дослідивши матеріали справи, суд не знаходить підстав для задоволення заяви про встановлення судового контролю з огляду на таке.

Статтею 129-1 Конституції України визначено, що судове рішення є обов'язковим до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Згідно з п. 1 ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Як зазначено у ч. 1 ст. 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, за її межами.

Відповідно до ч. 1 ст. 373 КАС України виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.

Згідно з ч. 1 ст. 5 Закону України «Про виконавче провадження» примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".

З матеріалів справи встановлено, що 07.03.2019 на адресу позивача надіслано виконавчий лист № 1240/2373/18, однак доказів примусового виконання рішення по справі № 1240/2373/18 матеріали справи не містять.

Як встановлено з матеріалів справи, листом від 07.05.2020 № 983-1186/К-01/8-1200/20 ГУПФУ в Луганській області на звернення ОСОБА_1 від 28.04.2020 повідомило про те, що на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 02.11.2018 по справі № 1240/2373/18, яким головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області зобов'язано поновити нарахування та виплату пенсії з 01.04.2018, в частині негайного виконання рішення у межах виплати пенсії за один місяць управління пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснено виплату пенсії за грудень 2018 року у сумі 2373,70 грн, яку було зараховано на картковий рахунок позивача, відкритий в ПАТ «Державний ощадний банк України» в грудні 2018 року. Суму пенсійних коштів за період з 09.01.2019 (дата набрання рішення суду законної сили) по 30.04.2019 у сумі 8882,23 грн обліковано в Управлінні та буде виплачено після затвердження окремого порядку відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 № 637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» (зі змінами). Сума пенсійних коштів за період з 01.04.2018 по 30.11.2018, з 01.01.2019 по 09.01.2019 у розмірі 19602,17 грн буде здійснюватися за окремою бюджетною програмою, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року № 649 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду». На підставі пункту 6 Порядку ведення обліку рішень суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 26.09.2018 № 20-1, головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області визначило відповідальну особу, яка здійснює облік рішень у реєстрі. Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649 інформація внесена до реєстру судових рішень за № 39055 (станом на 06.05.2020) та буде виплачена згідно порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду. Рішення про наявність підстав для виплати суми за рішенням суду приймає персональний склад комісії, її голова, заступник голови та секретар, які затверджуються Головою правління Пенсійного фонду України. Згідно Постанови № 649 виділення коштів для виплати здійснюється Пенсійним фондом України в межах наявних бюджетних призначень Пенсійному фонду України на цю мету шляхом перерахування коштів боржнику. На теперішній час інформації про прийняття рішення стосовно наявності підстав для виплати позивачу суми, зазначеної в розрахунках, від Пенсійного фонду України не надходило (арк. спр. 88).

Таким чином, позивачу не було відмовлено у виплаті пенсійних виплат, а повідомлено про порядок виплати вказаних коштів.

Відповідно до положень статті 382 КАС України судовий контроль за виконанням судового рішення полягає у зобов'язанні суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалено судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

При цьому встановлювати судовий контроль за виконанням судового рішення є правом, а не обов'язком суду.

Проте з поданої заяви не вбачається, а судом не встановлено, що загальний порядок виконання судового рішення не дав очікуваного результату, або що відповідач створює перешкоди для виконання такого рішення.

Суд також звертає увагу заявника, що порядок примусового виконання судових рішень визначено Законом України "Про виконавче провадження".

Враховуючи викладене та те, що позивач не навів обґрунтувань та не надав доказів, що підтверджують необхідність застосування процесуального інституту судового контролю за виконанням судового рішення, суд дійшов висновку про відсутність підстав для встановлення судового контролю за виконанням вказаного рішення.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні заяви позивача про встановлення судового контролю в порядку статті 382 КАС України по справі № 1240/2373/18.

Керуючись статтями 246, 248, 256, 382 Кодексу адміністративного судочинства, суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в справі № 1240/2373/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.

Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання та може бути оскаржена в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя І.О. Свергун