Іменем України
15 травня 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/1309/20
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Кисельова Є.О., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про визнання протиправною та скасування постанови,
27.03.2020 до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) до Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) (далі - СМУ МЮ (м. Харків), відповідач), в якому позивач просив суд: визнати протиправною та скасувати постанову державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) Антонової Валентини Євгеніївни про закінчення виконавчого провадження від 12.03.2020 № 6103691.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 03.09.2019 у справі № 360/2806/19, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 11.12.2019, позов ОСОБА_1 до Рубіжанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання дій неправомірними, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Рубіжанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 21 травня 2019 року № 35 "Про відмову в перерахунку пенсії згідно з ч. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ОСОБА_1 . Зобов'язано Рубіжанське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області провести ОСОБА_1 на підставі заяви від 02.05.2019, зареєстрованої за № 556, перерахунок пенсії за віком з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
22.01.2020 постановою державного виконавця відділу примусового виконання і рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області і Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) Антонової Валентиною Євгенівною , на підставі заяви позивача відкрито виконавче провадження № 61031691 за виконавчим листом № 360/2806/19, виданим 11.01.2020 Луганським окружним адміністративним судом, про зобов'язання Рубіжанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області провести ОСОБА_1 на підставі заяви від 02.05.2019, зареєстрованої за № 556 про перерахунок пенсії за віком з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
12.03.2020 відповідачем прийнято постанову № 61031691 про закінчення виконавчого провадження у зв'язку з фактичним виконанням рішення суду.
Проте, позивач вважає вказану постанову протиправною та такою, що підлягає скасуванню, оскільки фактичне виконання рішення про перерахунок пенсії на підставі статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" (№ 345-УІ) не проведений.
Ухвалою суду від 03.04.2020 позовну заяву залишено без руху (арк. спр. 15-16).
Ухвалою суду від 28.04.2020 прийнято позовну заяву до розгляду після усунення її недоліків та відкрито провадження у справі (арк. спр. 41-42).
Позивач в судове засідання не прибув, про місце, дату та час повідомлений належним чином. 06.05.2020 до відділу діловодства та обліку звернень (канцелярію) суду за вхідним реєстраційним номером 17760/2020 від позивача надійшла заява про розгляд справи за його відсутністю, в якій позовні вимоги підтримує у повному обсязі (арк. спр. 45).
Відповідач в судове засідання не прибув, про місце, дату та час повідомлений належним чином. 14.04.2020 до відділу діловодства та обліку звернень (канцелярію) суду за вхідним реєстраційним номером 18961/2020 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому заперечував проти задоволення позовних вимог з підстав правомірності прийняття оскаржуваної постанови відповідно до положень Закону України "Про виконавче провадження". Також зазначено, що суд рішенням від 03.09.2019 у справі № 360/2806/19 покладено обов'язок на Рубіжанське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області провести перерахунок пенси за віком на підставі заяви від 02.05. 2019, зареєстрованої за № 556, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні. Отже, проведення перерахунку на підстави відповідної заяви за результатами її розгляду передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, тобто це є дискреційними повноваженнями Пенсійного фонду (арк. спр. 53-56).
Згідно із частиною дев'ятою статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи положення частини дев'ятої статті 205 КАС України, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, надавши оцінку доказам, суд дійшов висновку необґрунтованості позовних вимог з огляду на наступне.
Судом встановлено та підтверджено належними та допустимими доказами наступні обставини справи.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 03.09.2019 у справі № 360/2806/19, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 11.12.2019, позов ОСОБА_1 до Рубіжанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання дій неправомірними, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Рубіжанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 21.05.2019 № 35 "Про відмову в перерахунку пенсії згідно з ч. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ОСОБА_1 . Зобов'язано Рубіжанське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області провести ОСОБА_1 на підставі заяви від 02.05.2019, зареєстрованої за № 556, перерахунок пенсії за віком з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні (арк. спр. 23-40).
22.01.2020 постановою державного виконавця відділу примусового виконання і рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області і Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) Антонової Валентиною Євгенівною , на підставі заяви позивача відкрито виконавче провадження № 61031691 за виконавчим листом № 360/2806/19, виданим 11.01.2020 Луганським окружним адміністративним судом, про зобов'язання Рубіжанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області провести ОСОБА_1 на підставі заяви від 02.05.2019, зареєстрованої за № 556, перерахунок пенсії за віком з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні (арк. спр. 62).
Листом від 26.02.2020 № 3230/03.1 Рубіжанське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області відповідача повідомлено про здійснення перерахунку пенсії за віком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , згідно з частиною четвертою статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на підставі заяви від 02.05.2019, зареєстрованої за № 556, з урахуванням правової оцінки, наданої Луганським окружним адміністративним судом у рішенні від 03.09.2019 у справі №360/2806/19, а саме: зараховано до пільгового стажу ОСОБА_1 періоди трудової діяльності за Списком 1: з 19.01.2009 по 28.02.2009 та з 01.03,2009 по 01.08.2011. Також зазначено, що у грудні 2019 року управлінням перераховано пенсію за віком ОСОБА_1 на відомість січня 2020 року і виплачено у січні 2020 року доплату по перерахунку, згідно з частиною четвертою статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за період: з 01.05.2019 по 31.12.2019 у розмірі 4 001, 96 грн.
До зазначеного листа були додані: копія заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 02.05.2019; копія протоколу про перерахунок пенсії ОСОБА_1 від 23.12.2019; копія розрахунку стажу ОСОБА_1 ; копія рішення управління про перерахунок пенсії згідно з частиною четвертою статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ОСОБА_1 від 23.12.2019 № 239; супровідний лист щодо проведення перерахунку від 26.12.2019 № 22539/03.1 (арк. спр. 67-82).
12.03.2020 відповідачем прийнято постанову № 61031691 про закінчення виконавчого провадження відповідно до пункту 9 частини першої статті 39 Закону України "Про виконавче провадження" у зв'язку з фактичним виконанням рішення суду, яку супровідним листом від 12.03.2020 за вихідним номером 7005 направлено позивачу (арк. спр. 83-84).
Щодо доказів в підтвердження вручення позивачу оскаржуваної постанови відповідачем у відзиві на позовну заяву із посиланням на положення частини першої статті 28 Закону України "Про виконавче провадження" зазначено, що відповідних доказів про вручення постанови про закінчення виконавчого провадження від 12.03.2020 № 61031691, до матеріалів справи надати не можливо, оскільки дана постанова не є документом виконавчого провадження, який надсилається рекомендованим поштовим відправленням.
Позивачем в обґрунтування підстав поважності причин пропуску звернення до суду зазначено, що оскаржувану постанову позивач не отримував. Про порушення свої прав дізнався лише 25.03.2020 після ознайомлення зі змістом спірної постанови у Єдиному реєстрі виконавчих проваджень.
Оскільки постанова про закінчення виконавчого провадження від 12.03.2020 № 61031691 відповідно до положень частини першої статті 28 Закону України "Про виконавче провадження" надсилається адресату простим поштовим відправлення, матеріали справи не містять відповідних доказів про вручення спірної постанови позивачу, враховуючи, що позивач станом на 25.03.2020 не був обізнаний про порушення його прав, та одразу після ознайомлення зі змістом оскаржуваної постанови у Єдиному реєстрі виконавчих проваджень, протягом строку, встановленого статтею 287 КАС України, звернувся до суду з даною позовною заявою, суд дійшов висновку, що позивачем строк звернення до суду не пропущений.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується такими вимогами чинного законодавства.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про виконавче провадження" (далі - Закон №1404), виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Частиною першою статті 5 цього Закону визначено, що примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".
Відповідно до частини п'ятої статті 26 Закону №1404 виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов'язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей.
Частиною першої статті 28 Закону №1404 визначено, що копії постанов виконавця та інші документи виконавчого провадження (далі - документи виконавчого провадження) доводяться виконавцем до відома сторін та інших учасників виконавчого провадження, надсилаються адресатам простим поштовим відправленням або доставляються кур'єром, крім постанов про відкриття виконавчого провадження, про повернення виконавчого документа стягувачу, повідомлення стягувачу про повернення виконавчого документа без прийняття до виконання, постанов, передбачених пунктами 1-4 частини дев'ятої статті 71 цього Закону, які надсилаються рекомендованим поштовим відправленням. Боржник вважається повідомленим про початок примусового виконання рішень, якщо йому надіслано постанову про відкриття виконавчого провадження за адресою, зазначеною у виконавчому документі.
Згідно пункту 9 частини першої статті 39 Закону №1404 виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.
Як вже зазначалося судом раніше, виконавче провадження № 61031691 закінчено постановою відповідача від 12.03.2020 у зв'язку з фактичним виконанням рішення суду № 360/2806/19 на підставі листа, отриманого від Рубіжанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області, та відповідних доказів в підтвердження про здійснення перерахунку пенсії за віком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , згідно з частиною четвертою статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на підставі заяви від 02.05.2019, зареєстрованої за № 556, з урахуванням правової оцінки, наданої Луганським окружним адміністративним судом у рішенні від 03.09.2019 у справі №360/2806/19.
Таким чином, відповідачем після отримання від Пенсійного фонду документів в підтвердження здійснення перерахунку пенсії за віком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , згідно з частиною четвертою статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на підставі заяви від 02.05.2019, зареєстрованої за № 556, з урахуванням правової оцінки, наданої Луганським окружним адміністративним судом у рішенні від 03.09.2019 у справі №360/2806/19, прийнято постанову від 12.03.2020 № 61031691 про закінчення виконавчого провадження відповідно до пункту 9 частини першої статті 39 Закону України "Про виконавче провадження" у зв'язку з фактичним виконанням рішення суду.
Оскільки обов'язок щодо проведення перерахунку пенсії позивачу за віком на підставі заяви від 02.05.2019, зареєстрованої за № 556, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні від 03.09.2019 у справі № 360/2806/19, покладається саме на Рубіжанське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області, та такі повноваження щодо здійснення перерахунку пенсії відносяться до виключної компетенції Пенсійного фонду, а державний виконавець після отримання доказів в підтвердження фактичного виконання рішення суду зобов'язаний на виконання положень пункту 9 частини першої статті 39 Закону України "Про виконавче провадження" закінчити виконавче провадження з вищезазначених підстав, відтак суд дійшов висновку, що відповідач діяв у межах повноважень та у спосіб, встановлений положеннями Закону України "Про виконавче провадження".
Таким чином, позовні вимоги визнаються судом необґрунтованими, у зв'язку з чим у задоволенні позову слід відмовити.
Питання щодо розподілу судових витрат судом не вирішується, оскільки рішення прийнято не на користь позивача.
Керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 19, 20, 32, 77, 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) (місто Харків, вулиця Ярослава Мудрого, 16) про визнання протиправною та скасування постанови відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Суддя Є.О. Кисельова