Рішення від 18.05.2020 по справі 280/2093/20

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

18 травня 2020 року Справа № 280/2093/20 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сацького Р.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ДРФО НОМЕР_1 )

до - Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (юридична адреса: 69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 158 - Б)

про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

26 березня 2020 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:

- визнати рішення відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії за вислугу років в органах прокуратури протиправними;

- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати заступника прокурора місцевої прокуратури (заступника прокурора Пологівського району) з 01.01.2020, відповідно до постанови Кабінету міністрів України №657 від 30.08.2017 та довідки прокуратури Запорізької області від 05.03.2020 №18-86 вих 20, в розмірі 90% заробітку, без обмеження максимальним розміром й виплатити різницю в пенсії за минулий час з 01.01.2020.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 10.03.2020 звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням даних довідки прокуратури Запорізької області №18-86вих20 від 05.03.2020. Однак, відповідач листом №0800-0219-8/10292 від 20.03.2020 у перерахунку пенсії відмовив посилаючись про відсутність права на такий перерахунок. Позивач вважає таку відмову відповідача протиправною, у зв'язку з чим звернувся до суду із даною позовною заявою.

Ухвалою суду від 31.03.2020 позовну заяву залишено без руху та надано 5-ти денний строк на усунення недоліків.

У термін, встановлений ухвалою суду від 31.03.2020 позивач усунув недоліки.

Ухвалою суду від 09.04.2020 відкрито провадження по справі №280/2093/20 за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін. Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.

30.04.2020 від представника відповідача через канцелярію суду (вх. №20282) до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити позивачу у задоволені позовних вимог та зазначає, що оскільки чинним законодавством України скасовано право на перерахунок призначених пенсій прокурорів у зв'язку з підвищенням окладів з 01.01.2020, а Кабінетом Міністрів України (відповідно до ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру») не визначено умови та порядок проведення такого перерахунку, жодних підстав для визнання протиправними дій (бездіяльності) Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області та проведення перерахунку призначеної пенсії, не вбачається. З наведених підстав, просить суд у задоволенні позову відмовити.

Згідно ч. 5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Статтею 258 КАС України передбачено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до п. 10 ч.1 ст. 4 КАС України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Отже, відповідно до вищевказаних приписів КАС України, справу розглянуто судом в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами у межах строку, встановленого ст. 258 КАС України.

Суд, розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наступне.

З 28 серпня 2001 року позивач отримує пенсію за вислугою років, призначену згідно статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року № 1789-ХІІ (в редакції Закону №2663 від 12 липня 2001 року), у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати.

10 березня 2020 року позивач звернувся із заявою про перерахунок пенсії за вислугою років до Приморського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) управляння обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області. До заяви додав оригінал довідки прокуратури Запорізької області №18-86 вих 20 від 05 березня 2020 року, отриманої відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року №7-р(ІІ)2019 та постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», стосовно складових та розміру заробітної плати (грошового забезпечення), з якої було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за нормами чинними на 06 вересня 2017 року за відповідною (прирівняною) посадою заступника керівника місцевої прокуратури (заступник прокурора Пологівського району).

20 березня 2020 року отримав лист №0800-0219-8/10292 від відповідача про те, що відділом з питань призначення та перерахунків пенсій №13 управління застосування

пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області було розглянуте моє звернення і прийнято рішення відмовити в перерахунку пенсії з наступних мотивів: «Відповідно до п.2 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду від 13.12.2019 положення частини 20 ст.8б Закону України «Про прокуратуру» втрачає чинність з дня ухвалення цього рішення. Частина 20 ст.86 цього Закону підлягає застосуванню в первинній редакції з 12.12.2019. Відповідно до ст.58 Конституції України закони не мають зворотної дії в часі, у рішенні Конституційного Суду України від 09.12.1999 №1-рп99 визначено, що дію нормативно-правового акту у часі слід розуміти так, що вона починається з моменту набрання ним чинності та припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той нормативно-правовий акт, під час якого вони настали. З таких обставин ч.20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, що набрала чинності з 13.12.2019, не підлягає застосуванню до правовідносин (фактів підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури), які мали місце до 13.12.2019. Враховуючи викладене, згідно із Рішенням Конституційного суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)2019 працівники органів прокуратури набули право на перерахунок пенсії відповідно до ч. 20 ст. 86 Закону України у зв'язку із підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам після його ухвалення».

Не погоджуючись із такою відмовою, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи суд виходить з наступного.

Згідно з положеннями ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами п.6 ч.1 ст.92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Умови пенсійного забезпечення відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників до 15.07.2015 визначалися Законом України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 № 1789-ХІІ.

Відповідно до частини 13 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 № 1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно з частиною 18 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 № 1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

У Рішенні Другого сенату Конституційного Суду України від 13.12.2019 у справі №3-209/2018(2413/18, 2807/19) (чинне з 13.12.2019) зазначено: «… Конституційний Суд України вирішив: 1. Визнати таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. 2. Положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення. 3. Установити такий порядок виконання цього Рішення: - частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення; - частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: "20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки". 4. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим, остаточним та таким, що не може бути оскаржено. …».

Згідно з ч.13 ст.86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 за №1697-VII пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", яка набрала законної сили 06.09.2017, було підвищено посадові оклади та надбавки за класний чин прокурорсько-слідчим працівникам.

Отже, зазначена постанова, що набрала чинності 06.09.2017, є підставою для проведення перерахунку пенсії позивача .

Довідкою Прокуратури Запорізької області від 05.03.2020 №18-86вих20, позивачу надано інформацію про розмір нарахованої заробітної плати заступника керівника місцевої прокуратури (заступника прокурора Пологівського району) за жовтень 2017 року, з урахуванням: окладу, класного чину, надбавки за вислугу років, надбавки за виконання особливо важливої роботи та премії.

Про фактичну не можливість здійснення перерахунку пенсії відповідно до норм права за якими позивачу була призначена пенсія за вислугу років - відповідач не довів.

Таким чином, Головне управління Пенсійного Фонду України в Запорізькій області на підставі наведених норм права повинно було перерахувати та виплатити позивачу пенсію за вислугу років, але цього безпідставно не зробило. Перерахування та виплата пенсії за вислугу років могла бути здійснена Головним управлінням Пенсійного Фонду України в Запорізькій області відповідно до норм права за якими позивачу була призначена пенсія за вислугу років.

За матеріалами справи, відбулись лише зміни у розмірі складових заробітної плати позивача у порівнянні з 2017 роком, що підтверджується Довідкою прокуратури Запорізької області від 05.03.2020 №18-86 вих20.

Відповідач з перерахунку пенсії із розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, без обмеження її максимальним розміром не заперечує. Тож в цій частині спір відсутній.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Частиною 1 статті 6 КАС України передбачено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Згідно зі ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про задоволення адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запррізькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Матеріалами справи встановлено факт сплати судового збору у розмірі 840 гривень 80 копійок, що підтверджується квитанцією №13266 від 23.03.2020.

Керуючись статями 2, 6, 8-10, 14, 90, 139, 143, 241-246 та 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ДРФО НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 158 - Б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.

Визнати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 за вислугу років в органах прокуратури, яке викладене у формі повідомлення від 18.03.2020 №0800-0219-8/10292 - протиправними.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 158 - Б, код ЄДРПОУ 20490012) здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ДРФО НОМЕР_1 ) у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати заступника прокурора місцевої прокуратури (заступника прокурора Пологівського району) з 01.01.2020, відповідно до постанови Кабінету міністрів України №657 від 30.08.2017 та довідки прокуратури Запорізької області від 05.03.2020 №18-86 вих 20, в розмірі 90% заробітку, без обмеження максимальним розміром й виплатити різницю в пенсії за минулий час з 01.01.2020.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд 158 Б, код ЄДРПОУ 20490012) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ДРФО НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір в сумі 840 (вісімсот сорок) грн 80 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.Роз'яснити учасникам справи, що відповідно до пункту 3 розділу VI Прикінцеві положення Кодексу адміністративного судочинства України у перебіг установленого судом строку для подання апеляційної скарги не враховується строк дії карантину, пов'язаного із запобіганням поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), запроваджений відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 №211 (із змінами та доповненнями).

Рішення в повному обсязі виготовлено та підписане суддею 18.05.2020.

Суддя Р.В. Сацький