Рішення від 13.05.2020 по справі 200/33/20-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 травня 2020 р. Справа№200/33/20-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Галатіна О.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Маріупольського об'єднаного управління пенсійного фонду України Донецької області про зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії на пільгових умовах, суд -

ВСТАНОВИВ:

02 січня 2020 року на адресу Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Маріупольського об'єднаного управління пенсійного фонду України Донецької області про зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії на пільгових умовах.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що у 2017 році ОСОБА_1 у зв'язку із поверненням на постійне місце проживання в Україну отримала громадянство України. 26.12.2017 року органом 1438 видано паспорт громадянина України у формі ID -картки № НОМЕР_2 . До переїзду на постійне проживання в Україну отримувала пенсію в Республіці Казахстан. 01.07.2018 року позивач звернулась до відповідача із заявою про призначення пенсії. Зазначає, що перші пенсійні виплати перераховані 05.04.2019 року у розмірі 14660,00 грн. Вказує, що розмір грошових коштів, що отримані за період з 01.07.2018 року по 30.03.2019 року в якості пенсійних виплат є занадто малим та 09.04.2019 року звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії. 05.08.2019 року пенсія була перерахована з врахуванням заробітної плати і стажу роботи за період з 01.04.2019 року, період з 01.07.2019 року по 30.03.2019 року враховано не було. 19 серпня 2019 року позивач звернулась до відповідача із заявою, просила здійснити перерахунок розміру пенсійних виплат за період з 01.07.2018 року по 30.03.2019 року. В подальшому на адресу позивача на адресу позивача надійшла відповідь з Головного управління пенсійного фонду України в Донецькій області №4585-М-01 від 26.09.2019. Зі змісту відповіді вбачається, що на підставі заяви від 09.04.2019 року про перерахунок пенсії відповідно до статті 7 Угоди з урахуванням пункту 3 статті 6 Угоди проведено перерахунок з додаванням заробітку за періоди стажу, який наявний в прибулій пенсійній справі, з 01.01.1994 по 31.12.1998 та з 01.07.2018 по 31.08.2016 згідно довідок про заробітну плату із застосуванням офіційного курсу гривні до казахського тенге. Зазначається також, що врахування стажу набутого в країнах незалежних держав після призначення пенсії угодою не передбачено, право на перерахунок пенсії з додаванням стажу з 01.07.2019 по 30.03.2019 відсутнє. Згодом на адресу позивача надійшла інша відповідь з Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області за №10931/34-2/03 від 02.10.2019 на заяву позивача від 19.08.2019 року. Посилаючись на законодавство, у відповіді роз'яснено право заявнику звернутись особисто до управління із заявою встановленого зразку про перерахунок пенсії з документами у зв'язку з іншими даними про період роботи або заробітну плату, які відсутні у матеріалах пенсійної справи. На думку позивача пенсійний фонд умисно, не дотримуючись норм чинного міжнародного та національного законодавства не здійснює перерахунку пенсії ОСОБА_1 за період з 01 липня 2018 року по 30 березня 2019 року. Посилаючись на вказані обставини просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Маріупольського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області, яка виявилась у не здійсненні перерахунку розміру пенсії на пільгових умовах ОСОБА_1 за період з 01.07.2018 року по 30.03.2019 року з урахуванням документів пенсійної справи з Республіки Казахстан.

- зобов'язати Маріупольське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Донецької області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії на пільгових умовах за період з 01.07.2018 року по 30.03.2019 року з урахуванням документів пенсійної справи з Республіки Казахстан.

Позивач у судове засідання не прибула. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлялася належним чином, через канцелярію суду надала клопотання про розгляд справи без її участі.

Представник відповідача через канцелярію суду надав відзив на позовну заяву, за змістом якого просить відмовити у задоволені позовних вимог.

Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянка України, ID -паспорт № НОМЕР_2 , РНОКПП НОМЕР_3 . Відповідно ст. 43 КАС України здатна здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки.

Відповідач, Маріупольське об'єднане управління пенсійного фонду України Донецької області, є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього пунктом 12 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", "Положенням про Пенсійний фонд України", затвердженим Указом Президента України від 6 квітня 2011 року №384/2011, згідно ст. 43 КАС України здатний здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки.

Як вбачається із матеріалів справи, позивачу 29.09.2016 року Департаментом Комітету труда, соціального захисту і міграції по Актюбінській області (Казахстан) призначено пенсію за віком.

01.07.2018 року у зв'язку із переїздом позивач звернулась до відповідача із заявою про запит пенсійної справи з Республіки Казахстан.

19 серпня 2019 року позивач звернулась до відповідача із заявою, просила здійснити перерахунок розміру пенсійних виплат з урахуванням заробітної плати і стажу роботи 01.07.2018 року по 30.03.2019 року.

10.09.2019 року листом Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 10090/34-2/03 позивачу повідомлено, що загальний страховий стаж враховано за період з 03.11.1975 по 31.08.2016 та складає 40 років 05 місяців 06 дів. Коефіцієнт стажу складає 0,40417. Зазначено, що у серпні 2019 року позивач отримала доплату сум пенсій за період з 01.04.2019 року по 30.07.2019 року у розмірі 30319,42 грн. разом із поточною пенсією за період з 01.07.2019 року по 31.08.2019 року у розмірі 9081,88 грн. У серпні 2019 року розмір пенсії було уточнено з 01.04.2019 року та нараховано на вересень 2019 року доплату розмірі 14431,30 грн.

26.09.2019 року листом Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 4585-М-01 повідомлено позивача, що врахування стажу, набутого в країнах незалежних держав після призначення пенсії Угодою не передбачено, право на перерахунок пенсії з додаванням стажу з 01.07.2018 року по 30.03.2019 року відсутнє.

На думку позивача, відмова у перерахунку пенсії із врахуванням даних періодів роботи до пільгового стажу призвело до фактичного зменшення розміру призначеної пенсії. Дані обставини і слугували підставою для звернення до суду з відповідним позовом.

Надаючи оцінку обставинам справи та спірним правовідносинам суд виходить із такого.

Частиною 1 статті 46 Конституції України передбачено, що громадяни України мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості та інших випадках, передбачених законом.

Згідно абз. 1 ч. 1 ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV) для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Частиною 1 статті 43 Закону № 1058-IV передбачено, що перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Як зазначено у частині 4 статті 42 Закону № 1058-IV, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

Відповідно до статті 41 Закону № 1058-IV до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються, зокрема, суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 44 Закону №1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону №1058-IV перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Вирішуючи по суті існуючий спір суд першочергово звертає увагу на ту обставину, що ОСОБА_1 , згідно трудової книжки НОМЕР_4 працювала до 10 жовтня 2016 року, про що свідчить останній запис, інших документів на підтвердження роботи за період з 01 липня 2018 року по 30 березня 2019 року не надано.

Окрім того, в межах розгляду даної справи суд не може залишити поза увагою ту обставину, що позивач при зверненні до відповідача із заявою про перерахунок пенсії не подавала довідок про заробітну плату, а також інших доказів на підтвердження пільгового періоди роботи за період з 01 липня 2018 року по 30 березня 2019 року.

У свою чергу, проведення перерахунку раніше призначеної пенсії у зв'язку із встановленням чи виникненням нових обставин, що можуть вплинути (впливають) на її збільшення, здійснюється у встановленому законом порядку.

Зокрема, у відповідності до статті 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до вказаного Закону затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року за № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року № 1566/11846 (надалі по тексту також - Порядок № 22-1).

Пунктом 4.1 Розділу ІV вказаного Порядку № 22-1 передбачено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання, зокрема, про перерахунок при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3), тобто встановленого зразка. Заява про перерахунок пенсії приймається органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів. Заява осіб про перерахунок пенсії реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.

Згідно пункту 4.2., 4.3. Розділу ІV Порядку № 22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб до оформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі; 4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі. Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних зокрема для перерахунку пенсії орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо перерахунку.

Аналогічна норма міститься в частині 5 статті 45 Закону № 1058-IV.

Пунктом 4.7. Розділу ІV Порядку № 22-1 встановлено, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

Таким чином, з наведеного слідує, що перерахунку пенсії передує дотримання як пенсіонером так і територіальним органом Пенсійного фонду визначеного законодавством порядку подання та оформлення документів, в тому числі встановленої форми і змісту заяви. Між тим, як з'ясовано судом, у спірних правовідносинах владний суб'єкт фактично рішення про відмову у перерахунку пенсії не вчиняв.

Водночас із цим слід відзначити, що обов'язок реалізації відповідачем владної управлінської функції з приводу перерахунку пенсії відповідно до ст. 84 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст. 45 Закону № 1058-IV виникає виключно у разі подання заявником належного за формою документа, передбаченого Порядком № 22-1.

Проте, у спірних правовідносинах позивач з таким письмовим документом до відповідача не звертався. Подання іншого за формою та змістом письмового документа з приводу перерахунку раніше призначеної пенсії не створює правового наслідку у вигляді обов'язку прийняти письмове рішення стосовно зазначеного .

Окремо при вирішенні спору суд зважає на правовий висновок, який викладений у постанові Верховного Суду від 19.04.2018 року (справа №601/198/16) та у силу якого, підставою для вчинення дій, спрямованих на оформлення пенсії, є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані до уповноваженого органу ПФУ в установленому порядку.

Вказані вище обставини додатково вказують на відсутність обґрунтованих підстав для задоволення даного позову.

Згідно ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відтак, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій і докази, надані позивачем, суд приходить до переконання, що у задоволенні адміністративного позову належить відмовити повністю.

З урахуванням вимог ст. 139 КАС України сплачений при зверненні до суду судовий збір позивачу не присуджується.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 72, 77, 90, 139, 242, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволені позовної заяви ОСОБА_1 до Маріупольського об'єднаного управління пенсійного фонду України Донецької області про зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії на пільгових умовах - відмовити.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до п. 15.5 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системиапеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Відповідно до внесених Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням короновірусної хвороби (COVID-19)" від 30.03.2020 року №540-ІХ змін у розділ VI "Прикінцеві положення" КАС України, строк на апеляційне оскарження продовжується на строк дії карантину, пов'язаного із запобіганням поширенню короновірусної хвороби (COVID-19).

Суддя О.О. Галатіна