18 травня 2020 року ЛуцькСправа № 140/3328/20
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Костюкевича С.Ф.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління поліції охорони у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Управління поліції охорони у Волинській області (далі - УПО у Волинській області) про визнання бездіяльності протиправною, яка виявилася у неподанні головному розпоряднику бюджетних коштів - МВС України заяви та доданих до неї документів для призначення та виплати йому одноразової грошової допомоги та зобов'язання відповідача подати до МВС України заяву ОСОБА_1 та додані до неї документи для вирішення питання про призначення та виплату одноразової грошової допомоги.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з метою реалізації права на отримання одноразової грошової допомоги позивач звернувся до Управління поліції охорони у Волинській області, за останнім місцем роботи, із заявою встановленого зразка про виплату одноразової грошової допомоги, до якої додав усі документи, які стосувалися її виплати.
Листом від 26.02.2020 року УПО у Волинській області повідомив про те, що він не має права на отримання одноразової грошової допомоги.
Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки виключно головний розпорядник коштів Міністерство внутрішніх справ України, а не уповноважений орган, УПО, приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги, а повноваження відповідача як уповноваженого органу зводяться лише до збору, реєстрації таких документів та надання висновку щодо можливості призначення такої допомоги.
На підставі вищенаведеного позивач просить позов задовольнити повністю.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 17.03.2020 року прийнято дану позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та на підставі частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі-КАС України) ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
В поданому до суду відзиві на позовну заяву від 06.04.2020 року №588/43/22/01-20 відповідач позов заперечив, вважає його безпідставним та таким, що не підлягає задоволенню, оскільки відсутні обставини, передбачені Порядком №850 для написання висновку про призначення одноразової грошової допомоги.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає до повного задоволення, враховуючи наступне.
Частина 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) визначає, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси і просити про їх захист.
Судом встановлено, що архівної довідки центрального архівного відділу внутрішніх військ МВС України від 08.09.2012 року №1365 військової частини № НОМЕР_1 , прапорщик ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобільській АЕС в зонах радіоактивного забруднення в період з 21.07.1986 року по 21.08.1986 року.
ОСОБА_1 у період з 26.06.1990 року по 22.10.1993 року проходив службу в органах внутрішніх справ України, в спеціальному званні старшина міліції на посаді міліціонера відділення міліції по охороні установи Волинської обласної дирекці Укрсоцбанку у м. Луцьку роти міліції відділу державної служби охорони у Луцькому міськвідділі внутрішніх справ та з 22 жовтня 1993 року у відповідності до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органи внутрішніх справ України, наказом відділу державної служби охорони при УВС Волинської облдержадміністрації від 22.10.1993 року № 53 о/с був звільнений з служби по ст. 63 п. «е» за порушення службової дисципліни.
ОСОБА_1 має статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1-ої категорії та інваліда 3-ї групи, що підтверджується посвідченням № НОМЕР_2 .
Згідно довідки МСЕК від 29.11.2018 року серії 12ААА №768444 щодо встановлення групи інвалідності та експертного висновку Львівської регіональної міжвідомчої експертної комісії від 27.06.2018 року №21997, щодо встановлення причинного зв'язку захворювань, інвалідності і смерті з дією іонізуючого випромінювання та шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС вбачається, що захворювання отримане ним, пов'язане з виконанням військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
17.02.2020 року за вх. №Р-8 ОСОБА_1 звернувся до УПО у Волинської області про виплату одноразової грошової допомоги відповідно до п. 2 ч. 3 постанови КМУ від 21.10.2015 року №850.
Листом від 26.02.2020 року №338/43/22/01-2019 Управління поліції охорони у Волинській області повідомило позивача, що за результатами розгляду його заяви не вбачається підстав щодо призначення та проведення виплат, передбачених Порядком та умовами призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Згідно абзацу 3 пункту 15 розділу ХІ прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію» право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України «Про міліцію», зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію».
Частиною шостою статті 23 Закону України «Про міліцію» від 20.12.1990 № 565-XII визначено, що у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності I групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства..
Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції визначений Порядком та умовами призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850 (далі - Порядок № 850).
Відповідно до пункту 2 частини 3 Порядку №850 часткової втрати працездатності працівником міліції без установлення йому інвалідності внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, залежно від ступеня втрати працездатності, який установлюється медико-соціальними експертними комісіями, - у розмірі, що визначається у відсотках 100-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення ступеня втрати працездатності. При цьому розмір грошової допомоги не повинен бути меншим за 20-кратний прожитковий мінімум, установлений законом для працездатних осіб, та більшим за 100-кратний прожитковий мінімум, установлений законом для працездатних осіб.
Згідно пункту 8 Порядку № 850 керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, подає МВС в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в пунктах 6 або 7 цих Порядку та умов, висновок щодо виплати грошової допомоги, а також у разі загибелі (смерті) працівника міліції: витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) працівника міліції із списків особового складу; витяг з особової справи про склад сім'ї загиблого (померлого) працівника міліції.
МВС в місячний строк після надходження зазначених у пункті 8 цтого Порядку документів приймає рішення про призначення або у випадках, передбачених пунктом 14 цього Порядку, про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови. Грошова допомога виплачується в порядку черговості відповідно до дати прийняття МВС рішення про її призначення, але не пізніше двох місяців із дня прийняття зазначеного рішення в межах та за рахунок коштів, передбачених державним бюджетом на утримання МВС (пункти 9, 10 Порядку № 850).
З аналізу викладених норм слідує, що повноваження на прийняття рішення про призначення чи про відмову в призначенні одноразової допомоги є виключною компетенцією Міністерства внутрішніх справ України, а на орган внутрішніх справ, у якому проходив службу працівник міліції, покладено обов'язок по проведенню відповідних процедурних дій по оформленню документів для вирішення питання про виплату такої допомоги та реалізації рішення головного розпорядника коштів (МВС) розпорядниками нижчої ланки.
Однак, всупереч зазначених правових норм, Управлінням поліції охорони у Волинській області не направлялися відповідні документи до МВС, а питання щодо виплати одноразової допомоги вирішено ним самостійно, чим порушено вимоги діючого законодавства.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Київського апеляційного адміністративного суду від 05.07.2018 року в справі №825/1355/18.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, усі рішення та дії суб'єкта владних повноважень мають підзаконний характер, тобто повинні бути прийняті (вчинені) на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені законом.
Частиною першою, другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В даному випадку відповідач діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені Законом України «Про державну службу», без дотримання вимог частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, що свідчить про допущення відповідачем як суб'єктом владних повноважень протиправної бездіяльності стосовно розгляду поданої позивачем заяви.
Відповідно до пункту 10 частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Застосовуючи механізм захисту порушеного права та керуючись повноваженнями, наданими ч. 2 ст. 245 КАС України, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії Управління поліції охорони у Волинській області щодо відмови в проведенні відповідних процедурних дій по оформленню документів для вирішення питання щодо виплати такої допомоги та направленні у встановлений законодавством строк до Міністерства внутрішніх справ України висновку з додатками про виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у відповідності до п. 8 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850 та зобов'язати повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 17.02.2019 року вх. №Р-8 та додані до неї документи щодо виплати одноразової грошової допомоги, з урахуванням висновків суду.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що позов підлягає до повного задоволення.
Керуючись статтями 243, 245, 246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про Національну поліцію», Постанови Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 року №850 Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженим, суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Управління поліції охорони у Волинській області щодо відмови в проведенні відповідних процедурних дій по оформленню документів для вирішення питання щодо виплати такої допомоги та направленні у встановлений законодавством строк до Міністерства внутрішніх справ України висновку з додатками про виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у відповідності до п. 8 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850.
Зобов'язати Управління поліції охорони у Волинській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 17.02.2019 року вх. №Р-8 та додані до неї документи щодо виплати одноразової грошової допомоги, з урахуванням висновків суду.
Рішення може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статями 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» цього Кодексу. Апеляційна скарга може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ).
Відповідач Управління поліції охорони у Волинській області (43025, Волинська область, місто Луцьк, вул. Б. Хмельницького, 37, ідентифікаційний код 40108803).
Головуючий-суддя С.Ф. Костюкевич