Справа № 615/1589/19
Провадження № 3/615/26/20
06 лютого 2020 року м. Валки
Суддя Валківського районного суду Харківської області Токмакова А.П., за участю секретаря судового засідання Антоненко М.Г., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженку м. Богодухів Харківської області, громадянку України, що має на утриманні неповнолітніх дітей: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , Риту, ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , перебуває у відпустці по догляду за дитиною до 3-х років, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 ,
за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії АПР18 № 042733 від 15.11.2019 року ОСОБА_1 звинувачується в тому, що 15.11.2019 року близько 10 год. 30 хв. під час перевірки соціально-незахищених сімей ОСОБА_1 за місцем фактичного проживання за адресою: АДРЕСА_2 , належним чином не виконувала свої батьківські обов'язки по вихованню неповнолітніх дітей, а саме відсутнє електропостачання, будинок обігрівається газовою плитою, продукти в неналежній кількості, діти хворі та не влаштовані до дитячого садка, брудно, відсутні засоби гігієни та постільна білизна.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явилась, хоча про дату, часу і місце розгляду справи була належним чином повідомлена. Згідно протоколу з порушенням погодилась та вказала, що зобов'язується підключити електропостачання та забезпечити тепло в будинок.
Неявка особи, що притягається до адміністративної відповідальності за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП, згідно ст. 268 КУпАП, не перешкоджає розгляду справи.
Дослідивши матеріали справи, суддя вважає, що провадження у справі підлягає закриттю з наступних підстав.
Положеннями ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Порядок провадження у справах про адміністративні правопорушення та притягнення осіб до адміністративної відповідальності встановлено Розділом IV Кодексу України про адміністративні правопорушення.
У відповідності зі ст.1 КУпАП завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свободи громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушення, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, повага до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Ст.12 Закону України «Про охорону дитинства» передбачає, що батьки або особи, які їх замінюють, зобов'язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці. Виховання дитини має спрямовуватися на розвиток її особистості, поваги до прав, свобод людини і громадянина, мови, національних історичних і культурних цінностей українського та інших народів, підготовку дитини до свідомого життя у суспільстві в дусі взаєморозуміння, миру, милосердя, забезпечення рівноправності всіх членів суспільства, злагоди та дружби між народами, етнічними, національними, релігійними групами.
Про вчинення адміністративного правопорушення відповідно до ст. 254 КУпАП складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності, який у разі оформлення складається у двох екземплярах, один з яких під розписку вручається особі, яка притягується.
Згідно з вимогами ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративні правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, які використовуються при нагляді за виконанням правил, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, а також іншими документами.
Відповідно до ч.2 ст.251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст.255 цього Кодексу, в даному випадку - органів внутрішніх справ (Національної поліції).
На підтвердження факту вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП, надано лише протокол про адміністративне правопорушення серії АПР18 №042733 від 15.11.2019 року, довідку Армор, Акт обстеження житлово-побутових умов сім'ї від 15.11.2019 року, лист Валківського районного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Харківської області від 26.11.2019 року.
З Акту обстеження житлово-побутових умов сім'ї від 15.11.2019 року слідує, що на момент відвідування, в будинку прибрано. Приміщення потребує ремонту, відсутнє електропостачання. Потреби сім'ї - заборгованість за е/е 5581 грн. Відносини доброзичливі.
Доданий до протоколу про адміністративне правопорушення лист Валківського районного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Харківської області складений 26.11.2019 року, тобто після складення протоколу, отриманий Валківським ВП 29.11.2019 року, тому суддя не приймає його до уваги, як недопустимий доказ.
Таким чином, матеріали справи не містять обставин, які б свідчили, що ОСОБА_1 ухилялася від виконання обов'язків щодо виховання своїх неповнолітніх дітей.
Слід відзначити, що відповідно до ст.62 Конституції України звинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях. Усі сумніви про винність особи трактуються на її користь.
З огляду на викладене, суддя доходить висновку, що зазначені в протоколі про адміністративне правопорушення обставини не можуть бути розцінені як ухилення ОСОБА_1 від виконання батьківських обов'язків по вихованню дітей, а тому в її діях відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП, в зв'язку з чим провадження у справі на підставі п.1 ст.247 КУпАП підлягає закриттю.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.283, 284 КУпАП,
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП, закрити в зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя А.П. Токмакова