15 травня 2020 року СєвєродонецькСправа № 360/397/20
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Смішлива Т.В., розглянувши у письмовому провадженні заяву представника Сєвєродонецької міської ради про відкладення підготовчого провадження у справі № 360/397/20 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Сєвєродонецької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення від 25 грудня 2019 року № 4462 "Про дострокове припинення повноважень міського голови ОСОБА_1 ", поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу,
В провадженні Луганського окружного адміністративного суду знаходиться вищевказана адміністративна справа.
Ухвалою суду від 29 січня 2019 року відкрито провадження у справі та вирішено розглядати справу за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 20 лютого 2019 року відмовлено у залученні до участі у справі секретаря Сєвєродонецької міської ради Ткачука В.П. як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача.
Оголошено перерву в підготовчому засіданні до 12 березня 2020 року.
12 березня 2020 року оголошено перерву до 17 березня 2020 року.
Ухвалою суду від 17 березня 2020 року продовжено строк підготовчого провадження на тридцять календарних днів та відкладено підготовче провадження на 06 квітня 2020 року.
06 квітня 2020 року підготовче засідання відкладено та призначено наступне підготовче засідання на 29 квітня 2020 року.
29 квітня 2020 року оголошено перерву до 15 травня 2020 року.
Позивач участь у підготовчому засіданні свого представника не забезпечив, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином,.
Представник відповідача у підготовче засідання не прибув, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином, 15 травня 2020 року до суду через відділ діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) надав заяву про перенесення підготовчого засідання у зв'язку з COVID -19.
Розглянувши заяву, суд зазначає.
Відповідно до статті 29 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб", з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, і з урахуванням рішення Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 10 березня 2020 року Кабінетом Міністрів України постановою № 211 від 11 березня 2020 року "Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19" з 12 березня 2020 року по 03 квітня 2020 року на всій території України встановлено карантин.
Постановою Кабінету Міністрів України № 239 від 25 березня 2020 року "Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України" внесено зміни до Постанови КМУ № 211 від 11 березня 2020 року, якою слова і цифри "по 03 квітня 2020 року" замінено словами "до 24 квітня 2020 року".
Постановою Кабінету Міністрів України № 291 від 22 квітня 2020 року "Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України" внесено зміни до Постанови КМУ № 211 від 11 березня 2020 року, якою слова і цифри "24 квітня" замінено словами та цифрами "11 травня".
Постановою Кабінету Міністрів України № 343 від 04 травня 2020 року "Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України" внесено зміни до Постанови КМУ № 211 від 11 березня 2020 року, якою слова і цифри "11 травня" замінено словами та цифрами "22 травня".
Україна є членом Всесвітньої організації охорони здоров'я - спеціалізованої установи ООН, яка 12 березня 2020 року оголосила про початок пандемії COVID-19.
У рішенні Ради національної безпеки і оборони України від 13 березня 2020 року "Про невідкладні заходи щодо забезпечення національної безпеки в умовах спалаху гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2", введеному в дію Указом Президента України від 13 березня 2020 року № 87, констатовано, що епідемічна ситуація в Україні у зв'язку з поширенням гострої респіраторної хвороби COVID -19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, набула надзвичайно загрозливого характеру.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" від 17 березня 2020 року № 530-ІХ, серед інших заходів передбачено адміністративну та кримінальну відповідальність за порушення карантину, правил та норм, встановлених для запобігання епідемічним та іншим інфекційним захворюванням і боротьби з ними.
Відповідно до пункту 3 Розділу VІ Прикінцеві положення Кодексу адміністративного судочинства України, під час дії карантину, встановленого КМУ з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби COVID-19, строки визначені статтями 47, 79, 80, 114, 122, 162, 163, 164, 165, 169, 177, 193, 261, 295, 304, 309, 329, 338, 342, 363 цього кодексу, а також інші процесуальні строки продовжуються на строк дії такого карантину.
Відповідно до положень статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною 4 вказаної статті закріплений обов'язок суду щодо вжиття визначених законом заходів, необхідних для з'ясування всіх обставин у справі.
Поряд з цим, суд враховує, що відповідно до статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Відповідно до пункту 5 частини другої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд відкладає розгляд справи в судовому засіданні в межах встановленого цим Кодексом строку, якщо суд визнає потрібним, щоб сторона, яка подала заяву про розгляд справи за її відсутності, дала особисті пояснення.
Відповідно до частини другої статті 223 КАС України якщо спір, розгляд якого по суті розпочато, не може бути вирішено в даному судовому засіданні, судом може бути оголошено перерву в межах встановлених цим Кодексом строків розгляду справи, тривалість якої визначається відповідно до обставин, що її викликали, з наступною вказівкою про це в рішенні або ухвалі.
Згідно частини третьої статті 223 КАС України про відкладення розгляду справи або перерву в судовому засіданні, місце, дату і час нового судового засідання або продовження судового засідання суд повідомляє під розписку учасників справи, свідків, експертів, спеціалістів, перекладачів, які були присутніми в судовому засіданні. Учасники справи, свідки, експерти, спеціалісти, перекладачі, які не прибули або яких суд вперше залучає до участі в судовому процесі, повідомляються про судове засідання ухвалами.
З урахуванням викладеного суд дійшов висновку про необхідність задоволення заяви.
З огляду на викладене та керуючись статтями 205, 223, 241, 243, 248, 256 КАС України, суд
Заяву представника Сєвєродонецької міської ради про відкладення підготовчого провадження у справі № 360/397/20 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Сєвєродонецької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення від 25 грудня 2019 року № 4462 "Про дострокове припинення повноважень міського голови ОСОБА_1 ", поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу задовольнити.
Відкласти розгляд адміністративної справи до 05 червня 2020 року на 13 год 30 хв.
Наступне підготовче засідання відбудеться в приміщенні Луганського окружного адміністративного суду за адресою, м. Сєвєродонецьк, пр. Космонавтів, 18, зал судових засідань № 3.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення та оскарженню окремо від рішення суду не підлягає. Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
СуддяТ.В. Смішлива