15 травня 2020 року Справа № 280/6015/19 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Татаринова Д.В., розглянувши за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 )
до Чернігівської селищної ради Чернігівського району Запорізької області (71202, Запорізька область, Чернігівський район, смт. Чернігівка, вул. Українська, буд. 57 ЄДРПОУ: 20509645)
про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії та скасування рішення
05 грудня 2019 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Чернігівської селищної ради Чернігівського району Запорізької області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:
- визнати протиправною відмову Чернігівської селищної ради Чернігівського району Запорізької області, у наданні ОСОБА_1 дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 9,3982 га кадастровій номер 2325580500:03:014:0009 для ведення фермерського господарства;
- зобов'язати Чернігівську селищну раду Чернігівського району Запорізької області надати ОСОБА_1 дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 9.3982 га, кадастровій номер 2325580500:03:014:0009 для ведення фермерського господарства;
- визнати протиправним та скасувати рішення Чернігівської селищної ради Чернігівського району Запорізької області, ЄДРПОУ: 20509645 (адреса: 71202, Запорізька обл., Чернігівський район, смт. Чернігівка, вул. Українська, буд. 57), № 128 від 22 листопада 2019 року про надання згоди на поділ земельної ділянки комунальної власності загальною площею 9,3982 га кадастровій номер 2325580500:03:014:0009.
Ухвалою суду від 10 грудня 2019 року провадження у справі відкрито за правилами загального позовного провадження, а підготовче засідання призначено на 09 січня 2020 року.
09 січня 2020 року підготовче засідання відкладено до 04 лютого 2020 року, про що постановлено відповідну ухвалу суду.
04 лютого 2020 року продовжено строк проведення підготовчого провадження строком на 30 днів, а наступне підготовче засідання призначено на 03 березня 2020 року.
03 березня 2020 року в підготовчому засіданні протокольною ухвалою суду, за письмовими згодами всіх учасників справи, підготовче засідання закрито, а справу призначено до судового розгляду по суті на 30 березня 2020 року.
Ухвалою суду від 30 березня 2020 року розгляд справи відкладено до 05 травня 2020 року.
Позовну заяву обґрунтовано тим, що рішення про відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки має бути мотивоване. Підставами відмови згідно зі статті 118 Земельного кодексу України можуть бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів. Тобто вказує на те, що у будь-якому разі, відповідач за відсутності обставин передбачених статтею 118 ЗК України, повинен був надати позивачу дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 9,3982 га кадастровій номер 2325580500:03:014:0009 для ведення фермерського господарства. Вказує на те, що рішення відповідача від 22 листопада 2019 року № 128 про згоду на поділ земельної ділянки комунальної власності площею 9,3982 га кадастровій номер 2325580500:03:014:0009 направлено також на обмеження прав позивача, так як реалізація такого рішення призведе до скасування державної реєстрації земельної ділянки (перестане існувати об'єкт цивільних прав щодо якої позивач і заявляв клопотання), а створеним новим земельним ділянкам будуть присвоєні інші кадастрові номери. Також вказує, що окрім протиправних дій відповідача щодо відмови позивачу у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 9,3982 га кадастровій номер 2325580500:03:014:0009, для ведення фермерського господарства, відповідач майже одночасно протиправно вчинив іншу дію - прийняв рішення від 22 листопада 2019 року № 128 про згоду на поділ земельної ділянки комунальної власності площею 9,3982 га кадастровій номер 2325580500:03:014:0009, яке також направлено на порушення прав позивача у відповідних правовідносинах.
В позовній заяві просить суд позовні вимоги задовольнити.
05 травня 2020 року до суду подав клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Представник Чернігівської селищної ради Чернігівського району Запорізької області проти адміністративного позову заперечив з підстав, викладених у письмовому відзиві (вх.№188 від 02 січня 2020 року), відповідно до якого зазначено, що записи, що містяться у трудовій книжці громадянина ОСОБА_1 не підтверджують його досвід роботи в сільському господарстві. Інших матеріалів, що підтверджували б досвід роботи у сільському господарстві громадянином надано не було, а отже заява громадянина ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення фермерського господарства не підпадає під правовідносини частини 6 статті 118 Земельного кодексу України. Вказує, що вчинення дій стосовно надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення фермерського господарства не потрапляє під дію частини 6 статті 118 Земельного кодексу України. Вказує, що до даного випадку застосовується норма статті 134 Земельного Кодексу України, а саме: земельні ділянки комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті. Про вищезазначене, громадянин ОСОБА_1 був повідомлений листом від 21 листопада 2019 року № 06-12-01/285 «Про розгляд заяви». Разом з тим, вказує, що з метою реалізації права громадян ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 на отримання земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства, яке через незалежні від них обставини не було реалізоване з 2011 року, було прийняте рішення від 22 листопада 2019 року № 128 «Про надання згоди на поділ земельної ділянки».
Представник Чернігівської селищної ради Чернігівського району Запорізької області в судове засідання не прибув, причину неприбуття суду не повідомив. Про день час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив таке.
Земельна ділянка сільськогосподарського призначення площею 9,3982 га кадастровій номер 2325580500:03:014:0009 розташована на території Богданівської сільської ради Чернігівського району Запорізької області та перебуває у власності відповідача. Відповідно до інформації Державного земельного кадастру про право власності та речові права, право власності за відповідачем на дану земельну ділянку було зареєстровано у Державному реєстрі прав 12 червня 2019 року (номер запису про право 32055630).
07 жовтня 2019 року до селищної ради надійшла заява від гр. ОСОБА_1 , про надання йому дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення фермерського господарства, площею 9,3982 га, кадастровий номер 2325580500:03:014:0009.
До заяви додано:
графічний матеріал на якому зазначене бажане місце розташування земельної ділянки;
копію паспорта;
копію картки фізичної особи - платника податків;
копію посвідчення тракториста-машиніста;
копію трудової книжки.
На розгляд чергової 44 сесії Чернігівської селищної ради Чернігівського району Запорізької області, яка проходила 25 жовтня 2019 року було винесено три проекти рішення по вищезазначеній земельній ділянці, а саме:
проект рішення № 119 «Про приведення земельної ділянки до вимог чинного законодавства»;
проект рішення № 120 «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення фермерського господарства гр. ОСОБА_1 »;
проект рішення № 125 «Про надання згоди на поділ земельної ділянки».
На сесійному засіданні депутатами селищної ради було вирішено зняти вищевказані проекти рішень для доопрацювання.
Листом Чернігівської селищної ради Чернігівського району Запорізької області від 29 жовтня 2019 року №06-12-01/274 «Щодо розгляду заяви» позивачу вказано на те, що заява щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення фермерського господарства буде повторно розглянута на черговій сесії сьомого скликання Чернігівської селищної ради.
Так, 21 листопада 2019 року позивачу надано лист №06-12-01/285 «Про розгляд заяви» відповідно до якого зазначено: «… Зазначена в Вашому клопотанні земельна ділянка з кадастровим номером 2325580500:03:014:0009 є сформованою, з визначеною площею та встановленими межами.
Відповідно до статті 134 Земельного кодексу України земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті. Земельні торги не проводяться при наданні (передачі) земельних ділянок громадянам у випадках, передбачених статтями 34, 36 та 121 цього Кодексу, а також передачі земель загального користування садівницькому товариству та дачному кооперативу. Земельні торги не проводяться при безоплатній передачі земельних ділянок особам, статус учасника бойових дій яким надано відповідно до пунктів 19 і 20 частини першої статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Вчинення дії стосовно надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення фермерського господарства потрапляє під дію вищезазначеної норми закону.
Враховуючи вищевикладене селищна рада не може задовольнити питання порушене у ОСОБА_8 заяві. …».
22 листопада 2019 року Чернігівською селищною радою Чернігівського району Запорізької області на сорок п'ятій сесії прийнято рішення №128 «Про надання згоди на поділ земельної ділянки».
Рішенням вирішено надати згоду на поділ земельної ділянки комунальної власності загальною площею 9,3982 га, кадастровий номер 2325580500:03:014:0009, розташованої на території Чернігівської селищної ради Чернігівського району Запорізької області.
Не погодившись з такими діями та рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з позовною заявою.
Враховуючи викладене, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд приходить до наступного висновку.
На думку суду, розглядаючи справу преш за все необхідно встановити чи відмова Чернігівської селищної ради Чернігівського району Запорізької області у наданні ОСОБА_1 дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 9,3982 га кадастровій номер 2325580500:03:014:0009 для ведення фермерського господарства, яка оформлена листом №06-12-01/285 від 21 листопада 2019 року - прийнята відповідачем в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (частина 2 статті 19 Конституції України).
Згідно статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Відповідно до пункту 34 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.
Згідно з вимогами частини 2 статті 59 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Згідно з частиною першою статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Відповідно до пункту «а» частини 1 статті 121 Земельного кодексу України визначено, що громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для ведення фермерського господарства - в розмірі земельної частки (паю), визначеної для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської ради, де знаходиться фермерське господарство. Якщо на території сільської, селищної, міської ради розташовано декілька сільськогосподарських підприємств, розмір земельної частки (паю) визначається як середній по цих підприємствах. У разі відсутності сільськогосподарських підприємств на території відповідної ради розмір земельної частки (паю) визначається як середній по району;
Частиною 1 статті 122 Земельного кодексу України встановлено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Пунктом «в» частини 3 статті 116 Земельного кодексу України передбачено, що безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
В силу пункту «а» частини 3 статті 22 Земельного кодексу України землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства.
Згідно частини 6 статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Відповідно до частини 7 статті 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Виходячи з аналізу зазначених норм, будь-який громадянин України, незалежно від місця реєстрації або проживання, має право звернутись до уповноваженого органу із заявою та визначеними законодавством документами щодо надання йому дозволу на розроблення документації із землеустрою на земельну ділянку, для ведення фермерського господарства.
Таким чином, на підставі вищевикладеного суд приходить до висновку, що за результатами звернення позивача до Чернігівської селищної ради Чернігівського району Запорізької області із заявою про надання йому дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення фермерського господарства, площею 9,3982 га, кадастровий номер 2325580500:03:014:0009, відповідач повинен був прийняти рішення з гідно з вимогами статті 118 ЗК України.
Однак, досліджуючи матеріали справи судом встановлено, що по суті Чернігівська селищна рада Чернігівського району Запорізької області не прийняла відповідного рішення за результатами розгляду звернення позивача згідно з вимог статті 118 ЗК України, а направила лише лист №06-12-01/285 від 21 листопада 2019 року, який в силу Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» не може вважатися рішенням селищної ради по даному питанню.
Тому, відмова Чернігівської селищної ради Чернігівського району Запорізької області, у наданні ОСОБА_1 дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 9,3982 га кадастровій номер 2325580500:03:014:0009, для ведення фермерського господарства оформлена лисом №06-12-01/285 від 21 листопада 2019 року є протиправною та такою що підлягає скасуванню.
Разом з тим, відповідно до матеріалів судом встановлено, що 27 лютого 2020 року Чернігівською селищною радою Чернігівського району Запорізької області на п'ятдесятій сесії прийнято рішення №220, відповідно до якого ОСОБА_1 відмовлено у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 9,3982 га кадастровій номер 2325580500:03:014:0009 для ведення фермерського господарства, у зв'язку відсутності документів, які підтверджують досвід роботи у сільському господарстві відповідно до частини 6 статті 118 Земельного кодексу України про Переліку документів, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві.
Таким чином, відповідачем рішенням №220 від 27 лютого 2020 року відмовлено у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою і форма прийнятого рішення відповідає вимогам закону.
Але, позивачем у позовних вимогах не ставиться як предмет оскарження таке рішення. Тому при наявності рішення №220 від 27 лютого 2020 року суд позбавлений підстав задовольнити вимогу позивача про зобов'язання Чернігівську селищну раду Чернігівського району Запорізької області надати ОСОБА_1 дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 9.3982 га, кадастровій номер 2325580500:03:014:0009 для ведення фермерського господарства, оскільки рішення №220 від 27 лютого 2020 року є дійсним та не скасованим, через що в цій частині позовних вимог слід відмовити.
Щодо позовних вимог про визнання протиправним та скасувати рішення Чернігівської селищної ради Чернігівського району Запорізької області № 128 від 22 листопада 2019 року про надання згоди на поділ земельної ділянки комунальної власності загальною площею 9,3982 га кадастровій номер 2325580500:03:014:0009, то суд зазначає, що у даному випадку селищна рада розпоряджається земельною ділянкою як власник.
Згідно статті 12 Земельного кодексу України, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; підготовка висновків щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок відповідно до цього Кодексу, організація землеустрою, тощо.
Суб'єктивне право на земельну ділянку виникає і реалізується на підставах і в порядку, визначених Конституцією України, Земельним Кодексом України та іншими законами України, що регулюють земельні відносини.
Чернігівська селищна рада Чернігівського району Запорізької області є належним розпорядником земельної ділянки загальною площею 9,3982 га кадастровій номер 2325580500:03:014:0009 у відповідності до вимог земельного законодавства, що регулює спірні правовідносини.
Порушень при прийнятті рішення Чернігівською селищною радою Чернігівського району Запорізької області № 128 від 22 листопада 2019 року позивачем не наведено.
Та обставина, що позивач звернувся до відповідача із заявою про виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 9,3982 га кадастровій номер 2325580500:03:014:0009 не може виключати право розпорядження відповідачем такою земельною ділянкою.
Надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не покладає на відповідний орган обов'язку (не є підставою для виникнення зобов'язання перед особою, яка розробила проект землеустрою) щодо надання цієї земельної ділянки у власність чи користування. Уповноважений орган може відмовити у затвердженні проекту та наданні земельної ділянки у власність чи користування з підстав, визначених законом.
Тому і рішення № 128 від 22 листопада 2019 року не впливає на права позивача, через що необхідно відмовити у задоволенні позову у цій частині.
Відповідно до вимог частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Ураховуючи викладене в сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог лише в частині з урахуванням викладеного вище, тому позов слід задовольнити частково.
За правилами частини 3 статті 139 КАС України встановлено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
На підставі викладеного, керуючись статтями 9, 77, 132, 143, 243-246 КАС України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Чернігівської селищної ради Чернігівського району Запорізької області (71202, Запорізька область, Чернігівський район, смт. Чернігівка, вул. Українська, буд. 57 ЄДРПОУ: 20509645) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії та скасування рішення - задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Чернігівської селищної ради Чернігівського району Запорізької області, у наданні ОСОБА_1 дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 9,3982 га кадастровій номер 2325580500:03:014:0009 для ведення фермерського господарства.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Чернігівської селищної ради Чернігівського району Запорізької області (71202, Запорізька область, Чернігівський район, смт. Чернігівка, вул. Українська, буд. 57 ЄДРПОУ: 20509645) судові витрати, у вигляді судового збору у сумі 768,40 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.
Рішення складено у повному обсязі та підписано 15 травня 2020 року.
Суддя Д.В. Татаринов