30 квітня 2020 року справа №П/320/1019/20
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнової А.О., за участю секретаря судового засідання Сакевич Ж.В., розглянув у порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,
Суть спору: до Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (далі - відповідач), в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 про грошове забезпечення ОСОБА_1 від 17.01.2020;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області провести з 01.01.2018 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами - 15%; премії - 33,3%, відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 про грошове забезпечення ОСОБА_1 від 17.01.2020.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що він є військовим пенсіонером, перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Позивач вказує, що на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 19.08.2019 у справі №320/2756/19, яке частково залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.12.2019, ІНФОРМАЦІЯ_2 направлено до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, які позивач отримував на час звільнення з лав Збройних Сил України, а саме: надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами - 15%; премії - 33,3%.
Разом з тим, відповідачем відмовлено у перерахунку пенсії на підставі вказаної довідки, посилаючись на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до п. 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45.
На думку позивача, дії відповідача щодо не перерахунку та не виплати пенсії згідно нової довідки по рішенню суду, до якої включені всі види грошового забезпечення, на які позивач має право при перерахунку пенсії, є протиправними та порушують його право на перерахунок пенсії.
Заперечуючи проти позову, відповідач у відзиві на позовну заяву (а.с.50-55) зазначив про те, що територіальні управління Пенсійного фонду України здійснюють перерахунок та виплату пенсій військовослужбовцям виключно на підставі документів, що надані уповноваженими структурними підрозділами, де особа проходила службу, та не наділені повноваженнями щодо визначення складових грошового забезпечення, які мають бути включені як складові в довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Також відповідач вказав, що на виконання Постанов КМУ №704 та №103 Київським обласним військовим комісаріатом видано довідку про розмір грошового забезпечення у березні 2018 року №ФК82361, на підставі якої відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 з урахуванням розміру посадового окладу 7190,00 грн., військового звання 1480,00 грн., надбавки за вислугу років (50%) - 4335,00 грн., усього 13005,00 грн. Разом із тим, не погодившись з розміром грошового забезпечення, вказаним у довідці, позивач звернувся до суду з позовом до Київського обласного військового комісаріату. Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 19.08.2019 у справі №320/2756/19 зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_3 видати нову довідку про розмір грошового забезпечення. На виконання зазначеного судового рішення, Київський обласний військовий комісаріат видав нову довідку від 17.01.2020 №ФК82361 про розмір грошового забезпечення позивача, яка була направлена до відповідача.
В той же час, відповідач зазначає, що не має підстав здійснювати перерахунок пенсії позивачу без врахування положень Порядку №45 та Постанови КМУ №103, а в зазначеній оновленій довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 про розмір грошового забезпечення позивача включені додаткові види грошового забезпечення, які не передбачені Постановою КМУ №103.
Крім того, відповідач посилається на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до п. 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45. Тому, на думку відповідача, підстави для розгляду нової довідки та перерахунку пенсії позивача в подальшому - відсутні.
Позивач надав відповідь на відзив (а.с.100-101), у якій зазначено, що до відповідача із відповідною письмовою заявою про перерахунок пенсії на підставі нової довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 17.01.2020 №ФК82361 про розмір грошового забезпечення позивача останній звернувся 31.01.2020, тобто після набрання законної сили судовими рішеннями у справі №826/3858/18, якими визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до п. 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, які зменшували складові грошового забезпечення, що підлягають врахуванню при обрахунку пенсії. Таким чином, на думку позивача, у відповідача відсутні підстави для відмови здійснити перерахунок призначеної позивачу пенсії за усіма видами та розмірами складових грошового забезпечення, зазначених у довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 від 17.01.2020.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 18.02.2020 позовну заяву залишено без руху та надано позивачеві десятиденний строк з дня отримання ухвали для усунення недоліків позову.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 03.03.2020 відкрито провадження у справі №П/320/1019/20, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, витребувано докази від відповідача.
Відповідно до частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорта серії НОМЕР_1 , виданого Броварським МВ ГУ МВС України в Київській області 14.05.1996 (а.с. 30).
Судом встановлено, що наказом Міністра оборони України від 29.11.2006 №1897 полковник ОСОБА_1 , заступник начальника електротехнічної служби Центрального управління інженерних військ Головного управління оперативного забезпечення Командування сил підтримки Збройних Сил України, звільнений з військової служби у запас за пунктом 67 підпунктом «б» (за станом здоров'я) з правом носіння військової форми одягу, у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України.
Відповідно до витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_2 від 14.12.2006 №238 (по стройовій частині), полковника ОСОБА_1 , заступника начальника електротехнічної служби Центрального управління інженерних військ Головного управління оперативного забезпечення Командування сил підтримки Збройних Сил України, виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення і направлено для зарахування до Деснянського районного у м. Києві військового комісаріату (а.с. 77).
З 26.12.2006 позивач знаходиться на обліку у відповідача та отримує пенсію за вислугою років як військовослужбовець відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII (а.с. 50).
Як слідує з матеріалів пенсійної справи №1001013027, позивач при звільненні з лав Збройних Сил України отримував пенсію, розмір якої дорівнює 68% грошового забезпечення (вислуга років - 26) та складалась з наступних видів грошового забезпечення: посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбавки за вислугу років, та додаткових видів грошового забезпечення: надбавка за безперервну службу - 90%; надбавка за особливі умови служби - 100% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років; надбавка за роботу з таємними виробами, носіями, документами - 15%; премія - 33,3% (а.с.72).
Також, згідно з протоколом перерахунку за пенсійною справою позивача №1001013027 від 01.04.2015, розмір пенсії ОСОБА_1 дорівнює 68% грошового забезпечення (вислуга років - 26) та складається з наступних видів грошового забезпечення: посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбавки за вислугу років (40%), надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами (15%), надбавки за особливо важливі завдання (50%), премії (10%) (а.с.84).
Крім того, з матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 №1001013027 вбачається, що Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області на підставі постанов Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” та від 21.02.2018 №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” (далі - Постанова №103) було здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018, виходячи з основного розміру 68% грошового забезпечення (вислуга років 26) з наступними складовими: посадовий оклад - 7190,00 грн., оклад за військовим званням (полковник) - 1480,00 грн., надбавка за вислугу років (50%) - 4335,00 грн., усього 13005,00 грн.(а.с.85).
При перерахунку пенсії відповідачем було враховано довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , видану ІНФОРМАЦІЯ_2 від 20.03.2018 №ФК82361, з наступними видами грошового забезпечення: посадовий оклад - 7190,00 грн., оклад за військовим званням (полковник) - 1480,00 грн., надбавка за вислугу років (50%) - 4335,00 грн., усього 13005,00 грн. (а.с.87).
Не погоджуючись з виданою ІНФОРМАЦІЯ_2 довідкою від 20.03.2018 №ФК82361 про грошове забезпечення, на підставі якої був проведений перерахунок пенсії з 01.01.2018, а саме зі складовими грошового забезпечення, позивач звернувся до Київського окружного адміністративного суду із позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просив суд: визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо ненадання до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області довідки про грошове забезпечення позивача з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, які він отримував на час звільнення із Збройних Сил України; зобов'язати відповідача скласти та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років та наступних додаткових видів грошового забезпечення, які позивач отримував на час звільнення із Збройних Сил України, а саме: надбавка за безперервну службу - 90%; надбавка за особливі умови служби - 100% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років; надбавка за роботу з таємними виробами, носіями, документами -15%; премія - 33,3%, починаючи з 01 березня 2018 року.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 19.08.2019 у справі №320/2756/19, адміністративний позов задоволено повністю.
Визнано протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо ненадання до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, які він отримував на час звільнення із Збройних Сил України.
Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_3 надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, які позивач отримував на час звільнення із Збройних Сил України, а саме: надбавка за безперервну службу - 90%; надбавка за особливі умови служби - 100% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років; надбавка за роботу з таємними виробами, носіями, документами - 15%; премія - 33,3%, починаючи з 01 березня 2018 року.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.12.2019 у справі №320/2756/19 апеляційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1 задоволено частково.
Рішення Київського окружного адміністративного суду від 19.08.2019 скасовано в частині включення до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 надбавки за безперервну службу в розмірі 90% та надбавки за особливі умови служби в розмірі 100%, та прийнято нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 в цій частині відмовлено.
В іншій частині рішення Київського окружного адміністративного суду від 19.08.2019 залишено без змін (а.с.22-29).
Отже рішення Київського окружного адміністративного суду від 19.08.2019 у справі №320/2756/19 набрало законної сили в частині, яку залишено без змін судом апеляційної інстанції, 19.12.2019.
На виконання зазначеного судового рішення, ІНФОРМАЦІЯ_2 виготовлено та направлено листом від 17.01.2020 №2/5/120 до відповідача нову довідку №ФК82361 від 17.01.2020 про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії позивачеві, відповідно до Постанови № 103, зі складовими грошового забезпечення: посадовий оклад в розмірі 7190,00 грн., оклад за військовим званням - 1480,00 грн., процентна надбавка за вислугу років (50%) - 4335,00 грн., надбавка за таємність (15%) - 1078,50 грн., премія (33,3%) - 2394,27 грн., всього 16477,77 грн. (а.с.90, 91).
Також, листом від 06.02.2020 №2/5/313 ІНФОРМАЦІЯ_2 , на прохання ОСОБА_1 , надіслано на адресу Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області довідку від 16.01.2020 №305/4 про додаткові види грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії ОСОБА_1 (а.с.92,93).
31.01.2020 позивач звернувся до відповідача із письмовою заявою, якій просив здійснити перерахунок його пенсії на підставі нової довідки Київського обласного військового комісаріату від 17.01.2020 №ФК82361 про розмір грошового забезпечення позивача (а.с.41).
Разом із тим, відповідач листом від 25.02.2020 №1000-0235-8/11085 відмовив позивачу у здійсненні перерахунку його пенсії на підставі нової довідки від 17.01.2020 №ФК82361 про розмір його грошового забезпечення, посилаючись на те, що рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до п. 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, у зв'язку з чим відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії відповідно до Постанови №103 та на підставі повторно наданої довідки про розмір грошового забезпечення (а.с. 44).
Не погоджуючись із такою відмовою відповідача, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб визначено Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі по тексту - Закон №2262-ХІІ).
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393" затвердив Порядок № 45 (далі - Порядок №45).
Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Відповідно до пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Тотожні за містом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку №45.
Так, пунктами 2, 3 Порядку №45 визначено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС.
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Аналіз наведених норм щодо порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", свідчить про необхідність здійснення таких послідовних дій: Міністерство оборони України повідомляє Пенсійний фонд України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення; Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України; Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки; довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено чинним нормативно-правовими актами.
Таким чином, перерахунок пенсії позивача може бути здійснений ГУ ПФУ у Київській області виключно на підставі довідки уповноваженого органу про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії.
Аналогічну правову позицію викладено в постановах Верховного Суду від 20 березня 2018 року у справі №636/662/17 та від 03 липня 2018 року у справі №709/2728/16-а.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ (у редакції з 01.01.2017) всі призначені за нормами цього Закону пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію, на умовах, у порядку та у розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Суд звертає увагу на те, що саме в такій редакції частину четверту статті 63 Закону №2262-ХІІ викладено Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 6 грудня 2016 року № 1774-VIII, який набрав чинності з 1 січня 2017 року.
Аналіз частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ (у редакції від 01.01.2017) дозволяє суду зробити висновок про те, що право на перерахунок пенсії мають особи, пенсії яким призначені за цим Законом, у разі підвищення розміру грошового забезпечення відповідних категорій працюючих військовослужбовців.
В той же час повноваження визначати умови, порядок перерахунку пенсій, а також розміри пенсій делеговані Кабінету Міністрів України.
Відповідно до статті 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.
30 серпня 2017 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка набирає чинності з 1 березня 2018 року, про що вказано у самій постанові (далі - Постанова КМУ №704).
Постановою КМУ №704 підвищено грошове забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту, Управління державної охорони, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки та інших розвідувальних органів, органів і підрозділів цивільного захисту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної кримінально-виконавчої служби, посадових осіб начальницького складу податкової міліції апарату Державної фіскальної служби, головних управлінь в областях, м. Києві та органу з обслуговування великих платників податків Державної фіскальної служби та деяких інших категорій військовослужбовців.
Отже, у зв'язку з набранням чинності Постановою КМУ №704 у позивача виникло право на перерахунок його пенсії, оскільки зазначеною постановою Уряду підвищено грошове забезпечення військовослужбовців.
В свою чергу, пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 №103 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (в редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин).
Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р (п.2 постанови КМУ №103 від 21.02.2018).
Із аналізу наведених вище положень слідує, що набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704, якою змінено (збільшено) грошове забезпечення військовослужбовців, у розумінні ч. 2 ст. 51 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» є обставиною, що тягне за собою зміну розміру пенсії позивача, призначеної на підставі цього Закону. Водночас, з огляду на норми пунктів 1, 2 Постанови № 103, яка була чинною на момент перерахунку пенсії позивача, позивач набув право на підвищення пенсії, починаючи з 01.01.2018.
В даному ж випадку, рішенням Київського окружного адміністративного суду від 19.08.2019 у справі №320/2756/19, залишеним без змін в частині постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.12.2019, зобов'язано Київський обласний військовий комісаріат надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, які позивач отримував на час звільнення із Збройних Сил України, а саме: посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років; надбавка за роботу з таємними виробами, носіями, документами - 15%; премія - 33,3%.
На виконання зазначеного судового рішення, ІНФОРМАЦІЯ_2 виготовлено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області нову довідку від 17.01.2020 №ФК82361 про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії позивачеві, відповідно до Постанови №103.
Разом із тим, отримавши відповідну довідку, відповідачем відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії позивача із урахуванням нової довідки про розмір його грошового забезпечення.
Суд звертає увагу на те, що право позивача на перерахунок пенсії з 01.01.2018 є беззаперечним, а передумовою для його проведення є оформлення довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка в даному випадку видана ним на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 19.08.2019 у справі №320/2756/19.
При цьому, посилання відповідача на те, що у нього відсутні підстави для здійснення перерахунку пенсії за новою довідкою ІНФОРМАЦІЯ_1 з огляду на те, що п. 1, 2 Постанови №103 втратили чинність з 05.03.2019, суд оцінює критично, адже факт визнання нечинними вказаних норм не позбавляє права позивача на перерахунок його пенсії з 01.01.2018 у зв'язку зі зміною (підвищенням) розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії.
Суд зауважує, що органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами довідок про розмір грошового забезпечення, а розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках.
За таких обставин, дії відповідача щодо відмови в перерахунку грошового забезпечення позивачеві з 01.01.2018, встановленого на підставі нової довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №ФК82361 від 17.01.2020 зі складовими грошового забезпечення: посадовий оклад в розмірі 7190,00 грн., оклад за військовим званням - 1480,00 грн., процентна надбавка за вислугу років (50%) - 4335,00 грн., надбавка за таємність (15%) - 1078,50 грн., премія (33,3%) - 2394,27 грн., всього 16477,77 грн., є протиправними, а тому позовні вимоги у цій частині підлягають задоволенню.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача здійснити з 01.01.2018 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням нової довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 № ФК82361 від 17.01.2020 про розмір грошового забезпечення із додатковими видами грошового забезпечення: надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами 15%; премії 33,3%, то суд зазначає наступне.
Згідно з Рекомендацією №R (80) 2 комітету Міністрів державам-членам стосовно реалізації адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятою Комітетом Міністрів Ради Європи 11 травня 1980 року на 316-й нараді заступників міністрів, під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Отже, дискреційним повноваженням є повноваження, яке надає певний ступінь свободи адміністративному органу при прийняті рішення, тобто, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) обрати один з кількох варіантів рішення.
Суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.
Водночас, згідно з пунктом 4 частини другої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти рішення про зобов'язання відповідача вчинити певні дії. При цьому, у випадку, коли закон встановлює повноваження суб'єкта публічної влади в імперативній формі, тобто його діяльність чітко визначена законом, то суд зобов'язує відповідача прийняти конкретне рішення чи вчинити певну дію. У випадку, коли ж суб'єкт наділений дискреційними повноваженнями, то суд може лише вказати на виявлені порушення, допущені при прийнятті оскаржуваного рішення (дій), та зазначити норму закону, яку відповідач повинен застосувати при вчиненні дії (прийнятті рішення), з урахуванням встановлених судом обставин.
З урахуванням тієї обставини, що оскаржувані дії відповідача у розглядуваній ситуації не ґрунтуються на дискреційних повноваженнях відповідача як суб'єкта владних повноважень, оскільки алгоритм їх дій чітко зазначений законодавчо, у даному випадку задоволення позову в частині дій зобов'язального характеру не є втручанням у дискреційні повноваження відповідача.
Враховуючи встановлені обставини справи суд доходить висновку, що у позивача були обґрунтовані правомірні очікування щодо належного перерахунку відповідачем його пенсії відповідно до наданої Київським обласним військовим комісаріатом нової довідки №ФК82361 від 17.01.2020 про розмір грошового забезпечення, яка видана на виконання судового рішення, що набрало законної сили.
Отже, позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача здійснити з 01.01.2018 перерахунок та виплату позивачу пенсії з урахуванням нової довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №ФК82361 від 17.01.2020 про розмір грошового забезпечення із додатковими видами грошового забезпечення: надбавки за таємність 15%; премії 33,3% , є також обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Під час звернення з даним позовом до суду позивач судовий збір не сплачував, оскільки має пільги щодо сплати судового збору на підставі п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», як учасник бойових дій відповідно до посвідчення серії НОМЕР_3 від 31.10.2000 (а.с.32). Таким чином, судовий збір за рахунок відповідача на користь позивача відшкодуванню не підлягає.
На підставі викладеного, керуючись статтями 243-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київської області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 на підставі нової довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 17.01.2020 №ФК82361.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (ідентифікаційний код 22933548; місцезнаходження: 04071, м. Київ, вул. Ярославська, 40) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) з 01.01.2018, з урахуванням розміру грошового забезпечення, визначеного відповідно до нової довідки Київського обласного військового комісаріату від 17.01.2020 №ФК82361 зі складовими грошового забезпечення: посадовий оклад в розмірі 7190,00 грн., оклад за військовим званням - 1480,00 грн., процентна надбавка за вислугу років (50%) - 4335,00 грн., надбавка за таємність (15%) - 1078,50 грн., премія (33,3%) - 2394,27 грн., всього 16477,77 грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Згідно з пунктом 3 розділу VI «Прикінцеві положення» Кодексу адміністративного судочинства України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки апеляційного оскарження продовжуються на строк дії такого карантину.
Повний текст рішення суду складено 30.04.2020.
Суддя Кушнова А.О.