Рішення від 15.05.2020 по справі 240/5161/18

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 травня 2020 року м. Житомир справа № 240/5161/18

категорія 112010201

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Єфіменко О.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій неправомірними, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії,

встановив:

02.11.2018 до Житомирського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 , у якому остання просить:

- визнати неправомірними дії відповідача щодо проведення перерахунку та виплати пенсії у неповному обсязі з 01.01.2018, всупереч вимогам частини 3 статті 43 Закону України №2262-ХІІ;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Житомирській провести перерахунок та виплачувати призначену ОСОБА_1 пенсію, з врахуванням у складі грошового забезпечення для обрахунку пенсії, змінених з 01.01.2018 складових грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, відсоткову надбавку за вислугу років), відповідно до даних довідки Житомирського ОВК та суми середньомісячних додаткових видів грошового забезпечення у розмірі 8836,64 грн, яка була встановлена раніше та виплачувалась до 31.12.2017, починаючи з часу перерахунку, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», тобто з 01.01.2018.

Позивач, свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що в квітні 2018 року їй проведено перерахунок пенсії. Вказує, що до складу грошового забезпечення, з якого нарахований основний розмір пенсії, безпідставно не включено відповідачем суму середньомісячних додаткових видів грошового забезпечення встановлених до 31.12.2017. Не погоджуючись з безпідставним зменшенням розміру пенсії звернулася до відповідача із заявою про усунення порушень законодавства України, чинного на момент призначення пенсійного забезпечення та здійснення перерахунку пенсії, у відповідь на яку отримала роз'яснення, що пенсію перераховано їй виключно на підставі довідки Житомирського ОВК, наданої до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

У подальшому позивач звернулася із заявою до Житомирського ОВК про здійснення перерахунку його пенсії та надання до Пенсійного фонду нової довідки щодо розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням посадового окладу, військового звання, вислуги років та встановлених раніше додаткових видів грошового забезпечення і премії, проте отримала роз'яснення, що перерахунок пенсії здійснено згідно з п.1 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018.

Дії відповідача щодо неврахування до розміру грошового забезпечення, з якого обраховується пенсія додаткових видів грошового забезпечення та премії позивач вважає протиправними, у зв'язку із чим звернувся до суду із даним позовом.

Ухвалою судді від 07.11.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрите провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику (повідомлення) учасників справи. Встановлено відповідачу строк для подання до суду відзиву на позов, а третій особі пояснень щодо позову або відзиву.

Відповідно до ухвали суду від 20.11.2018 провадження у справі зупинено до набрання законної сили судовим рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва в адміністративній справі №826/3783/18.

26.11.2018 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Вказує, що перерахунок пенсії здійснено на підставі наданої до Пенсійного фонду довідки, яка за своєю правовою природою є індивідуально визначеним рішенням суб'єкта владних повноважень. Вказана довідка є законною, невідкликаною, а тому її показники підлягають обов'язковому використанню при здійсненні перерахунку пенсії.

Пояснення щодо позову або відзиву від Житомирського ОВК до суду не надходили.

Ухвалою суду від 19.08.2019 провадження у справі поновлено, а згідно з ухвалою від 19.08.2019 зупинено до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у зразковій справі №240/6263/18 (№Пз/9901/1/19), яке відповідно до ухвали суду від 26.03.2020 поновлено.

Дослідивши обставини справи та письмові докази наявні у ній суд дійшов наступного висновку.

Встановлено, що ОСОБА_1 , прапорщик запасу, проходила військову службу у Збройних Силах України до 18.12.2017.

З 19.12.2017 позивач перебуває на обліку у пенсійному органі та отримує пенсію призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

Як вказує позивач, у квітні 2018 року їй проведено перерахунок пенсії з 01.01.2018, при цьому до складу грошового забезпечення, з якого нарахований основний розмір пенсії безпідставно не включено суму середньомісячних додаткових видів грошового забезпечення встановлених йому станом на 31.12.2017.

У зв'язку із чим, позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з вимогою про усунення порушення законодавства України щодо нарахування пенсії в меншому розмірі та здійснення перерахунку пенсії з урахуванням середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення, з яких нараховується пенсія, починаючи з часу перерахунку, встановленого Постановою № 103, а також про виплату їй в повному обсязі пенсії, надання детального розрахунку призначеної пенсії станом на 31.12. 2017.

За результатами розгляду заяви, відповідач листом №Б-3627 від 20.08.2018 повідомив позивача про те, що згідно з Постановою № 103 позивачу з 01.01.2018 здійснено перерахунок пенсії. Пунктом 1 вказаної Постанови передбачено, що перерахунок пенсії здійснюється з урахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018: посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років. Врахування інших видів грошового забезпечення вказаною постановою не передбачено.

У подальшому позивач звернулася до Житомирського обласного військового комісара із заявою про негайне усунення порушень законодавства України та надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нової довідки щодо розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2018 з урахуванням посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення і премій, установлених позивачу станом на 31.12.2017.

У відповідь на подану заяву Житомирський ОВК листом №5811 від 20.08.2018 (а.с.24) повідомив позивача про те, що пунктом 1 Постанови № 103 зобов'язано перерахувати пенсії, призначені згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із цим Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до Постанови № 704.

Також, Житомирський ОВК повідомив позивача, що довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача відпрацьована відповідно до вимог Постанови № 103 за формою згідно з додатком 2 до Постанови № 45 в одному примірнику та передана до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Позивач, вважаючи, протиправними вказані дії щодо проведення перерахунку та виплати пенсії у неповному обсязі звернулася до суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає про таке.

Частиною першою статті 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-XII від 09.04.1992 (далі - № 2262-ХІІ).

Вказаним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII (у редакції Закону України від 06 грудня 2016 року № 1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (далі - Закон № 1774-VIII)) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

За змістом ч.ч.2-3 ст. 51 Закону № 2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 (далі - Порядок №45).

В свою чергу, постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» прийнято зміни, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України.

Відповідно до п.1 вказаної постанови зобов'язано перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-XII до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із цим Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до Постанови № 704.

Пунктом 7 Постанови № 103 Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству інфраструктури, Міністерству юстиції, Державній службі з надзвичайних ситуацій, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державній фіскальній службі, Національній гвардії, Управлінню державної охорони після набрання чинності цією постановою приписано забезпечити оформлення та подання до органів ПФУ довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку № 45.

Разом з тим, Постановою №103 було внесено ряд змін до Порядку № 45, зокрема:

- пункт 5 викладено в новій редакції;

- додаток 2 викладено в новій редакції, відповідно до якої відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Згідно з положеннями пунктів 1 - 5 Порядку № 45 зі змінами, внесеними згідно з Постановою № 103 (у редакції, чинній на час перерахунку пенсії позивача), пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-XII, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із цим Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

ПФУ після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління ПФУ) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи). Головні управління ПФУ у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-XII. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Зі змісту вказаної постанови передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому, слід відмітити, що Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, яке набрало законної сили, в адміністративній справі № 826/3858/18 позов ОСОБА_4 до Кабінету Міністрів України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, про визнання постанови протиправною та нечинною в частині задовольнив: визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 до Порядку № 45; зобов'язав Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правового акта протиправним і нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт.

Так, Верховний Суд в постановах від 19.07.2019 у справі №640/17250/16-а та від 10.09.2019 року у справі № 521/16215/16-а вказав, що органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках.

Суд звертає увагу, що дана справа є типовою, а відповідно до ч.3 ст.291 КАС України, при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи (№240/6263/18), суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Крім того, як наголошено у зразковій справі №240/6263/18 Великою Палатою Верховного Суду від 19.02.2020, що скасування в судовому порядку пунктів 1, 2 Постанови № 103 не впливає на результат розгляду цієї зразкової справи по суті, оскільки алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, передбачений у Постанові № 45, не змінився у зв'язку з прийняттям Постанови № 103.

Порядок № 45 в редакції до внесення змін Постановою №103 також передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готували для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подавали їх головним управлінням ПФУ. Головні управління ПФУ здійснювали перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від обласних військових комісаріатів, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форму довідки, в тому числі складові грошового забезпечення, наведено в додатку 2 до Порядку № 45. Відповідач має право перевіряти правильність складення довідок щодо формального змісту, однак правом самостійно визначати складові та розмір грошового забезпечення осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, відповідач не має

Відтак, як свідчать матеріали справи, загальний розмір пенсії на дату призначення становив 3958,50 грн, в тому числі основний розмір пенсії (68% грошового забезпечення) - 3555,50 грн, підвищення учаснику бойових дій - 363 грн, цільова грошова допомога учаснику бойових дій - 40 грн.

Грошове забезпечення для обчислення пенсії станом на 01.01.2018 становило 3260 грн, в тому числі посадовий оклад - 3260 грн, оклад за військове звання - 950 грн, надбавка за вислугу років 45% - 1894,50 грн, а з 01.02.2018 було встановлено підвищення інваліду війни 3 гр.

Розмір пенсії позивача станом на 01.02.2018 становить 5674,43 грн, в тому числі основний розмір пенсії 68% грошового забезпечення - 4444,38 грн, збільшення основного розміру пенсії 25% - 1037,77 грн, підвищення інваліду війни 3 групи - 435,60 грн та цільова допомога інваліду війни 3 гр - 50 грн.

Загальний розмір пенсії з 01.02.2018 становив 5302,21 грн.

Таким чином, як видно із довідки надісланої Пенсійному фондом для перерахунку пенсії така не містить складові середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення, а тому відповідач під час перерахунку пенсії позивача на підставі Постанови №103 враховувало ті показники грошового забезпечення, які були надані уповноваженим органом та в свою чергу позбавлене можливості визначити і врахувати будь-які інші, окрім тих, що були включені до відповідної довідки.

Отже, предметом даного спору є правильність перерахунку пенсії відповідачем, на підставі довідки Житомирського ОВК. Питання врахування у складі грошового забезпечення середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення могло би бути предметом спору про визнання протиправними дій Житомирського ОВК щодо складення довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача без урахування середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення та не може бути розглянуто в межах цієї адміністративної справи.

До того ж перевірка правильності складення довідки передбачена не з метою оцінки форми самої довідки, а з метою визначення її відповідності вимогам Конституції та законів України. Якщо ж при перевірці відповідачем правильності наданої уповноваженим органом довідки буде встановлена її невідповідність вимогам законів України, відповідач має право вимагати від уповноваженого органу усунення такої невідповідності.

З огляду на встановлені обставини справи та враховуючи позицію викладену у зразковій справі №240/6263/18, оскільки дана справа є типовою, суд дійшов до висновку про правомірність дій відповідача при проведенні перерахунку пенсії позивачу, так як Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області діяло у відповідності до законодавства, чинного на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії, а саме: Закону №2262-ХІІ, Постанови №103, Порядку №45 (в редакції, чинній на момент перерахунку пенсії позивача, із змінами, внесеними згідно з Постановою №103 ).

Згідно з ч.ч. 5, 6 ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016 № 1402-VIII, висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.

Частиною 1 та 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи правову позицію висновків Верховного Суду у зразковій справі та обставини у даній справі, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову слід відмовити за безпідставністю.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, питання про розподіл судових витрат судом не вирішується.

Керуючись ст.ст. 77, 90, 139, 241-246, 263 КАС України, суд

вирішив:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання дій неправомірними, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено 15.05.2020.

Суддя О.В. Єфіменко