15 травня 2020 року ЛуцькСправа № 140/2459/20
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Димарчук Т.М.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом приватного підприємства "РІВНЕАВТОТОРГ" до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
Приватне підприємство "РІВНЕАВТОТОРГ" (далі - ПП "РІВНЕАВТОТОРГ", позивач) звернулося з позовом до Головного управління ДПС у Волинській області (далі - ГУ ДПС у Волинській області, відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 19.11.2019 №0246085504.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що протоколом комісії ГУ ДФС у Волинській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №93 від 19.08.2019, ПП «РІВНЕАВТОТОРГ» включено до переліку ризикових платників податків. Наслідком цього стало безумовне зупинення всіх без виключення податкових накладних підприємства, що подаються на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) в період перебування підприємства у такому переліку.
Після виключення підприємства з даного переліку відповідно до приписів статті 201 ПК України позивачем на підтвердження деяких господарських операцій виписано ряд податкових накладних та розрахунків коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної і зареєстровано їх в ЄРПН.
19.11.2019 ГУ ДПС у Волинській області винесено податкове повідомлення-рішення №0246085504, яким до ПП «РІВНЕАВТОТОРГ» застосовано штраф за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в сумі 211 487,00 грн.
Позивач вважає оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 19.11.2019 №0246085504 протиправним та таким, що підлягає скасуванню з тих підстав, що причиною невчасної реєстрації податкових накладних є виключно дії контролюючого органу, що виражені у включені ПП «РІВНЕАВТОТОРГ» до переліку ризикових платників податків, що в свою чергу призвело до автоматичного зупинення блокування всіх без виключення податкових накладних підприємства, що подаються на реєстрацію в ЄРПН.
Зазначає, що відповідно до п.1 ст. 109 ПК України податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
ПП «РІВНЕАВТОТОРГ» не може бути притягнутим до відповідальності за невчасну реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, оскільки така невчасна реєстрація відбулася не з вини ПП «РІВНЕАВТОТОРГ», і в діях підприємства відсутні протиправні дії.
ПП «РІВНЕАВТОТОРГ», скористалось своїм правом адміністративного оскарження, однак рішенням ДПС України від 14.02.2020 №5858/6/99-00-08-05-05-06 адміністративну скаргу позивача залишено без розгляду.
З наведених підстав просить позов задовольнити повністю.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 10.03.2020 прийнято дану позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
У відзиві на позов від 01.04.2020 №1555/03-20-08-02-07 представник ГУ ДПС у Волинській області позовні вимоги не визнав та зазначив, що підставою для винесення оскаржуваного податкового повідомлення-рішення були матеріали камеральної перевірки щодо недотримання граничних строків реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН ПП «РІВНЕАВТОТОРГ», за результатами якої складено акт від 25.10.2019 №3417/03-20-55-04/41905834.
Відповідно до висновків акта перевірки встановлено порушення позивачем п. 201.10 ст. 201 ПК України в частині несвоєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. Згідно ІС “ЄРПН” податкові накладні та/або розрахунок коригування до податкових накладних у ЄРПН, виписані ПП «РІВНЕАВТОТОРГ» у період серпень-вересень 2019 року на загальну суму ПДВ 1 473 576,63 грн (перелік яких наведено в акті перевірки), зареєстровані в ЄРПН з порушенням законодавчо встановлених термінів реєстрації.
На підставі встановленого порушення та відповідно до п. 120-1.1 ст. 120-1 ПК України, ГУ ДПС у Волинській області винесено податкове повідомлення-рішення від 19.11.2019 №0246085504, яким до позивача застосовано штрафну санкцію у розмірі 211 487,00 грн за порушення граничних термінів реєстрації податкової накладної в ЄРПН.
Посилаючись на пункт 201.1 статті 201 ПК України зазначає, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до пункту 201.10 статті 201 ПК України реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
Враховуючи вищезазначене, ГУДПС у Волинській області діяло виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому підстави для задоволення позовних вимог ПП "РІВНЕАВТОТОРГ" відсутні.
З наведених підстав просив у задоволенні позову відмовити повністю.
У додаткових поясненнях від 05.05.2020 №2074/03-20-08-02-07 представник ГУ ДПС у Волинській області зазначив, що у провадженні Волинського окружного адміністративного суду перебувала справа №140/2895/19 за позовом ПП "РІВНЕАВТОТОРГ" до ГУ ДПС у Волинській області, ДПС України про визнання протиправним та скасування рішення комісії ГУ ДПС у Волинській області про включення позивача до переліку підприємств, які відповідають критеріям ризиковості платника податків; про зобов'язання ГУ ДПС у Волинській області виключити позивача з переліку підприємств, які відповідають критеріям ризиковості платника податків; про визнання протиправними дій ДПС України щодо зупинення реєстрації податкових накладних та зобов'язання зареєструвати податкові накладні. Ухвалою суду від 07.10.2019 у вищевказаній справі задоволено клопотання позивача про забезпечення позову та зупинено дію рішення комісії ГУ ДПС у Волинській області про включення позивача до переліку підприємств, які відповідають критеріям ризиковості платника податків. Лише після забезпечення позову ПП "РІВНЕАВТОТОРГ" направило на реєстрацію податкові накладні, перелік яких відображено в акті перевірки від 25.10.2019 №3417/03-20-55-04/41905834, при цьому порушивши строки реєстрації.
Звертає увагу суду, що ПП "РІВНЕАВТОТОРГ" в період дії рішення комісії ГУ ДПС у Волинській області про включення позивача до переліку підприємств, які відповідають критеріям ризиковості платника податків не здійснювало жодних дій спрямованих на реєстрацію вищезазначених податкових накладних.
Дослідивши письмові докази на предмет належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємозв'язку доказів у їхній сукупності, суд дійшов висновку, що в задоволенні позову слід відмовити з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що ПП "РІВНЕАВТОТОРГ" зареєстроване як юридична особа 01.02.2018 та перебуває на обліку в ГУ ДПС у Волинській області як платник податку на додану вартість.
ГУ ДФС у Волинській області проведено камеральну перевірку щодо недотримання граничних строків реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН ПП "РІВНЕАВТОТОРГ" за наслідками якої складено акт від 25.10.2019 №3417/03-20-55-04/41905834.
Як вбачається з акту від 25.10.2019 №3417/03-20-55-04/41905834, камеральною перевіркою встановлено порушення ПП "РІВНЕАВТОТОРГ" пункту 201.10 статті 201 ПК України в частині несвоєчасності реєстрації податкових накладних в ЄРПН, а саме:
- податкова накладна від 27.08.2019 №98 на суму ПДВ 34850,00 грн, зареєстрована в реєстрі 10.10.2019 (строк затримки 25 днів) - штрафна санкція у розмірі 6970,00 грн (20%);
- податкова накладна від 30.08.2019 №104 на суму ПДВ 33450,00 грн, зареєстрована в реєстрі 10.10.2019 (строк затримки 25 днів) - штрафна санкція у розмірі 6690,00 грн (20%);
- податкова накладна від 28.08.2019 №100 на суму ПДВ 33433,33 грн, зареєстрована в реєстрі 10.10.2019 (строк затримки 25 днів) - штрафна санкція у розмірі 6686,67 грн (20%);
- податкова накладна від 21.08.2019 №93 на суму ПДВ 12333,33 грн, зареєстрована в реєстрі 10.10.2019 (строк затримки 25 днів) - штрафна санкція у розмірі 2466,67 грн (20%);
- податкова накладна від 30.08.2019 №110 на суму ПДВ 58333,33 грн, зареєстрована в реєстрі 10.10.2019 (строк затримки 25 днів) - штрафна санкція у розмірі 11666,67 грн (20%);
- податкова накладна від 20.08.2019 №92 на суму ПДВ 4450,00 грн, зареєстрована в реєстрі 10.10.2019 (строк затримки 25 днів) - штрафна санкція у розмірі 890,0 грн (20%);
- податкова накладна від 30.08.2019 №106 на суму ПДВ 5016,67 грн, зареєстрована в реєстрі 10.10.2019 (строк затримки 25 днів) - штрафна санкція у розмірі 1003,33 грн (20%);
- податкова накладна від 22.08.2019 №97 на суму ПДВ 13183,33 грн, зареєстрована в реєстрі 10.10.2019 (строк затримки 25 днів) - штрафна санкція у розмірі 2636,67 грн (20%);
- податкова накладна від 20.08.2019 №91 на суму ПДВ 25000,00 грн, зареєстрована в реєстрі 10.10.2019 (строк затримки 25 днів) - штрафна санкція у розмірі 5000,00 грн (20%);
- податкова накладна від 28.08.2019 №101 на суму ПДВ 33583,33 грн, зареєстрована в реєстрі 10.10.2019 (строк затримки 25 днів) - штрафна санкція у розмірі 6716,67 грн (20%);
- податкова накладна від 30.08.2019 №109 на суму ПДВ 3333,33 грн, зареєстрована в реєстрі 10.10.2019 (строк затримки 25 днів) - штрафна санкція у розмірі 666,67 грн 20%);
- податкова накладна від 29.08.2019 №103 на суму ПДВ 34900,00 грн, зареєстрована в реєстрі 10.10.2019 (строк затримки 25 днів) - штрафна санкція у розмірі 6980,00 грн (20%);
- податкова накладна від 30.08.2019 №108 на суму ПДВ 50000,00 грн, зареєстрована в реєстрі 10.10.2019 (строк затримки 25 днів) - штрафна санкція у розмірі 10000,00 грн (20%);
- податкова накладна від 21.08.2019 №95 на суму ПДВ 3460,00 грн, зареєстрована в реєстрі 10.10.2019 (строк затримки 25 днів) - штрафна санкція у розмірі 692,00 грн (20%);
- податкова накладна від 20.08.2019 №90 на суму ПДВ 116 200,00 грн, зареєстрована в реєстрі 10.10.2019 (строк затримки 25 днів) - штрафна санкція у розмірі 23240,00 грн (20%);
- податкова накладна від 21.08.2019 №94 на суму ПДВ 8333,33 грн, зареєстрована в реєстрі 10.10.2019 (строк затримки 25 днів) - штрафна санкція у розмірі 1666,67 грн (20%);
- податкова накладна від 29.08.2019 №96 на суму ПДВ 9416,67 грн, зареєстрована в реєстрі 10.10.2019 (строк затримки 25 днів) - штрафна санкція у розмірі 1883,33 грн (20%);
- податкова накладна від 30.08.2019 №107 на суму ПДВ 94783,33 грн, зареєстрована в реєстрі 10.10.2019 (строк затримки 25 днів) - штрафна санкція у розмірі 18956,67 грн (20%);
- податкова накладна від 30.08.2019 №105 на суму ПДВ 1050,00 грн, зареєстрована в реєстрі 10.10.2019 (строк затримки 25 днів) - штрафна санкція у розмірі 210,00 грн (20%);
- податкова накладна від 28.08.2019 №99 на суму ПДВ 34150,00 грн, зареєстрована в реєстрі 10.10.2019 (строк затримки 25 днів) - штрафна санкція у розмірі 6830,00 грн (20%);
- податкова накладна від 29.08.2019 №102 на суму ПДВ 27583,33 грн, зареєстрована в реєстрі 10.10.2019 (строк затримки 25 днів) - штрафна санкція у розмірі 5516,67 грн (20%);
- податкова накладна від 20.08.2019 №111 на суму ПДВ 4450,00 грн, зареєстрована в реєстрі 10.10.2019 (строк затримки 25 днів) - штрафна санкція у розмірі 890,00 грн (20%);
- податкова накладна від 04.09.2019 №65 на суму ПДВ 14633,33 грн, зареєстрована в реєстрі 10.10.2019 (строк затримки 11 днів) - штрафна санкція у розмірі 1463,33 грн (10%);
- податкова накладна від 02.09.2019 №27 на суму ПДВ 58333,33 грн, зареєстрована в реєстрі 10.10.2019 (строк затримки 10 днів) - штрафна санкція у розмірі 5833,33 грн (10%);
- податкова накладна від 06.09.2019 №41 на суму ПДВ 50000,00 грн, зареєстрована в реєстрі 10.10.2019 (строк затримки 10 днів) - штрафна санкція у розмірі 5000,00 грн (10%);
- податкова накладна від 13.09.2019 №50 на суму ПДВ 113583,33 грн, зареєстрована в реєстрі 10.10.2019 (строк затримки 10 днів) - штрафна санкція у розмірі 11358,33 грн (10%);
- податкова накладна від 11.09.2019 №46 на суму ПДВ 84833,33 грн, зареєстрована в реєстрі 10.10.2019 (строк затримки 10 днів) - штрафна санкція у розмірі 8483,33 грн (10%);
- податкова накладна від 04.09.2019 №30 на суму ПДВ 22533,33 грн, зареєстрована в реєстрі 10.10.2019 (строк затримки 10 днів) - штрафна санкція у розмірі 2253,33 грн (10%);
- податкова накладна від 05.09.2019 №32 на суму ПДВ 33333,33 грн, зареєстрована в реєстрі 10.10.2019 (строк затримки 10 днів) - штрафна санкція у розмірі 3333,33 грн (10%);
- податкова накладна від 12.09.2019 №48 на суму ПДВ 5533,33 грн, зареєстрована в реєстрі 10.10.2019 (строк затримки 10 днів) - штрафна санкція у розмірі 553,33 грн (10%);
- податкова накладна від 12.09.2019 №47 на суму ПДВ 766,67 грн, зареєстрована в реєстрі 10.10.2019 (строк затримки 10 днів) - штрафна санкція у розмірі 76,67 грн (10%);
- податкова накладна від 11.09.2019 №44 на суму ПДВ 84666,67 грн, зареєстрована в реєстрі 10.10.2019 (строк затримки 10 днів) - штрафна санкція у розмірі 8466,67 грн (10%);
- податкова накладна від 06.09.2019 №40 на суму ПДВ 47333,33 грн, зареєстрована в реєстрі 10.10.2019 (строк затримки 10 днів) - штрафна санкція у розмірі 4733,33 грн (10%);
- податкова накладна від 11.09.2019 №45 на суму ПДВ 84833,33 грн, зареєстрована в реєстрі 10.10.2019 (строк затримки 10 днів) - штрафна санкція у розмірі 8483,33 грн (10%);
- податкова накладна від 05.09.2019 №35 на суму ПДВ 63650,00 грн, зареєстрована в реєстрі 10.10.2019 (строк затримки 10 днів) - штрафна санкція у розмірі 6365,00 грн (10%);
- податкова накладна від 05.09.2019 №38 на суму ПДВ 32500,00 грн, зареєстрована в реєстрі 10.10.2019 (строк затримки 10 днів) - штрафна санкція у розмірі 3250,00 грн (10%);
- податкова накладна від 12.09.2019 №49 на суму ПДВ 32500,00 грн, зареєстрована в реєстрі 10.10.2019 (строк затримки 10 днів) - штрафна санкція у розмірі 3250,00 грн (10%);
- податкова накладна від 03.09.2019 №29 на суму ПДВ 5733,33 грн, зареєстрована в реєстрі 10.10.2019 (строк затримки 10 днів) - штрафна санкція у розмірі 573,33 грн (10%);
- податкова накладна від 05.09.2019 №31 на суму ПДВ 41666,67 грн, зареєстрована в реєстрі 10.10.2019 (строк затримки 10 днів) - штрафна санкція у розмірі 4166,67 грн (10%);
- податкова накладна від 13.09.2019 №51 на суму ПДВ 19133,33 грн, зареєстрована в реєстрі 10.10.2019 (строк затримки 10 днів) - штрафна санкція у розмірі 1913,33 грн (10%);
- податкова накладна від 10.09.2019 №43 на суму ПДВ 19883,33 грн, зареєстрована в реєстрі 10.10.2019 (строк затримки 10 днів) - штрафна санкція у розмірі 1988,33 грн (10%);
- податкова накладна від 10.09.2019 №42 на суму ПДВ 3366,67 грн, зареєстрована в реєстрі 10.10.2019 (строк затримки 10 днів) - штрафна санкція у розмірі 336,67 грн (10%);
- податкова накладна від 03.09.2019 №28 на суму ПДВ 13466,67 грн, зареєстрована в реєстрі 10.10.2019 (строк затримки 10 днів) - штрафна санкція у розмірі 1346,67 грн (10%).
З урахуванням даного висновку та на підставі акта перевірки ГУ ДПС у Волинській області винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 19.11.2019 №0246085504 про застосування до позивача штрафних санкцій за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних у розмірі 211 487,00 грн (а.с.6-7).
Позивач вважаючи оскаржуване податкове повідомлення-рішення протиправним звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно із статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, порядок їх адміністрування, права та обов'язки платників податків та зборів, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України).
Відповідно до пункту 75.1 статті 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Відповідно до підпункту 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 ПК України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.
Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.
Пунктом 76.1 статті 76 ПК України передбачено, що камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення.
Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.
Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.
Як вбачається з матеріалів справи, предметом камеральної перевірки ПП "РІВНЕАВТОТОРГ" була перевірка своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно з положеннями пункту 201.1 статті 201 ПК України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Пунктом 201.10 статті 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
З метою отримання податкової накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, покупець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та податкову накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі податкова накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими покупцем.
Відповідно до частин 9-10 пункту 201.10 статті 201 ПК України датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
Податковим законодавством визначено обов'язок контролюючого органу щодо прийняття для реєстрації податкових накладних та визначений вичерпний перелік підстав для відмови у реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Судом встановлено, що ПП "РІВНЕАВТОТОРГ" 10.10.2019 подано на реєстрацію до ГУ ДПС у Волинській області податкові накладні - від 27.08.2019 №98; від 30.08.2019 №104; від 28.08.2019 №100; від 21.08.2019 №93; від 30.08.2019 №110; від 20.08.2019 №92; від 30.08.2019 №106; від 22.08.2019 №97; від 20.08.2019 №91; від 28.08.2019 №101; від 30.08.2019 №109; від 29.08.2019 №103; від 30.08.2019 №108; від 21.08.2019 №95; від 20.08.2019 №90; від 21.08.2019 №94; від 29.08.2019 №96; від 30.08.2019 №107; від 30.08.2019 №105; від 28.08.2019 №99; від 29.08.2019 №102; від 20.08.2019 №111; від 04.09.2019 №65; від 02.09.2019 №27; від 06.09.2019 №41; від 13.09.2019 №50; від 11.09.2019 №46; від 04.09.2019 №30; від 05.09.2019 №32; від 12.09.2019 №48; від 12.09.2019 №47; від 11.09.2019 №44; від 06.09.2019 №40; від 11.09.2019 №45; від 05.09.2019 №35; від 05.09.2019 №38; від 12.09.2019 №49; від 03.09.2019 №29; від 05.09.2019 №31; від 13.09.2019 №51; від 10.09.2019 №43; від 10.09.2019 №42; від 03.09.2019 №28 на загальну суму ПДВ - 1 473 576,63грн, які були зареєстровані 10.10.2019. Та обставина, що вищевказані податкові накладні подані на реєстрацію 10.10.2019 та у цей же день зареєстровані у Єдиному реєстрі податкових накладних визнається позивачем і відповідачем.
Таким чином, вищевказані податкові накладні були подані позивачем на реєстрацію 10.10.2019 з граничним терміном реєстрації 31.08.2019 та 30.09.2019, тобто з порушенням граничних строків визначених пунктом 201.10 статті 201 ПК України.
Суд звертає увагу на те, що позивач не заперечує та не спростовує порушення ним термінів реєстрації вищевказаних податкових накладних, однак вказує, що причиною невчасної реєстрації податкових накладних є виключно дії контролюючого органу, що виражені у включені ПП «РІВНЕАВТОТОРГ» до переліку ризикових платників податків, що в свою чергу призвело до автоматичного зупинення блокування всіх без виключення податкових накладних підприємства, що подаються на реєстрацію в ЄРПН.
Відповідно до вимог п. 201.1, 201.10 ст. 201 ПК України реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних віднесено до обов'язків платника податків.
Разом з тим, ПП "РІВНЕАВТОТОРГ" не надано суду доказів (повідомлення про отримання звітності та квитанції про прийняття податкових накладних/про відмову у прийнятті податкових накладних), що в період дії рішення комісії Головного управління ДПС у Волинській області про включення позивача до переліку підприємств, які відповідають критеріям ризиковості платника податків ним вчинялись дії щодо подання вищевказаних податкових накладних на реєстрацію до 31.08.2019 та 30.09.2019, тобто до настання граничного терміну реєстрації вищевказаних податкових накладних.
Натомість, лише після винесення 07.10.2019 Волинським окружним адміністративним судом у справі №140/2895/19 ухвали про забезпечення позову та зупинення дії рішення комісії ГУ ДПС у Волинській області про включення ПП "РІВНЕАВТОТОРГ" до переліку підприємств, які відповідають критеріям ризиковості платника податків, позивач направив на реєстрацію податкові накладні, перелік яких відображено в акті перевірки від 25.10.2019 №3417/03-20-55-04/41905834, при цьому порушивши строки реєстрації.
Таким чином, твердження позивача, що причиною невчасної реєстрації податкових накладних є винятково дії контролюючого органу, що виражені у включенні ПП «РІВНЕАВТОТОРГ» до переліку ризикових платників податків, що в свою чергу призвело до автоматичного зупинення блокування всіх без виключення податкових накладних підприємства, що подаються на реєстрацію в ЄРПН є безпідставними, оскільки податкові накладні: від 27.08.2019 №98; від 30.08.2019 №104; від 28.08.2019 №100; від 21.08.2019 №93; від 30.08.2019 №110; від 20.08.2019 №92; від 30.08.2019 №106; від 22.08.2019 №97; від 20.08.2019 №91; від 28.08.2019 №101; від 30.08.2019 №109; від 29.08.2019 №103; від 30.08.2019 №108; від 21.08.2019 №95; від 20.08.2019 №90; від 21.08.2019 №94; від 29.08.2019 №96; від 30.08.2019 №107; від 30.08.2019 №105; від 28.08.2019 №99; від 29.08.2019 №102; від 20.08.2019 №111; від 04.09.2019 №65; від 02.09.2019 №27; від 06.09.2019 №41; від 13.09.2019 №50; від 11.09.2019 №46; від 04.09.2019 №30; від 05.09.2019 №32; від 12.09.2019 №48; від 12.09.2019 №47; від 11.09.2019 №44; від 06.09.2019 №40; від 11.09.2019 №45; від 05.09.2019 №35; від 05.09.2019 №38; від 12.09.2019 №49; від 03.09.2019 №29; від 05.09.2019 №31; від 13.09.2019 №51; від 10.09.2019 №43; від 10.09.2019 №42; від 03.09.2019 №28 в період дії рішення комісії Головного управління ДПС у Волинській області про включення позивача до переліку підприємств, які відповідають критеріям ризиковості платника податків на реєстрацію в ЄРПН позивачем не подавались, а контролюючий орган не вчиняв жодних дій пов'язаних з зупиненням реєстрації таких податкових накладних чи відмовою у такій реєстрації.
Згідно з підпунктом 120-1.1 ПК України порушення платниками ПДВ граничного строку, передбаченого статтею 201 ПК України, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в ЄРПН (крім ПН, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій, які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника ПДВ, на якого відповідно до вимог ст. 192 та 201 ПК України покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу у розмірі:
- 10% суми ПДВ, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
- 20% суми ПДВ, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
- 30% суми ПДВ, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
- 40% суми ПДВ, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів.
Разом з тим, безпідставним є посилання позивача на постанову Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 14.02.2019 по справі №809/1040/17, де зазначено, що якщо позивачем вчасно, у встановлені пунктом 201.10 ст. 201 ПК України строки здійснені визначені цією статтею та Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних дії з реєстрації податкових накладних, однак невчасна їх реєстрація у Єдиному реєстрі податкових накладних сталась не з вини позивача, то це не може бути підставою для притягнення його до відповідальності за порушення строку реєстрації податкових накладних у вигляді штрафу, передбаченого ст.120-1 ПК України, оскільки у встановлені пунктом 201.10 ст. 201 ПК України строки позивачем дії з реєстрації податкових накладних, відображених в акті перевірки від 25.10.2019 №3417/03-20-55-04/41905834, не вчинялись, податкові накладні на реєстрацію не подавались взагалі, квитанції в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин не надсилались, а тому, невчасна їх реєстрація у Єдиному реєстрі податкових накладних сталась з вини позивача.
Крім того, згідно з рішенням Волинського окружного адміністративного суду у справі №140/2895/19 у задоволенні позову ПП “РІВНЕАВТОТОРГ” до ГУ ДФС у Волинській області, Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування рішення Комісії ГУ ДФС у Волинській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації про внесення ПП “РІВНЕАВТОТОРГ” до переліку ризикових платників податків та зобов'язання виключити позивача з переліку ризикових платників податків і зобов'язання вчинити дії було відмовлено повністю.
У вказаній адміністративній справі суд дійшов висновку, що дії контролюючого органу щодо внесення платника податку до переліку ризикових платників податку є лише службовою діяльністю працівників контролюючого органу з виконання своїх професійних обов'язків в порядку, передбаченому ПК України, по збиранню та формуванню податкової інформації, яка сама по собі не створює для платника податків жодних правових наслідків у вигляді зміни або припинення прав чи виникнення обов'язків, не створює жодних перешкод для діяльності платника податку. Способом здійснення таких дій є, зокрема, інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів. Інформація, зібрана відповідно до норм ПК України, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах контролюючих органів або безпосередньо посадовими (службовими) особами контролюючих органів.
На підставі вищевикладеного, враховуючи встановлені обставини справи та наведені норми чинного законодавства України, суд дійшов висновку, що у даному випадку порушення строку реєстрації податкових накладних в ЄРПН відбулось з вини позивача - ПП "РІВНЕАВТОТОРГ", яке не вчинило жодних дій спрямованих на своєчасну реєстрацію податкових накладних, а відтак застосування штрафних санкцій контролюючим органом є правомірним та підставним.
Відповідно до частини першої, другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На думку суду, ГУ ДПС у Волинській області належними та допустимими доказами довело правомірність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення від 19.11.2019 №0246085504, яким до позивача застосовані штрафні санкції в розмірі 211 487,00 грн за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних, а відтак позовні вимоги є безпідставними та до задоволення не підлягають.
Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову приватного підприємства "РІВНЕАВТОТОРГ" до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 19.11.2019 №0246085504, відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, встановленого статтею 295 КАС України, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.
Головуючий суддя Т.М. Димарчук