"26" липня 2007 р. Справа № 4/445/07
Позивач Державне підприємство “Дельта-лоцман»,
вул. Лягіна, 27, м. Миколаїв, 54001
Відповідач Товариство з обмеженою відповідальністю “Порт Очаків»,
вул. Ольвійська1, с.Куцурук, Очаківський район Миколаївської
області, 57500
3 особа на стороні відповідача,
яка не заявляє самостійних вимог
на предмет спору ДП “Дніпро-Бузький морський торгівельний порт»,
вул. Заводська, 1, м. Миколаїв, 54054
суддя Дубова Т.М.
Від позивача -Павленко І.В. довіреність № 16 від 18.044.2007р.
Від відповідача - Панченко С.В. довіреність № б/н від 25.06.2007р.
Від 3 особи -Опанюк Д.Г. дов. № 90/01-09 від 19.01.2007р.
СУТЬ СПОРУ стягнення 1034,82 грн. та пеню в розмірі 53,01 за договором № 370/04 від 01.10.2004р.
Відповідач позов заперечив, посилаючись на те, що наказом № 336 від 12.04.2006р. Міністерства транспорту та зв'язку “Про реорганізацію державного підприємства “Дельта-лоцман» встановлено, що ДП “Дніпро-Бузький морський торгівельний порт» є правонаступником прав і обов'язків ДП “Дельта-лоцман» в зв'язку з реорганізацією останнього та приєднання до ДП “Дніпро-Бузький морський торгівельний порт».
3 травня 2006 року Міністерством транспорту та зв'язку України видано наказ №422 “Про передачу гідротехнічних споруд ДП “Дельта - Лоцман», яким зобов'язувалось останнє передати з балансу, а ДП “Дніпро-Бузький морський торговельний порт" прийняти на баланс Бузько-Дніпровський-Лиманський канал та Херсонський морський канал, закріпивши їх за підприємством на праві господарського відання.
В період з 04.05.2006р. по 02.10.2006р. Бузько-Дніпровський-Лиманський канал знаходився на балансі ДП “Дніпро-Бузький морський торговельний порт", який надавав судновласникам послуги по забезпеченню безпечного проходу суднами Бузько-Дніпровсько-Лиманського каналу.
Тобто, канальний збір за термін з 12.09.2006р. по 20.09.2006р. в сумі 1034,82 грн. підлягав сплаті 3 особі. ЗАКОНЧИЛИ
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд -
Позивач звернувся до суду з позовною заявою про стягнення з відповідача заборгованості по канальному збору в розмірі 1034,82 грн. та пені в сумі 53,01 на підставі договору № 370/04 від 01.10.2004р.
Розглянувши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не обґрунтовані та задоволенню не підлягають, виходячи з наступного:
01.10.2004р. сторони уклали договір № 370/04, згідно якого позивач зобов'язався за заявками відповідача у встановленому порядку своєчасно і якісно виконувати лінійні і портові лоцманські проведення суден, надавати послуги Регіональної служби регулювання рухом суден при проходженні їх по Бузько-Дніпровсько-Ліманському і Херсонському морському каналах (надалі - БДЛК і ХМК), а відповідач своєчасно подавати лоцманські заявки, прийняти і оплатити надані послуги. (арк.спр.11-15).
Відповідно до умов п.2.1.2 договору, позивач надає відповідачу рахунки для сплати зборів і платежів за користування зазначеними послугами, які повинні бути оформлені відповідно до встановлених цін і державних тарифів та вимог договору.
В розділі 4 договору визначено порядок розрахунків по канальному збору. Пунктом 5.4 договору встановлено повну матеріальну відповідальність відповідача перед позивачем за повноту і своєчасність оплати наданих послуг як у національній валюті, так і у ВКВ.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2000 № 1544 «Про портові збори" врегульовано порядок та розміри стягнення канальних зборів. Пунктом 18 цієї Постанови встановлено, що нарахування канального збору здійснюється за кожне проходження каналу судном в один кінець і за кожне проходження каналу судном транзитом в один кінець за 1 куб. метр об'єму судна за встановленими ставками.
Відповідно до приміток до п.18 названої постанови за проходження Бузько-Дніпровсько-Лиманського і Херсонського морського каналу із заходженням суден у порти Дніпро-Бузький, Миколаїв (морський), Херсон (морський), Очаків, Октябрський та причал заводу «Океан", а також без заходження в морські порти (причали), канальний збір сплачується суднами за визначеними ставками державному підприємству "Дельта-лоцман".
Визначення у примітках до п.18 постанови КМ України №1544 від 12.10.2000 р. ДП «Дельта-лоцман, як отримувача канального збору за проходження Бузько-Дніпровсько-Лиманського і Херсонського морського каналу з заходженням суден у порти Дніпро-Бузький, Миколаїв (морський), Херсон (морський), Очаків, Октябрський та причал заводу «Океан", обумовлено раніше прийнятою постановою КМ України №2098 від 30.12.1998 р.
Згідно із п.2 постанови КМ України № 2098 від 30.12.1998 р. Кабінет Міністрів України з метою підвищення рівня безпеки судноплавства на судноплавних шляхах загальнодержавного значення погодився з пропозицією Міністерства транспорту України щодо покладення функції з регулювання руху суден та утримання судноплавних шляхів за рахунок відповідних канальних зборів та зборів за послуги постів (служб) регулювання руху суден: на Бузько-Дніпровсько-Лиманському та Херсонському морському каналах -на ДП «Дельта-лоцман».
Однак, позивач був визначений отримувачем канального збору у п.2 постанови КМУ №2098 від 30.12.1998 р. тільки тому, що відповідно до п.3 цієї ж постанови БДЛК та ХМК передавались йому на баланс.
12 квітня 2006 року Міністерство транспорту та зв'язку України видало наказ №336 «Про реорганізацію державного підприємства “Дельта - Лоцман» шляхом приєднання його до державного підприємства «Дніпро-Бузький морський торговельний порт", який є правонаступником прав та обов'язків ДП «Дельта - Лоцман" (а.с. 56-57).
Цим же наказом було створено комісію з реорганізації ДП «Дельта - Лоцман".
Згідно пункту 4.1. цього наказу ДП «Дніпро-Бузький морський торговельний порт" було зобов'язано прийняти на баланс майно ДП “Дельта - Лоцман» згідно з затвердженим передавальним актом.
3 травня 2006 року Міністерством транспорту та зв'язку України видано наказ №422 “Про передачу гідротехнічних споруд ДП “Дельта - Лоцман», яким зобов'язувалось останнє передати з балансу, а ДП Дніпро-Бузький морський торговельний порт" прийняти на баланс Бузько-Дніпровський-Лиманський канал та Херсонський морський канал, закріпивши їх за підприємством на праві господарського відання (а.с. 58-59).
4 травня 2006 року Державний департамент морського і річкового транспорту видав наказ №69 «Про створення комісії щодо передачі гідротехнічних споруд ДП «Дельта - Лоцман". 4 травня 2006 року складено акт приймання - передачі гідротехнічних споруд від ДП «Дельта - Лоцман" до ДП «Дніпро-Бузький морський торговельний порт" (а.с. 60-61).
У зв'язку із вищенаведеним постановою КМУ від 10.07.2006 р. №953 внесені зміни до постанови КМ України №2098 від 30.12.98 р., внаслідок яких п.3 постанови №2098 втратив чинність, а функції з утримання судноплавних шляхів, які здійснюються за рахунок канального збору, були покладені на державні підприємства, які належать до сфери управління МТЗУ. Для БДЛК та ХМК до 02.10.2006 р. таким підприємством було ДП “Дніпро-Бузький морський торговельний порт».
Отже, після передачі гідротехнічних споруд - Бузько-Дніпровсько-Лиманського каналів та Херсонського морського каналу від позивача до 3 особи отримувачем канального збору за проходження суден цими каналами КМ України визначено 3 особу.
Відповідно із п.7.1 договору № 370/04 від 01.10.2004р., укладеного між позивачем та відповідачем правові відносини сторін регламентуються законодавством України, у тому числі КТМ України, постановами Уряду, наказами і листами Мінтрансу України та умовами цього договору.
З врахуванням наведеного, а також наявних матеріалів справи сторони вказаного вище договору після передачі Бузько-Дніпровсько-Лиманського каналів та Херсонського морського каналу від позивача до 3 особи і нормативного визначення отримувачем канального збору 3 особу фактично припинили його дію, що підтверджується наступним.
У спірний період -з 12.09.2006р. по 20.09.2006р., як стверджує позивач, ним забезпечено безпечне проведення Бузько-Дніпровсько-Лиманським каналом судна “Алла». Канальний збір склав 1034,82 грн.
Однак, відповідач не направляв позивачу лоцманські заявки, а направляв їх ДП “Державна морська лоцманська служба» (а.с. 25, 27, 29, 31, 33), з яким у позивача було укладено договір про надання інформаційних послуг від 22.12.2005р. (а.с. 35-37).
Позивач виставляв відповідачу рахунки на оплату канального збору за проходження судна, але вони залишились відповідачем не оплаченими (а.с. 18-24).
В той же час, між відповідачем та 3 особою було укладено договір № 78 від 07.10.2004р., згідно якого 3 особа зобов'язана агентувати і комплексно обслуговувати судна (а.с. 62-64) . 11.05.2006р. відповідач та 3 особа уклали додаткову угоду до договору від 07.10.2004р. та визначили, що канальний збір за кожне проходження суднами Бузько-Дніпровсько-Лиманським каналом та Херсонським морським каналом в обидва напрямки і кожне проходження суднами цими каналами транзитом, оплачується відповідачем на умовах попередньої 100% оплати на розрахунковий рахунок порту, по тарифам та на умовах, які передбачені Постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2000р. № 1544. Також сторони визначили порядок взаємовідносин (а.с. 65).
Виконання умов додаткової угоди підтверджується рахунками, виставленими 3 особою відповідачу, платіжним дорученням на їх оплату на суму 1034,85 грн. та актом прийому-здачі робіт (а.с. 66-70).
Отже, в спірний період, відповідач сплачував канальний збір 3 особі.
02.10.2006р. додатковою угодою № 3 до договору від 07.10.2004р. № 78 відповідач та 3 особа домовились не застосовувати з 01.10.2006р. зміни внесені додатковою угодою № 2 від 11.05.2006р. (а.с. 187)
Свої правовідносини позивач та відповідач відновили лише після прийняття Міністерством транспорту та зв'язку наказу № 945 від 18.09.06 р. «Щодо удосконалення функціонування державної системи забезпечення безпеки судноплавства», яким скасовано наказ №336 від 12.04.06 р. «Про реорганізацію ДП «Дельта-лоцман» та №422 від 3.05.06 р. «Про передачу гідротехнічних споруд «ДП «Дельта-лоцман», шляхом укладання 22.09.06 р. нового договору, аналогічного договору № 156/п-06 від 27.09.06р.
Також, спільним листом ДП «Дельта - Лоцман" та ДП «Дніпро-Бузький морський торговельний порт" від 08.11.2006р. повідомили керівників підприємств, які є платниками канального збору, про те, що агентські компанії (судновласники тощо), які станом на 07.11.2006р. не сплатили канальний збір за проходження суден Бузько-Дніпровсько-лиманським і Херсонським морським каналами, повинні сплатити його ДП «Дельта - Лоцман" (а.с. 112).
Вищезазначене свідчать про те, що у спірний період відповідач відповідно із постановами КМ України №2098 від 30.12.98 р. із змінами внесеними постановою КМ України №953 від 10.07.06 р., а також додатковою угодою від 11.05.06 р. до договору № 78 від 07.10.2004р., укладеним із ДП «Дніпро-Бузький морський торговельний порт», правомірно сплачував останньому канальний збір за надані послуги з безпечного проходження суден по Бузько-Дніпровсько-Лиманському каналу.
Враховуючи необгрунтованість позовних вимог щодо стягнення канального збору, стягнення пені в сумі 53,01 грн. також задоволенню не підлягає.
Виходячи з викладеного, в задоволенні позовних вимог слід відмовити повністю, судові витрати віднести за рахунок позивача.
Керуючись ст.ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
У позові відмовити повністю.
Рішення може бути оскаржене в 10-денний строк.
Суддя Т.М.Дубова
Рішення підписане суддею 01.08.2007р.