Провадження № 3/537/751/2020
Справа № 537/1499/20
12.05.2020 року м. Кременчук
Суддя Крюківського районного суду міста Кременчука Полтавської області Мурашова Наталя Валентинівна, розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Відділення поліції №1 Кременчуцького відділу поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, паспорт серії НОМЕР_1 , виданий 30.11.1991 р. Крюківським РВ КМУ УМВС України в Полтавській області, який працює маляром на ТОВ «ЗБТ», зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1
за вчинення правопорушення, передбаченого ч.2 ст.173-2 КУпАП,
До Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області з Відділення поліції №1 Кременчуцького відділу поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області надійшов адміністративний матеріал з протоколом про адміністративне правопорушення серії АПР18 633911 від 06.05.2020 року щодо ОСОБА_1 , згідно з яким при викладенні складу правопорушення зазначено, що «Вчинив психологічне домашнє насильство відносно матері, а саме 19.04.2020 р. о 19 год. 54 хв. вибивав двері до помешкання, чим вчинив правопорушення, передбачене ч.2 ст. 173-2 КУпАП».
Відповідно до ч.2 ст.7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності.
Згідно п.2 ч.1 ст.278 КУпАП, суддя при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення, серед інших питань, вирішує питання щодо правильності складання протоколу та інших матеріалів справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст.254 КУпАП, про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності.
Згідно ст.256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Відомості, які зазначаються в протоколі про адміністративне правопорушення деталізовано в пункті 9 розділу ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої Наказом МВС України № 1376 від 06.11.2015 року (далі Інструкція).
В ст.251 КУпАП передбачено, що обов'язок збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Тобто, відповідно до вимог ст.ст. 251, 256 КУпАП та Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої Наказом МВС України № 1376 від 06.11.2015 року, у протоколі про адміністративне правопорушення, поряд з іншим, повинні бути чітко зазначені місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення (яка повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП, за якою складено протокол) та відомості необхідні для вирішення справи, а до протоколу повинні бути додані докази вчиненого правопорушення.
Наведені вимоги законодавства не дотримані ДОП СП ВП №1 Кременчуцького ВП ГУ НП в Полтавській області старшим лейтенантом поліції Башаковою А.Л. при складанні протоколу про адміністративне правопорушення серії АПР18 633911, згідно з яким ОСОБА_1 притягається до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.173-2 КУпАП.
Частиною 2 статті 173-2 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з порушень, передбачених частиною першою цієї статті.
За змістом норми ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, передбачено адміністративну відповідальність за вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі його винесення.
В п. 3 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про запобігання та протидію домашньому насильству" встановлено, що домашнє насильство - це діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Тобто обов'язковою ознакою складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.173-2 КУпАП є дії насильственного характеру щодо членів сім'ї, наявність наслідків, зокрема у вигляді шкоди фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, яка могла бути заподіяна чи заподіяна.
Як вбачається зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення, в ньому лише зазначено, що ОСОБА_1 вчинив психологічне насильство відносно матері. Проте в протоколі не викладенна об'єктивна сторона адміністративного правопорушення, а саме не зазначено місце вчинення правопорушення, не вказано прізвище потерпілої особи стосовно якої вчинено домашнє насильство, не підтверджено її родинні зв'язки з ОСОБА_1 . Не вказано які саме насильницькі дії умисно вчинив ОСОБА_1 по відношенню до члена своєї родини, внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода психічному здоров'ю потерпілої. Відсутні відомості та допустимі докази того, що від вчинення дій ОСОБА_1 могли настати чи настали наслідки у вигляді шкоди психічному здоров'ю потерпілої.
Крім того в матеріалах справи, приєднаних до протоколу, відсутні документи, що підтверджують факт родинних відносин чи спільного проживання між ОСОБА_1 та потерпілою.
В протоколі серії АПР18 633911 від 06.05.2020 р. про адміністративне правопорушення зазначено, що ОСОБА_1 притягався 11.12.2019 р. до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 173-2 КУпАП. Однак до матеріалів справи не долучено жодного доказу, а саме належним чином засвідченої копії постанови, яка підтверджувала б, що ОСОБА_1 протягом року був визнаний судом винуватим та піддавався адміністративному стягненню за ч.1 ст.173-2 КУпАП. Не вказано про наявність такої кваліфікуючої ознаки як повторність і при викладенні об'єктивної сторони правопорушення, за яке ОСОБА_1 притягається до адміністративної відповідальності.
У справах «Малофєєва проти Росії» («Malofeyevav. Russia», рішення від 30.05.2013 р., заява F 36673/04) та «Карелін проти Росії» («Karelin v. Russia», заява F 926/08, рішення від 20.09.2016 р.) ЄСПЛ зазначив, що у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).
Зазначені недоліки є істотними та унеможливлюють об'єктивний розгляд справи по суті та прийняття рішення судом.
Відповідно до п. 12 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» від 17 жовтня 2014 року № 11, норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного без додержання вимог статті 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
Оскільки, без усунення вказаних порушень вимог статті 256 КУпАП, які були допущені при складанні протоколу про адміністративне правопорушення, неможливо всебічно, повно та об'єктивно з'ясувати обставини справи, вирішити її в точній відповідності із законом, тому протокол про адміністративне правопорушення серії АПР18 633911 відносно ОСОБА_1 підлягає поверненню органу (посадовій особі), який його склав, для належного оформлення з дотриманням вимог Закону.
Керуючись ст. 256 КУпАП , суддя,-
Повернути протокол про адміністративне правопорушення серії АПР18 633911 від 06.05.2020 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст. 173-2 КУпАП до Відділення поліції №1 Кременчуцького відділу поліції ГУ НП в Полтавській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Крюківського районного суду
м. Кременчука Полтавської області Мурашова Наталя Валентинівна