55213, Миколаївська обл., м. Первомайськ, вул. І. Виговського, 18, тел./факс (05161) 4-26-20
14 травня 2020 року м. Первомайськ
Справа :484/1376/20
Номер провадження : 2-а/484/62/20
Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області у складі судді Фортуни Т.Ю., за участю секретаря судового засідання Козака М.М., розглянувши у письмовому провадженні в залі суду адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, третя особа - поліцейський СРПП №1 Первомайського ВП ГУНП в Миколаївській області старший лейтенант Гульченко Олександр Григорович,
про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі,
встановив:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, серії БАА №430172, винесеної старшим лейтенантом СРПП №1 Первомайського ВП ГУНП в Миколаївській області Гульченком О.Г. 23.04.2020 року за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.5 ст.121 КУпАП.
Посилаючись на неправомірність дій відповідача, а також на те, що зазначена вище постанова не відповідає дійсним обставинам справи та вимогам закону, позивач просить суд скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення.
Оскільки позивач, відповідач та третя особа у судове засідання не прибули, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлені належним чином, суд відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України (далі - КАС України) розглядає справу в порядку письмового провадження.
Ознайомившись із адміністративним позовом та матеріалами доданими до нього, суд дійшов до таких висновків.
Постановою про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, серії БАА №430172, винесеною старшим лейтенантом СРПП №1 Первомайського ВП ГУНП в Миколаївській області Гульченком О.Г. 23.04.2020 року, на ОСОБА_1 накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 51,00 грн. за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 121 КУпАП.
З указаної постанови вбачається, що ОСОБА_1 23.04.2020 р. о 21:37 в м. Первомайськ по вул. Достоєвського, 14, керував транспортним засобом ВАЗ 2106, державний номерний знак НОМЕР_1 , та не був обладнаний засобами пасивної безпеки, був не пристебнутий ременем безпеки, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 121 КУпАП.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 55 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина захищаються судом.
Відповідно до ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Згідно з положеннями ст. 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Відповідно до ст. 74 КАС України суд не бере до уваги докази, які одержані з порушенням порядку, встановленого законом. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Згідно з положеннями ст. 75 КАС України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Відповідно до ст. 76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Згідно з ч. ч. 2, 3 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин. Докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Згідно з положеннями ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
У постанові серії БАА №430172 від 23 квітня 2020 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 121 КУпАП, не зазначено доказів на підтвердження вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 121 КУпАП. Також таких доказів немає в матеріалах справи. Відповідач не надав будь-яких доказів на підтвердження факту порушення ОСОБА_1 правил користування ременями безпеки, що свідчить про недоведеність суб'єктом владних повноважень правомірності прийнятої ним постанови.
Відповідно п. 3 ч. 3 ст. 286 КАС України, за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.
Оскільки відповідач не подав до суду будь-яких доказів спростування вимог позивача, а також доказів на підтвердження вчинення ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 121 КУпАП, а відтак і правомірності свого рішення, суд вбачає підстави для задоволення вимог позивача про скасування рішення суб'єкта владних повноважень та закриття провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності.
Керуючись ст. 9, ст. ст. 72 - 76, ч. ч. 2, 3 ст. 77, ст. ст. 244-246, п. 3 ч. 3 ст. 286 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
- адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, третя особа - поліцейський СРПП №1 Первомайського ВП ГУНП в Миколаївській області старший лейтенант Гульченко Олександр Григорович, про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі - задовольнити;
- постанову про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, серії БАА №430172 від 23.04.2020 року, про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 51,00 грн. (п'ятдесят одна грн. 00 коп.) за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 5 статті 121 КУпАП, - скасувати;
- справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення 23.04.2020 р. адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 5 статті 121 КУпАП, - закрити.
Відповідно до ст. 255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з положеннями ч. 4 ст. 286 КАС України апеляційні скарги на судові рішення у справах, визначених цією статтею, можуть бути подані протягом десяти днів з дня його проголошення.
Відповідно до ст. 295 КАС України якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Згідно з положеннями ст. 297 КАС України апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції - П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Відомості про учасників справи:
позивач: ОСОБА_1 (зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 );
відповідач: Департамент патрульної поліції Національної поліції України (адреса місцезнаходження: вул. Федора Ернста,3, Солом'янський район, м. Київ, 03048, ЄДРПОУ 40108646).
третя особа: поліцейський СРПП №1 Первомайського ВП ГУНП в Миколаївській області старший лейтенант Гульченко Олександр Григорович (місце роботи: вул. Грушевського, 29, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55201)
Повне рішення суду складено 14.05.2020 р.
Суддя Т.Ю. Фортуна