14.05.2020
Справа № 482/838/20
Номер провадження 3/482/489/2020
Іменем України
14 травня 2020 року м. Нова Одеса
Суддя Новоодеського районного суду Миколаївської області Баранкевич В.О., розглянувши матеріали, які надійшли з Управління патрульної поліції в Миколаївській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП невідомий, тимчасово не працює, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , -
за ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
До Новоодеського районного суду Миколаївської області з Управління патрульної поліції в Миколаївській області надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності за ст.. 124 КУпАП ОСОБА_1 .
Як викладено у протоколі серії БД № 295179 від 06.05.2020 року, « 06.05.2020 р., о 13 год.50 хв., в м. Миколаїв, вул.. Веселинівська, 15, водій керував т/з «DAF», д.н.з. НОМЕР_1 та напівпричіп д.н.з. НОМЕР_2 , не стежив за дорожньою обстановкою, був неуважний та не реагував на зміну дорожньої обстановки, не вибрав безпечної швидкості руху та не дотримався безпечної дистанції, внаслідок чого здійснив зіткнення з автомобілем «ЗАЗ», д.н.з. НОМЕР_3 , який рухався попереду. Внаслідок ДТП т/з отримали механічні пошкодження з матеральними збитками, чим порушив вимоги п.п. 2.3 , 12.1, 13.1 ПДР України, за що передбачена адміністративна відповідальність за ст. 124 КУпАП.
Відповідно вимогам п.2 ст. 278 КУпАП, при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішується питання чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ч. 1 ст. 256 КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення як документ, що засвідчує факт неправомірних дій та є одним з основних джерел доказів, складається за встановленою формою і має містити дані, необхідні для вирішення адміністративної справи, зокрема, дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
Предмет судового розгляду обмежений обставинами, які вказані в протоколі про адміністративне правопорушення та які визначають його суть.
Диспозиція ст.. 124 КУпАП передбачає відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Відповідно до неї, наявність потерпілої особи, якій діями правопорушника, пов'язаними з порушенням учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, спричинено пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна, є обов'язковою.
Однак, у протоколі про адміністративне правопорушення, в графі «свідки» та в графі «потерпілий» відсутні будь-які відомості про них, особисті дані, адреси проживання, не внесені в протокол дані відносно свідків вказаного правопорушення.
Крім того, відповідно до п.15 розділу ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України 06.11.2015 № 1376, до протоколу про адміністративне правопорушення долучаються інші матеріали про адміністративне правопорушення (пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновок експерта, речові докази, протокол про вилучення речей і документів, рапорти посадових осіб, а також інші документи та матеріали, що містять інформацію про правопорушення).
Матеріали, долучені до протоколу, вказане не містять.
Крім того, в графі адмінпротоколу "до протоколу додаються" працівником поліції зазначено про долучення до матеріалів справи, зокрема, постанови серії ЕАК 249114, однак, вказана постанова до матеріалів справи не долучена.
Таким чином, оскільки протокол про адміністративне правопорушення не містить даних про свідків та потерпілого, їх місце проживання, то у такому вигляді через його істотні недоліки не може бути предметом судового розгляду, оскільки викликає обґрунтовані сумніви.
Суд розглядає саме протокол про адміністративне правопорушення і матеріали справи в межах цього протоколу.
Постановою Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ№11 від 17.10.2014 «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» звертається увага на те, що норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те особою або без додержання вимог ст.256 цього Кодексу вмотивованою постановою цього суду для належного оформлення.
В зв'язку з тим, що процедура оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення проведена в порушення вимог КУпАП, наявні вищезазначені порушення та допущена неповнота при складанні адміністративного матеріалу унеможливлює повний, всебічний та об'єктивний розгляд справи в судовому засіданні, суд доходить до висновку про повернення матеріалу про адміністративне правопорушення до Управління патрульної поліції в Миколаївській області для його дооформлення з метою усунення порушень, допущених під час його складання.
На підставі викладеного, керуючись : ст. ст. 256, 268, 278, 283 КУпАП, суддя,-
Матеріали про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП невідомий невідомий, до адміністративної відповідальності, передбаченої ст. 124 КУпАП, повернути до Управління патрульної поліції в Миколаївській області - для належного оформлення.
Постанова остаточна і оскарженню не підлягає.
Суддя: В.О. Баранкевич