Справа № 944/1686/20
Провадження №3/944/1296/20
14.05.2020 рокум.Яворів
Суддя Яворівського районного суду Львівської області Швед Н.П., розглянувши матеріали, які надійшли з Яворівського ВП ГУ НП у Львівській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії БД №377189 від 29.03.2020 року, ОСОБА_1 29 березня 2020 року, о 20 год. 30 хв., в м.Яворів по вулиці Івана Хрестителя, 94, керував транспортним засобом марки "ВАЗ 21114" д.р.н. НОМЕР_1 з ознаками алкогольного сп'яніння (запах з порожнини рота, нестійка хода, почервоніння очей, нечітка мова), від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння відмовився у присутності двох свідків, чим порушив п. 2.5 Правил дорожнього руху, тобто вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП.
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Крім того, із абз. 4 п. 9 розділу II Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої Наказом Міністерствавнутрішніх справУкраїни 06.11.2015№ 1376 у графі «назва документа, серія, №, ким і коли виданий» зазначається документ, що посвідчує особу (серія, номер паспорта, дата видачі і назва органу, що його видав, або серія, номер іншого документа, що посвідчує особу, яка вчинила правопорушення (службове чи пенсійне посвідчення, студентський квиток тощо), дата видачі і найменування органу (установи, підприємства, організації), що його видав(ла), однак такі відомості не значаться, а адреса місця проживання порушника є недійсною.
Розгляд матеріалів про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАп було призначено на 27.04.2020року та 12.05.2020року, однак порушник в судове засідання не з'явився, оскільки як вбачається з розписки повідомлення про виклик порушника в судове засідання яка повернулася на адресу суду без вручення останньому, адреси вказаної у протоколі а саме : АДРЕСА_1 не існує.
Крім цього, суддя звертає увагу на те, що згідно протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 проживає за адресою: АДРЕСА_1 , тобто перебуває на значній відстані від Яворівського районного суду Львівської області та те, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (з урахуванням змін, внесених Постановою КМ України №291 від 22 квітня 2020 року) на усій території України з 12 березня 2020 року до 11 травня 2020 року що свого роду унеможливлює пересування осіб.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.276 КУпАП справи про адміністративні правопорушення, розглядаються за місцем його вчинення. Справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 80, 81, 121-126, 127-1-129, частиною першою, другою, третьою і четвертою ст.130 і ст.139 (коли правопорушення вчинено водієм) цього Кодексу, можуть також розглядатися за місцем обліку транспортних засобів або за місцем проживання порушників.
Враховуючи те що справи даної категорії можуть також розглядатися за місцем обліку транспортних засобів або за місцем проживання порушників, після встановлення точної адреси місця проживання ОСОБА_1 , адміністративні матеріали для розгляду по суті та з метою розгляду таких у строки слід скерувати до суду за підсудністю місця проживання порушника.
Згідно ст.278 КУпАП, якщо в протоколі та інших матеріалах є недоліки, які суперечать об'єктивному розгляду справи, то такі матеріали належать поверненню органу, який порушив адміністративне правопорушення.
Відповідно до вимог ст.245КУпАП завданнями провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Верховним Судом України визнано правильну практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного дооформлення (п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року №14).
Таким чином, враховуючи вимоги ст 256 КУпАП, для встановлення істини по справі та з метою усунення протиріч, які істотно впливаютьна прийняття рішення, суддя приходить до переконання, що адміністративні матеріали які надійшли з Яворівського ВП ГУ НП у Львівській області про притягнення до адміністративної відповідальності: ОСОБА_1 необхідно повернути для доопрацювання.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.256,276,283 КУпАП суддя, -
Матеріали справи про адміністративне правопорушення щодо притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП повернути до Яворівського ВП ГУ НП у Львівській області дляусунення вище виявлених судом недоліків та виконання вимогКУпАП з наступним направленням до суду в межах строку, встановленого ст. 38 КУпАП.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: Швед Н.П.