"14" травня 2020 р. Справа № 480/2137/20
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Глазько С.М. розглянувши клопотання Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Сумській області про заміну неналежного відповідача у справі за позовом Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Сумигаз" до Управління державного архітектурно-будівельного контролю Сумської міської ради про визнання протиправним та скасування припису,-
Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Сумигаз" звернулося до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління державного архітектурно-будівельного контролю Сумської міської ради, в якій просить визнати протиправним та скасувати Припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил № 48 від 10 лютого 2020 року, складений головним інспектором будівельного нагляду Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Сумській області Харлєєвим А. С. відносно АТ «Сумигаз».
Ухвалою суду від 06.04.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
12.05.2020 до суду надійшло клопотання від Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Сумській області про заміну неналежного відповідача на Державну архітектурно-будівельну інспекцію України (01133, м. Київ, бульвар Лесі Українки, 26).
Клопотання обґрунтоване тим, що відповідно до положень ст. 6 Закону України №3038-VI управління у сфері містобудівної діяльності здійснюється Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, органами державного архітектурно-будівельного контролю, іншими уповноваженими органами містобудування та архітектури, місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування. Органом державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.
23.04.2014 постановою Кабінету Міністрів України № 150 "Питання функціонування територіальних органів Державної архітектурно-будівельної інспекції" ліквідовано як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної архітектурно-будівельної інспекції за переліком згідно з додатком (у т.ч. Інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю у Сумській області) та погоджено пропозицію щодо утворення її територіальних органів як структурних підрозділів апарату Інспекції в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі.
08 липня 2014 року набула чинності постанова Кабінету Міністрів України від 02 липня 2014 року № 230 «Про внесення зміни у додаток 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 05 квітня 2014 року № 85», відповідно до якої територіальні органи інспекцій стали підрозділами центрального апарату Держархбудінспекції України. Відповідним наказом Держархбудінспекції України від 17 листопада 2014 року №441 затверджено Положення про організацію ведення претензійно-позовної роботи у Державній архітектурно-будівельній інспекції України та її територіальних органах - структурних підрозділах апарату Держархбудінспекції, яким встановлено єдиний порядок ведення претензійно-позовної роботи у Держархбудінспекції України та її територіальних органах - структурних підрозділах (далі - ТСП).
Відповідно до цього Положення у Держархбудінспекції України створено відповідний структурний підрозділ - Департамент нормативно-правового забезпечення (далі - Департамент), у складі якого діє відділ представництва інтересів в судах, а у ТСП - відповідно уповноважена особа, відповідальна за ведення претензійно-позовної роботи.
19.08.2015 Постановою КМУ № 671 "Деякі питання діяльності органів державного архітектурно-будівельного контролю" затверджене Примірне положення про органи державного архітектурно-будівельного контролю та установлено, що:
- органи державного архітектурно-будівельного контролю є правонаступниками прав та обов'язків Державної архітектурно-будівельної інспекції щодо здійснення переданих повноважень відповідно до Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності";
- до завершення здійснення заходів з утворення органів державного архітектурно-будівельного контролю в Київській та Севастопольській міських державних адміністраціях та сільських, селищних, міських радах або визначення структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій, виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, на які покладаються повноваження, визначені Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності", а також затвердження актів спільної комісії, такі повноваження здійснює Державна архітектурно-будівельна інспекція.
Таким чином, структурні підрозділи з питань державного архітектурно-будівельного контролю Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій та виконавчі органи з питань державного архітектурно-будівельного контролю сільських, селищних, міських рад у межах делегованих цим Законом державних повноважень є підконтрольними центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, представляють інтереси Держархбудінспекції України при розгляді спорів у судах, однак не можуть самостійно виступати як сторони в адміністративному процесі.
Таким чином, відповідач вказує на те, що належним відповідачем у справах цієї категорії є Державна архітектурно-будівельна інспекція України.
Також відповідач зазначає, що на час розгляду справи судом статус Державної архітектурно-будівельної інспекції України, як центрального органу виконавчої влади, визначений Положенням про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженим постановою КМУ від 09 липня 2014 року №244.
Відповідно до наказу Державної архітектурно-будівельної інспекції України «Щодо діяльності Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Сумській області» від 31.10.2014 № 368, Управління забезпечує здійснення функцій та повноважень територіального органу, утвореного як структурний підрозділ апарату Державної архітектурно-будівельної інспекції України, покладених на нього Положенням про Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Сумській області, затвердженого наказом № 233 від 01.10.2014, на території Сумської області.
З 31.10.2014 Управління бере участь в реалізації державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду на території Сумської області як територіальний орган - структурний підрозділ Держархбудінспекції.
Згідно з пунктом 1 та з підпунктом 15 пункту 6 Положення Управління є територіальним органом-структурним підрозділом Держархбудінспекції, без статусу юридичної особи, у зв'язку із чим не може самостійно виступати стороною у справі.
Перевіривши подане клопотання та матеріали справи, суд вважає за необхідне клопотання задовольнити частково, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.ч. 3, 5 ст.48 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача з урахуванням того чи знав або чи міг знати позивач до подання позову у справі про підставу для залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача.
Тобто, суд без згоди позивача не має права замінити первісного відповідача, належним відповідачем. У той же час, суд має право без згоди позивача залучити до участі у справі співвідповідача.
Таким чином, суд вбачає необхідним на підставі ст. 48 Кодексу адміністративного судочинства України залучити в якості співвідповідача - Державну архітектурно-будівельну інспекцію України (01133, м. Київ, бульвар Лесі Українки, 26, код ЄДРПОУ 37471912).
Керуючись ст. ст. 48, 248, 256, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Клопотання Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Сумській області про заміну неналежного відповідача - задовольнити частково.
2. Залучити до участі у справі № 480/2137/20 у якості співвідповідача - Державну архітектурно-будівельну інспекцію України (01133, м. Київ, бульвар Лесі Українки, 26, код ЄДРПОУ 37471912).
3. Копію ухвали надіслати учасникам справи.
4. Встановити Державній архітектурно-будівельній інспекції України 5-денний строк з дня завершення строку дії карантину, встановленого постановою Кабінету Міністрів України "Про запобігання поширенню на території України коронавірусу СОVID-19" від 11.03.2020 р. № 211, для подання відзиву на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам ст. 162 КАС України, і всіх письмових та електронних доказів (які можливо доставити до суду), висновків експертів і заяв свідків, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення проти позову, якщо такі докази не надані позивачем, а також документів, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.
5. Попередити Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, що неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову (ч. 4 ст. 159 КАС України).
6. Роз'яснити сторонам, що інформацію у справі, що розглядається, можна отримати в мережі Інтернет на офіційному веб-порталі судової влади України на веб-сторінці http://court.gov.ua/fair/sud1870/.
7. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя С.М. Глазько