Ухвала від 13.05.2020 по справі 460/2646/19

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

13 травня 2020 року м. Рівне №460/2646/19

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Махаринець Д.Є., по адміністративній справі за позовом

Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1

до Головного управління ДПС у Рівненській області

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинення певних дій,

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся 08 жовтня 2019 року до суду з позовом до Головного управління ДПС у Рівненській області та Державної фіскальної служби України, в якому просить наступне:

1. Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку з коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації Головного управління Державної фіскальної служби України у Рівненській області від 19 березня 2019 року №1112152/2542212255 про відмову у реєстрації податкової накладної від 20 листопада 2018 року №16 в Єдиному реєстрі податкових накладних, поданої фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 27 листопада 2018 року.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань розгляду скарг Державної фіскальної служби України від 08 квітня 2019 року №20268/2542212255/2 про залишення скарги фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 від 19 березня 2019 року на рішення Комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку з коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації Головного управління Державної фіскальної служби України у Рівненській області від 19 березня 2019 року №1112152/2542212255 про відмову у реєстрації податкової накладної від 20 листопада 2018 року №16 в Єдиному реєстрі податкових накладних, поданої фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 27 листопада 2018 року без задоволення, а назване рішення без змін.

3. Зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 20 листопада 2018 року №16, подану фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 .

З позовної заяви слідує, що позивач звернувся до суду з основною метою зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 20 листопада 2018 року №16. Саме рішення Комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку з коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації Головного управління Державної фіскальної служби України у Рівненській області від 19 березня 2019 року №1112152/2542212255 про відмову у реєстрації податкової накладної від 20 листопада 2018 року №16 в Єдиному реєстрі податкових накладних, по суті призвело до порушення інтересів позивача і неможливості реєстрації податкової накладної у Єдиному реєстрі.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

При цьому, рішення Комісії з питань розгляду скарг Державної фіскальної служби України від 08 квітня 2019 року №20268/2542212255/2 є наслідком досудового вирішення спору, метою якого було скасування рішення регіональної комісії.

Крім того, відповідно до пункту 56.18 ПКУ, процедура адміністративного оскарження вважається досудовим порядком вирішення спору.

Відповідно до частин 3, 4 статті 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, або законом визначена обов'язковість досудового порядку вирішення спору, то для звернення до адміністративного суду встановлюється тримісячний строк, який обчислюється з дня вручення позивачу рішення за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.

Позивач скористався своїм правом досудового вирішення спору і отримав відповідне рішення 08.04.2019. При цьому, до суду позивач звернувся лише 08.10.2019, тобто з пропуском тримісячного строку звернення.

Відповідно до ч.3 статті 123 КАС України якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.

06.04.2020 від позивача надійшло клопотання про поновлення пропущеного строку звернення з адміністративним позовом до адміністративного суду, у якому позивач зазначає причиною пропуску строку звернення до суду тим, що йому було надано невірні дані при зверненні на гарячу лінію ДФС України. Зокрема, посилається на пункт 56.18 Податкового Кодексу України, згідно якого строк позовної давності щодо оскарження рішення контролюючого органу становить 1095 днів із дня отримання такого рішення, незалежно від того, чи скористалася особа своїм правом на досудове розв'язання спору шляхом застосування процедури адміністративного оскарження.

На думку суду, вказані причини для пропуску строку звернення до суду не можуть бути визнаними поважними. Крім того, строк оскарження рішення контролюючого органу у 1095 днів стосується лише випадків нарахування грошових сум.

Також суд зауважує, що жодних доказів звернення на гарячу лінію чи отримання певної інформації за запитом суду не надав.

За вказаних обставин суд дійшов висновку, що позивачем було пропущено строк звернення до суду з адміністративним позовом, а підстав для визнання причин пропуску поважними судом не встановлено, отже позовну заяву слід залишити без розгляду.

Керуючись статтями 181, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Позовну заяву фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Рівненській області (вул. Відінська, 12, м. Рівне, 33023; код ЄДРПОУ 39394217) та Державної фіскальної служби України (Львівська площа,8, м.Київ-53, 04655; код ЄДРПОУ 39292197) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинення певних дій, залишити без розгляду.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала окремо не оскаржується. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя Махаринець Д.Є.