14 травня 2020 року м. ПолтаваСправа №440/910/20
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Кукоби О.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
1. Короткий зміст позовних вимог.
ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (надалі - відповідач, ГУПФ України в Полтавській області), у якому просив:
визнати протиправними дії ГУПФ України в Полтавській області щодо відмови у проведенні перерахунку його пенсії з 1.03.2018;
зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на умовах, у порядку та розмірі 70% грошового забезпечення, на підставі довідки військової прокуратури Центрального регіону України від 26.07.2019 №18/8ПФ-19, виданої відповідно до постанови КМУ від 30.07.2017 №704, починаючи з 1.03.2018, без обмеження її максимальним розміром.
Позовні вимоги обґрунтував посиланням на те, що пенсійний орган безпідставно відмовив у проведенні перерахунку його пенсії на підставі довідки військової прокуратури Центрального регіону України від 26.07.2019 №18/8ПФ-19, виданої відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.07.2017 №704, чим порушив право позивача на належний соціальний захист.
2. Позиція відповідача.
Відповідач позов не визнав, у наданому до суду відзиві представник відповідача просив у задоволенні позовних вимог відмовити посилаючись на їх необґрунтованість та безпідставність /а.с. 55-57/. Свою позицію мотивував посиланням на відсутність правових підстав для проведення перерахунку пенсії позивача на підставі наданої ним довідки про розмір грошового забезпечення, оскільки у спірних відносинах не дотримані вимоги Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.08 №45.
3. Процесуальні дії у справі.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 1.04.2020 відкрито провадження у справі за даним позовом, розгляд справи вирішено здійснити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників (у письмовому провадженні).
За приписами пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.
Відповідно до частини другої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
ОСОБА_1 у період з 1.08.1989 по 14.08.2012 проходив військову службу на офіцерських посадах у Збройних Силах та, одночасно, з 21.11.2001 був відряджений Міноборони до Генеральної прокуратури України та проходив військову службу в органах військової прокуратури, зокрема у період з 29.05.2009 по 14.08.2012 на посаді військового прокурора Полтавського гарнізону Центрального регіону України, що відповідач не заперечує.
14.08.2012 позивач звільнений зі Збройних Сил України та виключений зі списків особового складу військової прокуратури Полтавського гарнізону з огляду на реорганізацію, а з 27.03.2015 повторно призваний до ЗСУ та відряджений для проходження служби на посаді військового прокурора Полтавського гарнізону Центрального регіону України, що так само не заперечувалось відповідачем.
За матеріалами пенсійної справи ОСОБА_1 суд встановив, що позивачу з 3.07.2018 призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 70% грошового забезпечення (вислуга років 27).
Зі змісту протоколу про призначення пенсії від 3.07.2018 №1601014087 суд встановив, що пенсію ОСОБА_1 обчислено з таких складових грошового забезпечення: посадовий оклад - 3393,00 грн, оклад за військове звання - 130,00 грн, надбавка за вислугу років (40%) - 1357,20 грн, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці - 15371,97 грн, загальна сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 20252,17 грн, основний розмір пенсії - 17720,65 грн /а.с. 44/.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 8.01.2019 у справі №440/4181/18, залишеним без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 23.04.2019, зобов'язано ГУПФ України у Полтавській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 6.09.2017 відповідно до довідки військової прокуратури Центрального регіону України від 12.09.2018 №18/23ПФвих-18, виданої на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657, без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум /а.с. 17-20, 21-24/.
На виконання цього рішення відповідач 16.05.2019 здійснив перерахунок пенсії позивача з урахуванням посадового окладу, визначеного постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657, що підтверджено копією протоколу про перерахунок /а.с. 46/.
17.12.2019 позивач звернувся до ГУПФ України в Полтавській області із заявою про перерахунок пенсії, у якій просив провести перерахунок його пенсії з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років у розмірах, вказаних у довідці військової прокуратури Центрального регіону України від 26.07.2019 за вих.№18/8ПФ-19 /а.с. 10-11, 49, 50/.
Розпорядженням ГУПФ України в Полтавській області від 26.12.2019 №1230/02.22-06 ОСОБА_1 відмовлено у проведенні перерахунку пенсії /а.с. 52-53/.
На цій підставі, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України від 9.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Закон №2262-ХІІ).
Згідно з частиною першою статті 43 Закону №2262-ХІІ пенсії, які призначаються відповідно до цього Закону особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, який одержували військовослужбовці до призову на строкову військову службу чи після звільнення з військової служби до звернення за пенсією, або до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом. При цьому середньомісячний заробіток (грошове забезпечення) для обчислення їм пенсій визначається в порядку, встановленому Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
За правилами частини вісімнадцятої цієї статті, у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
За змістом частини другої статті 51 Закону №2262-ХІІ, перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ у редакції Закону України від 6.12.2016 №1774-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (набрала чинності з 1.01.2017) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" (надалі - Постанова №657) додаток 7 до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 №505 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури" викладено у новій редакції, якою визначено Схему посадових окладів працівників місцевих прокуратур, військових прокуратур гарнізонів та прирівняних до них прокуратур.
Дана постанова набрала чинності з 6.09.2017.
Поряд з цим, частиною дванадцятою статті 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького складу органів внутрішніх справ, поліцейським та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом і які були відряджені для роботи в органах державної влади та органах місцевого самоврядування або у сформованих ними органах, на підприємствах, в установах, організаціях, вищих навчальних закладах та одержували заробітну плату в порядку і розмірах, установлених для працівників цих органів та організацій, пенсії обчислюються виходячи з посадового окладу, встановленого за аналогічною посадою відповідно для осіб офіцерського складу, прапорщиків і мічманів, військовослужбовців надстрокової служби та військової служби за контрактом, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, поліцейських та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Так, рішенням Уряду передбачено набрання чинності з 1 березня 2018 року постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (надалі - Постанова №704), якою визначено розміри та порядок обчислення і виплати грошового забезпечення окремим категоріям військовослужбовців.
Пунктом 2 Постанови №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Водночас Кабінетом Міністрів України 21.02.2018 прийнято постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (надалі - Постанова №103), відповідно до пункту 1 якої постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. N 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Відповідно до пункту 2 Постанови №103 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р.
Крім того, цією постановою внесені зміни до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (надалі - Порядок №45), пунктом 1 якого передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 2 Порядку №45 визначено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію, зокрема, Міноборони.
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
За приписами пункту 3 Порядку №45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
При цьому, абзацом дев'ятим пункту 3 Порядку №45 у редакції, чинній на момент складення довідки від 26.07.2019, було визначено, що особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих зазначеними органами, установами, організаціями і підприємствами.
Разом з цим, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №784 "Про внесення змін до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яка набула чинності з 28.08.2019, в абзаці дев'ятому пункту 3 Порядку №45 слова "зазначеними органами, установами, організаціями і підприємствами" замінено словами "державними органами, згідно з наказами яких особи відряджалися для виконання службових обов'язків".
Згідно з частинами першою, другою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
А відповідно до частини другої статті 73 названого Кодексу, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Суд враховує, що звертаючись до пенсійного органу із заявою від 17.12.2019 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 наполягав на обчисленні його пенсійної виплати з урахуванням окладу за військовим званням "підполковник юстиції" та надбавки за вислугу років, визначених Постановою КМУ від 30.07.2017 №704, а тому посилання відповідача на те, що спірні відносини урегульовані Постановою КМУ від 30.08.2017 №657 суд визнає безпідставними.
Так, проведення перерахунку пенсії позивача з урахуванням посадового окладу, визначеного Постановою КМУ від 30.08.2017 №657, було предметом спору у справі №440/4181/18.
Натомість, у цій справі предметом спору є обчислення пенсійної виплати ОСОБА_1 з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років відповідної категорії військовослужбовців.
Пенсія за вислугу років позивачу з 3.07.2018 призначена відповідно до норм Закону №2262-ХІІ як військовослужбовцю, а не згідно норм Закону України "Про прокуратуру", з урахуванням чого при обчисленні пенсії ОСОБА_1 із зазначеної дати мають враховуватись згадані вище складові грошового забезпечення у розмірі, визначеному Постановою КМУ від 30.07.2017 №704.
Разом з цим, суд звертає увагу на те, що на момент звернення позивача до пенсійного органу із заявою про проведення перерахунку (17.12.2019) чинною редакцією Порядку №45 (абзацом дев'ятим пункту 3) було передбачено, що перерахунок пенсій відрядженим особам проводиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих державними органами, згідно з наказами яких особи відряджалися для виконання службових обов'язків.
А оскільки позивач відряджений для проходження служби до органів військової прокуратури Полтавським ОВК, то довідка для проведення перерахунку його пенсії мала бути складена саме військкоматом, а не військовою прокуратурою.
На цій підставі, суд зауважує, що видана військовою прокуратурою Центрального регіону України довідка від 26.07.2019 вих.№18/8ПФ-19 не є належно складеним документом, на підставі якого може бути здійснений перерахунок пенсії позивача в частині визначення розміру окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, адже особою, уповноваженою на складення такої довідки є Полтавський ОВК.
Стосовно посилань позивача на те, що положення Порядку №45 не поширюються на Генеральну прокуратуру України, суд зауважує, що органом, уповноваженим на складення довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій військовослужбовцям з урахуванням розмірів окремих складових грошового забезпечення, визначених Постановою КМУ від 30.07.2017 №704, у спірних відносинах на момент їх виникнення є Полтавський ОВК, а не Генеральна прокуратура України чи військова прокуратура Центрального регіону України.
У матеріалах справи відсутні докази, що свідчили б про складення Полтавським ОВК довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку його пенсії з урахуванням Постанови КМУ від 30.07.2017 №704.
Також суд зауважує, що у спірних відносинах відсутні підстави для перерахунку пенсії позивача з 1.03.2018, адже як підтверджено копією протоколу від 3.07.2018 №03-48/630 пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІІ ОСОБА_1 призначено з 3.07.2018 /а.с. 44/. Залученою до матеріалів справи довідкою ГУПФ України в Полтавській області від 8.05.2020 вих.№1601014087 підтверджено, що до 3.07.2018 позивач перебував на обліку в УПФ України Шевченківського району в м. Полтаві та отримував пенсію згідно Закону України "Про прокуратуру" /а.с. 74/.
За таких обставин, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.
Згідно з частиною першою статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
З огляду на ухвалення судом рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, за відсутності доказів понесення судових витрат відповідачем, підстав для їх розподілу немає.
Керуючись статтями 2, 3, 6-10, 72-77, 90, 241-246, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, Полтавський окружний адміністративний суд
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається до Другого апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів після складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
За змістом пункту 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України, у редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" від 30.03.2020 №540-ІХ, під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строк, визначений статтею 295 цього Кодексу, продовжується на строк дії такого карантину.
Суддя О.О. Кукоба