Справа № 420/3956/20
14 травня 2020 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Катаєвої Е.В., розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Президента України Зеленського Володимира Олександровича, Офісу Президента України, треті особи без самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача: голова Одеської обласної державної адміністрації Куций Максим Васильович, Одеська обласна державна адміністрація, голова Одеської обласної ради Паращенко Сергій Володимирович, Одеська обласна рада, голова Лиманської районної державної адміністрації Одеської області Приймак Василь Михайлович, Лиманська районна державна адміністрація Одеської області, голова Лиманської районної ради Одеської області Тефтул Геннадій Олександрович, Лиманська районна рада, виконуюча обов'язки голови Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області Чеботарьова Ольга Миколаївна, Трояндівська сільська рада Лиманського району Одеської області, Фермерське господарство «Назари», ОСОБА_2 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-
12.05.2020 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Президента України Зеленського Володимира Олександровича, Офісу Президента України, треті особи без самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача: голова Одеської обласної державної адміністрації Куций Максим Васильович, Одеська обласна державна адміністрація, голова Одеської обласної ради Паращенко Сергій Володимирович, Одеська обласна рада, голова Лиманської районної державної адміністрації Одеської області Приймак Василь Михайлович, Лиманська районна державна адміністрація Одеської області, голова Лиманської районної ради Одеської області Тефтул Геннадій Олександрович, Лиманська районна рада, виконуюча обов'язки голови Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області Чеботарьова Ольга Миколаївна, Трояндівська сільська рада Лиманського району Одеської області, Фермерське господарство «Назари», ОСОБА_2 , в якому позивач просить:
визнати протиправною бездіяльність шостого Президента України - Зеленського Володимира Олександровича щодо відсутності контролю з протиправної бездіяльності ОСОБА_3 - голови Одеської обласної Державної адміністрації. ОСОБА_4 - голови Одеської обласної ради щодо відсутності контролю у протиправній бездіяльності ОСОБА_5 - голови Лиманської районної Державної адміністрації Одеської області, ОСОБА_6 - голови Лиманської районної ради Одеської області з відсутності контролю за наявної протиправної бездіяльності ОСОБА_7 , виконуючої з 19 лютого 2019 року повноваження сільського голови Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області, в частині порушення Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», зокрема, ненадання у встановлений п'ятнадцятиденний строк (після припинення 13.02.2019 року повноважень Пилипчука ОСОБА_8 . - як голови Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області) до Верховної Ради України клопотання про призначення позачергових виборів голови Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області;
зобов'язати Офіс Президента України здійснити організаційні заходи щодо зобов'язання Одеську обласну Державну адміністрацію, Лиманську районну державну адміністрацію Одеської області, Одеську обласну раду, Лиманську районну раду Одеської області, Трояндівську сільську раду Лиманського району Одеської області - здійснити організаційні заходи щодо надання (після припинення 13.02.2019року повноважень Пилипчука І.В. - як голови Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області) до Верховної Ради України клопотання про призначення позачергових виборів голови Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області.
Відповідно до протоколу автоматичного розподілу судової справи між суддями від 12.05.2020 року справу передано на розгляд судді Одеського окружного адміністративного суду Катаєвій Е.В.
Вивчивши адміністративний позов суд дійшов висновку про наявність підстав для передачі адміністративної справи до іншого адміністративного суду.
Судова юрисдикція - це інститут права, який покликаний розмежувати між собою компетенцію як різних видів судочинства, якими є цивільне, кримінальне, господарське та адміністративне, так і ланок судової системи.
Дана справа є справою адміністративною юрисдикції.
Згідно з п.1,2,7 ч.1 ст.4 КАС України адміністративна справа - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір. Публічно-правовий спір - спір, у якому, зокрема, хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій. Суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Статтею 125 Конституції України встановлено, що судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом.
Одним із принципів побудови системи судоустрою є інстанційність.
Суди першої інстанції мають розглядати адміністративні справи по суті в повному обсязі.
Інстаційна юрисдикція визначена ст.22 КАС України.
Частиною 4 ст.22 встановлено, що Верховному Суду як суду першої інстанції підсудні справи, зокрема щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності Президента України.
Позивач пред'явив позовні вимоги до Президента України Зеленського В.О. щодо відсутності контролю з протиправної бездіяльності відповідачів в частині порушення Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», зокрема, ненадання у встановлений строк до Верховної Ради України клопотання про призначення позачергових виборів голови Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області.
Таким чином, вказана позовна заява не підсудна окружному адміністративному суду.
Стаття 29 КАС України в редакції, яка діє з 15.12.2017 року, встановлює правила передачі адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого, але не містить положень щодо передачі справ поданих з порушенням правил інстаційної підсудності. Проте суд вважає необхідним застосувати вказану норму КАС України, оскільки відповідно до ст.318 КАС України рішення суду підлягає скасуванню з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю, якщо рішення прийнято судом з порушенням правил юрисдикції (підсудності), визначених ст.ст.20,22,25-28 цього Кодексу.
Таким чином, вважає необхідним передати справу до Верховного Суду, оскільки Одеський окружний адміністративний суд не є компетентним судом щодо розгляду даної справи.
Статтею 29 КАС України встановлено, що питання про передачу адміністративної справи розглядається судом, зокрема, у порядку письмового провадження. Питання про передачу адміністративної справи суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.
Передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Керуючись ст. ст. 26, 29, 30, 248 КАС України, суд,-
Адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Президента України Зеленського Володимира Олександровича, Офісу Президента України, треті особи без самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача: голова Одеської обласної державної адміністрації Куций Максим Васильович, Одеська обласна державна адміністрація, голова Одеської обласної ради Паращенко Сергій Володимирович, Одеська обласна рада, голова Лиманської районної державної адміністрації Одеської області Приймак Василь Михайлович, Лиманська районна державна адміністрація Одеської області, голова Лиманської районної ради Одеської області Тефтул Геннадій Олександрович, Лиманська районна рада, виконуюча обов'язки голови Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області Чеботарьова Ольга Миколаївна, Трояндівська сільська рада Лиманського району Одеської області, Фермерське господарство «Назари», ОСОБА_2 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - передати на розгляд Верховному Суду, як суду першої інстанції.
Ухвала набирає законної сили у порядку ст.256 КАС України.
Ухвала може бути оскаржена в порядку та строки встановлені ст. ст. 293-295 КАС України.
Суддя Е.В. Катаєва