Справа № 420/3875/20
12 травня 2020 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Корой С.М., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до юридичного департаменту Одеської міської ради в особі управління державної реєстрації про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,-
06 травня 2020 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до юридичного департаменту Одеської міської ради в особі управління державної реєстрації, в якій позивачі просять суд:
1) визнати протиправним рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень № 51816890 30.03.2020 року, винесене державним реєстратором прав на нерухоме майно управління державної реєстрації Юридичного департаменту Одеської міської ради Єременко Івана Миколайовича.
2) зобов'язати Юридичний департамент Одеської міської ради (код ЄДРПОУ 26302537) в особі управління державної реєстрації вчинити дії щодо державної реєстрації права власності:
за ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) - 4/6 частки житлового будинку загальною площею 685,4 кв.м., житловою площею 316,4 кв.м., що розташований за адресою: АДРЕСА_1 ;
за ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_2 ) - 1/6 частки житлового будинку загальною площею 685,4 кв.м., житловою площею 316,4 кв.м., що розташований за адресою: АДРЕСА_1 .
Ознайомившись зі змістом адміністративного позову, суддя дійшов висновку, що він не відповідає вимогам ст.160, ст.161 КАС України.
Суд зазначає, що відповідно до п.9 ч.1 ст.4 КАС України відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Частиною 3 статті 46 КАС України визначено, що відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Згідно п.7 ч.1 ст. 4 КАС України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Згідно з приписами п.2 ч.5 ст.160 КАС України в позовній заяві зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
Частиною 1 статті 55 КАС України визначено, що сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.
Відповідно до ч.4 ст.55 КАС України юридична особа, суб'єкт владних повноважень, який не є юридичною особою, бере участь у справі через свого керівника або члена виконавчого органу, уповноваженого діяти від її (його) імені відповідно до закону, статуту, положення (самопредставництво юридичної особи), або через представника.
У якості відповідача по справі у позовній заяві позивач вказує Юридичний департамент Одеської міської ради в особі управління державної реєстрації з кодом ЄДРПОУ « 26302537».
При цьому, згідно інформації, яка міститься в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, вірним найменуванням юридичної особи з кодом ЄДРПОУ « 26302537» є - «ЮРИДИЧНИЙ ДЕПАРТАМЕНТ ОДЕСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ».
Отже, позивачу необхідно визначитись із відповідачем у справі та надати до суду відповідні уточнення до позову.
Згідно ч. 1 ст.169 КАС суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Згідно ч.2 ст.169 КАС України, в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Виявлені недоліки повинні бути усунені, шляхом надання до суду (з копією для відповідача):
- уточненої позовної заяви з урахуванням вищевикладеного судом.
Керуючись ст.ст.160, 161, 169 КАС України, суддя, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до юридичного департаменту Одеської міської ради в особі управління державної реєстрації про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Встановити позивачам 10-денний строк для усунення недоліків позовної заяви, який обчислюється з дня наступного за закінченням строку дії карантину, пов'язаного із запобіганням поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
Копію цієї ухвали надіслати позивачам.
У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде повернута заявнику.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя С.М. Корой