номер провадження ЗД/380/21/20
про вжиття заходів забезпечення позову
14 травня 2020 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кравціва О.Р. розглянув у порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про забезпечення позову до подання позовної заяви, -
До Львівського окружного адміністративного суду звернулися ОСОБА_1 , ОСОБА_2 через представника Жиравецького Тараса Михайловича, із заявою про забезпечення позову до подання позовної заяви, зазначивши відповідачем Головне управління Держгеокадастру у Львівській області. У вказаній заяві викладене прохання до суду про вжиття заходів забезпечення позову шляхом заборони Головному управлінню Держгеокадастру у Львівській області та його структурним підрозділам вчиняти будь-які дії та приймати будь-які рішення в тому числі, але не виключно, про встановлення і зміну меж адміністративно-територіальної одиниці селища Шкло Яворівського району Львівської області, прийняття рішення і внесення запису про державну реєстрацію зміни меж селища Шкло Яворівського району Львівської області, внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру про зміну меж смт. Шкло Яворівського району Львівської області (АС ДЗК), прийняття рішень про надання дозволів та затвердження документації із землеустрою щодо відведення земельних ділянок, надання дозволів на розроблення будь-якого виду документації із землеустрою та її затвердження, проведеня інвентаризації земель, прийняття рішення про поділ чи об'єднання земельних ділянок, внесення до переліку земельних ділянок державної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами, прийняття рішень щодо викупу або передачі в оренду земельних ділянок за результатами земельних торгів, прийняття рішень щодо передачі в оренду, емфітевзис, володіння або користування, укладення договорів купівлі-продажу та/або оренди чи емфітевзису щодо земельних ділянок з кадастровими номерами №4625856500:02:000:0151 4625856500:02:000:0152, до набрання законної сили судовим рішенням у цій справі.
В обґрунтування цієї заяви повідомлено, що у заявників є реальні побоювання та очікування того, що Головним управління Держгеокадастру у Львівській області чи його структурними підрозділами буде прийнято рішення про включення земельних ділянок за кадастровими номерами №4625856500:02:000:0151 4625856500:02:000:0152 до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, що матиме за собою наслідком той факт, що такі не зможуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів, що унеможливить ефективний захист прав заявників на безоплатну приватизацію таких земельних ділянок, щодо яких у Позивачів наявне право очікування, оскільки навіть у випадку скасування рішень про відмову у затвердженні проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та наданні цих земельних ділянок у власність, реальне виконання рішення буде неможливим в силу положень ч. 3 ст. 136 Земельного кодексу України.
Розглядаючи заяву про забезпечення позову суд керується таким.
Завданням адміністративного судочинства України відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Питанням забезпечення позову присвячено главу 10 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України).
Відповідно до ч. 1 ст. 150 КАС України, суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
За правилами ч. 1 ст. 154 КАС України заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
Забезпечення позову згідно з ч. 2 ст. 150 КАС України допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:
1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або
2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Відповідно до ст. 151 КАС України адміністративний позов може бути забезпечено:
1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта;
2) забороною відповідачу вчиняти певні дії;
3) встановленням обов'язку відповідача вчинити певні дії;
4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору;
5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
У ч. 2 ст. 151 КАС України передбачено, що суд може застосувати кілька заходів забезпечення позову. Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.
З матеріалів цієї заяви та доданих до неї документів судом з'ясовано, що на підставі наказів Головного управління Держгеокадастру у Львівській області №13-3230/16- 20-СГ і №13-3228/16-20-СГ від 06.03.2020 ОСОБА_1 та ОСОБА_2 надано дозволи на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність розташованих на території Шклівської селищної ради Яворівського району (за межами населеного пункту) орієнтовною площею 0,7500 га та 0,5000 га. Надалі заявниками розроблено проекти землеустрою.
19.03.2020 здійснено державну реєстрацію земельних ділянок з кадастровим номером №4625856500:02:000:0151 та кадастровим номером 4625856500:02:000:0152.
З метою безоплатної приватизації земельних ділянок заявниками подані клопотання про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та надання їх у власність.
Головним управлінням Держгеокадастру у Львівській області у відповідь на клопотання Позивачів прийнято:
- наказ №13-5407/16-20-СГ від 22.04.2020 року «Про відмову у затвердженні документації із землеустрою та наданні у власність земельної ділянки», яким ОСОБА_1 відмовлено у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розташованої на території Шклівської селищної ради Яворівського району розмір земельної ділянки 0,7500 га, кадастровий номер №4625856500:02:000:0151, із цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства та наданні цієї земельної ділянки у власність;
- наказ №13-5409/16-20-СГ від 22.04.2020 року «Про відмову у затвердженні документації із землеустрою та наданні у власність земельної ділянки», яким ОСОБА_2 відмовлено у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розташованої на території Шклівської селищної ради Яворівського району розмір земельної ділянки 0,5000 га, кадастровий номер №4625856500:02:000:0152, із цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства та наданні цієї земельної ділянки у власність.
Вказані накази мотивовані рішенням Яворівської районної ради від 05.03.2020 №613, яким затверджено проект землеустрою щодо зміни та встановлення межі селища Шкло на території Шклівської селищної ради і земельні ділянки заявників включені в межі населеного пункту. Розпорядження землями комунальної власності не відноситься до повноважень Головного управління Держгеокадастру у Львівській області.
Заявники ствердили про протиправність відповідних відмов, а процес встановлення (зміни) меж населеного пункту є незавершеним. Також станом на сьогодні, земельна ділянка перебуває в розпорядженні Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, оскільки на виконання ст. 46 Закону України «Про землеустрій», ч. 4 ст. 173 Земельного кодексу України відомості про встановлення (зміну) меж селища Шкло, Шклівська селищна рада Яворівського району Львівської області не внесені до Державного земельного кадастру. Створені для заявників проекти відповідають земельному законодавству та прийнятим відповідно до нього нормативно-правовим актам. Відтак, при відсутності зауважень екстериторіального погодження проектів землеустрою заперечень чи підстав для відмови у Головного управління Держгеокадастру у Львівській області не могло бути. Повідомлено, що заявники формують матеріали для звернення до суду із позовними вимогами про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії. Оскарження згаданих вище наказів становитиме предмет майбутнього позову.
З огляду на викладене, усі доводи що стосуються протиправності відповідних рішень Головного управління Держгеокадастру у Львівській області щодо протиправності наказів про відмову у затвердженні документації із землеустрою та наданні у власність земельних ділянок, а також підстав таких відмов не підлягають дослідженню судом, оскільки становитимуть предмет майбутнього позову.
Згідно з п. 17 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 06.03.2008 №2, застосування судом таких заходів забезпечення, які за змістом є ухваленням рішення без розгляду справи по суті, не відповідає меті застосування правового інституту забезпечення позову. Забезпеченням позову у такий спосіб суди виходять за межі підстав забезпечення позову, що є неприпустимим.
При цьому заявники покликаються на те, що станом на момент прийняття Головним управлінням Держгеокадастру у Львівській області наказів про відмову у затвердженні документації із землеустрою та наданні у власність земельних ділянок та станом на момент звернення заявників із відповідними клопотаннями про затвердження таких проектів, межі населеного пункту селища Шкло не були встановлені, затверджені, а тому відповідні ділянки не знаходилася в межах населеного пункту, оскільки саме по собі прийняття рішення про затвердження проекту землеустрою щодо зміни меж адміністративно-територіальної одиниці не тягне автоматичну зміну меж. Оскільки для зміни таких меж необхідним є встановлення (винесення) меж території населеного пункту в натуру (на місцевість), закріплення меж території межовими знаками та внесення відомостей про земельну ділянку до державного земельного кадастру (АС ДЗК), що не було зроблено на момент прийняття рішень.
Також 27.04.2020 Рішенням державного кадастрового реєстратора Дергеокадастру №РВ-4601491822020 Шклівській селищній рада відмовлено у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру у зв'язку із невідповідністю встановленим вимогам, які зазначені у протоколі перевірки електронного документа. У результаті усунення недоліків Шклівською селищною радою та проведення подальшої державної реєстрації проекту землеустрою щодо зміни меж селища Шкло Яворівського району Львівської області, земельні ділянки, які зареєстровані за заявами Позивачів можуть будуть включені до меж населеного пункту: селища Шкло і у відповідності до вимог ЗК України розпорядником таких земель буде Шклівська селищна рада Яворівського району Львівської області.
Прийняття в майбутньому рішення Головним управлінням Держгеокадастру у Львівській області та державної реєстрації такого проекту землеустрою щодо внесення відомостей (змін до них), земельні ділянки, у зв'язку зі зміною меж населеного пункту, будуть передані в розпорядження Шклівської селищної ради Яворівського району Львівської області, матиме наслідком зміну суб'єкта до компетенції якого віднесено вирішення питання щодо затвердження проекту землеустрою та передачу такої ділянки у власність.
Вказане матиме наслідком анулювання повністю процедури, яку вже пройшли заявники, бажаючи отримати безоплатно у власність вказані земельні ділянки, повторне понесення значних майнових видатків, оскільки проекти землеустрою вже розроблено, а тим більше, передачу відповідних земельних ділянок третім особам, оскільки такі вже відноситимуться до Шклівської селищної ради. Вказане значною мірою порушуватиме права заявників.
Суд вважає такі покликання заявників як на підставу для забезпечення позову обґрунтованими, а також констатує дійсну наявність обґрунтованих побоювань порушень їхніх прав.
Суд також зважає на те, що у заявників, які одержали дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, зареєстрували такі земельні ділянки на підставі розроблених проектів та звернулися із клопотаннями про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та надання їх у власність, виникли правомірні очікування щодо можливості безоплатної приватизації таких земельних ділянок, оскільки з позиції заявників згідно з поданими документами у Головного управління Держгеокадастру у Львівській області на момент звернення були відсутні підстави для відмови у затвердженні таких проектів землеустрою та надання земельних ділянок у власність.
При цьому суд звертає увагу заявників на те, що зі змісту цієї заяви не з'ясовано жодних покликань чи зауважень щодо встановлення і зміни меж адміністративно-територіальної одиниці селища Шкло Яворівського району Львівської області, а тому забезпечення позову способами, які стосуються заборони Головному управлінню Держгеокадастру у Львівській області та його структурним підрозділам вчиняти будь-які дії та приймати будь-які рішення в тому числі, але не виключно, про встановлення і зміну меж адміністративно-територіальної одиниці селища Шкло Яворівського району Львівської області не підлягає задоволенню.
Водночас зі змісту кадастрових планів земельних ділянок, долучених до цієї заяви з'ясовано, що земельні ділянки стосовно яких виникли спірні правовідносини, в частині меж співвідносяться із землями Шклівської селищної ради, а тому обґрунтованими є покликання заявників щодо наявності підстав для забезпечення позову шляхом заборони Головному управлінню Держгеокадастру у Львівській області та його структурним підрозділам вчиняти будь-які дії та приймати будь-які рішення щодо внесення запису до Державного земельного кадастру про зміну меж смт. Шкло Яворівського району Львівської області (АС ДЗК) щодо земельних ділянок з кадастровими номерами №4625856500:02:000:0151, №4625856500:02:000:0152.
Оскільки забезпечення позову є складовою комплексу заходів, спрямованих на охорону публічно-правового та матеріально-правового інтересу заявників, суд вважає, що без вжиття заходів забезпечення позову не можливо захистити права, свободи та інтереси позивачів, так як вчинення інших дій відповідачем щодо спірних земельних ділянок, на які претендували заявники, може призвести до значної шкоди їх інтересам та негативних наслідків у вигляді передачі таких земельних ділянок іншим суб'єктам до вирішення даних спірних правовідносин судом.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про часткову обґрунтованість доводів заявників, а тому відповідна заява підлягає задоволенню частково.
Керуючись ст.ст. 2, 150-154, 156, 243, 248, 256, 294-295, п.п. 15.5 п. 15 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суд -
1. Заяву про забезпечення позову задовольнити частково.
2. Заборонити Головному управлінню Держгеокадастру у Львівській області та його структурним підрозділам вчиняти будь-які дії та приймати будь-які рішення стосовно земельних ділянок з кадастровими номерами №4625856500:02:000:0151, №4625856500:02:000:0152, зокрема, надання дозволів та затвердження документації із землеустрою щодо відведення земельних ділянок, надання дозволів на розроблення будь-якого виду документації із землеустрою та її затвердження, проведення інвентаризації земель, прийняття рішення про поділ чи об'єднання земельних ділянок, внесення до переліку земельних ділянок державної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами, прийняття рішень щодо викупу або передачі в оренду земельних ділянок за результатами земельних торгів, прийняття рішень щодо передачі в оренду, емфітевзис, володіння або користування, укладення договорів купівлі-продажу та/або оренди чи емфітевзису, а також внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру про зміну меж смт. Шкло Яворівського району Львівської області (АС ДЗК), в частині земельних ділянок з кадастровими номерами №4625856500:02:000:0151, №4625856500:02:000:0152.
3. У задоволенні інших вимог заяви відмовити.
4.Копію ухвали направити сторонам (їх представникам).
Для звернення даної ухвали до виконання стягувачами є: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ; ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ; боржником є: Головне управління Держгеокадастру у Львівській області ЄДРПОУ 39769942; м. Львів, пр. Чорновола, 4.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею (ст. 256 КАС України).
Ухвалу про забезпечення позову або про відмову у забезпеченні позову може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд у п'ятнадцятиденний строк з дати складання ухвали, з врахуванням гарантій встановлених пунктом 3 Розділу VI «Прикінцевих положень» Кодексу адміністративного судочинства України
Оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи (ст. 154 КАС України).
Суддя Кравців О.Р.