про заміну сторони виконавчого провадження
14 травня 2020 року м. Кропивницький Справа №340/2200/19
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Момонт Г.М., розглянувши у порядку письмового провадження в м. Кропивницькому заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергобуд-СПМ» про заміну сторони виконавчого провадження в адміністративній справі
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергобуд-СПМ», м. Кропивницький, вул. Валентини Терешкової, 227
до відповідача-1: Головного управління ДФС у Кіровоградській області, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 55;
відповідача-2: Державної фіскальної служби України, м. Київ, Львівська площа, 8
про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,
Товариство з обмеженою відповідальністю «Енергобуд-СПМ» звернулося з позовом до Головного управління ДФС у Кіровоградській області, Державної фіскальної служби України про:
- визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Державної фіскальної служби в Кіровоградській області №1229322/38268315 від 19.07.2019 року про відмову у реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної №4 від 27.06.2019 року на суму 166 020,62 грн., в тому числі ПДВ 27 670,10 грн.;
- зобов'язання Державної фіскальної служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №4 від 27.06.2019 року на суму 166 020,62 грн., в тому числі ПДВ 27 670,10 грн.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 06.12.2019 р. адміністративний позов задоволено в повному обсязі; визнано протиправним та скасовано рішення комісії Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №1229322/38268315 від 19 липня 2019 року, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної №4 від 27 червня 2019 року на суму 166 020,62 грн., в тому числі ПДВ 27 670,10 грн. в Єдиному реєстрі податкових накладних; зобов'язано Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну №4 від 27 червня 2019 року на суму 166 020,62 грн., в тому числі ПДВ 27 670,10 грн., складену Товариством з обмеженою відповідальністю «Енергобуд-СПМ», в Єдиному реєстрі податкових накладних днем її подання - 01 липня 2019 року (а.с.192-196).
05.05.2020 р. до суду надійшла заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергобуд-СПМ» про заміну сторони виконавчого провадження - боржника Державної фіскальної служби України на його правонаступника -Державної податкову служби України (а.с.204-205).
Ухвалою від 06.05.2020 р. призначено до розгляду в судовому засіданні заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергобуд-СПМ» про заміну сторони виконавчого провадження (а.с.220).
Належним чином повідомлені учасники справи в судове засідання не з'явилися (а.с.227-229).
Згідно з ч.2 ст.379 КАС України суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
З огляду на неявку в судове засідання всіх учасників справи, відповідно до ч.4 ст.229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося, а розгляд справи згідно з ч.9 ст.205 КАС України проведено в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч.1 ст.379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Аналогічна норма визначена ч.5 ст.15 Закону України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 р. №1404-VIII відповідно до якої у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником.
Із системного аналізу зазначених норм встановлено, що заміна сторони виконавчого провадження пов'язується не з припиненням, а вибуттям такої сторони, тобто неможливості здійснювати права та виконувати обов'язки визначені Законом України «Про виконавче провадження».
Згідно з ч.2 ст.15 Закону України «Про виконавче провадження» боржником є визначена виконавчим документом фізична або юридична особа, держава, на яких покладається обов'язок щодо виконання рішення.
Таким чином, зважаючи на приписи ч.2 ст.15 Закону України «Про виконавче провадження» одним із обов'язків боржника є виконання судового рішення.
Відповідно до абз.3 ч.2 ст.81 Цивільного кодексу України юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування.
За приписами абз.2 ч.3 ст.81 Цивільного кодексу України Порядок утворення та правовий статус юридичних осіб публічного права встановлюються Конституцією України та законом.
В силу ч.ч.1, 5 ст.104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.
Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Відповідно до ч.7 ст.4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 р. №755-IV (далі за текстом - Закон №755) у разі поділу юридичних осіб здійснюється державна реєстрація новоутворених юридичних осіб та державна реєстрація припинення юридичної особи, що припиняється у результаті поділу. Поділ вважається завершеним з дати державної реєстрації припинення юридичної особи, що припиняється у результаті поділу.
Згідно з п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 р. №1200 «Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України» (далі за текстом - Постанова №1200) утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу шляхом поділу.
З огляду на абз.4 п.2 Постанови №1200 Державна податкова служба та Державна митна служба є правонаступниками майна, прав та обов'язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності.
Відповідно до абз.6 п.2 Постанови №1200 Державна фіскальна служба продовжує здійснювати повноваження та виконувати функції у сфері реалізації державної податкової політики, державної політики у сфері державної митної справи, державної політики з адміністрування єдиного внеску, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску до завершення здійснення заходів з утворення Державної податкової служби, Державної митної служби та центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов'язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об'єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань встановлено, що Державна фіскальна служба України з 17.05.2019 р. перебуває в стані припинення (а.с.230-232).
Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 17.05.2019 р. зареєстровано як юридичну особу Державну податкову службу України (а.с.233-236).
Розпорядженням Кабінету Міністрів від 21.08.2019 р. №682-р погоджено пропозицію Міністерства фінансів щодо можливості забезпечення здійснення Державною податковою службою покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 р. №227 «Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України» функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на Державну податкову службу.
На підставі зазначеного розпорядження, головою ДПС України видано наказ №36 від 28.08.2019 р. «Про початок діяльності Державної податкової служби України».
Суд зауважує, що інститут правонаступництва органів державної влади (юридичних осіб публічного права) відмінний від інституту правонаступництва юридичних осіб приватного права, оскільки є більш ширшим за змістом, включаючи в себе: правонаступництво в завданнях, функціях та повноваженнях як складових категорії компетенції органу виконавчої влади, а також щодо конкретних управлінських (організаційних) прав та обов'язків, які складають зміст відповідних правовідносин, тобто публічне правонаступництво за якого відбувається перехід владних прав та функції органу, що реорганізовується до органу, що створюється та правонаступництво в майнових приватних правовідносинах, у яких орган влади виступає як юридична особа приватного права.
Таким чином, у випадку публічного правонаступництва перехід таких прав та обов'язків оформлюється нормативним актом, тоді як правонаступництво в майнових приватних правовідносинах здійснюється на підставі передавального акту (ч.2 ст.107 Цивільного кодексу України). При цьому юридична особа є припиненою з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що з 29.08.2019 р. діяльність та адміністративна компетенція Державної фіскальної служби України як суб'єкта владних повноважень припинилася, а його функції і зобов'язання у публічно-правових відносинах перейшли до іншого органу державної влади - Державної податкової служби України.
Зважаючи на викладене та беручи до уваги вибуття сторони виконавчого провадження - боржника Державної фіскальної служби України у виконавчому провадженні щодо виконання виконавчого листа виданого 22.04.2020 р. Кіровоградським окружним адміністративним судом у справі №340/2200/19, суд дійшов висновку щодо необхідності допустити заміну сторони виконавчого провадження - боржника Державної фіскальної служби України його правонаступником Державною податковою службою України.
Керуючись ст.ст.205, 229, 248, 256, 293-295, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергобуд-СПМ» про заміну сторони виконавчого провадження - задовольнити.
2. Допустити заміну сторони виконавчого провадження - боржника Державної фіскальної служби України його правонаступником Державною податковою службою України за виконавчим листом виданим 22.04.2020 р. Кіровоградським окружним адміністративним судом у справі №340/2200/19.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту підписання її суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 15-денний строк з дня складання такої ухвали.
Дата складання ухвали - 14 травня 2020 року.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Г.М. Момонт