Рішення від 13.05.2020 по справі 160/11931/19

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 травня 2020 року Справа № 160/11931/19

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, -

встановив:

І. ПРОЦЕДУРА

1. 27.11.2019 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому позивач просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо невиключення з розрахунку коефіцієнта заробітної плати при призначенні пенсії ОСОБА_1 періоду з 01.07.2000 по 30.06.2005;

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо включення до розрахунку коефіцієнта заробітної плати при здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 періоду з 01.04.2006 по 31.05.2008;

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо незарахування до страхового стажу на пільгових умовах відповідно до Списку № 1 періоду навчання ОСОБА_1 з 01.09.1975 по 27.06.1979 у Сніжнянському вечірньому гірничому технікумі;

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо нездійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта заробітної плати у розмірі 2,95671, відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність з 11.10.2017;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати період навчання ОСОБА_1 з 01.09.1975 по 27.06.1979 у Сніжнянському вечірньому гірничому технікумі до стажу підземної роботи за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок і виплату донарахованих сум пенсії ОСОБА_1 відповідно до абзацу третього частини першої статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність з 11.10.2017, із застосуванням коефіцієнта заробітної плати у розмірі 2,95671, виключивши з розрахунку коефіцієнта заробітної плати періоди з 01.07.2000 по 30.06.2005 та з 01.04.2006 по 31.05.2008.

2. Ухвалою суду від 02.12.2019 позовну заяву залишено без руху із наданням строку для усунення недоліків.

3. 21.12.2019 до канцелярії суду на виконання вимог ухвали суду позивачем надано:

- квитанцію про сплату судового збору від 19.12.2019 № 21190085 у розмірі 1 536,80 грн;

- письмове підтвердження про те, що позивачем не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав;

- клопотання про поновлення строку звернення до суду.

4. Ухвалою суду від 26.12.2019:

- клопотання ОСОБА_1 про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду задоволено, визнані поважними причини пропуску строку звернення та поновлено позивачу строк звернення до суду із цим позовом;

- прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в адміністративній справі № 160/11931/19.

5. 13.01.2020 засобами поштового зв'язку від відповідача до канцелярії суду надійшов відзив на адміністративний позов з доказом його направлення позивачу, та копії витребуваних документів.

6. 08.05.2020 від відповідача надійшли додаткові пояснення у справі з додатками.

щодо строків розгляду справи

7. Європейський суд з прав людини неодноразово зауважував, що обґрунтованість тривалості провадження завжди повинна оцінюватися в світлі обставин справи з посиланням на наступні критерії: складність справи, поведінка заявника та відповідних органів влади а також те, що було головним для заявника в спорі.

8. У рішенні ЄСПЛ у справі «Сомор'яй проти Угорщини» (заява № 60934/13) відзначає, що пенсійні спори потребують особливої ретельності.

9. Справа є важливою для позивача та вимагала особливої ретельності, чим обумовлена тривалість її розгляду.

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

10. Позивач вважає протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо нездійснення йому перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» із застосуванням індивідуального коефіцієнта заробітку у розмірі 2,95671 та неврахування до пільгового стажу періоду навчання з 01.09.1975 по 27.06.1979 у Сніжнянському вечірньому гірничому технікумі відповідно до статті 38 Закону України «Про професійно-технічну освіту».

11. Відповідно до трудової книжки та диплома від 30.06.1979 НОМЕР_1 позивач з 01.09.1975 по 27.06.1979 навчався у Сніжнянському вечірньому гірничому технікумі (м. Сніжне), отримав спеціальність «Підземна розробка вугільних родовищ» та йому присвоєно кваліфікацію гірничого техніка.

12. При цьому, вже 08.08.1979 (в межах тримісячного строку) був прийнятий гірничим майстром ділянки з повним робочим днем під землею, що підтверджується даними трудової книжки позивача.

13. Відповідач вказав, що при обчисленні пенсії застосовано заробіток за періоди роботи з 01.01.1988 по 31.12.1992 та з 01.07.2000 по 31.05.2008, період оптимізації становить з 01.04.2001 по 31.05.2004, індивідуальний коефіцієнт заробітку 2,34523.

14. Проте, відповідно до частини 1 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції, що діяла на дату призначення позивачу пенсії, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

15. За вибором особи, яка звернулася за пенсією, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключається період до 60 календарних місяців підряд за умови, що зазначений період становить не більше ніж 10 відсотків тривалості страхового стажу.

16. Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 01.07.2000 враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 01.07.2000 - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

17. Закріплена у наведеній нормі можливість оптимізації заробітку стосується призначення пенсій, і не може бути застосована при перерахунку вже призначеної пенсії.

18. Дана правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 18.07.2018 у справі № 461/4328/16-а.

19. При цьому, відповідач невірно провів оптимізацію заробітку саме при призначенні пенсії.

20. Таким чином, навіть враховуючи те, що відповідач при призначенні пенсії не врахував період навчання позивача у Сніжнянському вечірньому гірничому технікумі з 01.09.1975 по 27.06.1979 за списком № 1, ОСОБА_1 мав стаж 643 місяці.

21. Отже, відповідно до абзацу 3 частини 1 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції, що діяла на дату призначення позивачу пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, позивач мав право на виключення з розрахунку періоду 60 календарних місяців, оскільки такий не перевищує 10% страхового стажу (643 місяці).

22. Невигідними для позивача є періоди з 01.07.2000 по 30.06.2005 (шістдесят календарних місяців підряд).

23. Проте, як вказав відповідач, ним при призначенні пенсії ОСОБА_1 з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії виключено період з 01.04.2001 по 31.05.2004, що складає 38 місяців, замість визначених Законом 60 місяців.

24. В результаті невірного виключення з розрахунку заробітної плати позивача лише 38 календарних місяців, при розрахунку розміру пенсії суттєво зменшився коефіцієнт заробітної плати.

25. Відповідачем здійснюється розрахунок коефіцієнта заробітної плати з урахуванням періодів після призначення пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2006 по 31.05.2008.

26. Проте, відповідно до статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.

27. Будь-яких заяв про перерахунок пенсії з урахуванням заробітної плати за періоди страхового стажу, набутого після виходу на пенсію до органів Пенсійного фонду України ОСОБА_1 не подавав, оскільки врахування періодів після виходу позивача на пенсію призвело б до зменшення коефіцієнта заробітної плати.

28. Коефіцієнт заробітної плати при призначенні позивачу пенсії повинен був складати 2,95671.

29. Також, до 10.10.2017 діяла редакція абзацу 3 частини 2 статті 28 Закону № 1058-ІV, відповідно до якої мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

30. З 11.10.2017 діє редакція статті 28 Закону №1058-ІV згідно з внесеними змінами Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» № 2148-VІІІ.

31. Посади, на яких працював позивач, відносяться до Списку № 1.

32. Отже, на ОСОБА_1 поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 № 345-VІ, що також визнає і відповідач, проте, з наданої відповідачем інформації, положення статті 8 Закону Україна «Про підвищення престижності шахтарської праці» застосовуються з 01.12.2018.

33. Таким чином, з 11.10.2017 абзацом 3 частини 1 статті 28 Закону № 1058-ІV встановлена державна соціальна гарантія у формі мінімального розміру пенсії працівникам, зайнятим повний робочий день під землею.

34. Враховуючи наведене, обов'язок відповідача визначати мінімальний розмір пенсії позивачу у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб встановлений законом, виник з 11.10.2017, тобто з дня, з якого чинна відповідна редакція абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону № 1058-ІV, а не з 01.12.2018 року.

35. Порушення відповідачем положень статей 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відмова провести перерахунок пенсії позивача є порушенням прав позивача на справедливий розмір пенсії, оскільки коефіцієнт заробітної плати позивача було безпідставно зменшено та це призвело до зменшення пенсії.

ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА

36. Відповідач проти позову заперечив повністю, зазначив, що страховий стаж обчислюється за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку з 01.01.2004, а за період до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

37. Оскільки позивач є внутрішньо переміщеною особою, розмір його пенсії обчислений за даними електронної пенсійної справи.

38. Відповідно до статті 40 Закону № 1058-ІV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000.

39. У разі, якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.

40. За вибором особи, яка звернулася за пенсією, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключається період до 60 календарних місяців підряд за умови, що зазначений період становить не більше ніж 10 відсотків тривалості страхового стажу.

41. Станом на дату взяття на облік (01.08.2014) пенсія позивачу була обчислена виходячи з загального стажу, зарахованого по 31.07.2010, що складало 34 роки 00 місяців 29 днів, у тому числі стаж на підземних роботах - 23 роки, коефіцієнт страхового стажу з урахуванням кратності 1,35 - 0,79650 (34 роки + 23 роки = 57 років).

42. При обчисленні пенсії застосований заробіток за період роботи з 01.01.1988 по 31.12.1992 та з 01.07.2000 по 31.05.2008, який складав 2 809,37 грн (1 197,91 грн х 2,34523 - індивідуальний коефіцієнт заробітку). Період оптимізації за даними електронної пенсійної справи становив з 01.04.2001 по 31.05.2004.

43. Оскільки позивачу призначено пенсію у 2006 році, стаж та заробітну плату розраховано відповідно до статті 40 Закону Закону № 1058-ІV, у редакції від 09.07.2003, при загальному стажі 32 роки на дату виходу на пенсію, тому оптимізація вирахована при первинному призначенні пенсії за наступною формулою:

- 32 роки х 12 місяців = 384 місяці / 10% = 38 місяцям для оптимізації, що відповідає закону.

44. У відповідача відсутні правові підстави для зарахування до пільгового стажу періоду навчання позивача у технікумі, оскільки періоди навчання робітників підземним професіям зараховуються до пільгового стажу з додержанням таким умов:

- у кожному випадку при наявності запису в трудовій книжці про навчання підземним професіям адміністрація повинна на підставі первинних документів підтверджувати тривалість роботи в підземних умовах;

- навчання робітників підземним професіям повинно проходити на протязі повного робочого дня;

- оплата праці робітників за час навчання професіям в підземних умовах повинна здійснюватись за тарифними ставками, передбаченими для робітників відповідних професій, яким вони навчаються.

45. Відповідно до статті 38 Закону України «Про професійно-технічну освіту» час навчання за спеціальністю в професійно-технічних навчальних закладах зараховується до пільгового стажу за умови, якщо протягом трьох місяців після закінчення навчання особа працевлаштувалася за набутою (пільговою) професією.

46. Професійно-технічними закладами освіти є: професійно-технічне училище, професійно художнє училище, професійне училище художньої реабілітації, училище-агрофірма, училище-завод. вище професійне училище, навчально-виробничий центр, центр підготовки і перепідготовки робітничих кадрів, навчально-курсовий комбінат, інші типи, що надають робітничу професію.

47. Вищими закладами освіти є технікум, коледж, інститут, консерваторія, академія, університет та інші.

48. На підставі вищевикладеного у відповідача відсутні підстави для зарахування в пільговому розмірі період навчання позивача у Сніжнянському вечірньому гірничому технікумі.

49. Право на обчислення пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» мають працівники, що видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві та уранові руди, працівники шахто будівельних підприємств, які відпрацювали повний робочий день (чоловіки не менше як 15 років, жінки - 7,5 років) на підземних роботах за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України.

50. Згідно статті 28 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

51. Згідно із статтею 42 Закону у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють, провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування).

52. Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

53. Частиною 2 статті 42 Закону № 1058-ІV встановлено, що для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

54. З 01.03.2019 відбувається автоматичний щорічний перерахунок пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, яка застосована для обчислення пенсії, на коефіцієнт 1,17, що відповідає 50% показника зростання середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески, за 2018 вік порівняно з 2017 роком.

55. У зв'язку із цим з 01.03.2019 проведено перерахунок пенсії, виходячи з нового розміру середньої заробітної плати (4 404,35 грн = 3 764,40 грн х 1,17).

56. Станом на 01.07.2019 пенсія ОСОБА_1 обчислена із стажу, який становить 34 роки 0 місяців 29 днів, обчислений по 30.04.2011, в тому числі стаж на підземних роботах - 23 роки, де індивідуальний коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1 складає 0,59750. При обчисленні пенсії застосовано середньомісячний заробіток, який складає 10 329,21 грн (4 404,35 грн х 2,34523 - індивідуальний коефіцієнт заробітку).

57. Після перерахунку розмір пенсії відповідно до Закону № 1058-ІV складає 8 263,37 грн, де: 6 171,70 грн - основний розмір пенсії за віком (10 329,21 грн х 0,59750); 531,76 грн - доплата за понаднормовий стаж за 34 роки (1 564 грн х 34%); 1 559,91 грн - доплата до пенсії по Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

58. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , рнокпп НОМЕР_2 , є внутрішньо переміщеною особою та з 2014 року проживає у м. Дніпрі (а.с.57-59).

59. Сніжнянським вечірнім гірничим технікумом Міністерства вугільної промисловості СРСР 30.06.1979 за реєстраційним № 2575 видано ОСОБА_1 диплом серія НОМЕР_1 про те, що він в 1975 році вступив до Сніжнянського вечірнього гірничого технікуму і в 1979 році закінчив повний курс денного відділення технікуму по спеціальності «Підземна розробка вугільних родовищ» та рішенням кваліфікаційної комісії від 27.06.1979 присвоєно кваліфікацію гірничого техніка (а.с.21).

60. Пенсія за віком призначена позивачу з 05.04.2006, на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перебуває з 01.08.2014.

61. Відповідно до диплома від 30.06.1979 НОМЕР_3 позивач з 01.09.1975 по 27.06.1979 навчався у Сніжнянському вечірньому гірничому технікумі (м. Сніжне), отримав спеціальність «Підземна розробка вугільних родовищ» та йому присвоєно кваліфікацію гірничого техніка.

62. Згідно записів трудової книжки НОМЕР_4 (а.с.16-20):

- запис 1: Шахта «Пронська», до вступу на шахту «Пронська» виробничого стажу не має, навчався в Сніжнянському гірничому технікумі з 1975 по 1979;

- запис 2: 08.08.1979, прийнятий гірничім майстром ділянки з повним робочим днем під землею;

- запис 3: 14.10.1979, звільнений по ст.29 п.3 КЗпП СРСР (призив в Радянську Армію);

- запис 4: 01.02.1982, Шахтарський районний вузол зв'язку Донецького обласного ПТУ зв'язку, прийнятий електромонтером цеху сільського телефонного зв'язку;

- запис 7: 11.12.1982, звільнений по ст.38 КЗпП УРСР;

- запис 8: 21.01.1983, шахта «Ворошиловградська» № 1, прийнятий підземним гірничим майстром з повним робочим днем під землею;

- запис 9: 30.03.1984, переведений підземним гірничим робочим очисного забою з повним робочим днем під землею;

- запис 10: 17.12.1984, звільнений за власним бажанням;

- запис 11: 21.01.1985, прийнятий прохідником з повним робочим днем під землею;

- запис 12: 01.07.1986, звільнений по статті 36 п.5 КЗпП УРСР по переведенню в ШПУ-4;

- запис 13: 15.07.1986, Шахтопрохідне управління 4 треста «Ворошиловградшахтопроходка», прийнятий по переведенню гірничим майстром підземним з повним робочим днем під землею;

- запис 14: 01.01.1990, переведений суміжним інженером, пов'язаний з підземними роботами повний робочий день;

- запис 15: 02.01.1991, переведений гірничим майстром підземним з повним робочим днем під землею;

- запис 16: 12.10.1992, переведений помічником начальника дільниці з повним робочим днем під землею;

- запис 17: 22.09.1993, переведений гірничим майстром підземним з повним робочим днем під землею;

- запис 19: 27.02.1997, гірничий майстер підземний з повним робочим днем під землею;

- запис 20: 03.01.2002, гірничий майстер підземний з повним робочим днем під землею;

- запис 24: 01.06.1996, переведений помічником начальника дільниці з повним робочим днем під землею;

- запис 25: 04.07.2000, переведений гірничим майстром підземним з повним робочим днем під землею;

- запис 26: 28.05.2004, переведений прохідником підземним з повним робочим днем під землею;

- запис 27: 03.01.2002, прохідник підземний з повним робочим днем під землею (по атестації);

- запис 28: 11.12.2006, прохідник підземний з повним робочим днем під землею (по атестації);

- запис 30: 25.09.2006, переведений слюсарем;

- запис 31: 18.04.2011, звільнений за власним бажанням у зв'язку із переходом на пенсію по віку.

63. 05.08.2019 ОСОБА_1 поштовим зв'язком направив до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області заяву (відправлення вручено 06.08.2019), у якій просив повідомити (а.с.22-23):

- чи зараховано при призначенні пенсії до страхового стажу за Списком № 1 період навчання 01.09.1975 - 27.06.1979 у Сніжнянському вечірньому гірничому технікумі відповідно до статті 38 Закону України «Про професійно-технічну освіту», у випадку неврахування зазначеного періоду до страхового стажу за Списком № 1 заявник просив зарахувати його та провести перерахунок призначеної пенсії з урахуванням вказаних періодів;

- заявник зазначив, що станом на день призначення пенсії стаж становив 29 років 10 місяців 27 днів, з них 27 років 1 місяць 0 днів за списком № 1, що складає 682 місяці. При розрахунку пенсії 60 календарних місяців (з 01.07.2000 по 30.06.2005) підряд підлягали виключенню з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії;

- із посиланням на статті 40, 42 Закону № 1058-ІV, у зв'язку із неподанням заяв про перерахунок пенсії з урахуванням заробітної плати за періоди трудового стажу, набутого після виходу на пенсію, просив повідомити, чи застосовується при розрахунку розміру пенсії коефіцієнт заробітної плати 2,95671 та положення статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та у випадку якщо коефіцієнт заробітної плати у розмірі 2,95671 при розрахунку пенсії та положення статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» не застосовуються, просив повідомити підстави їх незастосування та провести перерахунок пенсії із застосуванням коефіцієнта заробітної плати у розмірі 2,95671 та положень Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

64. 20.08.2019 за вих. № 5924/С-09 відповідачем складено відповідь на заяву позивача від 07.08.2019, згідно якої:

- 22.10.2014 надано заяву щодо взяття заявника на облік в управління як внутрішньо переміщеної особи;

- після надходження електронної пенсійної справи Вас було взято на облік з 01.08.2014 за фактичним місцем проживання як отримувача пенсії за віком, призначена відповідно статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» в розмірі 2 957,06 грн;

- розмір Вашої пенсії обчислено згідно отриманої електронної пенсійної справи, виходячи із загального стажу, зарахованого по 31.07.2010, що складає 57 років 0 місяців 29 днів, в тому числі стаж на підземних роботах - 23 роки, із заробітної плати за період роботи з 01.01.1988 по 31.12.1992 та з 01.07.2000 по 31.05.2008. Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням кратності 1,35 - 0,79650;

- середньомісячний заробіток для обчислення пенсії складав 2 809,37 грн (1197,91 грн х 2,34523, де 2,34523 - індивідуальний коефіцієнт заробітку);

- станом на 01.08.2014 загальний розмір Вашої пенсії складав 2 957,06 грн;

- період навчання з 01.09.1975 по 27.06.1979 зараховано до загального стажу;

- з 01.03.2019 року відбувся автоматичний щорічний перерахунок пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, яка застосована для обчислення пенсії, на коефіцієнт 1,17, що відповідає 50% показника зростання середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески, за 2018 рік порівняно з 2017 роком;

- у зв'язку із цим з 01.03.2019 проведено перерахунок пенсії, виходячи з нового розміру середньої заробітної плати (4 404,35 грн = 3 764,40 грн х 1,17);

- наведемо розрахунок Вашої пенсії з 01.03.2019:

-- пенсія обчислена із стажу, який становить 59 років 9 місяців 29 днів, обчислений по 31.07.2010, в тому числі стаж на підземних роботах - 23 роки, де індивідуальний коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1 складає 0,59000. При обчисленні пенсії застосовано середньомісячний заробіток, який складає 10 329,21 грн (4 404,35 грн х 2,34523 - індивідуальний коефіцієнт заробітку);

-- після перерахунку загальний розмір Вашої пенсії відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» становить: 8 263,37 грн (10 329,21 грн х 80%);

-- після перерахунку розмір пенсії відповідно до Закону № 1058-ІV складає 8 263,37 грн, де: 6 094,23 грн основний розмір пенсії за віком (10 329,21 грн х 0,59000); 508,98 грн доплата за понаднормовий стаж за 34 роки (1 497 грн х 34%); 1 660,16 грн - доплата до пенсії по закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

65. У зв'язку із неотриманням позивачем відповіді на заяву від 05.08.2019, 13.09.2019 представник позивача адвокат Стрижак Євгеній Юрійович звернувся з адвокатським запитом до Головного управління пенсійного фонду України, в якому просив надати відповідь на заяву ОСОБА_1 з інформацією про періоди страхового стажу та заробітної плати (доходу), яка врахована при розрахунку пенсії (а.с.29-30).

66. У відповідь на адвокатський запит відповідач листом від 18.09.2019 за вих. № 544/03.05-12 повідомив про відсутність підстав для зарахування в пільговому розмірі періоду навчання у Сніжнянському вечірньому гірничому технікумі з 01.09.1975 по 27.06.1979, а також про те, що станом на дату взяття на облік (на 01.08.2014) пенсія була обчислена виходячи із загального стажу, зарахованого по 31.07.2010, що складало 34 роки 0 місяців 29 днів, в тому числі стаж на підземних роботах - 23 роки, коефіцієнт страхового стажу з урахуванням кратності 1,35 - 0,79650. При обчисленні пенсії застосований заробіток за період роботи з 01.01.1988 по 31.12.1992 та з 01.07.2000 по 31.05.2008, який складав 2 809,37 грн (1 197,91 грн х 2,34523, де 2,34523 - індивідуальний коефіцієнт заробітку). Період оптимізації за даними електронної пенсійної справи становив 01.04.2001 по 31.05.2004. Розмір пенсії відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» також становить 8 263,37 грн (10 329,21 грн х 80%). Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зазначило, що пенсія розрахована відповідно до вимог чинного законодавства, а тому підстави для перерахунку пенсії позивача відсутні (а.с.31-32).

67. Розпорядженням № 3745 від 04.11.2014 проведено перерахунок пенсії за віком (шифр 117), умови призначення «роб.за ст.14-25п», середньомісячний заробіток 2 809,37 (31.05.2008), 80% заробіток для шахтарів 2 247,50 грн, кількість місяців в розрахунку 155, дата перерахунку 03.11.2014, попереднього 05.06.2006, вид перерахунку «облік справи, призначеної в минулих роках», призначена пенсія з 01.08.2014 в розмірі 2 957,06 грн, при перерахунку зарахований стаж (а.с.60):

- військова служба 1 рік 11 місяців 16 днів;

- робота ст.14-20-шахтарі 4 роки 5 місяців 25 днів;

- робота ст.14-25-шахтарі 19 років 3 місяці 2 дні;

- страховий стаж з 01.07.2000 9 років 11 місяців 3 дні;

- загальний стаж (після 2004 року) 6 років 5 місяців 3 дні;

- загальний стаж (повний) 34 роки 0 місяців 29 днів (31.07.2010);

- стаж на підземних роботах (авто) 25 років 8 місяців 13 днів, в тому числі військова служба 1 рік 11 місяців 16 днів (а.с.61).

68. З довідки про заробітну плату при перерахунку з 01.08.2014 вбачається включення в розрахунок періодів з 01.07.2000 по 20.06.2005, з 01.04.2006 по 31.05.2008 (а.с.64).

69. 05.06.2015 розпорядженням № 155050 позивачу проведено перерахунок пенсії за віком (шифр 117), умови призначення «роб.за ст.14-25п», вид перерахунку «перерахунок через зміну надбавки». При обчисленні зарахованого стажу враховано стаж на підземних роботах (авто) 25 років 8 місяців 13 днів, в тому числі військова служба 1 рік 11 місяців 16 днів, призначено пенсію з 01.06.2015 у розмірі 2 619,31 грн, з врахування доплат 2 957,06 грн (а.с.78).

70. 08.09.2016 розпорядженням № 155050 позивачу проведено перерахунок пенсії за віком (шифр 117), умови призначення «роб.за ст.14-25п», вид перерахунку «контроль вихідних даних». При обчисленні зарахованого стажу враховано стаж на підземних роботах (авто) 25 років 8 місяців 13 днів, в тому числі військова служба 1 рік 11 місяців 16 днів, призначено пенсію з 01.05.2016 у розмірі 2 680,85 грн, з врахування доплат 3 500,06 грн (а.с.81).

71. В особовому рахунку позивача № НОМЕР_5 , відкритому 05.04.2006, 24.12.2018 проведено ОСОБА_1 перерахунок пенсії за віком (шифр 117) у зв'язку із зміною прожиткового мінімуму (а.с.33-36):

- визначено розмір пенсії з 01.12.2018 у сумі 5 208,74 грн;

- доплата за понаднормовий стаж (34 роки) 508,98 грн;

- загальний розмір пенсії 5 717,72 грн;

- доплата до пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» 1 344,98 грн;

- сума пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80% від 8 828,38 грн) 7 067,70 грн;

- з 15.06.2020 - довічно розмір пенсії з надбавками 7 062,70 грн.

72. При перерахунку пенсії з 01.12.2018 враховано навчання позивача з 01.09.1975 по 27.06.1975 в загальний трудовий стаж (а.с.34).

73. З довідки про заробітну плату при перерахунку з 01.12.2018 вбачається включення в розрахунок періодів з 01.07.2000 по 20.06.2005, з 01.04.2006 по 31.05.2008, в результаті розрахунок заробітку для обчислення складає (а.с.35-36):

- загальний трудовий стаж в одинарному розмірі: 34 роки 0 місяців 29 днів (408 місяців);

- загальний трудовий стаж після 01.07.2000: 9 років 11 місяців 3 дні (119 місяців);

- дата вводу заробітку: 05.04.2006;

- середній заробіток за 3 попередні роки: 2017: 3 764,40 грн (за 2014-2016);

- останній місяць врахованої зарплати: 31.05.2008;

- максимальна дата оптимізації: 31.05.2008;

- сума коефіцієнта заробітної плати: 329,44840 (до оптимізації);

- сума коефіцієнта заробітної плати: 274,39241 (після оптимізації);

- кількість місяців заробітної плати: 155 (до оптимізації);

- кількість місяців, виключених оптимізацією: 38;

- кількість місяців заробітної плати: 117 (після оптимізації);

- індивідуальний коефіцієнт для обчислення: 2,12547 (до оптимізації);

- індивідуальний коефіцієнт для обчислення: 2,34523 (після оптимізації);

- середньомісячний заробіток для обчислення: 8 828,38 грн.

74. З наданих відповідачем матеріалів за період з 05.04.2006 по 01.10.2017 вбачається здійснення в електронній пенсійній справі записів про проведення перерахунку пенсії за шифром 117:

- 05.04.2006, код 1000 «надійшла нова справа»; дата звернення 05.04.2006, дата призначення 05.04.2006;

- 01.07.2006, код 3900 «масовий перерахунок», дата звернення/призначення 01.07.2006;

- 01.01.2007, код 3900 «масовий перерахунок», дата звернення/призначення 01.01.2007;

- 01.03.2007, код 3900 «масовий перерахунок», дата звернення/призначення 01.03.2007;

- 01.06.2007, код 3900 «масовий перерахунок», дата звернення/призначення 01.06.2007;

- 01.01.2008, код 3900 «масовий перерахунок», дата звернення/призначення 01.01.2008;

- 01.03.2008, код 3900 «масовий перерахунок», дата звернення/призначення 01.03.2008;

- 09.06.2008, код 3250 «перерахунок - зміна стажу та заробітку»; дата звернення 09.06.2006, дата призначення 01.06.2006;

- 01.07.2008, код 3900 «масовий перерахунок», дата звернення/призначення 01.07.2008;

- 01.09.2008, код 3800 «масовий перерахунок, уточнення показників середніх по нг», дата звернення/призначення 01.09.2008;

- 16.09.2008, код 3190 «масовий перерахунок (індивідуальний)», дата звернення/призначення 16.09.2008;

- 16.09.2008, код 3900 «масовий перерахунок», дата звернення/призначення 16.09.2008;

- 01.10.2008, код 3190 «масовий перерахунок (індивідуальний)», дата звернення/призначення 01.10.2008;

- 01.11.2009, код 3900 «масовий перерахунок», дата звернення/призначення 01.11.2009;

- 01.01.2010, код 3900 «масовий перерахунок», дата звернення/призначення 01.01.2010;

- 01.03.2010, код 3900 «масовий перерахунок», дата звернення/призначення 01.03.2010;

- 01.01.2011, код 3900 «масовий перерахунок», дата звернення/призначення 01.01.2011;

- 01.03.2011, код 3900 «масовий перерахунок», дата звернення/призначення 01.03.2011;

- 13.04.2011, код 3240 «перерахунок - зміна стажу»; дата звернення 13.04.2011, дата призначення 01.04.2011;

- 01.04.2011, код 3900 «масовий перерахунок», дата звернення/призначення 01.04.2011;

- 21.04.2011, код 3290 «перерахунок - працевлаштування/звільнення»; дата звернення 21.04.2011, дата призначення 19.04.2011;

- 19.04.2011, код 3390 «звільнення/працевлаштування (обробка даних СПОВ)», дата звернення/призначення 19.04.2011;

- 01.01.2012, код 3190 «масовий перерахунок (індивідуальний)», дата звернення/призначення 01.01.2012;

- 01.05.2012, код 3190 «масовий перерахунок (індивідуальний)», дата звернення/призначення 01.05.2012;

- 01.10.2012, код 3190 «масовий перерахунок (індивідуальний)», дата звернення/призначення 01.10.2012;

- 01.05.2012, код 3190 «масовий перерахунок (індивідуальний)», дата звернення/призначення 01.05.2012;

- 01.10.2012, код 3190 «масовий перерахунок (індивідуальний)», дата звернення/призначення 01.10.2012;

- 15.04.2014, код 3290 «перерахунок - працевлаштування/звільнення»; дата звернення 15.04.2014, дата призначення 29.03.2014;

- 03.11.2014, код 1020 «взяття на облік», дата звернення 03.11.2014, дата призначення 01.08.2014;

- 03.06.2015, код 3030 «перерахунок через зміну надбавки», дата звернення 03.06.2015, дата призначення 01.06.2015;

- 01.09.2015, код 3900 «масовий перерахунок», дата звернення/призначення 01.09.2015;

- 01.05.2016, код 3900 «масовий перерахунок», дата звернення/призначення 01.05.2016;

- 01.12.2016, код 3900 «масовий перерахунок», дата звернення/призначення 01.12.2016;

- 01.05.2017, код 3900 «масовий перерахунок», дата звернення/призначення 01.05.2017;

- 01.10.2017, код 3900 «масовий перерахунок», дата звернення/призначення 01.10.2017.

V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ

75. Відповідно до статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV, в редакцій на час призначення пенсії, (далі - Закон № 1058-IV) страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

76. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом (частина друга статті 24 Закону № 1058-IV).

77. Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше. При цьому за кожний повний рік стажу роботи, до набрання чинності цим Законом, на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року (частина четверта статті 24 Закону № 1058-IV).

78. Відповідно до частини другої статті 25 Закону № 1058-IV, в редакції на час призначення пенсії, коефіцієнт страхового стажу з урахуванням періодів до набрання чинності цим Законом не може перевищувати 0,75, а з урахуванням страхового стажу, передбаченого абзацом другим частини четвертої статті 24 цього Закону, - 0,85.

79. Згідно із частиною 1 статті 40 Закону № 1058-IV:

- для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року;

- у разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж;

- за вибором особи, яка звернулася за пенсією, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключається період до 60 календарних місяців підряд за умови, що зазначений період становить не більше ніж 10 відсотків тривалості страхового стажу;

- для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини;

- заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

80. Відповідно до статті 42 Закону № 1058-IV пенсії, призначені за цим Законом, індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення.

81. Крім індексації пенсії, передбаченої частиною першою цієї статті, у разі якщо величина середньої заробітної плати в Україні за даними спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у галузі статистики за минулий рік зросла, то з 1 березня поточного року розмір пенсії підвищується на коефіцієнт, який відповідає не менше ніж 20 відсоткам темпів зростання середньої заробітної плати в Україні порівняно з попереднім роком, за винятком випадків, коли підвищення пенсійних виплат за минулий рік перевищило цей коефіцієнт. Якщо коефіцієнт підвищення пенсійних виплат у минулому році був менший ніж зазначений у цій частині, то збільшення пенсій здійснюється з урахуванням попереднього підвищення.

82. У разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 28 цього Закону. Перерахунок пенсії провадиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

83. Згідно із частиною четвертою статті 42 Закону № 1058-IV:

- у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії;

- кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії;

- перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

84. Відповідно до частини другої статті 42 Закону № 1058-IV, у редакції Закону України від 08.07.2011 № 3668-VI, крім індексації пенсії, передбаченої частиною першою цієї статті, у разі якщо величина середньомісячної заробітної плати штатного працівника в Україні за даними спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у галузі статистики за минулий рік зросла, з 1 березня поточного року розмір пенсії підвищується на коефіцієнт, що відповідає не менш як 20 відсоткам темпів зростання середньомісячної заробітної плати штатного працівника в Україні порівняно з попереднім роком, крім випадків, коли підвищення пенсійних виплат за минулий рік перевищило цей коефіцієнт. Якщо коефіцієнт підвищення пенсійних виплат у минулому році був менший, ніж зазначений у цій частині, то збільшення пенсій здійснюється з урахуванням попереднього підвищення.

85. Згідно із частиною третьою статті 42 Закону № 1058-IV, у редакції Закону України від 08.07.2011 № 3668-VI, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму. Пенсіонерам, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), після звільнення з роботи або припинення такої діяльності пенсія перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, який встановлений на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності.

86. Частиною четвертою статті 42 Закону № 1058-IV, у редакції Закону України від 08.07.2011 № 3668-VI визначено:

- у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія;

- за бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії;

- у разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію;

- якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію;

- обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії;

- дія цієї частини не поширюється на пенсіонерів, яким призначено пенсію за вислугу років на умовах, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення», та які не досягли віку, встановленого статтею 26 цього Закону.

87. Порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії врегульований статтею 44 Закону № 1058-IV, згідно з якою на час призначення пенсії визначено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії або про її відстрочення та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.

88. Із подальшими змінами, статтею 44 Закону № 1058-IV передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

89. Перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки (частина четверта статті 45 Закону № 1058-IV):

- у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;

- у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

90. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії (частина п'ята статті 45 Закону № 1058-IV).

91. Відповідно до частини 1 статті 38 Закону України «Про професійну (професійно-технічну) освіту» від 10.02.1998 № 103/98-ВР (далі Закон - № 103/98-ВР) в первісній редакції, час навчання у професійно-технічному навчальному закладі зараховується до трудового стажу учня, слухача, у тому числі в безперервний і в стаж роботи за спеціальністю, що дає право на пільги, встановлені для відповідної категорії працівників, якщо перерва між днем закінчення навчання і днем зарахування на роботу за набутою професією не перевищує трьох місяців.

92. В редакції Закону України від 06.09.2018 № 2541-VIII, вказаною нормою визначено, що час навчання у закладі професійної (професійно-технічної) освіти зараховується до трудового стажу здобувача освіти, у тому числі в безперервний і в стаж роботи за спеціальністю, що дає право на пільги, встановлені для відповідної категорії працівників, якщо перерва між днем закінчення навчання і днем зарахування на роботу за набутою професією не перевищує трьох місяців.

93. Статтею 18 Закону № 103/98-ВР у первісній редакції визначено, що до професійно-технічних навчальних закладів належать: професійно-технічне училище відповідного профілю; професійне училище соціальної реабілітації; вище професійне училище; професійно-художнє училище; художнє професійно-технічне училище; вище художнє професійно-технічне училище; училище-агрофірма; вище училище-агрофірма; училище-завод; центр професійно-технічної освіти; навчально-виробничий центр; центр підготовки і перепідготовки робітничих кадрів; навчально-курсовий комбінат; навчальний центр; інші типи навчальних закладів, що надають професійно-технічну освіту.

94. В редакції Закону України від 11.09.2003 № 1158-IV, чинній на час розгляду справи, статтею 18 Закону № 103/98-ВР визначено, що до закладів професійної (професійно-технічної) освіти належать: професійно-технічне училище відповідного профілю; професійне училище соціальної реабілітації; вище професійне училище; професійний ліцей; професійний ліцей відповідного профілю; професійно-художнє училище; художнє професійно-технічне училище; вище художнє професійно-технічне училище; училище-агрофірма; вище училище-агрофірма; училище-завод; центр професійної (професійно-технічної) освіти; центр професійної освіти; навчально-виробничий центр; центр підготовки і перепідготовки робітничих кадрів; навчально-курсовий комбінат; навчальний центр; інші типи закладів освіти, що надають професійну (професійно-технічну) освіту або здійснюють професійне (професійно-технічне) навчання.

95. Закон України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 № 345-VI (далі - Закон № 345-VI) спрямований на підвищення престижності шахтарської праці, надання додаткових гарантій у виплаті та підвищенні заробітної плати і розв'язанні соціально-побутових проблем шахтарів.

96. Відповідно до статті 8 Закону № 345-VI, в редакції до внесення змін згідно із Законом України від 03.10.2017 № 2148-VIII, особливостями пенсійного забезпечення визначено:

- мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

97. З набранням чинності змін, внесених Законом України від 03.10.2017 № 2148-VIII, стаття 8 Закону № 345-VI передбачає, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

98. Відповідно до абзацу другого пункту 1 статті 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 від 20.12.1991 № 2011-XII, в редакції закону від 02.06.2005 № 2636-IV, час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх загального і безперервного трудового стажу, а також до стажу роботи за спеціальністю. Час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення» або на пенсію за віком на пільгових умовах до набрання чинності Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі і час проходження строкової військової служби, які зараховуються до пільгового стажу, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах.

VІ. ОЦІНКА СУДУ

щодо періоду навчання у технікумі

99. Надаючи оцінку доводам позивача щодо наявності підстав для зарахування до страхового стажу на пільгових умовах відповідно до Списку № 1 періоду навчання позивача з 01.09.1975 по 27.06.1979 у Сніжнянському вечірньому гірничому технікумі, та доводам відповідача про відсутність таких підстав з огляду віднесення технікуму до закладів вищої освіти, суд виходить із наступного.

100. Позивач проходив навчання у Сніжнянському вечірньому гірничому технікумі з 01.09.1975 по 27.06.1979.

101. Позивач закінчив навчання 27.06.1979 та 08.08.1979 був прийнятий гірничим майстром дільниці з повним робочим днем під землею у шахті «Пронська».

102. У вказаний період були чинними норми Закону УРСР «Про народну освіту», який втратив чинність згідно з Постановою Верховної Ради Української РСР від 04.06.1991 № 1144-XII.

103. Чинними на час проходження позивачем навчання нормами права - технікуми не відносились до закладів вищої освіти, отримання вищої освіти з присвоєнням кваліфікації гірничого техніка не вбачається також з диплома НОМЕР_1 від 30.06.1979.

104. Таким чином, оскільки позивач проходив навчання у закладі професійної освіти, такий час навчання зараховується до трудового стажу позивача, як здобувача освіти, у тому числі в безперервний і в стаж роботи за спеціальністю, що дає право на пільги, встановлені для відповідної категорії працівників, оскільки перерва між днем закінчення навчання і днем зарахування на роботу за набутою професією не перевищує трьох місяців.

105. З урахуванням викладеного, у позивача наявний пільговий стаж за увесь період навчання у Сніжнянському вечірньому гірничому технікумі з 01.09.1975 по 27.06.1979 як період роботи за спеціальністю.

106. Застосування правових норм при розгляді питання щодо зарахування до пільгового стажу періоду навчання у технікумі відповідає правовим висновкам Верховного Суду, викладеним у постановах від 17.05.2019 у справі № 644/2182/17, від 04.03.2020 у справі № 367/945/17, а також ухвалі Верховного Суду від 09.08.2019 у справі № 560/321/19, якою відмовлено у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 26.06.2019, оскільки ухвалені у цій справі судові рішення не впливають на кінцеве формування судової практики та не змінюють її.

107. Таким чином, суд погоджується із доводом позивача про його право на включення у пільговій стаж роботи періоду навчання.

щодо застосування норм Закону № 345-VI

108. Позивач заявляє про порушені права, здійсненням з 01.12.2018 перерахунку пенсії із врахуванням правил статті 8 Закону № 345-VI, а саме нездійсненням перерахунку у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 11.10.2017.

109. З матеріалів справи вбачається, що позивачу обчислюється розмір пенсії виходячи з 80% від 8 828,38 грн - розміру пенсії за віком, визначеного згідно статті 27 Закону № 1058-IV, із застосуванням коефіцієнту стажу 0,59000.

110. Стаття 27 Закону № 1058-IV передбачає визначення розміру пенсії за віком за формулою: П = Зп х Кс, де:

- П - розмір пенсії, у гривнях;

- Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;

- Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

111. Підтвердження здійснення перерахунку пенсії відповідно до умов нової редакції статті 8 Закону № 345-VI з 11.10.2018 відповідач не надав, при цьому з електронних даних вбачається перерахунок пенсії 01.10.2017 з позначкою «масовий перерахунок».

112. Поряд із цим, здійснення перерахунку пенсії з 01.12.2018 пов'язується тільки з тим, що Законом України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» з 01.12.2018 підвищено прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, із 1 435 грн до 1 497 грн.

113. Таким чином, у грудні 2018 року відповідачем здійснено перерахунок пенсії у зв'язку із збільшенням прожиткового мінімуму.

щодо включення до розрахунку Кзп періодів 01.07.2000-30.06.2005, 01.04.2006-31.05.2008

114. З довідок про заробітну плату, сформованих органом пенсійного фонду при перерахунках пенсії, вбачається включення до розрахунку періодів з 01.07.2000 по 20.06.2005, з 01.04.2006 по 31.05.2008.

(1) період з 01.07.2000 по 30.06.2005

115. Частиною першою статті 40 Закону № 1058-ІV, в редакції, на час призначення позивачу пенсії - 05.04.2006, встановлено:

- для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

- за вибором особи, яка звернулася за пенсією, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключається період до 60 календарних місяців підряд за умови, що зазначений період становить не більше ніж 10 відсотків тривалості страхового стажу.

116. З наведеної норми вбачається, що для обчислення пенсії має враховуватися заробітна плата (дохід), отримана після 01 липня 2000 року протягом усього періоду страхового стажу особи без будь-яких виключень.

117. Виключенням є допустимість за вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, виключення з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, періодів до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом 3 часини 1 статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі.

118. Наведені умови оптимізації заробітку стосуються призначення пенсій, та не застосовуються при перерахунку вже призначеної пенсії.

119. Позивач заявляє, що при призначенні пенсії набув право на виключення 60-місячного періоду з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, а при призначенні пенсії невірно проведена оптимізація.

120. Суд погоджується з наявністю у позивача права на оптимізацію пенсії при призначенні, однак, спосіб його реалізації передбачає здійснення особою вибору, тобто заявлення органу Пенсійного фонду при призначенні пенсій про виключення такого періоду.

121. Матеріалами справи, за відсутності паперових матеріалів пенсійної справи 2006 року, не підтверджено, що позивач, звертався при призначенні пенсії до органу Пенсійного фонду щодо виключення таких періодів.

122. Поряд із цим, з наданих відповідачем документів вбачається застосування при призначенні 05.04.2006 пенсії абзацу другого частини першої статті 40 Закону № 1058-IV.

123. Зокрема, період тривалістю 38 місяців, як період оптимізації врахований при первісному призначенні пенсії, виходячи із 10% страхового стажу від 384 місяців (32 років) загального стажу на дату призначення пенсії, шляхом його виключення з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії.

124. В порушеному питанні спір точиться щодо того, як розраховується страховий стаж для обрахунку оптимізації при призначенні пенсії: із збільшенням страхового стажу на кількість років за кожний повний рік роботи на підземних роботах (позиція позивача), або в одинарному розмірі (позиція відповідача та фактичне обрахування).

125. Надаючи оцінку доводам сторін, суд виходить із того, що згідно із частинами першою-третьою статті 24 Закону № 1058-IV, в редакції на дату призначення пенсії:

- страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок;

- страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом;

- страховий стаж обчислюється в місяцях;

- страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом.

126. Частиною четвертою статті 24 Закону № 1058-IV, в редакції на дату призначення пенсії, встановлено:

- періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше;

- при цьому за кожний повний рік стажу роботи, до набрання чинності цим Законом, на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

127. Абзацом десятим частини третьої статті 24 Закону № 1058-ІV, в редакції Закону України від 02.09.2008 № 345-VI, визначено, що за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

128. Частиною четвертою вказаної норми було передбачено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

129. З 01.10.2017 абзац десятий частини третьої статті 24 Закону № 1058-ІV передбачає, що за кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

130. При цьому, абзацом третім частини четвертої статті 24 Закону № 1058-ІV з 01.10.2017 встановлено, що пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.

131. Суд зазначає, що частиною четвертою статті 24 Закону № 1058-IV, в редакції на дату призначення пенсії, прямо встановлений випадок, коли страховий стаж враховується не в одинарному розмірі, а саме: за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах, до набрання чинності Законом № 1058-IV (01.01.2004), до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

132. Таким чином, суд частково погоджується із доводами позивача щодо необхідності включення до страхового стажу при обчисленні періодів оптимізації при призначенні пенсії періодів роботи на підземних роботах додатково по одному року за кожний рік роботи, однак не до 31.03.2006, як зазначає позивач (а.с.24), а до дати набрання чинності Законом № 1058-IV, тобто до 01.01.2004.

(2) період з 01.04.2006-31.05.2008

133. Позивач зазначає про неправомірне включення при розрахунку коефіцієнту заробітної плати періоду з 01.04.2006 по 31.05.2008, тобто періоду після призначення пенсії, без подання позивачем відповідної заяви.

134. Надаючи оцінку таким доводам, суд зазначає, що Закон № 1058-IV передбачає перерахунок пенсії з підстав, які не потребуються заяви пенсіонера у разі проведення індексації, зростання середньої заробітної плати в Україні, збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати (стаття 42), та також можливість перерахунку за відповідною заявою (стаття 45).

135. Згідно із частиною четвертою статті 42 Закону № 1058-IV:

- у редакції на дату призначення пенсії та до внесення змін Законом України від 28.12.2007 № 107-VI: у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону;

- у редакції Закону України від 28.12.2007 № 107-V: у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.

-- положення підпункту 10 пункту 35 розділу II визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 № 10-рп/2008);

- у редакції Закону України від 08.07.2011 № 3668-VI: у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

136. Після призначення пенсії 05.04.2006 позивач продовжив працювати, що вбачається з трудової книжки.

137. З матеріалів електронної пенсійної справи вбачається проведення перерахунку пенсії:

- 09.06.2008 у зв'язку із зміною стажу та заробітку, перерахунок здійснено з 01.06.2006;

- 13.04.2011 у зв'язку із збільшенням стажу роботи, перерахунок здійснено з 01.04.2011;

- 21.04.2011 у зв'язку із звільненням, перерахунок здійснено з 19.04.2011;

- 15.04.2014 у зв'язку із працевлаштуванням, перерахунок здійснено з 29.03.2014.

138. З матеріалів справи вбачається, що відповідачем перерахунок здійснювався із урахуванням періодів трудового стажу та заробітної плати до 31.05.2008 із застосуванням середньомісячного заробітку для обчислення пенсії у розмірі 2 809,37 грн, при перерахунку 04.11.2014, 05.06.2015, 08.09.2016.

139. Оскільки матеріалами справи не підтверджено, що позивач подавав заяву про перерахунок пенсії із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії, має застосовуватись положення абзацу першого часини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV, згідно з якою перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

щодо заяви про перерахунок пенсій від 05.08.2019

140. Заявою від 05.08.2019 позивач просив зарахувати період навчання до страхового стажу за Списком № 1 та провести перерахунок пенсії; у зв'язку із наявністю страхового стажу 682 місяці просив повідомити про застосування коефіцієнту заробітної плати 2,95617, та у разі його невикористання провести перерахунок пенсії з дати призначення із застосуванням такого коефіцієнту; повідомити про застосування з 16.09.2008 при здійсненні розрахунку пенсії статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», у разі незастосування провести перерахунок пенсії з 16.09.2008 із її застосуванням.

141. Матеріалами справи підтверджується складення відповідачем 20.08.2019 за вих. № 5924/С-09 відповіді на заяву позивача від 07.08.2019 про перерахунок пенсії, згідно якої пенсія заявника розрахована відповідно до вимог законодавства.

142. Докази направлення/одержання позивачем відповіді матеріали справи не містять.

143. У заяві, із посиланням на частину четверту статтю 42 Закону № 1058-ІV, заявник зазначив, що заяв про перерахунок пенсії з урахуванням заробітної плати за періоди страхового стажу, набутого після виходу на пенсію не подавав.

VІІІ. ВИСНОВОК СУДУ

144. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

145. Судом встановлено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не здійснювалось первісне призначення пенсії та обчислення періодів оптимізації при її призначенні, до 01.08.2014 (дати взяття на облік) відповідачем також не здійснювались перерахунок та виплата пенсійних платежів.

146. При призначенні пенсії не враховано у стаж роботи за спеціальністю період навчання у технікумі, в подальшому, за заявою позивача від 05.08.2019, вказане порушення не виправлено відповідачам, що є бездіяльністю, а не діями відповідача.

147. Заявою від 05.08.2019 позивач також зазначив про помилковість проведеної у 2006 році оптимізації, з чим погоджується суд, оскільки при проведенні розрахунку періоду оптимізації у 38 місяці при призначенні пенсії враховано страховий стаж у 32 роки роботи, без включення до страхового стажу при обчисленні періодів оптимізації періодів роботи на підземних роботах додатково по одному року за кожний повний рік роботи до набрання чинності Законом № 1058-IV.

148. Відповідачем не підтверджено, що з 11.10.2017 позивачеві проведено перерахунок пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 Закону № 1058-IV, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність

149. При цьому, перерахунок пенсії має бути проведений із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

150. Надаючи оцінку позовним вимогам щодо зобов'язання відповідача здійснити з 11.10.2017 перерахунок пенсії із застосуванням коефіцієнта заробітної плати у розмірі 2,95671, виключивши з розрахунку коефіцієнта заробітної плати періоди з 01.07.2000 по 30.06.2005 та з 01.04.2006 по 31.05.2008, суд зазначає, що належним способом захисту прав позивача є зобов'язання відповідача врахувати у період страхового стажу роботи за спеціальністю період навчання у технікумі, провести перерахунок періодів оптимізації на дату призначення пенсії із врахуванням правил частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV, в редакції на час призначення пенсії, із визнанням права позивача на проведення перерахунку пенсії із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

151. Таким чином, відповідач має самостійно обчислити коефіцієнт заробітної плати із урахуванням вищенаведеного, отже, вимога про зобов'язання відповідача здійснити з 11.10.2017 перерахунок пенсії застосуванням коефіцієнта заробітної плати у розмірі 2,95671 є передчасно.

152. Відповідно до частини першої статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

153. Розглянувши подані сторонами докази, виходячи з обставин справи, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог, у тому числі із виходом за межі позову, оскільки це необхідно для повного захисту прав позивача, у зв'язку із чим присуджує на користь позивача судовий збір за подання позову немайнового характеру в розмірі 768,40 грн.

154. Керуючись статтями 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

155. Адміністративний позов ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, 49094) про визнання протиправними дій, бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

156. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо незарахування до страхового стажу на пільгових умовах відповідно до Списку № 1 періоду навчання ОСОБА_1 з 01.09.1975 по 27.06.1979 у Сніжнянському вечірньому гірничому технікумі.

157. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо непроведення розрахунку коефіцієнта заробітної плати на час призначенні пенсії ОСОБА_1 , із урахуванням при обчисленні періодів оптимізації періодів роботи на підземних роботах додатково по одному року за кожний повний рік роботи відповідно до частини четвертої статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в редакції на час призначення пенсії.

158. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії без врахування розміру заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

159. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області:

- зарахувати період навчання ОСОБА_1 з 01.09.1975 по 27.06.1979 у Сніжнянському вечірньому гірничому технікумі до стажу підземної роботи за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах;

- провести розрахунок коефіцієнта заробітної плати на час призначенні пенсії ОСОБА_1 , із урахуванням при обчисленні періодів оптимізації періодів роботи відповідно до частини четвертої статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в редакції на час призначення пенсії;

- здійснити з 11.10.2017 перерахунок і виплату донарахованих сум пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, із проведенням перерахунку виходячи із розміру заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

160. В іншій частині позовних вимог відмовити.

161. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області судові витрати на сплату судового збору у розмірі 768,40 грн.

162. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України. Цей строк продовжується на строк дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).

Суддя І.О. Верба