27 квітня 2020 року Справа № 207/3090/19
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Боженко Н.В.
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу №207/3090/19 за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області, Південного районного відділу в м.Кам'янському Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області про зобов'язання вчинити певні дії,-
12 вересня 2019 р. ОСОБА_1 звернувся до Баглійського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області із позовною заявою до Державної міграційної служби України Південного районного відділу м.Кам'янське, в якому позивач просив суд постановити судове рішення, яким зобов'язати відповідача - Державну міграційну службу України Південного районного відділу м. Кам'янське надати паспорт громадянина України в формі ID - картки на ім'я громадянина ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , народженого у м.Дніпродзержинськ Дніпропетровської області, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
Позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовує тим, що у зв'язку із притягненням до кримінальної відповідальності питання щодо отримання ним паспорта громадянина України було не вирішено. Позивач зазначає, що після відбуття покарання в кінці 2005 року він звертався до паспортного столу з проханням видати паспорт громадянина України, але в усній формі йому було відмовлено. В подальшому, на звернення до відповідача 30 січня 2019 року з проханням надати паспорт громадянина України, отримав відмову з повідомленням про необхідність пройти ідентифікацію особи та перевірку факту належності до громадянства України. З огляду на зазначене, позивач вважає претензію відповідача необґрунтованою, та такою що не відповідає чинному законодавству України, оскільки невидача паспорта грубо порушує його права, у зв'язку з чим для захисту прав та законних інтересів ОСОБА_1 звернувся до суду.
Справі за вищезазначеним позовом присвоєно єдиний унікальний номер судової справи - 207/3090/19.
Ухвалою Баглійського районного суду м.Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 23 жовтня 2019 р. у справі №207/3090/19 відкрито провадження у справі та призначено до розгляду, з урахуванням статей 257, 260 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалою Баглійського районного суду м.Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 10 грудня 2019 року адміністративну справу №207/3090/19 за вищезазначеним позовом передано до Дніпропетровського окружного адміністративного суду за підсудністю.
Згідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 16 січня 2020 р. адміністративну справу №207/3090/19 розподілено судді Дніпропетровського окружного адміністративного суду Боженко Н.В.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 січня 2019 р. адміністративну справу №207/3090/19 прийнято до провадження Дніпропетровського окружного адміністративного суду. Розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, за наявними у справі матеріалами (письмове провадження) згідно ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
26 лютого 2020 р. до суду надійшов від представника Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області відзив на адміністративний позов, в якому останній заперечив проти задоволення заявлених ОСОБА_1 до суду позовних вимог та повідомив суд, у позовній заяві невірно зазначено найменування та адресу відповідача та некоректно сформовано позовні вимоги. Окрім наведеного, представник управління зазначив, що у 2014 році ОСОБА_1 звернувся до Південного РВ в м.Кам'янському ГУ ДМС України в Дніпропетровскій області з метою отримання консультаційної допомоги щодо оформлення паспорта громадянина України у формі картки, в ході проведення якої позивачу було роз'яснено вимоги Порядку та перелік необхідних документів для оформлення паспорта громадянина України вперше після досягнення 18-річного віку. Надалі позивач з цього питання звернувся вже в лютому 2019 року до Заводського РВ у м.Кам'янському ГУ ДМС України в Дніпропетровській області та повторно отримав відповідну консультацію щодо порядку оформлення паспорту громадянина України вперше після досягнення 18-річного віку, в ході якої з'ясувалось, що мати позивача мала паспорт громадянина колишнього СРСР, який втратила, а паспортом громадянина України не документувалась, у зв'язку з чим ОСОБА_1 було запропоновано надати, зокрема, домову книгу з місця реєстрації його батька, однак надалі позивач до відділення не звертався. Також, у відзиві представник стверджує, що ОСОБА_1 після надання роз'яснень позивач не звертався до жодного територіального підрозділу служби з документами, передбаченими Порядком №302. Крім того, представник зауважив, що твердження ОСОБА_1 про те, що ним було надано всі необхідні документи є хибними та такими, що не підтверджено матеріалами справи, у зв'язку з чим у задоволенні даного позову слід відмовити.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27 лютого 2020 р. суд залучив до участі у справі №207/3090/19 Головне управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області в якості другого відповідача, ухвалив зазначити вірні реквізити первинного відповідача по справі - Південний районний відділ в м.Кам'янському Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області та розпочати розгляд справи №207/3090/19 спочатку.
01 квітня 2020 р. до суду надійшов від Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області відзив на адміністративний позов із аналогічним змістом порівняно із відзивом, який отримано судом 26 лютого 2020 р.
Від Південного районного відділу в м.Кам'янському Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області відзиву на позовну заяву, письмових пояснень або клопотань до суду не надходило.
Відповідно до ч. 6 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Згідно положень ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглянув справу у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) уродженець міста Дніпродзержинськ, Дніпропетровської області, що підтверджується копію свідоцтва про народження від 20.06.1984 року серії НОМЕР_2 , в якій також містяться даній й щодо батьків позивача (зокрема, батько - « ОСОБА_2 », мати « ОСОБА_3 »).
Зі змісту довідки Державного департаменту України з питань виконання покарань серії 00 №370026 (форми Б) від 23.11.2005 р. виданої ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцю міста Дніпродзержинська Дніпропетровської області, громадянину України, слідує, що 20.02.2004 р. щодо позивача було винесено вирок Заводським районним судом м.Дніпродзержинська Дніпропетровської області, яким визнано ОСОБА_1 винним у скоєнні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 185, ч. 2 ст. 194 Кримінального кодексу України і призначено йому покарання: у вигляді позбавлення волі.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 відбував покарання в місцях позбавлення волі у період з 23 жовтня 2001 р. по 23 листопада 2005 р.
З довідки про реєстрацію місця проживання №788/13 від 19.02.2019 р., виданої відділом реєстрації (зняття з реєстрації) місця проживання фізичної особи адміністрації Дніпропетровського району Кам'янської міської ради, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 та з 03.11.1987 р. по 27.11.1998 р. (знятий разом з матір'ю за рішенням суду).
Як слідує зі змісту довідки №18/753, виданої у лютому 2019 року відділом реєстрації місця проживання фізичної особи адміністрації Заводського району Кам'янської міської ради вбачається, що за адресою: АДРЕСА_3 , позивач не зареєстрований.
У відповідь на звернення ОСОБА_1 щодо оформлення паспорта громадянина України, Головне управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області листом за вих. №УКЦ-С-189-19/1201.4.3/2184-19 від 30.01.2019 р. повідомило, що рішення про оформлення паспорта приймається територіальним підрозділом ДМС за результатами ідентифікації особи та перевірки факту належності особи до громадянства України.
Також у вказаному вище листі було зазначено, що під час прийому ОСОБА_1 було роз'яснено вимоги Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №302 від 25.03.2015 р. та надано перелік необхідних документів для оформлення паспорта громадянина України. Крім того, було порекомендовано для вирішення заявленого питання, звернутися до територіального підрозділу Державної міграційної служби України за зареєстрованим місцем проживання, або за майбутнім місцем реєстрації та надати передбачені Порядком документи, що в подальшому надасть можливість провести необхідні перевірки та прийняти рішення щодо документування паспортом громадянина України відповідно до вимог чинного законодавства.
Надалі Головним управлінням Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області направлено позивачу лист за вих. №УКЦ-С-452-19/1201.4.3/5049-19 від 01.03.2019 р., в якому відповідач 1 нагадав ОСОБА_1 про позицію, що викладена у попередньому листі управління (вих. №УКЦ-С-189-19 від 30.01.2019 р.) та повторно роз'яснив заявнику вимоги Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №302 від 25.03.2015 р. Також у даному листі відповідач 1 зауважив, що під час розгляду звернення позивача, було з'ясовано, що ОСОБА_1 з цього питання звертався до Заводського РВ у м.Кам'янському ГУ ДМС України в Дніпропетровській області та отримав відповідну консультацію щодо порядку оформлення паспорту громадянина України вперше після досягнення 18-річного віку, в ході якої з'ясувалось, що мати позивача мала паспорт громадянина колишнього СРСР, який втратила, а паспортом громадянина України не документувалась, у зв'язку з чим ОСОБА_1 було запропоновано надати, зокрема, домову книгу з місця реєстрації батька, однак станом на 27.02.2019 р. заявник до підпорядкованого підрозділу з документами не звертався. З огляду на викладене, Головне управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області у даному листі надало позивача роз'яснення про необхідність особисто звернутись із зазначеними документами до Заводського РВ Кам'янського ГУ ДМС України в Дніпропетровській області із заявою про проведення процедури встановлення особи для подальшого прийняття рішення про документування паспортом громадянина України.
Вважаючи відмову в оформленні та видачі паспорта громадянина України такою, що порушує його права та законні інтереси, ОСОБА_1 звернувся до суду для захисту власних прав та інтересів.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із приписами статті 5 Закону України «Про громадянство» №2235-III від 18.01.2001 р., документами, що підтверджують громадянство України, є: паспорт громадянина України; паспорт громадянина України для виїзду за кордон; тимчасове посвідчення громадянина України; дипломатичний паспорт; службовий паспорт; посвідчення особи моряка; посвідчення члена екіпажу; посвідчення особи на повернення в Україну.
Постановою Верховної Ради України №2503-ХІІ від 26.06.1992 р. затверджено Положення про паспорт громадянина України (далі - Положення №2503-ХІІ).
Відповідно до пунктів 1 та 2 Положення №2503-ХІІ, паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України. Паспорт громадянина України (далі - паспорт) видається кожному громадянинові України центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, після досягнення 16-річного віку.
У пункті 1 Положення про Державну міграційну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №360 від 20.08.2014 р. зазначено, що Державна міграційна служба України (ДМС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів.
ДМС з метою організації своєї діяльності, зокрема, контролює та координує діяльність територіальних органів та територіальних підрозділів ДМС (п. 5 Положення про Державну міграційну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №360 від 20.08.2014 р.).
Відповідно до частини 2 статті 6 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» №1207-VII від 15.04.2004 р., оформлення документів, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус, громадянам, які проживають на тимчасово окупованій території, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.
Пункт 3 Порядку оформлення документів, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус, громадянам, які проживають на тимчасово окупованій території України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №289 від 4 червня 2014 р., визначає, що оформлення і видача паспорта громадянина України та тимчасового посвідчення громадянина України здійснюються територіальними підрозділами ДМС за місцем звернення громадянина або його представника. Оформлення і видача іноземцям та особам без громадянства посвідки на постійне проживання, посвідки на тимчасове проживання, посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон, посвідчення біженця, проїзного документа біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, та проїзного документа особи, якій надано додатковий захист, здійснюються територіальними органами та підрозділами ДМС за заявою таких осіб за місцем звернення.
Згідно із ч. 2 ст. 21 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» №5492-VI від 20.11.2012 р. - оформлення, видача, обмін паспорта громадянина України, його пересилання, вилучення, повернення державі та знищення здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Так, постановою Кабінету Міністрів України №302 від 25.03.2015 р. затверджено Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України (далі - Порядок №302).
Пунктом 1 Порядку №302 визначено, що паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.
Документи для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта подаються до центрів надання адміністративних послуг, державного підприємства, що належить до сфери управління ДМС, і його відокремлених підрозділів (далі - уповноважені суб'єкти), територіальних органів та територіальних підрозділів ДМС (пункт 19 Порядку №302).
В свою чергу, пунктом 16 Порядку №302 передбачено, що ДМС має право отримувати інформацію про особу з наявних державних та єдиних реєстрів, інших інформаційних баз, що перебувають у власності держави або підприємств, установ та організацій, в обсязі, необхідному для ідентифікації особи у зв'язку з оформленням (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміном паспорта.
Абзацом 2 пункту 24 Порядку №302 встановлено, що у разі виявлення факту подання не всіх необхідних документів або подання документів, оформлення яких не відповідає вимогам законодавства, територіальний орган ДМС/територіальний підрозділ ДМС, уповноважений суб'єкт інформує заявника про відмову в прийнятті документів із зазначенням підстав такої відмови. За бажанням заявника відмова надається в письмовому вигляді.
Відповідно до пункту 35 Порядку №302, заявник для оформлення паспорта подає такі документи:
1) свідоцтво про народження або документ, що підтверджує факт народження, виданий компетентними органами іноземної держави (далі - свідоцтво про народження);
2) оригінали документів, що підтверджують громадянство та посвідчують особу батьків або одного з них, які на момент народження особи перебували у громадянстві України (для підтвердження факту належності особи до громадянства України).
У разі відсутності таких документів або у разі, коли батьки чи один із батьків такої особи на момент її народження були іноземцями або особами без громадянства, або у разі набуття особою громадянства України на території України подається довідка про реєстрацію особи громадянином України;
3) паспорт громадянина України для виїзду за кордон (для осіб, які постійно проживали за кордоном, після повернення їх в установленому порядку на проживання в Україну та для осіб, які набули громадянство України за кордоном);
4) посвідчення про взяття на облік бездомних осіб (для бездомних осіб);
5) довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (для внутрішньо переміщених осіб);
6) рішення суду про встановлення особи (для осіб, яких не було встановлено за результатами проведення процедури встановлення особи);
7) документ, що посвідчує особу законного представника/уповноваженої особи, та документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника/уповноваженої особи;
8) документи, що підтверджують сплату адміністративного збору, або оригінал документа про звільнення від його сплати. Оригінал документа про звільнення від сплати адміністративного збору повертається заявнику, а до заяви-анкети додається його копія, засвідчена працівником територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта шляхом проставлення відмітки «Згідно з оригіналом» та підпису із зазначенням його посади, прізвища, ініціалів та дати;
9) документи, що підтверджують відомості для внесення додаткової змінної інформації до безконтактного електронного носія та у паспорт (за наявності таких документів):
про місце проживання - довідку органу реєстрації встановленого зразка;
про народження дітей - свідоцтва про народження дітей;
про шлюб і розірвання шлюбу - свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, або виданий компетентними органами іноземної держави документ, який згідно з її національним законодавством підтверджує відповідний факт;
про зміну імені - свідоцтво про зміну імені, свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, або виданий компетентними органами іноземної держави документ, який згідно з її національним законодавством підтверджує відповідний факт;
довідку про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків або повідомлення про відмову від його прийняття;
10) документ, виданий відповідним органом, установою, організацією, який містить фотозображення особи, - для осіб, які звертаються за оформленням паспорта вперше після досягнення 18-річного віку. У разі відсутності такого документа особа подає письмове звернення в довільній формі, в якому зазначається інформація про адресу місць проживання, навчання, роботи, установ виконання покарань та інша інформація, відомості про батьків або інших родичів, які будуть залучені до проведення процедури встановлення особи;
11) одну фотокартку розміром 10 х 15 сантиметрів для внесення відцифрованого образу обличчя особи шляхом сканування із застосуванням засобів Реєстру - для оформлення паспорта особі, яка не може пересуватися самостійно у зв'язку з тривалим розладом здоров'я, що підтверджується медичним висновком відповідного закладу охорони здоров'я, оформленим в установленому порядку, або особі, яка відбуває покарання в установах виконання покарань або перебуває на тривалому стаціонарному лікуванні в закладах МОЗ закритого типу (в разі потреби). Фотокартка повинна відповідати вимогам рекомендацій Міжнародної організації цивільної авіації (IКAO) Doc 9303.
Пунктом 37 Порядку №302, працівник територіального підрозділу ДМС, на якого згідно з його службовими обов'язками покладаються функції з оформлення паспорта, вчиняє дії, передбачені пунктами 24-29, 32 і 33 цього Порядку, і приймає до розгляду заяву-анкету та додані до неї документи.
Після прийняття до розгляду заяви-анкети та доданих до неї документів працівник територіального підрозділу ДМС здійснює заходи з ідентифікації особи, на ім'я якої оформляється паспорт. Ідентифікація особи здійснюється на підставі даних, отриманих з баз даних Реєстру (п. 38, п. 39 Порядку №302).
Пошук в Реєстрі інформації щодо особи здійснюється за поданими персональними даними (у тому числі тими, що змінилися).
До запровадження органами реєстрації внесення до Реєстру відомостей про місце проживання особи в установленому законодавством порядку відомості про реєстрацію місця проживання, які подаються заявником, перевіряються за даними обліку територіального органу ДМС.
Рішення про оформлення паспорта приймається територіальним підрозділом ДМС за результатами ідентифікації особи та перевірки факту належності особи до громадянства України.
Пунктом 40 Порядку №302 передбачено, що ідентифікація особи, на ім'я якої оформляється паспорт і стосовно якої відсутня інформація в базах даних Реєстру, здійснюється відповідно до наявних державних та єдиних реєстрів, інших інформаційних баз, що перебувають у власності держави або підприємств, установ та організацій.
Пунктом 41 Порядку №302, у разі відсутності прямого доступу до наявних державних та єдиних реєстрів, інших інформаційних баз, що перебувають у власності держави або підприємств, установ та організацій, працівник територіального підрозділу ДМС протягом одного робочого дня з дня прийняття заяви-анкети до розгляду заповнює електронну форму запиту та надсилає його до відповідного органу, установи, організації, територіального підрозділу ДМС.
Перевірка за запитом проводиться протягом двох робочих днів з дня його надходження. За результатами перевірки готується відповідь шляхом заповнення її електронної форми та надсилається до відповідного територіального підрозділу ДМС.
Строк надання відповіді не повинен перевищувати п'яти робочих днів з дня надходження запиту.
У разі термінового оформлення паспорта надсилання запиту здійснюється в день прийняття заяви-анкети до розгляду, а відповідь надається невідкладно в день надходження відповідного запиту.
За відсутності можливості надіслання запитів у електронній формі запити надсилаються на паперових носіях. Допускається надсилання запитів та отримання відповідей каналами відомчої електронної пошти.
Рішення про оформлення паспорта приймається територіальним підрозділом ДМС за результатами ідентифікації особи та перевірки факту належності особи до громадянства України (пункт 42 Порядку №302).
Строк проведення процедури встановлення особи не повинен перевищувати двох місяців.
У відповідності до пункту 64 Порядку №302 - якщо за результатами проведення процедури встановлення особи її не встановлено, приймається рішення про відмову особі в оформленні паспорта, яке доводиться до відома заявника відповідно до пунктів 100 і 101 цього Порядку.
Пунктом 100 Порядку №302 передбачено, що територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС має право відмовити особі в оформленні або видачі паспорта, якщо:
1) особа не є громадянином України;
2) особа вже отримала паспорт (у тому числі паспорт зразка 1994 року), який є дійсним на день звернення (крім випадків обміну паспорта у зв'язку з виявленням помилки в інформації, внесеній до нього; звернення для обміну протягом одного місяця до дати закінчення строку дії паспорта; непридатності для подальшого використання);
3) дані, отримані з баз даних Реєстру, картотек, не підтверджують надану заявником інформацію;
4) за видачею паспорта звернувся законний представник, який не має документально підтверджених повноважень на отримання паспорта;
5) особа подала не в повному обсязі документи та інформацію, необхідні для оформлення і видачі паспорта;
6) особу не встановлено за результатами проведення процедури встановлення особи.
У рішенні про відмову в оформленні чи видачі паспорта, яке доводиться до відома заявника в порядку і строки, встановлені законодавством, зазначаються підстави відмови. У разі подання заяви-анкети через уповноваженого суб'єкта територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС надсилає письмове повідомлення про прийняте рішення до уповноваженого суб'єкта для подальшого вручення заявнику (пункт 101 Порядку №302).
Отже наведені норми Порядку №302 свідчать, що існує певна процедура оформлення органами ДМС паспорта громадянина України, яка включає розгляд заяви-анкети, приймання документів від заявника, ідентифікацію особи та перевірку факту належності особи до громадянства України і прийняття відповідного рішення.
При цьому за результатами перевірки повноти поданих заявником та законодавчо визначених документів, відповідності їх оформлення вимогам законодавства під час їх прийняття від заявника, територіальний орган ДМС/територіальний підрозділ ДМС, може відмовити в їх прийнятті у разі виявлення факту подання не всіх необхідних документів або подання документів, оформлення яких не відповідає вимогам законодавства, про що заявник інформується із зазначенням підстав такої відмови.
В такому випадку заявник має право повторно звернутися до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта в разі зміни або усунення обставин, у зв'язку з якими йому було відмовлено в прийнятті документів.
Подання ж особою документів і інформації, необхідних для оформлення і видачі паспорта, не в повному обсязі, відповідно до пункту 100 Порядку №302, є підставою для прийняття територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС рішення про відмову в оформленні чи видачі паспорта.
Головним управлінням Державної міграційної служби України у Дніпропетровській області за вих. №УКЦ-С-189-19/1201.4.3/2184-19 від 30.01.2019 р. та за вих. №УКЦ-С-452-19/1201.4.3/5049-19 від 01.03.2019 р. надані листи роз'яснення щодо оформлення та видачі паспорта ОСОБА_1 , що не є рішеннями в розумінні пункту 100 Порядку №302.
Як свідчать додані до матеріалів справи докази, ОСОБА_1 є громадянином України, що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, зокрема:
- свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 від 20.06.1984 р., в якому зазначено, що, ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 у м.Дніпродзержинську, Дніпропетровської області (УССР);
- свідоцтвом про присвоєння (підвищення) робітничої кваліфікації серії НОМЕР_3 від 01.07.2005 р., виданим Оріхівським навчальним центом № 88 Запорізької області;
- довідкою Державного департаменту України з питань виконання покарань Серії 00 №370026 (форма Б) від 23.11.2005 р., якою підтверджено у період з 23.10.2001 р. по 23.11.2005 р. ОСОБА_1 перебував у місцях позбавлення волі;
- довідкою про реєстрацію місця проживання №788/13 від 19.02.2019 р., виданої відділом реєстрації (зняття з реєстрації) місця проживання фізичної особи Адміністрації Дніпропетровського району Кам'янської міської ради вбачається, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець міста Дніпродзержинська Дніпропетровської області, громадянин України;
- довідкою №18/753, виданої у лютому 2019 року відділом реєстрації місця проживання фізичних осіб адміністрації Заводського району Кам'янської міської ради, зі змісту якої вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець міста Дніпродзержинська Дніпропетровської області, громадянин України.
Отже, позивач народився в м. Дніпродзержинську, Дніпропетровської області (УССР).
Матеріали справи свідчать, що батьками позивача є ОСОБА_2 (батько) та ОСОБА_5 (мати), що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 від 20.06.1984 р.
ІНФОРМАЦІЯ_4 померла ОСОБА_5 (мати), що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 від 07.11.2011 р. та копією Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання за №00009675188 від 07.11.2011 р.
Згідно рішення Європейського суду з прав людини по справі «Смирнов проти Росії» №461133-99 від 24.07.2003 р. позбавлення громадянина паспорта являє собою втручання в його особисте життя, так як громадяни для реалізації земних благ в повсякденному житті вимушені користуватись паспортом.
Щодо визначеного позивачем способу захисту порушеного права, суд зазначає наступне.
Обираючи спосіб захисту порушеного права, слід врахувати положення статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту), за якою під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.
Отже, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Крім того, при вирішенні відповідного спору суд виходить з того, що з огляду на положення Кодексу адміністративного судочинства України щодо компетенції адміністративного суду, останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.
Отже, адміністративний суд, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, виконуючи завдання адміністративного судочинства щодо перевірки відповідності їх прийняття (вчинення), передбаченим ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, критеріям, не втручається та не може втручатися у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.
Під дискреційним повноваженням суд розуміє таке повноваження, яке надає певний ступінь свободи адміністративному органу при прийнятті рішення, тобто, коли у межах, що визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибрати один з кількох варіантів рішення. Суд є правозастосовуючим органом, тобто, не створюючи нових правових норм, не підміняючи собою органи виконавчої та законодавчої влади, на підставі закону у встановленому процесуальним законом порядку вирішує справи.
За ч. 4 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України, у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Статтею 73 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
Статтею 90 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, виходячи з наведених вище положень пунктів 100-101 Порядку №302, суд дійшов висновку, що Головним управлінням Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області не прийнято обґрунтованого рішення за поданими ОСОБА_1 заявами (зверненнями) щодо видачі паспорту громадянина України.
При цьому, суд зауважує, що у відповідності до дискреційних повноважень міграційної служби питання прийняття відповідного рішення віднесене саме до повноважень відповідача 1, у зв'язку з чим з метою захисту порушених прав позивача суд дійшов висновку про необхідність виходу за межі заявлених ОСОБА_1 до суду позовних вимог та прийняття рішення щодо зобов'язання відповідача повторно розглянути питання видачі ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 ) паспорта громадянина України в формі ID -картки та прийняти рішення.
З огляду на викладене, позовна заява ОСОБА_1 до Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області, Південного районного відділу в м.Кам'янському Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області про зобов'язання вчинити певні дії - підлягає частковому задоволенню.
Підстави для розподілу судових витрат у відповідності до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України - у суду відсутні.
Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 ) до Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області (49000, Дніпропетровська область, мм Дніпро, вул. Липинського, буд. 7, код ЄДРПОУ 37806243), Південного районного відділу в м.Кам'янському Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області (51909, Дніпропетровська область, м.Кам'янське, вул. Затишна, 2А) про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Зобов'язати Головне управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області (49000, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Липинського, буд. 7, код ЄДРПОУ 37806243) повторно розглянути питання щодо видачі ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 ) паспорта громадянина України в формі ID -картки та прийняти рішення.
В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Роз'яснити, що відповідно до п. 3 розділу VI «Прикінцеві положення» Кодексу адміністративного судочинства України, під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строк апеляційного оскарження, передбачений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України, продовжується на строк дії такого карантину.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.В. Боженко