Рішення від 13.05.2020 по справі 161/443/20

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 травня 2020 року ЛуцькСправа № 161/443/20

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Лозовського О.А.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про стягнення боргу,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про стягнення боргу з індексації пенсії в сумі 11 298,67 грн.

Ухвалою судді Луцького районного суду Волинської області від 14.01.2020 справу за даним позовом передано за підсудністю до Волинського окружного адміністративного суду.

10.03.2020 вказана справа надійшла до Волинського окружного адміністративного суду.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на виконання постанови Луцького міськрайонного суду Волинської області від 28.11.2016 за позовом ОСОБА_1 до Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання протиправними дій щодо зміни базового місяця для нарахування індексації пенсії, яка залишена без змін постановою Верховного Суду від 31.07.2019, відповідачем проведено розрахунок невиплаченої індексації пенсії по жовтень 2017 року, що позивач вважає протиправним, оскільки донараховано лише суму індексації в розмірі 6 188,30 грн.

Позивач вказує, що відповідно до статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підпадають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема пенсії.

Крім того, відповідно до пункту 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17.07.2003, індексації підлягають пенсії, крім того, згідно абзацу 4 пункту 5 вказаного Порядку «Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу». Тобто, як зазначає позивач, сума індексації пенсії розраховується, як різниця між сумою індексації, визначеною до 11.10.2017 та сумою підвищення виплат до повного погашення суми індексації.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 №2148, яким відмінено проведення індексації пенсій, також передбачено перерахунок пенсій.

ОСОБА_1 стверджує, що після проведеного перерахунку сума пенсії з жовтня 2017 року збільшилась на 67,6 грн., тобто склала 368,21 - 67,6 = 300,61 грн. і має бути в розрахунку до березня 2019 року (17 місяців), коли пенсія після чергового перерахунку збільшилась на 623,89 грн. і погасила суму раніше нарахованої індексації.

Відтак вважає, що відповідачем не донараховано індексації пенсії в сумі 5 110,37 грн. (300,61 грн. х 17 місяців виплат), а всього борг складає 11 298,67 грн. (5110,37 грн.+6188,30 грн.).

Позивач погоджується з тим, що ГУ ПФУ у Волинській області частково виконало постанову суду щодо нарахування індексації в сумі 6188,30 грн., проте не виплачує кошти посилаючись на постанову Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649 «Про питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду», якою передбачено виплату пенсійних виплат за рішеннями судів лише при закладені коштів у Державному Бюджеті.

Вважає, що такими діями порушуються його права, крім того, гарантовані законом виплати не можуть ставитись в залежність від видатків бюджету, тому просить позовні вимоги задовольнити повністю.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 13.03.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін суддею одноособово.

Відповідач подав суду відзив на позовну заяву, в якому просив суд відмовити в задоволенні позовної заяви в повному обсязі. Посилається на те, що ОСОБА_1 перебуває на обліку та отримує пенсію в органах Пенсійного фонду області та з 25.06.2008 переведений на пенсію по інвалідності згідно Закону України «Про державну службу». З травня 2016 року (початок спірного періоду, за який на думку позивача утворився борг з пенсійних виплат) розмір пенсії ОСОБА_1 становив 3 603,25 грн., у тому числі 3 106,64 грн. основного розміру, 368,21 грн. фіксованої індексації та 28,40 грн. і 100,00 грн. доплати відповідно Урядових постанов. 03.10.2016 позивач звернувся до відповідача із заявою про надання довідки про розмір отриманої ним пенсії після проведених перерахунків та просив роз'яснити причини непроведення індексації пенсії, відновити її нарахування та виплату., на що відповідач повідомив позивача, що після поведеного перерахунку його пенсії з 24.05.2015 (на виконання рішення суду від 04.03.2016 у справі №161/17859/15-а) на суму підвищення розміру останньої зменшено розмір фіксованої індексації, а після проведеного перерахунку пенсії з 21.08.2015 виплату фіксованої індексації припинено, оскільки розмір пенсії підвищено на суму, що перевищує фіксовану індексацію.

За результатами оскарження дій Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області рішенням Луцького міськрайонного суду Волинської області від 28.11.2016 у справі №161/14758/16-а адміністративним позовом ОСОБА_1 зобов'язано Луцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області відновити індексацію пенсії наростаючим підсумком відповідно до пункту 1 Порядку проведення індексації, грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету і Міністрів України від 17.07.2003, без зміни базового місяця індексації, згідно постанови Кабінету Міністрів України №327 від 23.04.2013, з 07.05.2016 та виплатити недоотримані кошти. Вказана постанова залишена без змін постановою Верховного Суду від 31.07.2019.

На виконання постанови Верховного суду від 31.07.2019 ОСОБА_1 нараховано індексацію пенсії за період з 07.05.2016 по 30.09.2017 з врахуванням базового місяця (місяця підвищення пенсії) - вересень 2010 року. Сума доплати на виконання рішення суду становить 6188,30 грн. Розрахунок індексації за період з 07.05.2016 по 30.09.2017.

Сума індексації пенсії позивача розрахована відповідно до розміру пенсії, призначеної згідно Закону України «Про державну службу», яка відповідно до статті 37 цього Закону виплачується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Також зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду» (далі- Постанова №649) встановлено, що для виконання судових рішень, якими на органи Пенсійного фонду України покладено, зобов'язану з нарахування (перерахунку) пенсійних виплат, що фінансуються з державного бюджету, виплата коштів, здійснюється відповідно до Порядку, затвердженого цією постановою. Зокрема, у встановленому Порядку здійснюється погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, що набрало законної сили та видані або ухвалені після набрання чинності Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень».

Черговість виконання рішень визначається датою їх надходження до боржника, в даному випадку - 09.08.2019.

Рішення про наявність/відсутність підстав для виплати суми за рішенням суду приймає комісія з питань погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, утворена в Пенсійному фонді України.

Враховуючи наведене, доплата, нарахована за рішенням суду в сумі 6 188,30 грн. включена у реєстр рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою. Виплата зазначеної суми буде здійснена з врахуванням Постанови №649, якою визначено механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок, нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету.

Крім того, зазначає, що з 01.10.2017 відповідно до змін в законодавстві , що регулює пенсійне забезпечення, позивача переведено на пенсію згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058)

Правовою підставою для цього стало прийняття Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» №2148-VIII від 03.10.2017, (набрав чинності з 11.10.2017) яким визначено, що особам, пенсії/щомісячне довічне грошове утримання яким призначені відповідно до Законів України «Про Кабінет Міністрів України», «Про державну службу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про статус народного депутата України», «Про судоустрій і статус суддів», «Про судову експертизу», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», Митного кодексу України, Податкового кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, розмір яких з урахуванням перерахунку, передбаченого пунктом 4-3 цього розділу, розрахований за нормами цього Закону, буде більший, проводиться автоматичне, без їхнього звернення, переведення пенсії на умовах, передбачених цим Законом, за матеріалами пенсійних справ.

Оскільки розмір пенсії ОСОБА_1 обчислений відповідно до Закону України «Про державну службу» з 01.10.2017 становив 3 798,33 грн., а розмір пенсії, обчислений відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» становив 3 865,93 грн., ОСОБА_1 і було переведено на пенсію по інвалідності, обчислену за нормами Закону №1058.Крім того, статтею 42 Закону №1058 (зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій від 03.10.2017 №2148-VIII ) передбачено, що для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення. У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, - може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини. При цьому статтею 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» (зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 №2148-VIII) передбачено, що індексація пенсій здійснюється шляхом їх підвищення відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Враховуючи наведене, відповідач зазначає, що постанову Верховного Суду від 31.07.2019 органами Пенсійного фонду України виконано у встановленому чинним законодавством порядку. На даний час розмір пенсії позивача, обчислений відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» становить 4514,93 грн.

Таким чином, на думку ГУ ПФУ у Волинській області, підстави для стягнення індексації пенсії в розмірі 11 298,67 грн. відсутні.

Дослідивши письмові пояснення, викладені учасниками справи у заявах по суті справи, письмові докази по справі, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають до задоволення з огляду на наступне.

Частина 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) визначає, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку в ГУ ПФУ у Волинській області, з 25.06.2008 переведений на пенсію по інвалідності по Закону України «Про державну службу».

Як слідує з матеріалів справи, з травня 2016 року розмір пенсії ОСОБА_1 становив 3603,25 грн., у тому числі 3106,64 грн основного розміру, 368,21 грн. фіксованої індексації та 28,40 грн. і 100,00 грн. доплати відповідно Урядових постанов.

03.10.2016 ОСОБА_1 звернувся до відповідача про надання довідки про розмір отриманої ним пенсії після проведених перерахунків та просив роз'яснити причини непроведення індексації пенсії, відновити її нарахування та виплату.

У відповідь на вказану заяву, листом від 17.10.2016 № 259/Б-01 Луцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області повідомило позивача, що після поведеного перерахунку його пенсії з 24.05.2015 (на виконання рішення суду від 04.03.2016 у справі №161/17859/15-а) на суму підвищення розміру пенсії, зменшено розмір фіксованої індексації, а після проведеного перерахунку пенсії з 21.08.2015 виплату фіксованої індексації припинено, оскільки розмір пенсії підвищено на суму, що перевищує фіксовану індексацію.

За результатами оскарження дій Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області, рішенням Луцького міськрайонного суду Волинської області від 28.11.2016 у справі №161/14758/16-а за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області позов задоволено, зобов'язано Луцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області відновити ОСОБА_1 індексацію пенсії наростаючим підсумком відповідно до пункту 1 Порядку проведення індексації, грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету і Міністрів України від 17.07.2003, без зміни базового місяця індексації, згідно постанови Кабінету Міністрів України №327 від 23.04.2013, з 07 травня 2016 року, та виплатити недоотримані кошти.

За результатами розгляду Львівським апеляційним адміністративним судом постанову Луцького міськрайонного суду Волинської області від 28.11.2016 скасовано та прийнято нову постанову, якою в адміністративному позові відмовлено.

Однак, постановою Верховного Суду від 31.07.2019 постанову Львівського апеляційного адміністративного суду скасовано, а постанову Луцького міськрайонного суду Волинської області від 28.11.2016 у справі №161/14758/16-а залишено в силі.

На виконання постанови Верховного суду від 31.07.2019 ГУ ПФУ у Волинській області ОСОБА_1 нараховано індексацію пенсії за період з 07.05.2016 по 30.09.2017 з врахуванням базового місяця (місяця підвищення пенсії) - вересень 2010 року.

Зокрема, як слідує з розрахунку, наданого відповідачем, сума доплати на виконання рішення суду становить 6 188,30 грн., розрахунок індексації на виконання рішення суду проведено за період з 07.05.2016 по 30.09.2017.

Проте, позивач вважає, що відповідачем не донараховано індексації пенсії в сумі 5 110,37 грн. (300,61 грн. х 17 місяців виплат), а всього борг складає 11 298,67 грн. (5110,37 грн.+6188,30 грн.). Також позивач погоджується з тим, що ГУ ПФУ у Волинській області частково виконало постанову суду щодо нарахування індексації в сумі 6188,30 грн., проте не виплачує кошти посилаючись на постанову Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649 «Про питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду», якою передбачено виплату пенсійних виплат за рішеннями судів лише при закладені коштів у Державному Бюджеті.

Не погоджуючись з обґрунтованістю таких доводів органу Пенсійного фонду, позивач звернувся до суду з даним позовом та просить його задовольнити.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Як слідує з матеріалів справи, з 01.10.2017 відповідно до змін в законодавстві, що регулює пенсійне забезпечення, а саме, прийняття Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» №2148-VIII від 03.10.2017, (набрав чинності з 11.10.2017) яким визначено, що особам, пенсії/щомісячне довічне грошове утримання яким призначені відповідно до Законів України «Про Кабінет Міністрів України», «Про державну службу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про статус народного депутата України», «Про судоустрій і статус суддів», «Про судову експертизу», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», Митного кодексу України, Податкового кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, розмір яких з урахуванням перерахунку, передбаченого пунктом 4-3 цього розділу, розрахований за нормами цього Закону, буде більший, проводиться автоматичне, без їхнього звернення, переведення пенсії на умовах, передбачених цим Законом, за матеріалами пенсійних справ, позивача переведено на пенсію згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058)

Зокрема, оскільки розмір пенсії ОСОБА_1 обчислений відповідно до Закону України «Про державну службу» з 01.10.2017 становив 3 798,33 грн., а розмір пенсії, обчислений відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» становив 3 865,93 грн., ОСОБА_1 було переведено на пенсію по інвалідності, обчислену за нормами Закону №1058.

При цьому, із наданого відповідачем розрахунку слідує, що сума доплати на виконання рішення суду становить 6 188,30 грн., розрахунок індексації на виконання рішення суду проведено за період з 07.05.2016 по 30.09.2017, що не відповідає сумі в розмірі 11 298,67 грн., визначеній позивачем.

Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи, передумовою неможливості негайного виконання органом Пенсійного фонду рішення суду по справі №161/14758/16-а в повному обсязі одразу після набрання рішенням законної сили, стали обставини застосування суб'єктом владних повноважень до процедури погашення заборгованості з пенсійних виплат норм Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649.

Рішення про наявність/відсутність підстав для виплати суми за рішенням суду приймає комісія з питань погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, утворена в Пенсійному фонді України.

За змістом пункту першого Порядку №649, цей Порядок визначає механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету.

При цьому, пунктом другим Порядку №649 наведено визначення поняття «рішення» - рішення суду, що набрали законної сили та видані або ухвалені після набрання чинності Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», на виконання яких стягувачу нараховано пенсію або щомісячне довічне грошове утримання суддям у відставці (надбавки, підвищення, компенсацію втрати частини доходу, грошову допомогу), що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету та залишаються невиплаченими, або рішення суду про стягнення коштів.

Пунктами 4, 5 Порядку №649 визначено, що черговість виконання рішень визначається датою їх надходження до боржника.

Для підтвердження суми, що підлягає виплаті, боржник подає до Пенсійного фонду України:

документ, що підтверджує дату надходження судового рішення до боржника;

копію судового рішення (судових рішень) або виконавчого листа;

розрахунок суми, що підлягає виплаті, засвідчений керівником боржника або уповноваженою ним особою.

Аналіз наведених норм в контексті спірних правовідносин дає змогу дійти висновку про те, що застосування органами Пенсійного фонду положень Порядку №649 жодним чином не обмежує право позивача на отримання індексації пенсії, як це визначено рішення суду, однак призводить лише до отримання ОСОБА_1 індексації пенсії в повному обсязі в порядку черговості бюджетних асигнувань.

При цьому, суд звертає увагу, що нарахована відповідачем індексація пенсії згідно рішенням суду в сумі 6 188,30 грн. включена у реєстр рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою.

Черговість виконання рішень визначається датою їх надходження до боржника, у випадку позивача - 09.08.2019.

Відтак, посилання позивача на те, що застосування Порядку №649 є неправомірним, судом відхиляються, оскільки виплата зазначеної суми індексації буде здійснена з врахуванням Постанови №649, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на вказані виплати.

Відповідно до буквального тлумачення норм пункту першого Порядку №649, цей Порядок визначає механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету.

Оскільки заборгованість з виплати індексації пенсії позивачу утворилась внаслідок відновлення індексації пенсії безпосередньо на підставі рішення суду по справі №161/14758/16-а, тому застосування відповідачем норм Порядку №649 є цілком правомірним.

Крім того, статтею 42 Закону №1058 (зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій від 03.10.2017 №2148-VII передбачено, що для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення. У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, - може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

При цьому статтею 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» (зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 №2148-VIII) передбачено, що індексація пенсій здійснюється шляхом їх підвищення відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Оскільки на даний час пенсія ОСОБА_1 обчислена відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та становить 4 514,93 грн., тому підстави для проведення індексації пенсії, з врахуванням норм чинного законодавства про пенсійне забезпечення, з жовтня 2017 року відсутні.

Частиною другою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відтак, з врахуванням встановлених обставин справи, суд прийшов до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .

Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про стягнення боргу з індексації пенсії відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, з врахуванням вимог пункту 3 розділу VI "Прикінцеві положення" КАС України.

Суддя О.А. Лозовський