14 травня 2020 року м. Житомир справа № 240/2484/20
категорія 112030100
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Семенюка М.М.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії за вислугу років в розмірі 90 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Житомирської області № 18-277 вих. від 02 жовтня 2017 року;
- скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області управління застосування пенсійного законодавства відділу з питань перерахунків пенсії №4 від 21 січня 2020 року №3541/03.5 про відмову ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії за вислугу років в розмірі 90 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Житомирської області № 18-277 вих. від 02 жовтня 2017 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до порядку перерахунку, визначеного рішенням Конституційного суду України від 13 грудня 2019 року у справі №№3-209/2018 (2413/18,2807/19)/2019 з розрахунку 90 відсотків від середнього заробітку щомісячної (чинної) заробітної плати відповідної посади працівника прокуратури згідно довідки прокуратури Житомирської області № 18-277 вих від 02 жовтня 2017 року про заробітну плату, починаючи з 01 січня 2019 року, без обмеження її максимального розміру. Різницю пенсії після проведеного перерахунку за попередні 12 місяців виплатити на картковий банківський рахунок, реквізити якого є в матеріалах пенсійної справи.
В обґрунтування позову зазначає, що її право на перерахунок пенсії виникло ще з 2015 року, з часу подачі першої заяви про проведення перерахунку на підставі довідки прокуратури Житомирської області виданої у 2015 році та до цього часу не поновлено; не поновлено її право на перерахунок і на підставі довідки прокуратури Житомирської області від 02.10.2017 № 18/277 вих., відповідачем на підставі вказаного документу перерахунок ніколи не проводився; після прийняття Конституційним Судом України рішення від 13 грудня 2019 року відповідач не провів її перерахунок пенсії; з яких правових підстав відповідач виходив, що довідка повинна бути саме за грудень 2019 року невідомо.
Ухвалою від 30.03.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, яка розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Пунктом 3 Розділу VI КАС України продовжено процесуальні строки щодо подання відзиву та відповіді на відзив, заперечення, пояснень третьої особи щодо позову або відзиву, розгляду адміністративної справи на строк дії карантину, пов'язаного із запобіганням поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), установленого постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 № 211 з 12.03.2020 до 22.05.2020 на всій території України.
Відповідач 29.04.2020 подав письмовий відзив на позовну заяву (а.с. 39-41), в якому просив відмовити в задоволенні позову з тих підстав, що право на перерахунок пенсії у позивач виникло з 13.12.2019; перерахунок пенсії працівникам прокуратури повинен бути проведений з 01.01.2020 виходячи із довідки заробітної плати працюючих прокурорів за грудень 2019 року.
Проаналізувавши наявні у справі матеріали, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач є пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про прокуратуру" (а.с. 10-11).
14.01.2020 позивач звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії до якої додала паспорт, копію довідки про заробітну плату № 18/277 від 02.10.2017 (а.с.15), довідку із СПОВ про заробітну плату з 01.07.2000 по день звернення; РНОПП (а.с. 12).
Листом від 21.01.2020 № 3541/03.5 (а.с. 13-14) Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомило позивача про те, що в перерахунку пенсії згідно Закону України "Про прокуратуру" відмовлено, оскільки при зверненні за перерахунком пенсії надано довідку про заробітну плату № 18/277 від 02.10.2017 станом на 01.12.2015, в той час як повинна бути надана довідка станом на грудень 2019 року.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Рішенням Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року № 7-р(II)/2019, справа № 3-209/2018(2413/18, 2807/19) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Установлено такий порядок виконання цього Рішення:
- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;
- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:
"20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".
Аналізуючи дане рішення, суд приходить до висновку, що працівники прокуратури мають право на перерахунок пенсії з 13.12.2019 (дата втрати чинності положень частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами); перерахунок призначених пенсій проводиться з 01.01.2020 (перше число місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії); перерахунок призначених пенсій здійснюється на підставі довідки про складові заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок, тобто довідки про складові заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури, після 13.12.2019.
Отже, враховуючи вищевикладене та те, що позивач просить здійснити з 01.01.2019 перерахунок пенсії на підставі довідки прокуратури Житомирської області № 18-277 вих. від 02 жовтня 2017 року, суд відмовляє в задоволенні позову.
На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, 7, м. Житомир, 10003, номер 13559341) відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду, з урахуванням п. 3 Розділу VI КАС України.
Суддя М.М. Семенюк