14 травня 2020 року м. Житомир справа № 240/1859/20
категорія 109020100
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Семенюка М.М.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Любарської селищної ради Любарського району Житомирської області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Любарської селищної ради Любарського району Житомирської області, щодо неприйняття рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення мені земельної ділянки у власність площею 2,0 га. для ведення особистого селянського господарства за рахунок земельної ділянки розташованої на території Меленецького старостинського округу Любарської селищної ради Житомирської області;
- зобов'язати Любарську селищну раду Любарського району Житомирської області повторно розглянути проект із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні, та за відсутності визначених законом підстав для відмови, прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею по 2,0 га. для ведення особистого селянського господарства.
В обґрунтування позову зазначає, що відповідачем рішення про затвердження проекту із землеустрою чи відмову у його затвердженні, в порушення ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" не приймалось, в матеріалах сесії відсутні дані про розгляд даного конкретного проекту із землеустрою, дані про його обговорення, голосування щодо затвердження проекту із землеустрою чи відмову в його затвердженні та дані про прийняте рішення за результатами його розгляду, а тому це є не що інше як протиправна бездіяльність відповідача щодо розгляду питання про затвердження проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Ухвалою від 17.03.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, яка розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач подав письмовий відзив на позовну заяву (а.с. 37-40), в якому заперечував щодо позовних вимог, вказавши, що поданий проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення ОСГ розроблено з порушенням норм чинного законодавства; "на чергову сесію 10 січня 2020р. було підготовлено та внесено проект рішення Про затвердження проектів із землеустрою щодо відведення ділянок у власність, куди і увійшло питання позивача, але з зазначених питань в протоколі, рішення депутатами було не прийнято, про що й зазначалось в листі № 2112/5 від 11.01.2020р."
Позивач подав відповідь на відзив (а.с. 43-44), в якій просив задовольнити позов в повному обсязі зазначивши, що посилання відповідача у відзиві, що проект землеустрою не відповідає встановленим вимогам не ґрунтується на законі; з Любарська селищна рада уже затвердила проекти відведення земельних ділянок двом громадянам саме із цієї сформованої земельної ділянки з кадастровим номером 1823184300:04:001:1001; предмето позову є протиправна бездіяльність відповідача щодо неприйняття рішення в прядку ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Відповідач подав заперечення (а.с. 47-49), в яких заперечував щодо позову та зазначив, що рішення про відмову у передачі земельної ділянки у власність, як і рішення про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою депутатами не приймалося.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, 18.12.2018 позивач звернувся до Любарської селищної ради із клопотанням про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2 га за рахунок земельної ділянки з кадастровим номером 1823184300:04:001:1001 на території Меленецького старостинського округу Любарської селищної ради, однак відповідачем рішення прийнято не було (а.с. 7-8).
Не отримавши, у передбачений законом строк, рішення Любарської селищної ради щодо надання дозволу або відмову у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою, позивач за принципом мовчазної згоди виготовив проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 2,0 га. для ведення особистого селянського господарства за рахунок земельної ділянки, розташованої на території Меленецького старостинського округу Любарської селищної ради Житомирської області, та подав його на затвердження відповідачу.
Листом від 16.12.2019 № 2067/504 (а.с. 9) відповідач повернув проект землеустрою на доопрацювання з підстав не дотримання розробником документації вимог ст. 50 Закону України "Про землеустрій".
23.12.2019 позивач подав до Любарської селищної ради на погодження проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 2,0 га. для ведення особистого селянського господарства за рахунок земельної ділянки, розташованої на території Меленецького старостинського округу (а.с. 10).
Листом від 11.01.2020 № Г-2112/5 (а.с. 11) відповідачем повідомлено ОСОБА_1 , що його заява про затвердження проекту землеустрою розглянута на сесії Любарської селищної ради, що відбулася 10.01.2020; рішення прийнято не було.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Статтею 30 Закону України "Про землеустрій" передбачено, що погодження і затвердження документації із землеустрою проводиться в порядку, встановленому Земельним кодексом України, цим Законом.
У свою чергу, ч. 6 статті 186 ЗК України передбачено, що проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу, і затверджуються Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
Сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб (ч. 1 ст. 122 ЗК України).
Згідно ч. 9 ст. 118 ЗК України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Суд звертає увагу, що відповідач не заперечує, що проект землеустрою був погоджений, у зв'язку із чим його погодження і виносилось на розгляд сесії селищної ради 10.01.2020.
Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду (ч. 10 ст. 118 ЗК України).
Згідно п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються, зокрема, вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Тобто проект землеустрою позивача відповідач повинен був розглянути на пленарному засіданні і прийняти по ньому рішення про його затвердження або відмову в затвердженні.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 27 березня 2018 року по справі № 463/3375/15-а, від 15.03.2019 по справі № 826/608/17, а згідно ч. 5 ст. 242 КАС України, а при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Також, варто зауважити, що згідно з ч. 4-5 ст. 46 Закону № 280/97-ВР, наступні сесії ради скликаються: сільської, селищної, міської - відповідно сільським, селищним, міським головою; районної у місті, районної, обласної - головою відповідної ради.
Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.
Враховуючи те, що питання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки ОСОБА_1 розглядалося на сесії селищної ради, однак відповідачем в порушення вищевказаних норм законодавства не було прийнято рішення про його затвердження або відмову в затвердженні, суд приходить до висновку про протиправну бездіяльність, а тому належним захистом прав та інтересів позивача в даному випадку є зобов'язання відповідача розглянути на пленарному засіданні проект і прийняти по ньому рішення.
Враховуючи задоволення позову та приписи ст. 139 КАС України, на користь позивача належить стягнути понесені ним судові витрати, які складаються зі сплаченого судового збору за подання даного позову в розмірі 840,80 грн., за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , номер НОМЕР_1 ) до Любарської селищної ради Любарського району Житомирської області (вул. Незалежності, 38, смт. Любар, Житомирська обл., 13100, код 04345664) задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Любарської селищної ради Любарського району Житомирської області щодо неприйняття рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 земельної ділянки у власність площею 2,0 га. для ведення особистого селянського господарства за рахунок земельної ділянки розташованої на території Меленецького старостинського округу Любарської селищної ради Житомирської області.
Зобов'язати Любарську селищну раду Любарського району Житомирської області розглянути на пленарному засіданні розглянути проект із землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 земельної ділянки у власність площею 2,0 га. для ведення особистого селянського господарства за рахунок земельної ділянки розташованої на території Меленецького старостинського округу Любарської селищної ради Житомирської області та прийняти відповідне рішення.
Стягнути на користь ОСОБА_1 понесені ним судові витрати в сумі 840,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Любарської селищної ради Любарського району Житомирської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду, з урахуванням п. 3 Розділу VI КАС України.
Суддя М.М. Семенюк