про відмову в задоволенні клопотання
14 травня 2020 року ЛуцькСправа № 140/5508/20
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Каленюк Ж.В., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання ОСОБА_1 про зупинення провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Любешівської районної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Управління соціального захисту населення Любешівської районної державної адміністрації про визнання протиправною бездіяльності щодо ненарахування та невиплати з 17 липня 2018 року щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”; зобов'язання провести з 17 липня 2018 року нарахування та виплату вказаної щомісячної грошової допомоги в розмірі, що дорівнює 40 відсотків від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 01 січня календарного року, нараховувати та виплачувати її надалі.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, проживає в населеному пункті, який віднесено до зони гарантованого добровільного відселення, а тому враховуючи рішення Конституційного Суду України від 17 липня 2018 року №6-р/2018, має право на отримання з 17 липня 2018 року щомісячної грошової допомоги, встановленої статтею 37 Закону №796-XII, яку відповідач протиправно не нараховує та не виплачує.
Ухвалою суду від 14 квітня 2020 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін; запропоновано позивачу подати до суду заяву про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду із даним адміністративним позовом за період, що передував шестимісячному строку звернення до суду.
До суду надійшло клопотання позивача про зупинення провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням Великої Палати Верховного Суду у справі №510/1286/16-а (а.с.13). В обґрунтування клопотання позивач вказав, що за наслідками розгляду адміністративної справи №510/1286/16-а буде сформована правова позиція щодо застосування до спорів, пов'язаних із соціальним забезпеченням громадян, положень статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини третьої статті 166 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) заяви, клопотання і заперечення подаються та розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом. У випадках, коли цим Кодексом такий порядок не встановлений, він встановлюється судом.
Відтак, розгляд вказаного клопотання за встановленим судом порядком проведено у письмовому провадженні.
Клопотання про зупинення провадження у справі задоволенню не підлягає з огляду на таке.
Відповідно до пункту 5 частини другої статті 236 КАС України суд має право зупинити провадження у справі в разі: перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) у касаційному порядку палатою, об'єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду - до набрання законної сили судовим рішенням касаційної інстанції.
Отже, зупинення провадження у справі на підставі пункту 5 частини другої статті 236 КАС України є правом, а не обов'язком суду, при цьому зупинення провадження можливе лише у разі перегляду Великою Палатою Верховного Суду судового рішення в іншій справі у подібних правовідносинах.
Ухвалою Великої Палати Верховного Суду від 26 червня 2019 року прийнято до розгляду справу №510/1286/16-а за позовом ОСОБА1 до Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області (яке є правонаступником управління Пенсійного фонду України у Ренійському районі Одеської області) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії. При цьому, як вбачається із тексту даної ухвали, у серпні 2016 року ОСОБА1 звернулася до суду з адміністративним позовом, у якому просила: визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України щодо неврахування для обчислення пенсії сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премій до державних, професійних та ювілейних свят та інших виплат; зобов'язати управління здійснити перерахунок пенсії як державному службовцю з дати її призначення - 17 липня 2009 року на виконання статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ “Про державну службу”, з урахуванням середньомісячної суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премій до державних, професійних та ювілейних свят та інших виплат за 24 календарних місяця.
Таким чином, у справі №510/1286/16-а переглядаються судові рішення в інших правовідносинах, ніж у даній справі. Крім того, в ухвалі Великої Палати Верховного Суду від 26 червня 2019 року у справі №510/1286/16-а зазначається про необхідність формування відповідних правових позицій щодо застосування строків звернення до суду, зокрема, можливості використовувати як аналогію закону до відповідних спорів положень інших законів, серед яких Закон №796-ХІІ не згадується.
З урахуванням наведеного, відсутні передбачені пунктом 5 частини другої статті 236 КАС України підстави для зупинення провадження у цій справі до набрання законної сили судовим рішенням Великої Палати Верховного Суду у справі №510/1286/16-а, у зв'язку із чим у задоволенні клопотання про зупинення провадження у справі необхідно відмовити.
Керуючись статтями 236, 248 КАС України, суд
В задоволенні клопотання ОСОБА_1 про зупинення провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Любешівської районної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії відмовити.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена окремо від рішення суду.
Суддя Ж.В. Каленюк