Справа № 909/372/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
про відкриття провадження у справі
13.05.2020 м. Івано-Франківськ
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Неверовська Л. М.
розглянувши матеріали позовної заяви
за позовом: Заступника керівника Надвірнянської місцевої прокуратури Івано-Франківської області, майдан Шевченка, буд. 39,м. Надвірна, Івано-Франківська область,78405
в інтересах держави в особі Підгірської сільської ради Богородчанського району Івано-Франківської області вул. Сагайдачного 7, с. Підгір'я, Богородчанський район Івано-Франківська область, 77706
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "ОІЛ ЕКСТРА"
с. Підгір'я, Богородчанський район, Івано-Франківська область,77706
про зобов'язання звільнити земельну ділянку площею 0,1169 га, що знаходиться в с. Підгір'я, урочище "Над Джамійками", Богородчанського району, Івано-Франківської області, шляхом демонтажу наземного обладнання автозаправної станції за рахунок відповідача та повернути її до Підгірської сільської ради Богородчанського району.
Заступник керівника Надвірнянської місцевої прокуратури Івано-Франківської області, в інтересах держави, в особі Підгірської сільської ради Богородчанського району Івано-Франківської області, звернувся до Господарського суду Івано-Франківської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "ОІЛ ЕКСТРА" про зобов'язання звільнити земельну ділянку площею 0,1169 га, що знаходиться в с. Підгір'я, урочище "Над Джамійками", Богородчанського району, Івано-Франківської області, шляхом демонтажу наземного обладнання автозаправної станції за рахунок відповідача та повернути її до Підгірської сільської ради Богородчанського району.
Правові підстави представництва прокурором в суді законних інтересів держави.
Відповідно до ч. 4 ст. 53 Господарського процесуального кодексу України, прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Представництво інтересів держави в суді є конституційною функцією органів прокуратури, а подача позову - єдиним можливим заходом: реагування, направленим на реальне поновлення порушених прав та інтересів держави.
У рішенні від 08.04.1999 №3-рп/99 Конституційний Суд України, з'ясовуючи поняття "інтереси держави", висловив позицію про те, що інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону України, гарантування її державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захисті прав усіх суб'єктів права власності та господарювання тощо (пункт 3 мотивувальної частини).
Інтереси держави можуть збігатися повністю, частково або не збігатися зовсім з інтересами державних органів, державних підприємств та організацій чи з інтересами господарських товариств і часткою державної власності у статутному фонді. Проте держава може вбачати свої інтереси не тільки в їх діяльності, але і в діяльності приватних підприємств, товариств.
Оскільки "інтереси держави" є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Таким чином, "інтереси держави" охоплюють широке і водночас чітко не визначене коло законних інтересів, які не піддаються точній класифікації, а тому їх наявність повинна бути предметом самостійної оцінки суду у кожному конкретному випадку звернення прокурора з позовом. Надмірна формалізація «інтересів держави», особливо у сфері публічних правовідносин, може призвести до необґрунтованого обмеження повноважень прокурора на захисті суспільно значущих інтересів там, де це дійсно потрібно.
Європейський суд з прав людини у справі «Менчинська проти Російської Федерації» (рішенням від 15.01.2009 пункт 35) висловив позицію, що сторонами цивільного провадження виступають позивач і відповідач, яким надаються рівні права, в тому числі право на юридичну допомогу. Підтримка, що надається прокуратурою одній зі сторін, може бути виправдана за певних обставин, наприклад, у разі захисту інтересів незахищених категорій громадян (дітей, осіб з обмеженими можливостями та інших категорій), які, ймовірно, не в змозі самостійно захищати свої інтереси, або в тих випадках, коли відповідне правопорушення зачіпає інтереси значного числа громадян, або у випадках, коли потрібно захистити інтереси держави.
В даній справі порушення інтересів держави вбачається в тому, що порушуються права Підгірської сільської ради Богородчанського району щодо вільного використання зазначеної земельної ділянки площею 0,1169 га в с. Підгір'я, урочище «Над Джамійками» та унеможливлюється передача її в оренду, оскільки на ній ТзОВ "ОІЛ ЕКСТРА" розташувало обладнання для обслуговування АЗС, що завдає матеріальної шкоди інтересам держави, перешкоджає своєчасному та повному виконанню прибуткової частини бюджету, негативно впливає на стан фінансування видатків бюджету.
Однак, незважаючи на наявність підстав для звернення до суду з метою звільнення земельної ділянки. Підгірська сільська рада заходів позовного характеру не вжила, а обмежилась тільки листом на адресу Надвірнянської місцевої прокуратури від 18.02.2019, в якому повідомила, що відповідно до угоди від 21.12.2019 договір розірваний, проте на земельній ділянці на даний час перебуває обладнання для обслуговування автозаправної станції, що дає підстави для звернення Надвірнянської місцевої прокуратури до суду з даною позовною заявою.
За фактом службової недбалості службових осіб Підгірської сільської ради Надвірнянською місцевою прокуратурою 30.04.2020 до Єдиного реєстру досудових розслідувань, внесено відомості про початок досудового розслідування у кримінальному провадженні, за ознаками злочину передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України.
Враховуючи що, дії відповідача носять очевидно незаконний характер і порушують державні інтереси, а Підгірська сільська рада як уповноважений орган місцевого самоврядування неналежним чином здійснює своїх повноважень, прокурор в порядку визначеному ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» здійснює представництво в суді законних інтересів держави шляхом подання даного позову.
Згідно ч. 5 ст. 53 ГПК встановлено, що у разі відкриття провадження за позовною заявою особи, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб (крім прокурора), особа, в чиїх інтересах подано позов, набуває статусу позивача. У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача.
Так, за нормою ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Зважаючи на вказану норму Закону України "Про прокуратуру", суд вважає, що прокурор має право здійснювати представництво органів місцевого самоврядування. При цьому поняття "не здійснення захисту" трактується як усвідомлена пасивна поведінка уповноваженого суб'єкта владних повноважень - він усвідомлює порушення інтересів держави, має відповідні повноваження для їх захисту, але всупереч цим інтересам за захистом до суду не звертається (дана правова позиція вказана у постанові Верховного Суду від 02.10.2018 у справі №4/166 "б")
Відтак, суд приходить до висновку, що прокурор правомірно звернувся з позовом до господарського суду.
Згідно з ч.1 ст.12 ГПК України господарське судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку наказного провадження чи позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду малозначних справ, справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи (ч. 3 ст. 12 ГПК України).
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ГПК України в порядку спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка інша справа, віднесена до юрисдикції господарського суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Позовна заява подана з урахуванням вимог ст. 162, 164, 172 ГПК України, а тому відповідно до ст. 176 ГПК України її слід прийняти до розгляду та відкрити провадження у справі.
Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін (ч. 5 ст. 252 ГПК України). Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п'яти днів з дня отримання відзиву (ч. 7 ст. 252 ГПК України).
Враховуючи викладене, при відкритті провадження у справі суд зробив висновок про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.
Суд зауважує, що розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження, якщо судове засідання не проводиться, починається через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі (ч. 2 ст. 252 ГПК України). Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі (ч. 3 ст. 252 ГПК України).
Керуючись ст. 12, 176, 233, 234, 235, 247, 248, 250-252 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.
2. Здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.
3. Відповідачу, надати, відповідно до ст. 251 ГПК України, відзив протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі та доказ направлення копії відзиву позивачу та прокурору.
Відповідач має право надати суду - заперечення на відповідь на відзив позивача (у разі її подання) протягом п'яти днів з дня отримання та подати суду докази направлення позивачу та прокупору.
4. Позивачу та прокурору, відповідно до ст. 251 ГПК України, надіслати суду відповідь на відзив (за наявності) протягом 5 днів з дня його отримання, у встановлений строк надіслати учасникам справи та подати суду докази направлення.
5. Запропонувати сторонам у разі наявності заперечень проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження подати суду заяву із обґрунтуванням своїх заперечень протягом п'яти днів з дня вручення даної ухвали.
6. Роз'яснити, що в разі ненадання відповідачем у встановлений судом строк без поважних причин відзиву, суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
7. Учасники справи можуть отримувати інформацію по справі на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою://court.gov.ua/fair/sud5010/ та на веб-сторінці Єдиного державного реєстру судових рішень за веб-адресою http://reyestr.court.gov.ua/.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню.
Суддя Л. М. Неверовська
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі Судова влада України, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі: http://court.gov.ua/fair/sud5010/
Веб-адреса Єдиного державного реєстру судових рішень: http://reyestr.court.gov.ua/
Веб-адреса Господарського суду Івано-Франківської області: http://if.arbitr.gov.ua/sud5010/
e-mail суду: inbox@if.arbitr.gov.ua. Інформація за тел.: (0342) 55-94-88.
Звернути увагу, що учасники справи можуть отримувати процесуальні документи в електронному вигляді. Для цього необхідно зареєструватись в системі, розміщеній на офіційному веб-порталі "Судова влада України" (https://e-court.mail.gov.ua/?_task=login&_action=plugin.registration_rules) та подати до суду заявку для отримання процесуальних документів в електронному вигляді.