Справа № 606/34/20
Рішення
12 травня 2020 року м. Теребовля
Теребовлянський районний суд Тернопільської області в складі:
головуючого судді Малярчука В.В.
з участю секретаря судового засідання Зіньковській Н.Д.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Теребовля справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до інспектора СРПЛ Теребовлянського ВПГУНП в Тернопільській області ст. лейтенанта Стасишина Ярослава Степановича , про визнання неправомірними та скасування постанови про адміністративне правопорушення , -
Позивач ОСОБА_1 звернувся із позовом до інспектора СРПЛ Теребовлянського ВПГУНП в Тернопільській області ст. лейтенанта Стасишина Ярослава Степановича , про визнання неправомірними та скасування постанови про адміністративне правопорушення, в якому просить скасувати постанову серії БАА № 517773 про притягнення його до адміністративної відповідальності та справу провадженням закрити, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що він одержав постанову складену ст. лейтенантом Стасишиним Ярославом Степановичем, згідно якої він 23 грудня 2019 року о 12 год. 17 хв. в м.Теребовля, керуючи транспортним засобом, здійснив зупинку ближче 30 метрів від посадкового майданчику для зупинки маршрутних транспортних засобів, чим скоїв правопорушення, передбачене ч.1 ст.122 КУпАП., крім того, цим же працівником складено ще одну постанову про, те що позивач здійснив проїзд на заборонений сигнал світлофора в цей же самий час, позивач цих правопорушень не вчиняв, постанови є надуманими, оскільки позивач не міг бути в майже один і той же час і вчинити два різних правопорушення, у постанові не вказано де саме сталося правопорушення. Таким чином, позивач вважає, що постанову винесено без врахування всіх обставин, не взято до уваги пояснень позивача, розгляд справи проведено необ'єктивно і неповно, а тому постанова підлягає скасуванню, а дії працівників поліції є протиправними.
Позивач просить справу слухати без її участі, позовні вимоги задоволити.
Відповідач будучи належними чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи в судове засідання не з'явився, та не повідомив суд про причини своєї неявки, відзиву не надсилав.
Судом встановлено наступні обставини:
Постановою про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі серії БАА № 517773 від 23.12.2019 року ОСОБА_1 притягнутий до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 122 КУпАП за порушення вимог Правил дорожнього руху України, оскільки ОСОБА_1 23 грудня 2019 року близько 12:15 год. в м. Теребовля по вул. Шевченка керуючи транспортним засобом марки «ВАЗ 21099» д.н.з. НОМЕР_1 здійснив зупинку ближче 30 м. від посадкового майданчика для зупинки маршрутних транспортних засобів, чим порушив п.15.9 (е) Правила дорожнього руху України.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно із ст. 10 КУпАП, адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
Згідно з ст. 245 КУпАП, завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності із законом. Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується не всебічному, повному і об'єктивному дослідженні усіх обставин справи у їх сукупності.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами у справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, в тому числі які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, а також іншими документами.
Пунктом 24 Постанови Пленуму Верховного суду України від 23 грудня 2005 року №14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» встановлено, що зміст постанови повинен відповідати вимогам, встановленим статтями 283, 284 КУпАП. В ній, зокрема, необхідно зазначити докази, на яких базується висновок про вчинення особою адміністративного правопорушення.
Всупереч зазначеним нормам, оскаржувана постанова від 23 грудня 2019 року не містить жодного посилання на докази, якими керувався уповноважений орган при винесенні постанови. Також надісланий відзив працівників поліції не містить підтвердження порушення правил дорожнього руху позивачем.
Застосування адміністративного стягнення до особи за відсутності будь-яких доказів її протиправної дії чи бездіяльності не відповідатиме принципу верховенства права і міститиме ознаки свавільного застосування адміністративних повноважень. Така позиція суду ґрунтується також на правових висновках, які зробив Конституційний Суд України у своєму рішенні у справі №23-рп/2010 від 22 грудня 2010 року.
Відповідно до ст.78 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, у справах з приводу оскарження актів індивідуальної дії, складених суб'єктами владних повноважень, обов'язок по доведенню правомірності їх складання, покладається саме на зазначених осіб.
В той же час, з матеріалів справи вбачається, що жодних належних та допустимих доказів, передбачених ст.251 КУпАП, відповідачем в підтвердження існування підстав для притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ч.1ст. 122 КУпАП не надано.
У адміністративних справах про оскарженні постанови у справі про адміністративні правопорушення, адміністративним судом перевіряється правомірність рішень та дій суб'єкта владних повноважень, яким було здійснено притягнення особи до адміністративної відповідальності та приймається відповідне рішення щодо правомірності чи протиправності таких дій і наявності правових підстав для скасування вказаного рішення.
При таких обставинах, суд дійшов висновку, що оскаржувана постанова серії БАА № 517773 від 23.12.2019 року про притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 122 КУпАП підлягає скасуванню.
Керуючись ст. 254, 258, 268, 283 КУпАП, ст.257-263, 286 КАС України, суд, -
Позов задоволити.
Визнати протиправною та скасувати постанову серії БАА № 517773 від 23.12.2019 року про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, якою застосовано до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 225 грн.
Рішення може бути оскаржена в апеляційному порядку до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Теребовлянський районний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови, апеляційної скарги.
Суддя Малярчук В.В.