Постанова від 01.08.2007 по справі А-9/168

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул.Шевченка 16, м.Івано-Франківськ, 76000, тел. 2-57-62

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 серпня 2007 р.

Справа № А-9/168

Господарський суд Івано - Франіквської області у складі судді Фанди Оксани Михайлівни при секретарі судового засідання Олейняш Еліні Михайлівні розглянувши адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛОСТ, ЛТД" вул.Побутова,4, м.Івано-Франківськ,76014

до відповідача Державної податкової інспекції в Івано-Франківську вул. Незалежності, 20, м. м. Івано-Франківськ,76000

про визнання нечинним податкового повідомлення - рішення

За участю представників:

Від позивача: Солонина Роман Дмитрович, (довіреність № 80 від 02.07.07 року) ,

Від відповідача: Королик Наталія Михайлівна - старший державний податковий ревізор-інспектор сектору контролю за операціями в сфері ЗЕД , ( довіреність № 38161/10-039 від 31.07.07 року),

СУТЬ СПОРУ: Заявлено вимогу про визнання нечинним податкового повідомлення - рішення ДПІ в м. Івано - Франіквську № 0001602200/0 від 18.05.2007р. про визначення сум податкового зобов"язання з податку на прибуток з іноземних юридичних осіб у розмірі 5546, 70 грн.

Представник позивача позовні виомги підтримав . В обгрунтування заявлених вимог вказав, що 18.05.2007р. ДПІ в м.Івано-Франківську по результатах перевірки ТзОВ СУПП "Лост, ЛТД" прийняла податкове повідомлення-рішення № 0001602200/0, згідно якого товариству визначено суму податкового зобов'язання за платежем податок на прибуток іноземних юридичних осіб в розмірі 5546,70 грн., в тому числі 3697,81 грн. за основним платежем та 1848,89 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями.

ТзОВ СУПП "Лост, Лтд"не погоджується з висновками ДПІ в м.Івано-Франківську з наступних причин:

Підставою для нарахування податкових зобов"язань ДПІ вказує , що ТзОВ СУПП "Лост, ЛТД" не пред'явлено довідки відповідної форми, виданої Міністерством фінансів Польщі або його представником, щодо резидентності фірми USLUGI ТRАNSРОRТОWЕ "ВОВІ ТRАNS" , які /на думку ДПІ в м.Івано-Франківську/ є підставою для звільнення від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України згідно з міжнародними договорами України, то ТзОВ СУПП "Лост, ЛТД" зобов'язано було утримати з резидента Польщі податок на прибуток від суми фрахту в розмірі 3697,81 грн. при виплаті йому доходів за договором про транспортне обслуговування в міжнародному перевезенні вантажів № 001/05 від 08.04.2005р.

Позивач наголошує, що за період, який перевірявся, мав фінансово-господарські взаємовідносини не з фірмою USLUGI ТRАNSРОRТОWЕ "ВОВІ ТRАNS" (Польща), як про це вказано в акті перевірки ДПІ в м.Івано-Франківську № 200/23-1/22166741 від 08.05.2007р., а з суб'єктом підприємницької діяльності - фізичною особою Робертом Гарбаруком з назвою Транспортні послуги "БОБІ-ТРАНС" (Польща), що підтверджується представленими відповідними довідкам,які були надані при перевірці .

А тому, позивач вважає визначення податковим органом зобов'язань за платежем податок на прибуток іноземних юридичних осіб є неправомірним , оскільки ТзОВ СУПП

"Лост, ЛТД" за період, що перевірявся, мало правовідносини не з іноземною юридичною особою, а іноземним суб'єктом підприємницької діяльності - фізичною особою Робертом Гарбаруком з назвою Транспортні послуги "БОБІ-ТРАНС".

Крім того позивач вказує , із посиланням на норми Конвенції між Урядом України і Республіки Польща про уникнення подвійного оподаткування доходів і майна та попередження податкових ухилень, що чинне законодавство не містить жодних вимог щодо подання будь - яких довідок чи іншої інформації щодо підтвердження нерезедентності суб"єктів іноземних держав. .

Представник відповідача в судовому засіданні та відповідач у письмовому запереченні на позов його не визнав ,при цьому послався на те , що надані довідки не відповідають п.4 Порядку затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2001р. №470 та не є підставою для звільнення від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України. Згідно даних бухгалтерського обліку та наданих контрактів товариство "Лост ЛТД" проводило зовнішньоекономічну діяльність по перевезенню вантажів з фірмою USLUGI ТRАNSРОRТОWЕ "ВОВІ ТRАNS", а не з підприємцем Робертом Тадеушом Гарбаруком, на якого видані довідки.

За перевірений період ТзОВ "Лост" ЛТД виплачувало кошти нерезиденту фірмі USLUGI ТRАNSРОRТОWЕ "ВОВІ ТRАNS" за транспортні послуги по перевезенню вантажів.

У відповідності до п.13.1 ст.13 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" у редакції Закону України від 22.05.1997р. №283/97-ВР зі змінами та доповненнями, будь-які доходи, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, від провадження господарської діяльності оподатковуються у порядку і за ставками, визначеними цією статтею.

Якщо міжнародним договором, ратифікованим Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені цим Законом, застосовуються норми міжнародного договору (п. 18.1 ст. 18 Закону).

Відповідач вказує ,що при застосуванні ст.18 слід враховувати вимоги Постанови Кабінету Міністрів України від 06.05.2001р. №470, яка обумовлює порядок звільнення від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України.Відповідно до положення п.4 Порядку звільнення (зменшення) від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України згідно з міжнародними договорами України про уникнення подвійного оподаткування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2001р. №470 підставою для звільнення від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України є подання нерезидентом особі, яка виплачує йому доходи, довідки (або її нотаріально засвідченої копії), яка підтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір. Довідка видається компетентним органом відповідної країни, визначеним міжнародним договором, за формою згідно з додатком №1 вищевказаного Порядку або згідно із законодавством такої країни.

Відповідно до п.8 Постанови у разі неподання нерезидентом довідки передбаченої п.4 Порядку - доходи нерезидента із джерелом їх походження із України підлягають оподаткуванню відповідно до законодавства України.

На думку ДШ, позивачем не доведено тих обставин на які він посилається, тобто не надано доказів, що фізична особа Гарбарук і ТзОВ USLUGI ТRАNSРОRТОWЕ "ВОВІ ТRАNS" це один і той же суб"єкт господарювання. На томість, з укладеної угоди вбачається, що угода заключена між юридичними особами .

Крім того, відповідач вказує , що в довідці, яка видана Роберту Гарбаруку, зазначено номер платника ПДВ, а не ідентифікаційний номер резидента Республіки Польща.

Розглянувши матеріали справи , заслухавши пояснення представника позивача та відповідача , суд встановив , що у період з 12.04.2007р. по 27.04.2007р. працівниками ДШ у м.Івано-Франківську проводилась виїзна планова перевірка ТзОВ СУПП "Лост, ЛТД" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2005р. по 31.12.2006р., про що складено акт перевірки № 200/23-1/22166741 від 08.05.2007р.

Проведеною перевіркою встановлено порушення підприємством п.13.1, п.13.5 ст.13 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" № 283/97-ВР від 22.05.1997р., а саме: неутримання та неперерахування до бюджету податку на прибуток в розмірі 6 % від суми доходу резидента Республіки Польща, виплаченого йому ТзОВ СУПП "Лост, ЛТД" за договором про транспортне обслуговування в міжнародному перевезенні вантажів № 001/05 від 08.04.2005р. Внаслідок цього, на думку ДШ в м.Івано-Франківську, підприємством не утримано та не перераховано до бюджету податок на прибуток в розмірі 3697,81 грн.

18.05.2007р. ДПІ в м.Івано-Франківську по результатах перевірки ТзОВ СУПП "Лост, ЛТД" прийняла податкове повідомлення-рішення № 0001602200/0, згідно якого товариству визначено суму податкового зобов'язання за платежем податок на прибуток іноземних юридичних осіб в розмірі 5546,70 грн., в тому числі 3697,81 грн. за основним платежем та 1848,89 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями

Як зазначено в акті перевірки ДПІ в м.Івано-Франківську № 200/23-1/22166741 від 08.05.2007р. за період, що перевірявся, ТзОВ СУПП "Лост, ЛТД" отримало транспортні послуги від нерезидента фірми ТзОВ USLUGI ТRАNSРОRТОWЕ "ВОВІ ТRАNS" (Польща) в обсязі 12180,00 доларів США, що в гривневому еквіваленті складає 61668,83 грн. Далі в акті перевірки зазначено, що відповідно до п. 1.35.1, 1.35.2, 1.35.3 ст.1 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" № 283/97-ВР від 22.05.1997р. поняття фрахту визначається як винагорода (компенсація), що сплачується за договорами перевезення, найму або піднайму судна або транспортного засобу для цілей: - перевезення вантажів залізничним або автомобільним транспортом. Згідно п.13.5 ст.13 Закону, сума фрахту, що сплачується резидентом нерезиденту за договорами фрахту, оподатковується за ставкою 6 відсотків у джерела виплати таких доходів за рахунок цих доходів. При цьому, базою для оподаткування є базова ставка такого фрахту.

Якщо міжнародним договором, ратифікованим Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що визначені Законом № 283/97-ВР, застосовуються норми міжнародного договору (п. 18.1 ст. 18 Закону).Відповідно до Конвенції між Урядом України і Урядом Республіки Польща про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень, що набула чинності 24.03.1994р., прибутки, одержані резидентом Договірної Держави від експлуатації морських, річкових і повітряних суден, дорожніх транспортних засобів у міжнародних перевезеннях будуть оподатковуватись лише в цій державі (стаття 8).

Оскільки, ТзОВ СУПП "Лост, ЛТД",як зазначено в акті перевірки, не пред'явлено довідки відповідної форми, виданої Міністерством фінансів Польщі або його представником, щодо резидентності фірми ТзОВ USLUGI ТRАNSРОRТОWЕ "ВОВІ ТRАNS", які /на думку ДПІ в м.Івано-Франківську/ є підставою для звільнення від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України згідно з міжнародними договорами України, то ТзОВ СУПП "Лост, ЛТД" зобов'язано було утримати з резидента Польщі податок на прибуток від суми фрахту в розмірі 3697,81 грн. при виплаті йому доходів за договором про транспортне обслуговування в міжнародному перевезенні вантажів № 001/05 від 08.04.2005р.

Відповідно до статтей 12 і 17 Закону України "Про міжнародні договори міжнародні договори України підлягають неухильному дотриманню Україною відповідно до норм міжнародного права.

Якщо міжнародним договором України, укладення якого відбулось у формі закону, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені законодавством України, то застосовуються правила міжнародного договору України. Зокрема, в статті 19 Закону України "Про систему оподаткування" зазначено, що якщо міжнародним договором України, ратифікованим Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що їх містять закони України про оподаткування, то застосовуються правила міжнародного договору.

Статтею 18 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" регламентовано, що якщо міжнародним договором, ратифікованим Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені цим Законом, застосовуються норми міжнародного договору. У разі укладання договорів з нерезидентами не дозволяється включення до контракту податкових застережень, згідно з якими підприємства, що виплачують доходи, беруть на себе зобов'язання щодо сплати податків на доходи нерезидентів.

Відповідно до п.1 статті 8 Конвенції між Урядом України і Урядом Республіки Польща про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень, що набула чинності 24.03.1994р., прибутки, одержані резидентом Договірної Держави від експлуатації морських, річкових і повітряних суден, дорожніх транспортних засобів у міжнародних перевезеннях, будуть оподатковуватись лише в цій Державі.

Відповідно до поданих позивачем довідки адміністрації міста Хелм (Польща) про запис до реєстру господарської діяльності від 19.01.2005р. з місце проживанням та адресою підприємця: 22-100 Хелм, вул.Шимановського 13/37; підтвердження реєстрації суб'єкта - платника ПДВ ЄС з 18.06.2004р., виданим Податковою інспекцією м.Хелм (Польща); рішення у справі про присвоєння ідентифікаційного податкового номера від 03.10.1996р.,виданого Податковою інспекцією м.Хелм (Польща) , суд дійшов висновку , що ТзОВ СУПП "Лост, ЛТД" за період, який перевірявся, мало фінансово-господарські взаємовідносини не з фірмою ТзОВ USLUGI ТRАNSРОRТОWЕ "ВОВІ ТRАNS" (Польща), як про це вказано в акті перевірки ДПІ в м.Івано-Франківську № 200/23-1/22166741 від 08.05.2007р., а з суб'єктом підприємницької діяльності - фізичною особою Робертом Гарбаруком з назвою Транспортні послуги "БОБІ-ТРАНС" (Польща). Вказані довідки , були подані також при перевірці, представникам ДПІ в м.Івано-Франківську, вказана обставина відповідачем не заперечується .

На додатковий запит позивача податкова адіністрація м. Хелм ( Польща ) 30.05.2007р надала довідку з якої вбачається , що Гарбарук Роберт ( і.п. н. 5631524838 ), що мещкає в м. Хелм по вул. Кароля Шимановського , 13/ 37 здійснює індивідуальну господарську діляьність з 07.01.1998р. - далі транспортні послуги " Бобі - Транс " - Гарбарук Роберт і до 31.12.2006р. був платником податку на доходи фізичних осіб сплачуваного на загальних півдставах, а з 01.01.2007р. є платником податку на доходи , сплачуваного за ставкою 19 % від доходу.

За наведених обставин є необгрунтованим твердження відповідача про одержання позивачем транспортних послуг від нерезедента - юридичної особи .

Суд, погоджується із доводами позивача , що порядок сплати і розмір податку на доходи нерезидентів встановлений статтею 13 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств"яка не містить вказівок будь-якому органу виконавчої влади на додаткову розробку нормативно-правових актів і не надає повноважень зі встановлення додаткових умов для застосування її норм. Постанова Кабінету Міністрів України № 470 від 06.05.2001р. зобов'язує нерезидентів подавати довідку, яка підтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір, а також інші документи, якщо це передбачено міжнародним договором. Слід зазначити, що Конвенцією між Урядом України і Урядом Республіки Польща про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень подання будь-яких довідок чи іншої інформації стосовно отримання права для уникнення подвійного оподаткування не передбачено.

Згідно статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

За наведених обставин , суд дійшов висновку про обгрунтованість позовних вимог та задоволення позову.

Керуючись ст. 67, 124 Конституції України, ст. 13, 18 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" , Конвенцією між Урядом України і Урядом Республіки Польща про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень, ст.ст. 71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України , суд

ПОСТАНОВИВ:

позов задоволити.

Визнати нечинним податкове повідомлення - рішення ДПІ в м. Івано - Франіквську № 0001602200/0 від 18.05.2007р.про визначення сум податкового зобов"язання з податку на прибуток з іноземних юридичних осіб у розмірі 5546, 70 грн.

Постанову суду, яка не набрала законної сили, сторони мають право оскаржити в апеляційному порядку.

Заява про апеляційне оскарження постанови подається протягом 10 -ти днів з дня її складення в повному обсязі, апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.

Виконавчий лист видати після набрання постановою законної сили за заявою сторони, на користь якої ухвалено постанову.

Суддя Оксана Михайлівна Фанда

Постанова складена в повному обсязі 06.08.2007р.

Виготовлено в АС "Діловодство суду" Г.Р. Кіндрат